Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ARDELENII!

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Iun 2018, 22:26

http://www.justitiarul.ro/este-incontes ... cei-copii/
https://searchnewsglobal.wordpress.com/ ... -de-copii/

...oamenii inca posteaza pe feisbuc frustrarile lor despre baltile private si despre teldrum...ceea ce ma face sa ii suspectez de lobotomie grava...
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: ARDELENII!

Mesajde Shrek » 20 Iun 2018, 23:01

Presupun ca urmeaza o suspendare a președintelui iar iar " molarirea" in culori cat mai sumbre, face parte din " temele pentru acasă " ale " strategilor" psd. Chestia cu copiii este veche , scoasă de la naftalină pentru " propaganda"! Pe mine, ca si pe muti altii, nu ma intereseaza. Cum ma doare la...bască de toți politicienii. Pe mine ma doare ca fac cu masina 1000 de km in 8 ore , in afara țării si fac 300 km in 6 ore in ro. Si mai primesc si amenda pentru viteza! ' Tu-le muma-n c** de hoți!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: ARDELENII!

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Iun 2018, 23:36

Atat? Deci ti se pare ok ca avem un presedinte care a facut trafic cu copii, lucru care in alte state se pedepseste grav, dar la noi in Romania este posibil orice. Recunosc ca l'am votat pe neamt, ca si ceilalti care nu isi doreau sa iasa psd-ul, si nu, nu sunt pesedista, imi pare rau ca te'am facut sa traiesti intr'o asemenea dezinformare in ceea ce ma priveste. Inteleg ca daca ai o viziune mai de ansamblu esti fata de activisti, etc. N'auzi ca si Johannis se trage din aceiasi peceristi? Mai deunazi te ocupai cu salvarea minoritatilor, duceai grija tiganilor si evreilor...acum suferi de aceeasi ipocrizie de care il acuzai pe Ioan Puiu pe nust ce subiecte in luptele mele cu Lupu. Bai, sunteti toti o apa si'un pamant... Imi place cuvantul ala dihai al lui mircea...vad ca e si Ionita atarnat pe forum care are si el o treaba cu timisorenii, presimt ceva activitate, tocmai acu' vara cand eu mi's ocupata. Totusi, cu ficatii si cu rinichii aia cum ramane? Ca cineva care vinde copiii ca mai apoi sa isi ia niste case, mi se pare ca e dispus sa vanda tot ce a mai ramas din tara asta dupa Basescu (pe care macar nu il prinzi, ca e totusi...foarte inteligent). Shrek, comentariul tau e pagubos rau de tot... :( Sunt oameni care ar merge si pe jos...in virtutea unui principiu moral, voua va trebuie autostrazi si prostitutie (nu aia de pe centura si de la ziar, aia'i onesta)...voi sunteti mult mai rau.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: ARDELENII!

Mesajde Shrek » 21 Iun 2018, 09:07

Atitudinea asta de a" rostogoli" stiri gen " ambulnta neagra rapeste copiii si le ia organele", denotă un nivel redus al puterii de intelegere a evenimentelor. Dar aceste stiri " prind" in mediile sarace si slab educate, bazinul electoral unde , de regula isi " trag voturile" o anumita parte a politicienilor români.
Cu precizarea ca nu sunt fan Johanis, iti spun ca aceasta sintagmă a "traficului de copii" a fost inventată de urmasii nomenclaturitilor in anii '90, pentru simplul motiv ca unii din ei , nu ajungeau la spaga. Este greu de inteles pentru " unii" , de ce o familie de americani ori canadieni ar plăti 20 000 dolari sau chiar mai mult pentru a infia un copil , uneori cu dizabilitati, atâta timp cat celor mai mulți dintre români, la momentul ' 90, altruismul le era o notiune abstractă. Se intampla ca familiile care doreau sa infieze, sa fie santajate sa infieze 2-3 frați, alteori si rude doar pentru a plăti mai multe spagi . De aceea se spunea ca ei" cumpara" copii". De fapt era un al cumul spagilor plătite, de la portarul spitalului pana la judecătorul care incuviinta adoptia . Cam asta a fost povestea " traficului de copii" din anii '90! Sun asta, pentru ca am " asistat" involuntar la un astfel de trafic cand, o famile de americani, a venit sa infieze o fetita si a plecat cu patru frați din doua familii din care unul cu handicap locomotor.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: ARDELENII!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Iun 2018, 14:10

Din cate stiu eu, dosarul mamaii Iliut s'a aflat si in bratele lui Basescu care prin 2009 voia sa il santajeze pe Johannis cu aceasta chestiune. Mai stiu ca mamaia Iliut nu a primit niciodata in anii astia macar o stire despre soarta copiilor, oare de ce? Si atunci cand i'a cautat la scoala pe sotii Johannis a fost injurata, scuipata si a primit suturi in fund de la acestia. Nu cred ca o baba saraca din cuca macaii ar avea motive sa inventeze asa ceva, mai ales ca niste oameni mai cu cap care s'au ocupat sa cerceteze aceasta chestiune au facut interviuri cu ea. Nu trebuie sa fii mare psiholog ca sa iti dai seama ca Johannis, cand e intrebat de chestiunea in cauza, se scarpina, se uita in craci, minte si e speriat. Chiar si sofer daca ar fi fost in procesul respectiv, si nevasta'sa traducatoare, tot nu e in regula...deloc. Si mai stiu ca un copil are dreptul, prin lege, de a isi cunoaste parintii naturali, chiar daca a fost adoptat, ori acest lucru e ingreunat foarte mult daca copilul se afla in alt stat. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca copilul ala a fost vandut...pe bani. Nu stiam ca suntem pe vremea comertului cu sclavi, care, chiar si asa, este mult mai putin grav.

Sa mai zic si ca familia Johannis manca mancarea care trebuia sa ajunga la cantina saracilor? ...pentru ca probabil facea economie ca sa poata sa isi cumpere gentile alea de mii de euro cu care sa apara in fata la popor si la televiziune?

Oare nemtii care il cerceteaza acuma pe Johannis pentru vanzarea de copii...or fi chiar atat de prosti si ei?
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: ARDELENII!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Iun 2018, 14:25

Chestiunea cu traficul de copii e de cand lumea si persista pana in zilele noastre, sunt carti scrise, filme facute, nu de prosti desigur... La fel de reale ca si fetele scoase din tara la 12 ani pentru a se prostitua prin Albania etc, la fel ca si operatiile de avort facute pe femei care nici macar nu erau insarcinate, ci doar mintite ca sunt insarcinate dar ca rezolva ei, doctorii problema, fara sa afle familia fetei, samd.

Se pare ca domnul Johannis era inhaitat foarte bine cu o anume directoare de orfelinat din Sibiu, care, cica, la o cercetare mai atenta, ar avea un trecut foarte interesant cu privire la scoaterea copiilor orfani din tara. Cu ce drept sunt copiii aia scosi din tara asa...si mai ales pe bani? Imi pare rau sa o spun, dar voi participati cu buna stiinta la lasarea Romaniei fara copii, problema voastra e ca nu aveti autostrazi, si sunteti la fel de ignoranti ca aia care au plecat repede din tara ca e tara de rahat sau ca a iesit nust cine presedinte. E plin internetul de postari ale tuturor p..rostilor care spun...vai daca iese cutarica, eu nu mai stau in Romania, ma car dracu'...pai asta e problema?

Tampitilor!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: ARDELENII!

Mesajde Shrek » 21 Iun 2018, 15:34

Bezna Zorilor scrie:Tampitilor!

Multumesc de ..urare! Numa' io cre' ca ai luat ceva la bord de ma vezi dublu! In afara de mine nu s-a inscris nima sa ia palme moca!
Revenind la" traficul de copii", sunt multe de comentat. In legislatia americană , ca de altfel si in cea românească, decăderea din drepturile părintești este definitivă si ireversibilă. Odata înfiat un copil, ramane la latitudinea noilor părinți daca ii vor permite " relatii" cu părinții firesti. In State, acest lucru era interzis pana de curând. Dar asta nu ii impiedica pe copii ca atunci când is adulți sa isi caute familia. Asta se intampla foarte rar si urmările sunt aproape in toate cazurile, dezamăgiri. Ce pot sa afle după 25 de ani, ca au fost vanduti pentru cateva mii de dolari? " Rudele naturale " vor veni la ei ca la mecca sa ceară bani împrumut, ca mai apoi sa se supere ca mai si trebuie returnati .
Apoi ce este de condamnat mai tare : cel care s-a făcut luntre si punte , oferind mită ori de cate ori i se cerea, pentru a oferi copiilor infiati o sansa nesperată la civilizatie? Ori poate cei care cereau mită pentru fiecare semnătură si hartie data? Ori poate părinții copiilor care s-au lăsat amagiti ca după un timp vor fi chemați si ei " afara"? Ori poate cei care ofereau servicii " integrate" de traducere si taximetrie ori cazare?
Dar daca avem in vedere faptul ca un copil sau mai mulți au avut sansa de a scăpa de sărăcie si de a avea o viata normală, mai pot fi acuzați cei implicați de " trafic"? Intrebari la care trebuie sa incercam sa răspundem fiecare fără patima si fara inflorituri .
Restul sunt povesti de dugheană. .....
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: ARDELENII!

Mesajde Cristian IONITA » 21 Iun 2018, 16:42

Bezna Zorilor scrie: ... vad ca e si Ionita atarnat pe forum care are si el o treaba cu timisorenii, ....


mai umbla la dioptrii scumpa mea, la capitolul asta sunt generos, am treaba cu imbecilii ... indiferent ca sunt timisoreni, craioveni, bacaoani, etc

referitor la adopiile de copii, in state adoptia copiilor reprezinta o inductie cu multe zerouri ... , copii din Romania (si alte state est europene - foste sovietice adica numarul extrem de mare copii abandonati, conditiile majoritar mizerabile ce li se ofera ) au foarte bine cotati - depoarece sunt "caucazieni" si nu negrii & asiatici ... pe vremea lui Basescu a fost schimbata legea in scopul restrictinarii adoptiile internationale, fapt care a lovit grav interesele celor implicati ... printre obiectivele ambasadorilor SUA acreditati la Bucuresti ulterior aceste schimbari a fost si reluarea adoptiilor de copii romani in SUA.

Ca orice industrie care creeaza bani multi apar astfel de probleme .... ca tot suntem la capitolul "moral" .... oare cine e mai lipsit de moralitate ... un om care intermediaza adoptiile sau cel care castiga bani vanzand tigari?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: ARDELENII!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Iun 2018, 18:18

Ca sa iti raspund la intrebare si tie si lui Shrek referitor la cine e mai lipsit de moralitate, ar trebui sa imi fac o operatie pe creier ca sa imi scot partea care se ocupa cu logica si conexiunile. Ce treaba are sula cu prefectura?

Daca copiii mai erau in viata, masamarea, ca sa moara linistita trebuia sa primeasca si ea macar o poza cu acei copii, dar ea a primit suturi in fund de la Johannis si de la nevasta'sa cand i'a cautat la scoala. Eh, poftim!
Nu ati invatat nimic din filmele proaste politiste, nu mai zic ca unii se uita probabil la True Detective ca e cu Matthew Mcconaughey... jale.

Din pdv legal, intaietate ar fi avut o verisoara care isi dorea sa ii adopte, dar nu a reusit pentru ca prin procedura lui Johannis actele de adoptie au fost gata....doar in 2 zile :)) !

Am un unchi care stie pe cineva implicat in astfel de retele, si prin asta vreau sa sugerez ca copiii aia nu mai sunt in viata.

Nu vreau sa sugerez a se vota cu stanga si nu cu dreapta...dar cu stanga ar trebui sa faceti o laba, mai baieti, daca la gandire si la politica nu va pricepeti. Laba nu da nastere la discutii si e ceva absolut normal si pentru oamenii inteligenti si pentru cei mai putin inteligenti.

Desigur ca mizeriile lu' Dragnea nu sunt scuzabile, dar e o vorba care spune "prost nu e ala care cere, ci ala care da", asa ca domnul Dragnea, asa mizer cum este la caracter, face ce face pentru ca se poate, pentru ca votantii lui Johannis ii permit sa faca asta.

Cica avem cel mai mare clopot de pe continent, de o sa se auda si pe lumea'ilalta cat de prosti suntem, ca in loc sa cumparam aparate RMN si ecografe, am construit un c*cat poleit cu aur, ca Dragnea are balti private si a facut manevre cu Teldrumu' si a dat niste telefoane ca sa angajeze niste curve tinere secretare si ca a sculat mortii din groapa sa voteze.

Dar vanzarea de copii (vanzarea pentru a'ti cumpara 6 case modeste, NU intermedierea - desi nici intermedierea nu este scuzabila mai ales pentru scoaterea copiilor din tara) este o imoralitate care bate lipsa de iq a votantilor lui Dragnea si bate si toate mizeriile lui. Faptul ca a pus mana pe justitie, ca a secat puterea prezidentiala de atributii si cate si mai cate arata calitatea umana a unuia care aflat la putere face niste lucruri pentru ca vede ca se poate...pe prostia si ignoranta altora...care se considera intelectualii si votantii de dreapta ai tarii. Dar implicarea in adoptii de copii pentru strainatate (desi lucrurile sunt cu siguranta mult mai grave) este cu mult mai jos decat manarirea justitiei.

De ce te mai bati cu pumnii in piept pentru principii morale si umane, iti duci copiii si cainii la protest pentru legea 13, daca esti de acord cu un Johannis care lasa tara fara copii? Nu e mai bine sa te lupti pentru un principiu social (chit ca face el parte din ideologia pesedista) care asigura conditii de trai mai bune pentru copiii din saracie? Cum sa ii scoti din tara? Cine esti tu sa decizi asta, dumnezeu?
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: ARDELENII!

Mesajde Cristian IONITA » 21 Iun 2018, 18:35

cu Dragnea se pare ca lucrurile au fost solutionate

https://www.news.ro/politic-intern/lide ... 1818182124

astept cu mare intreres si procesul lui Iohanis

Scumpa .... daca cumva ai inteles ca eu sunt de acord cu vanzarea / intermedierea copiilor ... si mai ales pentru banii ... te asigur ca ai inteles gresit.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: ARDELENII!

Mesajde jonny_it » 21 Iun 2018, 18:49

Cristian IONITA scrie:cu Dragnea se pare ca lucrurile au fost solutionate


"Decizia instanţei supreme nu este definitivă."

Deci mai dureaza .. oricum probabilitatea sa scape este mare. :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: ARDELENII!

Mesajde Bezna Zorilor » 22 Iun 2018, 02:32

Nu, nu am inteles gresit, mi s'a parut doar ca nu amendezi in ordinea corecta. Cat despre tigari, eu mi's de acord cu viciile, tin de o alegere atat timp cat nu iti bati nevasta cu sticla, ca daca o faci, atunci nu mai e alegere, ci boala, lipsa de control.

Un om este liber sa aiba vicii sinucigase si sa traiasca in placeri, e si un banc in care Bula, sa ii zic asa, se duce la doctor si spune ca nu bea, nu fumeaza, la curve nu se duce, si doctorul il intreaba "atunci de ce vrei, Bula, sa traiesti mult, pentru ce?"

Chestiunea cu viciile merita un topic separat, dar imi pregatesc borcanele pentru o super dulceata.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: ARDELENII!

Mesajde pvc » 22 Iun 2018, 08:31

Nu poți vb cu Dragnea cu persoane din Teleorman.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: ARDELENII!

Mesajde Cristian IONITA » 22 Iun 2018, 12:17

Bezna Zorilor scrie:Nu, nu am inteles gresit, mi s'a parut doar ca nu amendezi in ordinea corecta. Cat despre tigari, eu mi's de acord cu viciile, tin de o alegere atat timp cat nu iti bati nevasta cu sticla, ca daca o faci, atunci nu mai e alegere, ci boala, lipsa de control.

Un om este liber sa aiba vicii sinucigase si sa traiasca in placeri, e si un banc in care Bula, sa ii zic asa, se duce la doctor si spune ca nu bea, nu fumeaza, la curve nu se duce, si doctorul il intreaba "atunci de ce vrei, Bula, sa traiesti mult, pentru ce?"

Chestiunea cu viciile merita un topic separat, dar imi pregatesc borcanele pentru o super dulceata.



cand e vorba de amendat nu cred ca e "corect" sa avem "ordine"

tigarile le-am pus in disutie ptr enormul impact finaciar ... iar pe domeniile cu bani multi implicati exista intodeauna abordari controversate in ceea ce priveste moralitatea :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: ARDELENII!

Mesajde Bezna Zorilor » 22 Iun 2018, 13:56

De cand cu semnatura aia, eu nu prea mai sunt atenta la ce scrii in mesaj. Adica doar imi fug ochii, nu ca nu inteleg. Chestiunea cu abordarile controversate poleieste moralitatea cu tot felul de atribute. Moralitatea este sau nu este, asa ca, in functie de gravitatea lucrurilor, amendarea se face intr'o oarecare ordine, nu la f....ma'sa. Te duci la protest sa strigi despre o justitie cu catelu' si copilu' langa tine, bagi texte lacrimogene de viitorul copiilor tai, strigi hotii in timp ce inalti niste incatusati in pijamale pe batz si un carton mare decupat cu Vlad Tepes, in timp ce suntem condusi de unul care, sincer, e cam sociopat si care are niste discursuri lesinate cand iese in fatza, dar o lipsa crunta de afectivitate si respect fata de fiinta umana. Sunt complet de acord ca Dragnea sa stea la puscarie, ar fi putut, prin putina smecherie sa o evite, dar gura lui proasta si aroganta nu il ajuta. Doar de aceea Johannis vine mai la urma. Doar ca traficul cu fiinte vii se incadreaza intr'un registru mult mai grav, adica, dupa cum am mai spus...este o incompatibilitate morala care le bate pe restul si cu chestiunea asta merita sa defilam in fata poporului, cu riscul de a fi storcatoare de lacrimi, tocmai pentru ca este asa, trebuie bagata in fatza.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: ARDELENII!

Mesajde mircea » 24 Iun 2018, 23:34

Cam mizerabila semnatura ta CI-ule, stiam ca tu combati comportamente si nu oameni, dar asta cu bosorogul senil spune altceva.
Nu-mi place.

......................................
BZ, din pacate nu o sa inteleaga sau sa aprobe multa lume ceea ce spui tu, din simplu motiv ca lumea este impartita in tabere si poarta ochelari de cal. Unii nici nu au habar de ce se afla intr-un loc si de multe ori gasesc scuze celor din tabara din care ei cred ca fac parte . In mod normal nu mai este nevoie sa stabilesti care fapta este mai grava, trebuie doar sa admiti ca si ala care te reprezinta este o lepra ordinara , daca chiar este.

Acum na, meriti sa-ti iei suturile de rigoare, daca gandesti altfel decat turma si mai ales ca spui ce gandesti. :D
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori