Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Comercializare miere

Mesajde un stupar » 08 Iun 2018, 07:30

Buna dimineata! Am si eu o rugaminte! Poate sa-mi spuna cineva, ce ar trebui sa fac, ca sa pot vinde miere, legal? Daca poate cineva sa imi spuna, de la A la Z... Eu am 20 de stupi si vreau sa vand mierea la borcan de acasa, nu in piete... Care sunt riscurile daca vand "nelegal"? Multumesc anticipat!
un stupar
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Noi 2011, 19:05

Re: Comercializare miere

Mesajde Closcutz » 08 Iun 2018, 07:36

Riscurile nu sunt mari, dar cam asa cred ca a zis si batranul de 78 de ani din Gorj care nici nu-di imagina ca se va trezi cu ITM- ul si politia pe cap, care basca i-au dat o amenda de 60000lei. Acum depinde si cate borcane vrei sa vinzi, cui, cate familii de albine ai si cata mierr faci. Cel mai simplu, daca nu ai Pfa sau II te duci la primarie si scoti certificat de producator(sau cum s-o mai numi acum)... oricum stiu cei de acolo ce sa iti dea.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Comercializare miere

Mesajde un stupar » 12 Iun 2018, 11:46

Si pentru certificat de producator stie cineva ce trebuie?care sunt pasii de urmat...
un stupar
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Noi 2011, 19:05

Re: Comercializare miere

Mesajde cristi_vidican » 12 Iun 2018, 12:11

un stupar scrie:Si pentru certificat de producator stie cineva ce trebuie?care sunt pasii de urmat...

mergi la Primăria de care aparții cu stupii și-ți spun ei ce și cum.
ciudat este faptul că diferă de la județ la județ.
În Bihor primești certificat de producător și carnet de comercializare doar pentru vânzare către centrele de colectare a mierii, nu la borcan.
Pentru asta în Bh, din câte știu, îți trebuie PFA.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Comercializare miere

Mesajde un stupar » 12 Iun 2018, 12:24

Cristi, tu ai certificat de producator? ce presupune el? costuri... obligatii...vreau sa stiu, inainte de a ma duce la primarie... oare se merita pentru 100-150 kg miere cat am in plan pt anul asta?
un stupar
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Noi 2011, 19:05

Re: Comercializare miere

Mesajde cristi_vidican » 12 Iun 2018, 12:31

Eu am certificat de câțiva ani, adică am avut nevoie de el ca să pot da mierea de rapiță/floarea soarelui la procesator.
altfel, nu treceam pe la ei.

Pentru a-l avea, în trecut făceam doar o cere la Primărie, plăteam 80 de lei și-l aveam pentru 1 an.
Acum e valabil 5 ani, cu vizare anuală.

Nu mai știu dacă acum am avut nevoie sau nu, dar se cere și Înregistrarea la DSV a stupinei.
Eu o am făcută de multă vreme și mă folosesc de ea și la PNA.

Dar, cel mai bine e să mergi la Primărie, să vorbești cu persoana care-ți eliberează acest certificat și carnetul de comercializare (ele se dau împreună) și-ți spune el.
Dacă e o primărie mai mică și nimeni n-a mai cerut așa ceva pe stupi, s-ar putea să nu știe multe. Și în cazul meu a trebuit să întrebe mai sus ce și cum.

Cei de la primărie se bucură că îți trebuie certificat, că mai fac și ei un ban, așa că ar trebui să găsești bună-voință
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Comercializare miere

Mesajde un stupar » 12 Iun 2018, 13:59

multumesc
un stupar
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Noi 2011, 19:05

Re: Comercializare miere

Mesajde un stupar » 12 Iun 2018, 16:28

Cristi, ai spus ca mai fac si cei de la primarie, un ban, de pe urma certificatului meu...care e impozitul?cum se calculeaza? presupun ca se plateste anual...
un stupar
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Noi 2011, 19:05

Re: Comercializare miere

Mesajde Closcutz » 12 Iun 2018, 18:59

N-ai fost atent la ce ti-a scris Cristi! La eliberare se plateste 80 de lei si atat. Daca vrei si casa de marcat e alta poveste.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Comercializare miere

Mesajde cristi_vidican » 12 Iun 2018, 22:30

un stupar scrie:Cristi, ai spus ca mai fac si cei de la primarie, un ban, de pe urma certificatului meu...care e impozitul?cum se calculeaza? presupun ca se plateste anual...

Impozitul e doar dacă ai peste 75 de stupi declarați.
Până acolo, nu ești impozitat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Comercializare miere

Mesajde gorjeanul » 13 Iun 2018, 17:18

Daca ai 20 de stupi vinde domne de acasa ca nu te intreaba nimeni nimic. Cine dracu sa te intrebe ceva? Altii au sute de stupi si nu i intreaba nimeni nimic.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Comercializare miere

Mesajde cristi_vidican » 13 Iun 2018, 18:15

gorjeanul scrie:Cine dracu sa te intrebe ceva? Altii au sute de stupi si nu i intreaba nimeni nimic.

Dacă ești prunc bun, n-ai probleme, dar dacă cine îți face o reclamație, ești mâncat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Comercializare miere

Mesajde gorjeanul » 17 Iun 2018, 09:03

Nu mai speriati oamenii. Dupa mintea unora n-ai voie sa vinzi nici 3 oua sau 2 gaini. Vinde domne fara frica. Ai stupii pentru consum propriu si daca e un an mai bun mai vinzi din surplus ca nu o sa o dai la iepuri. La cat de turnator e romanu ,e logic sa fie reclamat. Si daca nu vinde tot are reclamatii. Si la ce articol sa-l bage? Evaziune fiscala? Poate grup infractional organizat :mrgreen:
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Comercializare miere

Mesajde cristi_vidican » 17 Iun 2018, 19:23

gorjeanul scrie:Si la ce articol sa-l bage? Evaziune fiscala? Poate grup infractional organizat :mrgreen:

Subminarea economiei nationale :mrgreen:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Comercializare miere

Mesajde gorjeanul » 17 Iun 2018, 20:50

Fura banditii astia in draci si noi ne cacam pe noi ca vin peste noi ca vindem un borcan de miere, N au curaj sa vina.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Comercializare miere

Mesajde Neafiliatul » 19 Iul 2019, 02:18

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori