Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Exporturi miere 2017

Mesajde jonny_it » 07 Iun 2018, 20:43

Clasament in functie de valoarea totala, nu de cantitate:

China: US$270.7 million (11.44% of total natural honey exports)
New Zealand: $269.2 million (11.38%)
Argentina: $183.2 million (7.7%)
Germany: $145.6 million (6.2%)
Ukraine: $133.9 million (5.7%)
Brazil: $121.3 million (5.1%)
Spain: $110.3 million (4.7%)
Mexico: $104.7 million (4.4%)
Hungary: $89.7 million (3.8%)
Belgium: $77.3 million (3.3%)
India: $73.3 million (3.1%)
Vietnam: $70.6 million (3%)
Canada: $60.2 million (2.5%)
Romania: $52.1 million (2.2%)
Bulgaria: $48.1 million (2%)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Exporturi miere 2017

Mesajde tiih » 08 Iun 2018, 13:59

Interesant clasament...totusi am o mare nedumerire si implicit mai multe semne de intrebare..
Cum sa lipseasca Australia din acest clasament...cum sa fie Noua Zeelanda inaintea Australiei...tara continent in care productii de 100kg/ familie de albine nu sant raritati?
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Exporturi miere 2017

Mesajde jonny_it » 08 Iun 2018, 14:56

tiih scrie:Interesant clasament...totusi am o mare nedumerire si implicit mai multe semne de intrebare..
Cum sa lipseasca Australia din acest clasament...cum sa fie Noua Zeelanda inaintea Australiei...tara continent in care productii de 100kg/ familie de albine nu sant raritati?


Aici sunt exporturile, posibil ca exporturile Germaniei de exemplu sa fie umflate de mierea din Romania si Ucraina care ajunge in Germania si apoi pleaca mai departe. Un exemplu ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Exporturi miere 2017

Mesajde a_costy » 09 Iun 2018, 10:38

tiih scrie:Interesant clasament...totusi am o mare nedumerire si implicit mai multe semne de intrebare..
Cum sa lipseasca Australia din acest clasament...cum sa fie Noua Zeelanda inaintea Australiei...tara continent in care productii de 100kg/ familie de albine nu sant raritati?

Pai a specificat, e vorba de bani nu de cantitate. Noua Zeelanda produce cel mai cautat si scump sortiment de miere, Manuka. Ma mir ca nu e mai in fata clasamentului.
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Exporturi miere 2017

Mesajde tiih » 11 Iun 2018, 08:46

a_costy scrie:
tiih scrie:Interesant clasament...totusi am o mare nedumerire si implicit mai multe semne de intrebare..
Cum sa lipseasca Australia din acest clasament...cum sa fie Noua Zeelanda inaintea Australiei...tara continent in care productii de 100kg/ familie de albine nu sant raritati?

Pai a specificat, e vorba de bani nu de cantitate. Noua Zeelanda produce cel mai cautat si scump sortiment de miere, Manuka. Ma mir ca nu e mai in fata clasamentului.


Am inteles ca e vorba de bani nu de cantitatea produsa in tara respectiva..
Stiam ca Germania care este cel mai mare importator de miere de albine pe plan mondial,la randul ei exporta miere(productia interne de miere a Germaniei nu asigura consumul intern anual)
Mai stiu ca una din cele mai mari tari producatoare de miere e Rusia,mult peste100000 tone,dar productia sa nu ajunge la export,fiind consumata in totalitate in propia tara si in unele tari din spatiu ex-sovietic.
Australia care este o mare producatoare de miere pe plan mondial nu e Rusia,consumul intern al acestei tari nu atinge nici 20%.Restul mierii, il exporta..de ce nu se regaseste in acest clasament?
Sau crezi ca exporta "ilegal" in Noua Zeelanda,iar aceasta din urma o revinde sub forma de miere de Manuka?
Adevarata miere de Manuka..se produce intr-o regiune mica,in cantitate mica...si pe acolo cred ca nu sint stupari... gen unii din Romania... sa pretinda ca produc miere de salcam de calitate, cand in realitate mierea aia de salcam are 20...25 % rapita..si o culoare mai mult galbena decat alba? :!:
Iata de ce am o indoiala pentru acest clasament..ca si pentru multe alte stiri preluate de pe internet.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori