Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Plimbam roii sau ii lasam pe vatra fara sa-i miscam?

Mesajde BogdanM » 24 Mai 2018, 15:54

Salutare. Zilele trecute imi zice un prieten ca e mai bine sa plimb roii. Zicea ca asa se stimuleaza matca si lucratoarea sa oua mai bine si sa creasca mai repede populatia.

Asa ca va intreb si pe voi, ca sigur aveti mai multa experienta decat mine. Sa "fac turism" cu roii sau sa-i las linistiti pe vatra?
Nu ma astept sa fie cine stie ce cules, asa ca trebuie sa pompez mancare in ei. Dar asta o s-o fac oricum, ori pe vatra, ori prin locurile pe unde pot sa ma lipesc sa-i las cate o saptamana- 2.

Multumesc!
BogdanM
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Mar 2018, 17:43

Re: Plimbam roii sau ii lasam pe vatra fara sa-i miscam?

Mesajde yuonyuon » 24 Mai 2018, 22:47

BogdanM scrie:Salutare. Zilele trecute imi zice un prieten ca e mai bine sa plimb roii. Zicea ca asa se stimuleaza matca si lucratoarea sa oua mai bine si sa creasca mai repede populatia.

Asa ca va intreb si pe voi, ca sigur aveti mai multa experienta decat mine. Sa "fac turism" cu roii sau sa-i las linistiti pe vatra?
Nu ma astept sa fie cine stie ce cules, asa ca trebuie sa pompez mancare in ei. Dar asta o s-o fac oricum, ori pe vatra, ori prin locurile pe unde pot sa ma lipesc sa-i las cate o saptamana- 2.

Multumesc!
ce fel de roi? pe cate rame de albina ,cat capacit?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Plimbam roii sau ii lasam pe vatra fara sa-i miscam?

Mesajde Closcutz » 24 Mai 2018, 23:19

La prima strigare nu prea se merita pentru ca litrul de motorina este mult mai scump decat kg de zahar... Depinde de cati roi este vorba, daca plimbarea inseamna ca stupii sunt in siguranta in fiecare locatie si nu iti bati capul cu paza, cu drumuri zilnice pe distanta mare, atunci s-ar putea sa merite. Stimularea cu sirop nu se poate compara cu culesul din natura.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Plimbam roii sau ii lasam pe vatra fara sa-i miscam?

Mesajde dwsn » 24 Mai 2018, 23:30

Totusi, cel mai important: matcie sunt imperecheate?
dwsn
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Iul 2012, 13:40

Re: Plimbam roii sau ii lasam pe vatra fara sa-i miscam?

Mesajde BogdanM » 25 Mai 2018, 10:31

Eu intrebam la nivel de principiu. Nu de alta, dar inca nu am luat roii, or sa urmeze zilele urmatoare.
Insa ma pregatesc daca sa iau sau nu in calcul acest "turism" apicol.
Nu ma intereseaza costurile (nu sunt mari, 4 roi pusi in portbagaj si mutati 20 de km inseamna... costul a vreo 4 beri).
La fel, in locatii nu e nevoie de costuri suplimentare, gen paza.
BogdanM
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Mar 2018, 17:43

Re: Plimbam roii sau ii lasam pe vatra fara sa-i miscam?

Mesajde BogdanM » 31 Mai 2018, 11:09

Bun, inseamna ca trebuie sa experimentez singur, sa vad daca este sau nu benefic sa fac "turism apicol" cu roii.
BogdanM
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Mar 2018, 17:43

Re: Plimbam roii sau ii lasam pe vatra fara sa-i miscam?

Mesajde yuonyuon » 31 Mai 2018, 12:23

BogdanM scrie:Bun, inseamna ca trebuie sa experimentez singur, sa vad daca este sau nu benefic sa fac "turism apicol" cu roii.
benefic pentru ce? ca principiu? nu inteleg intrebarea.

eu unul nu duc roii on culesuri mari, pentru ca ii "stric".
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


cron