Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde Bezna Zorilor » 02 Iun 2018, 22:12

Pe scurt, am un prieten cu vreo 50 de stupi si tot il bate gandul sa acceseze fonduri. Vrand sa il ajut cu ceva informatie pentru ca a fost dragut cu mine, mi'am dat seama ca efortul meu va fi fara sansa de izbanda. Vrand sa il pun in legatura cu o anumita cunostinta care lucreaza la centrul Bucuresti pentru aprobari de dosare in vederea accesarii fondurilor, m'am lovit de urmatoarele: cunoscutul in cauza nu e in stare sa fure un proiect aprobat sa il puna pe stick, sa vedem si noi dupa ce grila se aproba sau resping documentele; sau, de mai sus din conducere cica i s'a spus "x-ulescule, mai usor cu informatiile!" - de unde, traduc eu, nu se vrea sa inteleaga tot omul cum sa acceseze fondurile astea, pentru ca interesul e sa te prinda si sa te ...in gura. Am mai aflat si ca au prioritate nu cei in nevoie care poate abia au terminat liceul sau, chiar daca nu stiu sa scrie poate se pricep sa schimbe matci sau chiar sa mulga capre, ci cei care au servicii stabile si salarii mari - de unde, traduc eu, interesul e sa aiba de unde iti lua inapoi.

Rasfoind topicul PNA 2017-2019, nu prea am inteles mare lucru. Presupun ca "regula" e ca cine se bucura de fonduri si e multumit, nu va oferi informatii cu privire la asta (am inteles ca unii au accesat ceva nerambursabil - fereasca dumnezeu sa povesteasca), iar cine nu se bucura, ar trebui sa scrie. Cum acolo la centru masa de dosare e plina cu varf si cei de la aprobari lucreaza zi lumina, trag concluzia ca cei care depun dosare sunt foarte prosti, creduli, etc. Si sunt convinsa de asta, mai ales auzind ce spun astia la TV/presa, ca in Romania oamenii pun greu mana pe banii de la UE, deoarece nu sunt in stare sa isi faca dosarele/scrie romaneste, etc. Si nici nu se vrea a fi ajutati, cand interesul ar fi sa punem mana pe banii de la Europa si sa facem si noi o treaba. Presupun ca nemultumiti sunt multi, dar pentru ca nu sunt in stare sa scrie, nici nu apar opiniile lor pe undeva pe internet. Am auzit si pe la ceva cunoscuti (non apicultori) ca daca te incurci cu fondurile europene (in orice domeniu) te incurci cu dracu'. Ba chiar maica'mea a lucrat acu' o vreme cu teldrumu', se ocupa cu dosarele lor pentru accesari de fonduri, ei fiind niste analfabeti. Si nu dormea noaptea de atata durere ce era cu dosarele alea.

Acuma, presupunem ca vrea si nea Vasile din cuca macaii sa acceseze fonduri pentru o ferma de...melci. El chiar isi doreste, chiar daca nu are prea multa scoala, e muncitor. Si (hai, n'om fi chiar in Suedia, unde daca vrei sa faci agricultura iti pun aia in brate pamantul, semintele pe care vrei sa le plantezi, vin cu elicopteru' cu pesticide cand ai nevoie si iti si asigura un venit minim, ori iti cumpara statul productia, ori te lasa pe piata libera), intra pe eur-lex.europa.eu si da sa citeasca. Sa zicem ca nu intelege din prima termeni ca "documente AELS" sau "registrul ELI" sau N-lex" sau "afisare multilingva" sau "fluxuri RSS" sau "rezultate metadate", dar are in dreapta o lupa cu "cautare rapida" unde scrie "cautare rapida: introduceti text liber, un numar CELEX sau descriptori..." - daca nici asa nu intelege nea Vasile, inseamna ca chiar e prost, da'l dracu', ca oamenii astia de la Europa chiar vor sa ajute, dupa cum se vede! :lol:

Ce sa zic...noi vorbim aici despre morala, neveste, Antonescu, tarani, invataturile din biblie si altele, dar nimeni nu ii cotaie pe astia de la Europa cu fondurile lor. Sau poate stie prima ministra sa traduca termenii de mai sus de pe eur-lex. Cineva tre' sa stie, zic si io... Oricum, am impresia ca Europa asta e mai rau decat banca la care ai facut credite, sau chiar mai rau decat Sile Camataru'... :evil:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde Closcutz » 03 Iun 2018, 05:46

In privinta fondurilor Ue si a proiectelor sunt aspecte pe care le-ai deslusit si aspecte pe care le-ai complicat. Eu am accesat doua proiecte! Ideea de baza este ca indiferent cat de dornic de munca, priceput sau plin de idei esti, daca nu ai bani nu faci nimic. In al doilea rand nu este nevoie sa "furi" documente ca sa accesezi vreun proiect! Exista firme de consultanta si asociatii apicole care se ocupa chiar de asta...scriu proiecte! Si in noua sesiune ca si pe cea precedenta sunt cateva chestiuni esentiale pe care trebuia sa le implinesti! Sa detii nr de familii stipulat (aferent masurii vizate), sa detii un imobil cu teren (5 metri patrati pt fiecare stup), sa ai curs de apicultor(diploma), sa fii inscris intr-o asociatie, zona ss fie defavorizata (se puncta)....
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Iun 2018, 10:51

Intreb mai simplu, e normal ca Europa sa ajute oamenii cu bani sau oamenii fara bani? Inteleg ca defavorizarea se refera doar la conditiile de mediu, nu si cele de buzunar. Si presupun ca eur-lex ala nu este pentru scriitorii/consilierii de proiecte, este pentru nea Vasile care vrea sa se intereseze si el de cateva lucruri - aka de unde incepe, unde se duce cu dosarul, ce conditii trebuie sa indeplineasca.

M'am preocupat si eu acum cativa ani de o chestiune pe probleme de educatie, impreuna cu cativa prieteni. A fost imposibil. Presupun ca daca este greu de deslusit pentru niste oameni cu studii universitare (aici ma exclud pe mine - studiile le am, dar nu prea le'am citit), cum ar putea sa fie pentru nea Vasile care este putin analfabet, nu are nici bani, dar vrea sa munceasca si are credinta curata. Presupun ca Europa nu ii ajuta pe astia, ci pe aia cu bani si eventual care nu au treaba cu apicultura, cum ar fi unul care pozeaza stupii din curte de la un prieten si zice ca sunt ai lui (am auzit si povesti din astea).

Mentionez ca nu am avut niciodata un abonament (la telefon, etc), nu am facut niciodata credit la banca, doar am amanetat un inel de la bunica mea, model cam demodat, masura cam mare, si nu m'am mai dus sa il iau, logic. Cred ca este de preferat un trai de pe azi pe maine unuia cu credit pe 30 de ani pentru locuinta la cutie...

...Iisus a zis sa nu ne facem griji pentru ziua de maine, nici macar pentru cea de azi, ca Dumnezeu mereu da (atat cat ai nevoie). Dar mai stiu ca un caine, in conditii de trai variabile, isi ingroapa osul, ca sa aiba si a doua zi.

Oare Europa asta ce o crede?

P.S. Am ajuns la solutia cu furatul deoarece mi'am dat seama ca orice alta solutie este inutila. Mereu am fost pro hotie intr'o oarecare masura, dar ma refer la aceea justitiara, cand iei de la bogati si dai la saraci, atunci cand nu exista legi care sa puna lucrurile in ordinea lumeasca a bunului simt. Uite de'aia au scris niste destepti biblia, pentru ca dobitocii sa isi faca griji mai degraba pentru lumea cealalta si sa nu mai fie atenti la marile furturi ale lumii, sau cand nu mai pot rezolva problemele prin mijloace omenesti-lumesti, sa apeleze la mijloace supra-omenesti (rugaciuni, acatiste).
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde Shrek » 03 Iun 2018, 12:23

Bezna Zorilor scrie:......
P.S. Am ajuns la solutia cu furatul deoarece mi'am dat seama ca orice alta solutie este inutila. Mereu am fost pro hotie intr'o oarecare masura, dar ma refer la aceea justitiara, cand iei de la bogati si dai la ...........

O mentalitate profund gresita, mai ales când vine de la un ( o) tanara (a)! Cel ce fura tot hoț se numeste, indiferent ca fura o găină, un munte , ori se numste Saptecai, Robin Hood, sau...Terente. A incuraja astfel de "apucături ", denota imposibilitatea, cel putin mentala, de a reusi in viata, prin munca. A gândi ca poți fi egalul aproapelui prin deposedarea lui de bunuri pe care tu nu le ai, este o crimă. Asa au gandit comunistii in primii ani de după război si uite unde am ajuns.
Europa nu ne da bani ca sa avem de-o berică, de-o " clanta", de-o țigară.... Ea ( UE) , prin fondurile alocate încearcă sa scoată la iveală " talente" antreprenoriale, sperând ca astfel va încuraja munca. Muncind, nimeni nu garantează ca vor fi mai mulți oameni bogati. Dar cu siguranta, vor fi mai putin săraci. Este adevarat ca la noi daca nu ai pe cineva la" ierusalim" ai tot atâtea sanse sa prinzi fonduri ca si la sase din patruj'noua. Dar eu cunosc cativa care au reusit cu fonduri sa se " ducă inainte", mult mai repede decat restul " gloatei"! Si mai stiu destui care au au luat bani pentru proiecte doar ca sa-si cumpere o masina " nervoasa" si acum dau din colt in colt. Ăstia tot " hoti" se numesc. Poate, cu intenție sau nu, au luat locul unuia care chiar dorea sa construiască o afacere. Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Iun 2018, 12:29

Vorbe. Indiferent de motive (mai mult sau mai putin ortodoxe)...pana la urma nu zice nimeni cum face nea Vasile sa acceseze, el neavand bani dar poate avand un spirit antreprenorial. Mi se pare ca din start se incurajeaza inegalitatea, pentru ca altfel de ce ar fi nevoie de hoti justitiari? Nu ar aparea acesti hoti gen Selina Kyle (aka femeia pisica) sau altii enumerati de tine, daca, de la bun inceput, nu s'ar face discriminare. Si pentru ca tot o dai cu comunismul, o iau si eu de la inceput. Dumnezeu a participat la crima pentru ca a facut diferenta intre cei doi frati. Si te mai intreb, in ce conditii a aparut personajul Jean Valjean (nu ma refer la cel de pe forum). Super eroul (care face manevre nu tocmai in concordanta cu legea si din cand in cand apeleaza si la hotie) exista in fiecare dintre noi, pentru ca ceva in lumea asta...in ceea ce priveste regulile...NU ESTE IN REGULA!

Am impresia ca ai ceva personal cu mine si ma tot freci la icre cu comunismul. Asta pentru ca poate ceva te deranjeaza (adevarul?).

Am auzit ca este fericire cand ramai fara...prieteni (zic unii dintre noi pe aci). Intrebarea mea este, de ce a fost nevoie sa apara una ca mine ca sa va descotorositi si voi de niste scame care va apeleaza la cafea, scame pe care, mai de dragul lor, mai din bun simt, le suportati intr'un fel sau altul. Interesant cuvantul asta "fericire" care il inlocuieste cu succes pe "din pacate". Ce sa zic, mi se pare foarte tare!

Din pacate (pfff) nu sunt in masura sa zic mai mult, pentru ca eu la randul meu, tot din bun simt, am primit in casa un ne-cordit sa imi aduca un stup. E greu cu bunu' simt...cand il ai. Ei, lasa, ca ne'o ajuta universu' asta pe toti sa aranjeze lucrurile atunci cand noi nu suntem in stare.

Shrek, mie imi placi, dar daca ma mai freci mult cu comunismul s'ar putea sa trecem la o alta abordare, eu nefiind fata de activisti de partid...simt totusi cum mi se pune stampila asta pe frunte...totul pentru un principiu, fir'ar mama lui a dracu' de principiu.

La 31 de ani ai mei, am invatat pana acum ca prin munca cinstita ai onoare, poate, dar nu ai bani. Banii sunt intotdeauna legati de imoralitate, de lucruri murdare, sau de imprumuturi (la banci, la camatari) ceea ce te afecteaza oricum, te face din om...mai putin om, iti scurteaza numarul de vertebre. Normal ca aia care au fost muscati de istorie, acum se dau oameni cinstiti, dar a venit comunismul si le'a luat pamanturile. In realitate, nu poate sa stie nimeni cat de cinstiti ar fi fost. Nimeni nu e cu adevarat cinstit, nimeni nu resusciteaza capra vecinului, nimeni nu se bucura cu adevarat de succesul altora, ci doar de succesul familiei, al copiilor. Mai lasati dracu' grilele alea si gargara dupa care declarati ca functionati! In realitate sunteti doar oameni...si am eu vorba'aceea...CA NISTE CURVE SUNTEM TOTI!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde Closcutz » 03 Iun 2018, 13:44

Ideea cu furatul e o mare bazaconie! Intr-adevar trebuie sa ai ceva bani si resurse in spate ca sa accesezi fonduri, dar nu este vreun "Eldorado" de neatins! Te poti interesa din mai multe surse: Directia Agricola, Afir, Madr, Asociatii apicole... imposibil sa nu afli tot ce trebuie. E adevarat si ca acei bani nu se dau asa pe tava ca sa-i sparga orice "pierde-vara" la bodega din colt. Majoritatea conditiilor impuse se indeplinesc usor, daca iti dai interesul. Faptul ca de cele mai multe ori aceste fonduri sunt accesate tot de cei cu resurse nu este un lucru anormal! Unele conditii pre si post finantare pot sa puna bete in roate si sa te gandesti de mai multe ori daca merita sa-ti bati capul!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Iun 2018, 13:47

Mai Shrek, o tanara ca mine iti mai spune ca mai bine il ai pe vino incoa la vedere, o oarecare iesire din grila, decat sa fii tocilara din prima banca (care intr'o zi va fi ultima t.... penala, pentru ca toate lucrurile se compenseaza), sau de pe la o varsta sa devii o baba mergatoare la biserica, nimeni nu face atatea drumuri in locurile sfinte daca nu ar avea de spalat ceva. Sa pretuiesti oranduirea mi se pare ceva foarte periculos, avand in vedere ca adevaratele hoate si c.... se ascund in haine de pocaiti...

Si acum vine intrebarea, de unde atata preocupare pentru a sta in grile, in randu' lumii, etc? Nu vorbesc de cazurile patologice de sociopatie, ci de fapul ca o prostituata de pe centura este, cu siguranta, mai cinstita decat multi literati de pe aci care stau cu morala in brate.
Ultima oară modificat de Bezna Zorilor pe 03 Iun 2018, 13:50, modificat 1 dată în total.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Iun 2018, 13:48

In calitate de om care a accesat, mai cluscutz, de ce nu oferi matale niste informatii mai clare? De ce toata lumea trimite in stanga si in dreapta, la nu stiu ce directii si comisii, de ce exista interesul asta pentru cat mai pe la spate, fara scurgere de informatii?

Scarba imi este...hai ca m'ai intrerupt de la o lectie de principii, care, din pacate pentru tine, nu ti se adreseaza.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde Shrek » 03 Iun 2018, 14:26

Bezna Zorilor scrie:Mai Shrek, o tanara ca mine iti mai spune ca mai bine il ai pe vino incoa la vedere, o oarecare iesire din grila, decat sa fii tocilara din prima banca (care intr'o zi va fi ultima t.... penala, pentru ca toate lucrurile se compenseaza), sau de pe la o varsta sa devii o baba mergatoare la ........

Ai vazut ce-ai pățit daca l-ai avut pe " vino-ncoa' "la vedere! Mos " general " a voit sa fie egal cu tine. Adică de ce n-ar fi egal saizeci cu treizeci?!
Baba oricum ai sa devii, fie ca-ti place fie ca nu. Iar de mers la biserică nu-i nici un bai daca popa-i tanar si te poți intoarce de la biserică. Daca ramai acolo...asta este. S-o gata ata. Da' mai este pan' atunci! Pana una alta sa nu uiti porunca : sa nu furi! Altfel, mai devreme ori mai tarziu ai....... s-o furi!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde yuonyuon » 03 Iun 2018, 14:29

Cele mai mari jafuri (hotii) sau facut(se fac) sub pretextul ajutari unor amarati.

Sunt deacord cu hotiile , dar facute dupa niste reguli ... nu cu japca . marketingul este unda dintre cele mai usoare hotii.
Fondurile si creditele sunt niste hotii(aproape jafuri) , cu efect intarziat. scopul lor e pe termen lung , manipulare a preturilor/economiei .controlul resurselor(ex agricultura "romaniei")

da bine ca "noi" ne pierdem in hartii si "legislatie" .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde yuonyuon » 03 Iun 2018, 14:29

Shrek scrie:
Bezna Zorilor scrie:Mai Shrek, o tanara ca mine iti mai spune ca mai bine il ai pe vino incoa la vedere, o oarecare iesire din grila, decat sa fii tocilara din prima banca (care intr'o zi va fi ultima t.... penala, pentru ca toate lucrurile se compenseaza), sau de pe la o varsta sa devii o baba mergatoare la ........

Ai vazut ce-ai pățit daca l-ai avut pe " vino-ncoa' "la vedere! Mos " general " a voit sa fie egal cu tine. Adică de ce n-ar fi egal saizeci cu treizeci?!
Baba oricum ai sa devii, fie ca-ti place fie ca nu. Iar de mers la biserică nu-i nici un bai daca popa-i tanar si te poți intoarce de la biserică. Daca ramai acolo...asta este. S-o gata ata. Da' mai este pan' atunci! Pana una alta sa nu uiti porunca : sa nu furi! Altfel, mai devreme ori mai tarziu ai....... s-o furi!
tu nu "furi" mierea "la albine?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde Shrek » 03 Iun 2018, 14:43

Nu, pentru ca dau la schimb ...tzucar. Eventual se poate spune ca le amagesc. Sau inselui. Sau pur si simplu " le execut silit" pentru ca s-au mutat in casa noua si nu au plătit chiria!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde yuonyuon » 03 Iun 2018, 15:05

Shrek scrie:Nu, pentru ca dau la schimb ...tzucar. Eventual se poate spune ca le amagesc. Sau inselui. Sau pur si simplu " le execut silit" pentru ca s-au mutat in casa noua si nu au plătit chiria!
tu ai europenizate....si din cand in cand le "subventionezi" cu cate un pastoral. am intels...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde Closcutz » 03 Iun 2018, 15:34

Bezna Zorilor scrie:In calitate de om care a accesat, mai cluscutz, de ce nu oferi matale niste informatii mai clare? De ce toata lumea trimite in stanga si in dreapta, la nu stiu ce directii si comisii, de ce exista interesul asta pentru cat mai pe la spate, fara scurgere de informatii?

Scarba imi este...hai ca m'ai intrerupt de la o lectie de principii, care, din pacate pentru tine, nu ti se adreseaza.

Pai ce informatii doresti mai exact duduie? Masurile si-au schimbat denumirile si multe dintre conditii, dar in mare lucrurile sunt asemanatoare! Eu nu te-am trimis la "comitete si comitii", ti-am recomandat sa iei legatura cu oameni competenti in proiecte! Daca ai vreo nelamurire iti raspund, dar trebuie sa tii cont ca eu nu sunt consultant....sa fiu in tema cu ultimele schimbari, incerc doar sa ma informez.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde dantat » 03 Iun 2018, 19:32

Deeeeci, dupa ce ca rata de absorbtie era de sub 1% sau ceva de genul (2014 - 2020), am citit recent ca s-a taiat macaroana. Gata, basta, no funduri, no niente. La sapa. :roll: :D
De frica fundurilor gratis, mai ales ca dosarele erau "conform normelor UE", da' cam cum le intelege fiecare, fara linii exacte ori precise... - drept dovada se faceau copii dupa proiectele de succes, evitandu-se proiecte noi, care reprezentau un "risc", ori ca se accepta, asa cum ai zis, doar din aia cu serviciu, care au de unda da banii inapoi - amu' nu mai au ce aproba.

Da' o alta intrebare: grupari de producatori... si asocieri si chestii se fac ? Nu pt. apicultura, zic pentru cartofi, ca iese vodca.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde mircea » 03 Iun 2018, 23:39

Ca de obicei, nici un subiect deschis de BZ, nu este ce pare a fi ...
BZ ....joci la cacealma ca de obicei, cred mai degraba ca esti un om care se intinde cat ii permite plapuma, care da din coate sa-si faca loc , dar nu poate calca pe capul altora si asta din simplu motiv ca generozitatea nu a facut niciodata casa buna cu nedreptatea. Asta este doar un motiv...mai sunt ....

Shrek, te-as crede cu regele si regalitatea daca nu as sti ca in timp ce unii (foarte putini) erau inundati de lumina candelabrelor din salile de bal, majoritatea, incepand din mahalalele oraselor pana in ultimul catun, statea la opait . Nu ca ailalti sau astia de acum ar fi rezolvat ceva ....numai timpurile s-au schimbat .
Iar Europa nu da nimic, pentru un iluzoriu euro, ia inapoi zece .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori


cron