Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde State » 23 Aug 2017, 23:35

Mircea_63 scrie:
Shrek scrie:Acidul acetic de pe unde-l procurati?


Acidul acetic nu e altceva decat otet.


În soluțiile diluate (3%-6%) se numește oțet, în rest e un acid. Pe piața găsim acidul acetic glacial(puritate ridicata) și acidul acetic 80%. În ambele cazuri e toxic pentru om.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde marius_sl » 21 Mai 2018, 20:50

Astazi am gustat miere de salcam de la un stupar cu 80 de stupi. Am simtit gust de naftalina...o fi gresit doza?
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Closcutz » 21 Mai 2018, 22:32

Naftalina nu trebuie folosita pentru combaterea gaselnitei!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde marius_sl » 22 Mai 2018, 06:40

Deja cunosc 2 stupari care o folosesc!!! Si unul vande mierea la Apicola
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde mellis » 22 Mai 2018, 10:53

Acei domni nu sunt stupari - mai degraba .. inconstienti..
Stii vorba "pune maica 2 pumni de azotat sa aibe"

Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde marius_sl » 22 Mai 2018, 13:22

De fapt unul i-a dat miere cumnatului sau sa consume cu copiii lui! Si, totusi, cum de i se primeste mierea?
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cristi82 » 30 Iul 2019, 13:08

Bună ziua . As dori sa tratez ramele cu sulf împotriva găselniței. M-am gândit sa fac fumigatia cu 1 baton la 4 caturi. As vrea sa știu dacă partea de sus și de jos a stivei cu corpuri trebuie etanșare în timpul fumigatiei și după cât timp se aerisesc ramele ? Mulțumesc
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Balian » 30 Iul 2019, 20:19

cristi82 scrie:Bună ziua . As dori sa tratez ramele cu sulf împotriva găselniței. M-am gândit sa fac fumigatia cu 1 baton la 4 caturi. As vrea sa știu dacă partea de sus și de jos a stivei cu corpuri trebuie etanșare în timpul fumigatiei și după cât timp se aerisesc ramele ? Mulțumesc

Să fie cât mai etanș. E bine să pui un corp gol peste stivă în care să fie pus batomul de sulf în ceva vas de fier pentru evitarea aprinderii. Aerisire după 1-2 zile.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cristi_vidican » 31 Iul 2019, 07:24

Pentru cei cu rame de 1/2 și albe și negre.
La cei cu MER, mai ajung rame negre în corpurile pt miere. Ăsta e păcatul stupului ME. (sau la ceilalți dacă nu au gratie.)
După ce extrag, ramele negreu sunt puse în corpuri separat și stau pe stup toată perioada în care atacă găselnița - aprilie - septembrie.
Dacă nu e nevoie de acele corpuri pentru stup, atunci delimitez spațiul necesar stupului de acele corpuri cu rame negre cu o folie pe care o îndoi f puțin la colț.
Ramele albe pot fi depozitate și dacă nu sunt pe stupi. Doar să nu fie acolo rame în care s-a crescut puiet. Mai atacă găselnița 2-3 rame, dar nu sunt pagube.
Toamna topesc tot ce e negru (unde negru poate fi și o ramă în care a crescut o generație de puiet) și a intrat în stocul ramelor pentru miere.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Radu16b » 21 Apr 2023, 12:11

Daca am tratat cu sulf rame cu miere de la rezerva, care sunt rame de cuib, le mai pot da la albine?
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 21 Apr 2023, 20:04

Sigur ca pot fi date fara probleme la albine.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde CV03BTF » 31 Mai 2023, 15:54

Mihnea 97 scrie:In iarna asta un stupar batrin mi-a spus ca toata viata a stropit ramele cu o solutie de apa cu sare dupa care ramele au fost stivuite si aerisite corespunzator pt. a preveni mucegaiul.

Am placerea sa va salut. Legat de acasta informatie a tratarii ramelor cu apa si sare peste iarna, ma intrebam daca isi aduce cineva aminte despre concentratia de sare la litrul de apa pentru a spala ramele de peste an. Metoda am intalnit-o in materialele unui stupar respectat dar desi am salvat-o nu 0 mai regasesc. Metoda era recoamndata cu tarie si se pare ca se indeparta un strat consistent de mizerie praf etc. Cel mai probabil era o informatie in cadrul unui material video sau despre alt subiect. Multumesc anticipat pentru raspuns!
CV03BTF
 
Mesaje: 5
Membru din: 31 Mai 2023, 15:44

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde CV03BTF » 01 Iun 2023, 07:26

Bun... am gasit unde am salvat! Ramele negre se imerseaza 24 de ore intr-o solutie de apa cu sare, o lingura de sare grunjoasa la 10 litri de apa, dupa care se clatesc si se usuca. Pacat ca nu am facut o fotografie a unei rame negre si sa o compar dupa tratamentul cu apa si sare! Cer scuze pentru ca am deviat putin subiectul ! Zile faine!
CV03BTF
 
Mesaje: 5
Membru din: 31 Mai 2023, 15:44

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Shrek » 01 Iun 2023, 08:14

Ar fi bine dacă ne-ai povesti mai pe toamna cum au rezistat ramele după tratament! La mine , ramele de cuib întotdeauna s-au umplut de găselniță, indiferent de tratament!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde unincepator » 01 Iun 2023, 13:24

Shrek scrie:Ar fi bine dacă ne-ai povesti mai pe toamna cum au rezistat ramele după tratament! La mine , ramele de cuib întotdeauna s-au umplut de găselniță, indiferent de tratament!

bunaziua,si va rog ertati ca nu e la tema,antrebarea mea:EM probiotic,se poate folosi acum an toi de cules?nu are efect asupra mierii?.Am o familie cu ceva puet varos.Multumesc.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori