Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Shrek » 07 Mai 2018, 16:01

Aha! Altu' multumit de ce vede in magazie la..... carfour! Iar este tzucaru' la doi lei chilu'!
Io sunt curios cât or plati procesatorii pentru salcam?! Unii spun ca nu mai mult de 15 lei pe kg!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 07 Mai 2018, 19:00

Shrek scrie:Aha! Altu' multumit de ce vede in magazie la..... carfour! Iar este tzucaru' la doi lei chilu'!
Io sunt curios cât or plati procesatorii pentru salcam?! Unii spun ca nu mai mult de 15 lei pe kg!
anu asta nici nu fost nevoie de zahar. ai stupii in desert cumva?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Shrek » 07 Mai 2018, 19:58

Sper ca va-ti dat seama ca este o glumita cu tzucaru' la oferta! Mie mi-i ciuda ca nu prind si io oferta. Anu' acesta din ce mai fac rachie, din prune?
Pana acum , culesul este unul din cele ce apar o dată la 7 ani!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde petru71 » 07 Mai 2018, 20:04

Shrek scrie:[...] Pana acum , culesul este unul din cele ce apar o dată la 7 ani!

Subscriu. Ale mele (așa amărâte cum sunt) culeg de rup.
Satul unde am albinele este alb tot de zici că-i nins... :mrgreen:
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Shrek » 07 Mai 2018, 20:25

Am o intrebare pentru mosu Gică. Fara nici o urma de ironie dar dansul spune ca se uita la urdinis si stie ...cat ii ceasu'!
Azi m-am întâlnit cu un amic apicultor, cu mult mai multa experienta ca mine si, după ce ne-am mințit de ne-am rupt cu privire la mierea culeasă anu' trecut, mosu îmi zice ca uite, culesu-i gata ca incep sa aducă din ce in ce mai mult polen. Mosule, faci misto de mine, zic io, păi ce la pomi fructiferi, cand rup colectorul, nu aduna si nectar, doar ai vazut cum miroase la mine primavara. Si io una, si el alta, am pus ramasag ca-i gata culesul. Io zic ca ar mai fi mai doua zile, ca mai da salcamu' bătrân din pădure. El ca-i gata si ca sa m-apuc sa " subtiez" familiile, ca altfel rup scara. Deci ne-a Gică, cum iti dai seama ca-i gata culesul fara cantar si fara sa cotrobai prin stup ( si fara " dalta de inox, bineinteles)?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 07 Mai 2018, 23:18

hai cu structura. Am mutat la s2 bacau

un vecin aici, la cires a facut miere(6-7kg pe fam) dar la salcam zice ca nu da. m am dus sa vad, si ce savad 10-12 rame de puiet , no coment.
Solutii de a invia porcu dupa craciun??
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde 5rame » 22 Mai 2018, 11:15

Domnul Ignatov,
Pana acum am inteles asa. ( in vederea culesului la salcam)
Bagam la iernat stupi pe 5-6 rame, stransi, 4 rame tabla si 1-2 rame pe centru cu 2 kg miere.
In primavara nu deranjam, nu stimulam, daca avem albina sanatoara nu ar trebui sa existe pierderi de albina.
Dupa 15 martie incercam sa topim cat mai repede coronitele de miere.
La 1 aprilie se niveleaza stupii la 4 rame puiet capacit compact, fara coronite si se dezvolta in continuare.
Cu o saptamana inainte de cules nu se mai da rame sa se ajung ala un mic blocaj pe cuib si cat mai putin puiet alb.
In cules cat mai multe caturi si dat spatiu la regina sa oua.

Spuneti-mi, va rog, daca am inteles cat de cat ceva.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 22 Mai 2018, 21:13

5rame scrie:Domnul Ignatov,
Pana acum am inteles asa. ( in vederea culesului la salcam)
Bagam la iernat stupi pe 5-6 rame, stransi, 4 rame tabla si 1-2 rame pe centru cu 2 kg miere.
In primavara nu deranjam, nu stimulam, daca avem albina sanatoara nu ar trebui sa existe pierderi de albina.
Dupa 15 martie incercam sa topim cat mai repede coronitele de miere.
La 1 aprilie se niveleaza stupii la 4 rame puiet capacit compact, fara coronite si se dezvolta in continuare.
Cu o saptamana inainte de cules nu se mai da rame sa se ajung ala un mic blocaj pe cuib si cat mai putin puiet alb.
In cules cat mai multe caturi si dat spatiu la regina sa oua.

Spuneti-mi, va rog, daca am inteles cat de cat ceva.


Ai inteles cam... NINICA...

Succes-uri, fara eshece...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 22 Mai 2018, 22:01

maestre A.I.,te-am rugat si eu frumos sa ma lamuresti cu ramele bunicului (20 mm) si daca ai observat la asa rame daca albinele erau mai mici din cauza asta.esti asa de amabil sa ma 'satisfaci' si pe mine ? multam anticipat(observi,sper,c-am schimbat "macazul").
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde 5rame » 23 Mai 2018, 09:21

ignatov andrei scrie:
5rame scrie:Domnul Ignatov,
Pana acum am inteles asa. ( in vederea culesului la salcam)
Bagam la iernat stupi pe 5-6 rame, stransi, 4 rame tabla si 1-2 rame pe centru cu 2 kg miere.
In primavara nu deranjam, nu stimulam, daca avem albina sanatoara nu ar trebui sa existe pierderi de albina.
Dupa 15 martie incercam sa topim cat mai repede coronitele de miere.
La 1 aprilie se niveleaza stupii la 4 rame puiet capacit compact, fara coronite si se dezvolta in continuare.
Cu o saptamana inainte de cules nu se mai da rame sa se ajung ala un mic blocaj pe cuib si cat mai putin puiet alb.
In cules cat mai multe caturi si dat spatiu la regina sa oua.

Spuneti-mi, va rog, daca am inteles cat de cat ceva.


Ai inteles cam... NINICA...

Succes-uri, fara eshece...


Domnul Ignatov, de ce ati inrosit tocmai punctul la cere eram cel mai sigur?
6 rame pline cu albina.
2 la peretele din dreapta pline cu miere, 2 pe centru fiecare cu cate 2 kg miere, si 2 in stanga pline cu miere.
Capacite.
Daca nu sunt acoperite bine cu albina mai scoatem una din centru.

Multumesc pentru ca mai scrieti aici!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 23 Mai 2018, 09:43

5rame scrie:
Domnul Ignatov, de ce ati inrosit tocmai punctul la cere eram cel mai sigur?
6 rame pline cu albina.
2 la peretele din dreapta pline cu miere, 2 pe centru fiecare cu cate 2 kg miere, si 2 in stanga pline cu miere.
Capacite.
Daca nu sunt acoperite bine cu albina mai scoatem una din centru.

Multumesc pentru ca mai scrieti aici!


Pentru ca nu sunt deacord cu aranjarea hranei dupa un sablon si nici afisarea unor date si termeni!
Sunt multumit daca familia are 16-20 kg miere si atat.
Sa si-o aranjeze cum vrea, treaba ei, eu s-o dau din timp, aici e buba (fara surprize peste noapte)!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 23 Mai 2018, 18:55

eu cred ca sa inteles gresit structura > majoritatea cred ca e vb de un stup minune pe 25 de rame de albine"negru de supare " care "rupe cantarele. cand era vorba de procentajul fiecare tip de albina la data culesului. cat la suta e . culegatoare ,doica etc.

Si ar mai fi si partea a doua : structura cuibului inainte de cules .
ex: nu putem sa avem 10 rame de puiet inainte de cules si sa avem pretenti ca la unul cu 7 . e clar ca sunt diferente de la mentinerea temperaturi, hranirea etc...

(partea a doua influienteaza mai putin decat structura fam. dar e bine de luat in seama)
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 25 Mai 2018, 00:19

eu cred ca stupii cu cel mai mic procent de puiet LARVAR,inainte de cules, pot fi socotiti ca stupi DE PRODUCTIE !(metoda CAT IN CUIB, indiferent de tipul stupului = H/V , este cea mai indicata). PS.'magistre',catadixesti sa ma 'faci fericit' si pe mine cu 'dilema' mea ,vis a vis de 'stilul' bunicului tau?( 20 mm + 18R ocupare din 24 R disponibile).fi amabil,stima.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 25 Mai 2018, 08:17

La dezvoltarea roilor/stupilor primavara e de preferat ca toata albina sa se ocupe cu cresterea de puiet si un procent foarte mic de "culegatoare" pentru apa polen miere etc. ba chair mai mult e bine sa aducem noi o rama cu asa ceva . pentru a concentra si mai mult albina pe cresteri masive de puiet.

La famillile de cules trebuie sa concentram toata albina pe cules , dar nu toata . o parte (minim) va trebuii sa se ocupe de minimul de puiet necesar pentru ca stupul sa continuie existenta in parametrii normali dupa cules. pentru mine la intrarea in cules 5 rame de capacit si 2 larvar este un echilibru perfect pentru o familie pe 20 rame de albina, va iesi pe plus dupa cules.

- ce se va intmpla daca avem mai mult larvar: o mare parte din miere si albine se va ocupa cu cresterea de puiet , iar culesul pica pe locul doi= productie proasta
- ce se intampla daca avem mult capacit fara larvar. vom avea cules dar la ecluzionare stupul se va bloca astfel va fi o pauza de puiet . la final de cules vom avea un numar ridicol de rame cu puiet larvar, nu vrem "denivelari"
la salcam daca e rece albina nu va putea ventila mierea pentru ca astfel raceste puietul capacit (daca e mult) iar albina va iesi tarziu la cules . sau in reprize pe parcursul zilei.

Acuma intreb si eu o intrebare daca tot vb de structuri. care este"echilibrul" familia care se poate mentine pe perioada sezonului activ fara a o scapa de sub control. ma refer la volum albina si puiet? cate rame albina si cam cat puiet, la o" maidaneza" dea noastra/carpatina .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde gorjeanul » 25 Mai 2018, 16:56

Shrek scrie:Aha! Altu' multumit de ce vede in magazie la..... carfour! Iar este tzucaru' la doi lei chilu'!
Io sunt curios cât or plati procesatorii pentru salcam?! Unii spun ca nu mai mult de 15 lei pe kg!

Ciudatule , ai mare dreptate. Mierea naturala ,oricat ai fi de expert se face foarte putina. Dar unii mai smecheri stiu sa o ....... Un stup , chiar si in pastoral ,dupa ce scazi cheltuielile si forta de munca nu aduce un profit mai mare de 100 de lei. Maxim.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 25 Mai 2018, 17:57

y.y.(scuze de prescurtare,nu sunt prea bun in .. dactilo),nu cred ca trebuie un verdict clar privind raportul ... sunt prea multe variabile si 'cazuri' de stupari.de altfel nu are prea mare importanta acest raport(care de fapt,nici in teorie,nu prea exista).privitor la capacit si racire,cred ca ventilatia ti-o poti asigura arhi. cu ventilatia HORN(fund antivaroa si podisor sita),restul la debit asi regleaza albinele singure.principiul este:larvarul consuma prea multa energie si efectiv, ca sa renteze acest larvar in timpul unui cules.de altfel,la cat in cuib,dupa cules nu te opreste nimeni sa dai drumul la matca imediat.de fapt nici un cules nu tine 21 zile(ciclu puiet eclozionare) si pentru cateva zile de izolare matca nu 'moare nimeni'. zic eu !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 18 vizitatori


cron