Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde BogdanM » 17 Mai 2018, 13:26

Salutare tuturor!
Bogdan este numele meu, si sunt de fel de pe langa Curtea de Arges. Dintr-un mic sat, unde am invatat multe si diverse.
In aceasta iarna am fost "intepat" putin de microbul apiculturii, in timp ce cascam gura la un prieten al meu ce verifica stupii lui, stupi pe care i-a iernat la mine in gradina.
Asa ca m-am apucat si eu, incet si timid, pentru a vedea, in primul rand, daca imi place, si pentru a vedea daca este un "microb" ce tine mult sau este doar un "moft".
Deocamdata am 4 familii, 2 pe stup vertical clasic (10 rame), cu care am fost la rapita si la salcam, 2 pe cutiile MEA (Activ, Antonescu, cum or fi ele, multumesc Aline).
Urmeaza 4 roi, 2 or sa fie pe ME si 2 pe MER (daca reusesc sa fac rost de ei).
Stiu, o sa am mare balamuc cu 4 feluri de rame, dar vreau ca vreo 2 ani sa ii compar si apoi, daca o sa continui, o sa aleg un singur model si o sa merg mai departe cu el.
Sunt bucuros ca pe forum am gasit si oameni care au sarit sa ma ajute (citesc forumul din iarna, membru sunt mai dincoace) cu un sfat, cu o carte si cu multe altele.

Si ca un fapt divers, ma umflu foarte tare atunci cand sunt intepat de o albina (Claritine si/sau Medrol sa imi treaca repede), dar nu intru in soc. "Recordul" a fost de vreo 20 de intepaturi, in frunte (am chelie deasa) luate prin masca. M-am impleticit putin, dar nu am murit. Asa ca...
BogdanM
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Mar 2018, 17:43

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde jonny_it » 17 Mai 2018, 13:36

BogdanM scrie:Si ca un fapt divers, ma umflu foarte tare atunci cand sunt intepat de o albina (Claritine si/sau Medrol sa imi treaca repede), dar nu intru in soc. "Recordul" a fost de vreo 20 de intepaturi, in frunte (am chelie deasa) luate prin masca. M-am impleticit putin, dar nu am murit. Asa ca...


Daca doar te umfli si nu ai alte simptome nu mai lua nimic. Doamne fereste o sa ai nevoie vreodata de claritine(a aparut ceva mai bun intre timp) si nu o sa isi mai faca efectul.
Si eu ma umflam foarte tare la inceput, in 2-3 ani nu o sa te mai umfli deloc.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde BogdanM » 17 Mai 2018, 13:53

jonny_it scrie:
BogdanM scrie:Si ca un fapt divers, ma umflu foarte tare atunci cand sunt intepat de o albina (Claritine si/sau Medrol sa imi treaca repede), dar nu intru in soc. "Recordul" a fost de vreo 20 de intepaturi, in frunte (am chelie deasa) luate prin masca. M-am impleticit putin, dar nu am murit. Asa ca...


Daca doar te umfli si nu ai alte simptome nu mai lua nimic. Doamne fereste o sa ai nevoie vreodata de claritine(a aparut ceva mai bun intre timp) si nu o sa isi mai faca efectul.
Si eu ma umflam foarte tare la inceput, in 2-3 ani nu o sa te mai umfli deloc.

Ultima data nu am luat. M-au intepat pe mana, si umflatura nu era vizibila, asa ca...
Dar cand ma inteapa de fata, cam trebuie sa iau. Nu pot aparea in fata clientilor ca un klingonian...
Ce a aparut mai bun intre timp?
BogdanM
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Mar 2018, 17:43

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde mellis » 17 Mai 2018, 14:36

Bine ai venit
cand esti intepat (nu de suparare ) ia un bob de propolis - mesteca-l in dinti si cand este moale pune-l exact pe intepatura.
As fi ytrebuit sa incep cu scoaterea acului corect din lateral cu lama unui cutit de exemplu - sa nu strangi de "sac"-ul cu venin sa pui tit veninul inauntru..

Pui bobul de propolis pe intepatura si pansament peste sa nu cada.
ca si antidot poti folosi alcool exterior si interior.
Este bine sa ai tinctura de propolis concentratie mare cu tine mereu - pentru a unge locul.
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde mellis » 17 Mai 2018, 14:36

jonny_it scrie:
BogdanM scrie:Si ca un fapt divers, ma umflu foarte tare atunci cand sunt intepat de o albina (Claritine si/sau Medrol sa imi treaca repede), dar nu intru in soc. "Recordul" a fost de vreo 20 de intepaturi, in frunte (am chelie deasa) luate prin masca. M-am impleticit putin, dar nu am murit. Asa ca...


Daca doar te umfli si nu ai alte simptome nu mai lua nimic. Doamne fereste o sa ai nevoie vreodata de claritine(a aparut ceva mai bun intre timp) si nu o sa isi mai faca efectul.
Si eu ma umflam foarte tare la inceput, in 2-3 ani nu o sa te mai umfli deloc.



Jonny -
ce a aparut pentru alergie - detalii te rog?
Multumesc!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde jonny_it » 17 Mai 2018, 14:50

mellis scrie:Jonny -
ce a aparut pentru alergie - detalii te rog?
Multumesc!


Daca nu imi aduc aminte pana diseara cum se cheama maine dimineata il sun pe medic :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde BogdanM » 17 Mai 2018, 16:48

mellis scrie:Bine ai venit
cand esti intepat (nu de suparare ) ia un bob de propolis - mesteca-l in dinti si cand este moale pune-l exact pe intepatura.
As fi ytrebuit sa incep cu scoaterea acului corect din lateral cu lama unui cutit de exemplu - sa nu strangi de "sac"-ul cu venin sa pui tit veninul inauntru..

Pui bobul de propolis pe intepatura si pansament peste sa nu cada.
ca si antidot poti folosi alcool exterior si interior.
Este bine sa ai tinctura de propolis concentratie mare cu tine mereu - pentru a unge locul.
Sanatace buna!

Multumesc! O sa incerc. Acum, mai trebuie sa fac rost de propolis :D Dar presupun ca un bob oi gasi prin stup ;)
BogdanM
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Mar 2018, 17:43

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde mellis » 17 Mai 2018, 18:09

veninul .. ce nu te omoara - te face mai puternic !!
incearca sa lingi propolisul de pe marginile ramelor si a capacului - cu albinele pe rama (glumesc );)
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde yuonyuon » 17 Mai 2018, 18:28

zi tatal nostru si iti trece!! :)))

Dupa o perioada devi imun la umflaturi. Apa rece cred e cea mai la indemana. face minuni
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde BogdanM » 31 Mai 2018, 11:07

Salutare din nou.
Ce sa va mai povestesc, deocamdata sunt extrem de multumit de stupii mei :) Am scos ceva miere din ei, se dezvolta relativ frumos (am unul in care regina oua de rupe... nu mai are loc in cuib si s-a mutat in cat :D , dar albinele sunt extrem de rele :) ).
Am terminat cu capitolul "dotare", in sensul ca acum am si centrifuga si cam toata gama de unelte.
Astept sa infloreasca teiul, pana atunci ma bucur de floarea de fan, stupii se mentin (deocamdata) si... incerc sa ma abtin sa nu ii desfac de fiecare data cand sunt langa ei.
BogdanM
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Mar 2018, 17:43

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde BogdanM » 31 Mai 2018, 14:40

Tocmai am primit telefon ca mi-a plecat primul roi. Si eu sunt la 200 km, blocat inca 2 zile.

Invatare de minte, cand umblu la un stup, sa umblu in tot stupul, si in cuib, sa vad semnele.
BogdanM
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Mar 2018, 17:43

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde mellis » 04 Iun 2018, 10:44

Trebuie sa vezi partea buna
Ajuti la dezvoltarea albinelor naturale ;)
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde BogdanM » 04 Iun 2018, 10:56

mellis scrie:Trebuie sa vezi partea buna
Ajuti la dezvoltarea albinelor naturale ;)
Sanatace buna!

Constient, sunt de acord cu asta. Insa asta nu ma opreste sa nu-mi para rau :D
BogdanM
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Mar 2018, 17:43

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde BogdanM » 12 Iun 2018, 14:26

Buna din nou.
Am fost sambata la albine si... mi-au facut o surpriza. Placuta. Miere de mana.
Am pus ceva miere la roi (familia ce mi-a roit am facut-o, ce a ramas, inca 2 roi. Dadea semne ca vrea sa mai plece un roi, asa ca i-am "roit" eu), sa nu sufere, si, intr-o doara, am verificat si restul stupilor. Am gasit miere de mana.
Surpriza mea insa este alta.
Am acum 3 familii.

Prima familie ce mie mi se parea slaba, si vroiam sa-i schimb matca. Mi s-a parut ca oua imprastiat, nu grupat, dar luat cu altele, nu am facut-o. Eh, stupul asta mi-a dat cea mai multa miere de mana, de 2 ori mai multa decat urmatorul (vreo 4 kilograme si ceva). Ce am remarcat iar la acest stup este faptul ca propolizeaza destul de mult. Comparativ cu ceilalti, este recordmen la propolizat.

A doua familie, o familie echilibrata. Este... mediocra din toate punctele de vedere. Atat ca albina, cat si ca productie. Nimic sa-i reprosez, dar nu exceleaza la nimic. Am scos putin peste 2 kg de miere de mana de la ea.

A treia familie... este o familie extrem de populata. Cuibul plin cu albia si puiet, iar in cat oua matca bine. Albinele sunt rele, cum misc putin in stup, cum ma incaiera. Desi este foarte multa albina, de la salcam 2 incoace nu exceleaza la productie. La salcam 2 chiar am lasat in cat multe rame necentrifugate(5) pentru ca... erau pe jumatate ouate sau cu puiet capacit. Acum, la fel, cuibul plin iar catul plin cu oua si cu puiet capacit, dar putina miere. I-am dat si o rama la crescut, dar nu au crescut-o. Mancare mai au, ca am lasat ramele ce aveau si puiet, dar... nu culeg. Am scos sub 1 kg de miere de mana de la el. Daca are cineva idee ce sa-i fac, as fi recunoscator. M-am gandit ca ar vrea sa roiasca, dar... de la salcam e asa si nu si-a facut botci. Inca.

Acum, astept sa infloreasca teiul. Cules este la mana si la fan.
BogdanM
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Mar 2018, 17:43

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde jonny_it » 12 Iun 2018, 19:14

BogdanM scrie:Am fost sambata la albine si... mi-au facut o surpriza. Placuta. Miere de mana.


Pune o poza cu mierea, esti sigur ca este de mana? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde vdingo11 » 13 Iun 2018, 10:14

Ce tip de centrifuga ti-ai luat?
Un link daca se poate.
vdingo11
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Mar 2018, 14:08

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori