Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 16 Mai 2018, 08:41

[quote="csaa"]
Motiveaza ceea ce postezi, altfel intri in clubul select al postacilor de lozinci.
Pe de alta parte tind sa cred ca s-a vrut scoatetea lui Ponta din politica. Asta a reusit./quote]
N-am citit si nici n-am de gand sa pierd vremea cititnxy" prostii". Dar daca vrei , pot sa-l susțin pe Ponta. Imagineaza-ti un miting de sustinere in....mlastina, in care mulțimea striga: sus, Ponta! Sus, Ponta!Apoi io cu bratu drept ridicat si pumnul strâns, din care iese doar degetul mijlociu, strig cu putere: puie monta!
Despre scoaterea din politica a lui Ponta iti spun doar atât : iarba rea nu piere!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 16 Mai 2018, 17:56

akmm scrie:
csaa scrie:
akmm scrie:
csaa scrie:In cazul asta procurorii au fost ....nepregatiti si au facut dosarul penal de mantuiala. Asadar prezumtivi vinovati scapa iar noi platim si dauna ( ca nu se recupereaza) si cheltuieli judiciare.
Dar mai e o posibilitate, te las pe tine sa o spui, desi ca sustinator necugetator al lui Codruta nu cred ca ai s-o faci. Nu-i nimic, eu insist.

Uite, asta saracul nu a avut nimic paralel in spate...
,,Un alt inculpat, Dumitru Cristea, la data faptelor director general al Complexului Energetic Turceni (CET), a fost condamnat la 4 ani de închisoare.''
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis, joi, în primă instanţă, achitarea lui Victor Ponta şi a lui Dan Şova în dosarul Turceni-Rovinari. Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată de DNA.
http://www.mediafax.ro/politic/breaking ... i-17210879

Asa.....si ce ai vrut sa spui cu asta??? Ca...????

Hai ca dam cu inteligenta pe afara.Sau cu pretentia ei.Sa fii sanatos.

Multumesc! Si tie la fel
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 16 Mai 2018, 18:04

Shrek scrie:
csaa scrie:Motiveaza ceea ce postezi, altfel intri in clubul select al postacilor de lozinci.
Pe de alta parte tind sa cred ca s-a vrut scoatetea lui Ponta din politica. Asta a reusit./quote]
N-am citit si nici n-am de gand sa pierd vremea cititnxy" prostii". Dar daca vrei , pot sa-l susțin pe Ponta. Imagineaza-ti un miting de sustinere in....mlastina, in care mulțimea striga: sus, Ponta! Sus, Ponta!Apoi io cu bratu drept ridicat si pumnul strâns, din care iese doar degetul mijlociu, strig cu putere: puie monta!
Despre scoaterea din politica a lui Ponta iti spun doar atât : iarba rea nu piere!

Nu ma intereseaza si nici nu-mi-ar place sa susti pe cineva fara a avea argumente. De aia nu ii agreez pe #rezistenti.
E prea mult daca intreb ce argumente ai penrru a-ti sustine ideea? E prea mult daca te rog sa gandesti cu capul tau? ( aici m-am adresat altcuiva nu dumitale jupane Shrek. Dumneata gandesti chiar daca razi se toata lumea)
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 16 Mai 2018, 21:27

petru71 scrie:....
Legat de apariția în peisajul prezidențial al neamțului înghețat la capitolul exprimare/discurs politic,
amândoi știm că diferența a făcut-o diaspora, nu agramații sau milogii....

Sunt de acord cu tine ca " diaspora" a facut diferenta. Doar ca in marea ceea de oameni ce stateau a linistiti sa voteze ( in strainatate ), erau si oameni simpli, cu mai putina carte si ca multe bataturi pe mâini. Erau femei, unele cu 8 clase sau mai putin, care au plecat din țară sa lucre cu....mopul ori sa steargă la fund bătrânii europei. Ei au votat cu Johanis, sperând ca lucrurile se vor schimba in bine si copii lor nu vor fi nevoiti sa plece din țară sa " fie slugi", la străini. Ba chiar au bombardat cu sms-uri rudele din țară sa voteze cu " neamtu'", altfel ei , vor fi alungați din eu. Cam asta este povestea nestiuta a " diasporei" despre care se spune ca a înclinat balanța.
A fost manipulare a " statului paralel"? A fost efectul " bulgarelui de zăpadă "?Dumnezeu stie. Io sunt convins ca românii au vazut in Johanis lumina de la capătul tunelului. Dar s-o gatat bateria prea repede iar neamțul s-o metamorfozat in balcanic. Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde akmm » 17 Mai 2018, 07:41

csaa scrie:....E prea mult daca intreb ce argumente ai penrru a-ti sustine ideea?...

Explicatia e cam asa, asta ca sa nu raman dator si sa nu pot trece puntea, intr-un caz in care ponta si sova sunt curati ca lacrima, cel care a facilitat tranzactia a luat 4 ani cu ecxecutare.Nu e fractura de logica, chiar si pentru unul care gandeste numai cum vrea el?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 18 Mai 2018, 23:32

Cînd eşti un olog în diplomaţie dar ai ambiţii să joci în liga internaţională, inevitabilul se produce ... îţi aprinzi paiele din şură.

Recunoşti ceva ? ... tu, apărătorul justiţiei, cu legile justiţiei, cu prezumţia de nevinovăţie ...
Cum să recunoşti ? ... să te rîză lumea ... ? Mai bine acuzi pe altu' :lol:
preşedintele României a încălcat constituţia cu mâna lui Ludovic Orban

”Este o plângere penală a lui Klaus Werner Iohannis. Orban este o unealtă jalnică.(...) Iohannis vrea sa ia Palatul Victoria în folosință proprie”, a spus Dragnea

Preşedintele PSD mai spune: "persoana care face o plângere penală, reclamând presupuse fapte care ar încălca legea penală, dar știind că ele sunt neadevărate, aceasta este infracțiune care se pedepsește cu închisoarea".
şi că:
”Orice funcționar care se va implica în acest demers va fi complice la aceste două posibile infracțiuni."
şi încă:
"tentativă de lovitură de stat " (iarăşi frate ? :lol: )
https://www.hotnews.ro/stiri-politic-22 ... egitim.htm

Şi ce inimă să ai, să o împingi pe sărmana doamnă Dăncilă într-o poziţie în care se împiedică mereu în văzul întregii lumi? ... că dacă o ţineai pe lîngă gospodărie, nu o mai ştia nimeni.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15


Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 25 Mai 2018, 07:19

Pe zi ce trece tot mai putina lume citeste ceva, prefera in schimb sa respire liber basinile sulfuroase ale propagandei de partid in detrimentul, evident, unei informari minime, riguroase. Gandirea analitica = ciorba de taitei.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 29 Mai 2018, 07:27

Bravo minciunel! Acum poate incepi sa citesti si sa gandesti cu capul tau.
Domnule @akm daca cititi motivarea instantei o sa vedeti ca respectivul a fost pedepsit pentru alte fapte, adevarat ca cercetate in acelasi dosar.
Asteptam finalul procesului si mai discutam.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 29 Mai 2018, 20:02

csaa scrie:Sunt bata, recunosc.


Eu apreciez faptul ca esti trist, dar sa te mai si fudulesti cu asta :shock:
Mare e gradina lui Dumnezeu!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 29 Mai 2018, 21:12

Postarea asta a ta e din ciclul ”Sunt prea prost sa citesc toata discutia!”. Si eu credeam ca analfabetul functional e o poveste de speriat scolarii. NU!!!! Tu esti dovada vie ca exista.
MInciunel, daca nu poti citi mai mult de doua propozitii, spune. Data viitoare iti vom trimite desene.
Sau poate astepti sa apara filmul....
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Neafiliatul » 01 Iun 2018, 17:02

Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 02 Iun 2018, 19:53

Pana astazi majoritatea oamenilor au fost convinsi ca referendumul este o forma avansata de manifestare a democratiei. Dar prin voia soartei si a poporului, Romania a fost binecuvantata cu un frumos si rafinat intellectual, dl Tariceanu, care cu marinimie a binevoit sa ne explice perfidia si pericolul referendumului. Mai intai aflam ca votul popular nu poate anula o decizie a unui organism incropit prin vointa unui grup restrains de personae unite prin anumite interese. Dar si mai uimitoare este afirmatia distinsului intellectual.” Dupa cum se stie referendumul este specific regimurilor totalitare. Romanii afla astfel cu stupoare ca Regatul unit al marii Britanii si Elvetia sunt tari cu regimuri totalitare. Omul cat traieste tot invata.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 05 Iun 2018, 10:57

Răsfoind netu' de dimineață, am primit un fel de " convocator" pentru mitingu' psd. Desi nu sunt convins ca este real, m-a facut sa mi-aduc aminte de vremurile lu' cească, cand secretarii ob ( nu de la tampoane), organizatia de baza a pcr., din fabrici, faceau listele cu cei care " doreau" sa meargă la vizitele tovarășului si a caror prezenta era obligatorie. Daca " ieseai din rand" ori nu veneai la miting, tov secretar te bifa cu rosu si ciuciu conedii la mare " ieftine" , ciuciu repartiție la butelie, la bloc, eventual erau recompensat cu o camera in " ghetourile" muncitorești, confort III cu baie pe palier si fara apa calda.
" rămâneți la locurile voatre" era o replica memorabilă a fostului presedinte, care întocmai ca o parola a declansat revoluția. Va aduce draqnea mai mult de o mie de participanți în piață? Ma îndoiesc. Dar in sudul tari, pe unde sunt zilele acestea, " gonacii" cauta cauta vânat facil in jungla satelor, promițând o masa in excursie de la Bucuresti.
Zilele acestea asistăm la o forțare a ruperii societatii romanesti in doua: jumatate, care vede viața prin....mic si jumatate care isi doresc " o tara ca afara"! Care tabăra va castiga? Greu de spus. Cert este ca noi, toți, vom pierde!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08



AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori