Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde marius_sl » 16 Mai 2018, 11:53

Tiih, poate vulpea le stie, dar sunt multi care nu au patruns toate tainele stuparitului si sunt dornici sa afle. In numele lor te rog sa ni le dezvalui si noua. Iti ramanen recunoscatori!
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde tiih » 16 Mai 2018, 13:11

marius_sl scrie:Tiih, poate vulpea le stie, dar sunt multi care nu au patruns toate tainele stuparitului si sunt dornici sa afle. In numele lor te rog sa ni le dezvalui si noua. Iti ramanen recunoscatori!


Dl vulpe stie foarte multe mai ales cand se refera la stuparii din anii 60 si stimularile lor facute cu zahar...atunci nu erau analize drastice la miere...tot ce trecea prin gusa albinei se considera miere naturala....
Nu mi-e rusine sa spun ca in anii aia copil inca fiind am asitat la aplicarea acestui procedeu de catre cineva apropiat mie....Doi ani a reusit productii record iar in al treilea an a esuat rezultand numai albine.puiet si roiuri!!!Atunci se putea suplimenta usor productia marfa...caci exista mai mereu un bunisor cules de intretinere. si nu erau analize drastice la miere...Acum e mult mai greu ...daca ne amintim ca in iunie 2014 si in mai- iunie 2016 ,atat de slab era culesul de intretinere ca mureau stupii de foame,va amintiti nu? ati citit deja ce spun eu pe forum acum... la timpul respectiv?

Dl marius..tainele stuparitului pot fi usor cunoscute citind niste carti adevarate de la marii apicultori ai acestei tari ,nu brosurele aparute ca ciupercile in ultimul timp la 20..40 lei bucata(C.L.Hristea STUPARITUL NOU;;;ABC Apicol....C Antonescu ALBINELE SI NOI...Barac,Balmez,Malaiu....si expermentand,pentru a te convinge,pentu a-ti intra "in sange"cele invatate
Nu e greu sa le afli..greu e sa le pui in practica. :idea:

Spre exemplu regula nr 1.Cine nu are in zona in care se afla stupina(vatra stupinei),o buna baza melifera de intretinere primavara si toamna,o densitate optima de stupi/ha.. sa isi mute vatra de stupina in locurile care ofera acest lucru..sa ramana vesnic la 2...5 stupi "din pasiune"..sau sa se lasa de apicultura si sa faca orice altceva...de la cresterea de pasari,viermi de matase...ciuperi...numai crestere de albine ,NU!

PS.Crezi ca vor fi multi de acord cu regula asta?ma vor asculta?..eu nu cred..de aceea...nu are rost sa mai ajung la regula nr.2...3...10...etc...etc...
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde marius_sl » 16 Mai 2018, 13:37

Sa presupunem ca prima conditie e indeplinita. Am si cules bun si nici multi stupi in zona. Sirop dau numai ca stimulare in martie. Ce imi scapa?
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde tiih » 16 Mai 2018, 13:52

Regula nr 2.Oricate carti ai citi nu poti sa inveti mare lucru daca nu expermentezi....E ca si cum ai incerca sa inveti conducerea unei masini...citind sute de carti in biblioteca si incercand sa aplici de unul singur in circulatie.Iti trebuie un instructor...in cazul de fata un apicultor cu experienta,bun pedagog ,pe linga care sa stai mult timp..altfel spus un MENTOR!

PS.Daca acel mentor v-a reusi sa-ti inoculeze macar "frica de furtisag: si "frica de bolile albinelor"....inseamna ca e un mentor competent....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde 5rame » 16 Mai 2018, 19:06

tiih scrie:Regula nr 2.Oricate carti ai citi nu poti sa inveti mare lucru daca nu expermentezi....E ca si cum ai incerca sa inveti conducerea unei masini...citind sute de carti in biblioteca si incercand sa aplici de unul singur in circulatie.Iti trebuie un instructor...in cazul de fata un apicultor cu experienta,bun pedagog ,pe linga care sa stai mult timp..altfel spus un MENTOR!

PS.Daca acel mentor v-a reusi sa-ti inoculeze macar "frica de furtisag: si "frica de bolile albinelor"....inseamna ca e un mentor competent....


După citirea cu atentie a cărtilor mentionate mai sus mentorul se poate inlocui cu informatia de pe forum. Așa ca putem trece la regula nr. 3...
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde jonny_it » 16 Mai 2018, 19:53

5rame scrie:După citirea cu atentie a cărtilor mentionate mai sus mentorul se poate inlocui cu informatia de pe forum. Așa ca putem trece la regula nr. 3...


Da, se poate, dar greselile o sa le suporte din pacate albinele incepatorului ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde marius_sl » 16 Mai 2018, 21:21

Eu intreb care sunt conditiile deoarece toti stupii mei(27) au etaje 1/2 sau 1/1 iar 3 au 1 etaj 1/1 + un etaj 1/2 si vreau sa aflu de ce sunt toate etajele ocupate cu albine si cam toate pline cu miere. Unde am "gresit"?
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde yuonyuon » 16 Mai 2018, 22:30

marius_sl scrie:Eu intreb care sunt conditiile deoarece toti stupii mei(27) au etaje 1/2 sau 1/1 iar 3 au 1 etaj 1/1 + un etaj 1/2 si vreau sa aflu de ce sunt toate etajele ocupate cu albine si cam toate pline cu miere. Unde am "gresit"?
era vorba de cum ai facut ,nu cat ai facut...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde yuonyuon » 16 Mai 2018, 23:04

Pentru yuangyuang...la o adica nu conteaza cate rame de puiet ai in cuib..ca ai 4....ca ai 8...,nu asta e criteriu pentru ca albinele sa urce in cat ,ci cel putin alte 2 conditii..le stii care sunt?
ia sa auzim .... se pare ca asa e, in fiecare zi invatam cate ceva.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde marius_sl » 16 Mai 2018, 23:23

Yuon, daca as sti cum am facut...nu as mai intreba. Sau poate nu am facut ceva deosebit sa am albina in caturi si atunci nu pot sa imi dau seama ce anume din modul meu de a lucra cu stupii a dus la rezultate bune. De aceea intreb, sa ma lumineze si pe mine cineva experimentat, sa repet "greseala" si anul viitor.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde yuonyuon » 17 Mai 2018, 08:35

cateodata vremea le face pe toate....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde tiih » 17 Mai 2018, 10:20

5rame scrie:
tiih scrie:Regula nr 2.Oricate carti ai citi nu poti sa inveti mare lucru daca nu expermentezi....E ca si cum ai incerca sa inveti conducerea unei masini...citind sute de carti in biblioteca si incercand sa aplici de unul singur in circulatie.Iti trebuie un instructor...in cazul de fata un apicultor cu experienta,bun pedagog ,pe linga care sa stai mult timp..altfel spus un MENTOR!

PS.Daca acel mentor v-a reusi sa-ti inoculeze macar "frica de furtisag: si "frica de bolile albinelor"....inseamna ca e un mentor competent....


După citirea cu atentie a cărtilor mentionate mai sus mentorul se poate inlocui cu informatia de pe forum. Așa ca putem trece la regula nr. 3...


Sa o crezi dumita ca mentorul se poate inlocui cu informatia de pe forum....Am cunoscut destule exemple in ultimii ani in care oamenii tinerei se considerau apicultori numai ca vazuse sute de filme cu tematica apicola pe youtoube...au inceput sa investeasca in apicultura,au ajuns la 50...70 de stupi in 2 ani...si apoi s-a ales praful de stupi intr-o iarna....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde yuonyuon » 17 Mai 2018, 10:26

yuonyuon scrie:cateodata vremea le face pe toate....
iar cateodata apicultorul tre sa le faca pe toate(daca stie)
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde yuonyuon » 17 Mai 2018, 10:28

Scrie prin vreo carte ca din cauza la Hoffman matca nu ponteaza ramele complet ? unde scrie , daca stie cineva?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde vulpea » 17 Mai 2018, 11:40

cred ca sunt destui care au cam renuntat la Hoff.leatul lateral drept si distantierele atasate pe rame si ele pot face ca ramele sa nu mai aiba coronite cu miere ci numai puiet din cap in cap.latimile de 37 mm pot 'produce' depunerea de miere in zona Hoff.de aceea cred ca leaturile laterale drepte la ramele de puiet/cuib sa fie de 25mm,iar in cat/magazie sa fie de 37mm(de 40 mm zic eu).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: cuib 10 rame +cat intreg +haneman?! O idee buna sau proa

Mesajde yuonyuon » 17 Mai 2018, 17:09

intrebare de 5 stele, ce te faci la transport fara hoffman ? asta e o problema ,ca as fi schimbat demult.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 77 vizitatori