Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Shrek » 26 Iun 2018, 18:47

M-am cărat si cu Niva! Da' are suspensie de ....cocie! Si spatele meu nu mai este chiar atât de...bățos!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde cristi_vidican » 26 Iun 2018, 18:56

Shrek scrie:M-am cărat si cu Niva! Da' are suspensie de ....cocie! Si spatele meu nu mai este chiar atât de...bățos!

Ionuț e tânăr încă. La o adică își poate lua chiar și o cocie. Ideea e să ajungă unde vrea.

P.S. Apropo de cocie. În 90, după ce ne-am luat pământul de la colectiv, îmi amintesc că s-a făcut un porumb de pus în ramă. Doar că toamna a plouat continuu.
sigurii care puteau scoate porumbul afară erau cei cu căruțele. Tractoarele nu aveau nicio șansă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde jonny_it » 26 Iun 2018, 19:07

cristi_vidican scrie:
Shrek scrie:M-am cărat si cu Niva! Da' are suspensie de ....cocie! Si spatele meu nu mai este chiar atât de...bățos!

Ionuț e tânăr încă. La o adică își poate lua chiar și o cocie. Ideea e să ajungă unde vrea.

P.S. Apropo de cocie. În 90, după ce ne-am luat pământul de la colectiv, îmi amintesc că s-a făcut un porumb de pus în ramă. Doar că toamna a plouat continuu.
sigurii care puteau scoate porumbul afară erau cei cu căruțele. Tractoarele nu aveau nicio șansă.


Ajung si pe jos daca este nevoie :lol:
Singura problema este zapada, noroi nu se face, drumul este pietruit de natura :)
Vreau ceva sa nu ma rupa la intretinere.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 27 Iun 2018, 12:01

daca pba principala este zapada atunci recomand anvelope "de zapada", eventual cu tinete (nu se vand in RO - ba chiar sunt interzis a fi utilizate pe drumuri asfaltate dar se gasesc pe siteuri din tarile nordice)

Ideea ca anvelopa buna la noroi nu e buna deloc la zapada (la zapada trebuie ca anvelopa sa adere pe cand la noroi trebuie sa descarce, anvelopa care descarca folosita la zapada are ca efect "ingoparea" rotilor si implicit suspendarea masinii), dar cele de zapada merg cat de cat si pe noroi.

inteleg ca intentionezi sa tractezi remorca .... nu trebuie neglijata "calitatea" remorcii, cele mai multe sunt dimensionate ptr utilizarea exclusuiv pe asfalt, o data bagate in coclauri apar pbe la punti si chiar fisuri de sasiu.

ptr o utilizare exclusiv apicola eu zic sa ai in vedere ceva cu bena ...

bafta,
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde yuonyuon » 27 Iun 2018, 23:15

Foarte bune alea cu pinteni , poti face drifturi foarte usor pe asfalt
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 29 Iun 2018, 16:02

vise ....
Fişiere ataşate
36320148_2146155895617964_6190500504489951232_o.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 29 Iun 2018, 16:03

:)
Fişiere ataşate
36366299_2146155702284650_1762057302946349056_o.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde dantat » 01 Iul 2018, 11:12

Cine e din Olt si poate agata la carlig 3 tone ?
Altcineva din Olt ce are o remorca de 3.5 tone ?
Am permis categ C+E si cativa stupi, de completare pana se umple remorca. Am si roaba si centrifuga si chef de stat de paza :) :D :)

Imi cara careva stupii pe camp ori e nevoie sa-mi iau hardughie proprie ??
Sa-ntreb si altfel: daca imi iau hardughii proprii, ma chemati sa va car ? :D

Sa-ntreb si mai altfel: daca suntem organizati intr-un grup de producatori, ne putem cara stupii cu utilajele cooperativei ? Pe rand, normal...si sa stam ca popandaii din 3 in 3 km sa ne tinem de urat ?
la o impadurire se baga careva ? (tei, salcam) tot ca grup de producatori...
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 02 Iul 2018, 11:16

cooperarea in acest domeniu e complicata ... caracteristicile apiculturii in pastoral de la noi este mult prea putin predictibila si de aici imposibilitatea efectuarii unei planificari ... iar fara planificare nu poate exista programare.
am vazut situatii in care buni prieteni care colaboarau in apicultura au avut discutii in ceea ce priveste prioritatea la transport ... pierderea unei zile de cules echivaleaza cu procente bune de pierede a cantitati de miere recoltate ... ca sa nu mai spun de diferenta transportului facut noaptea fata de cel pe zi , diferente enorma in pierderile de albina la transpport ..., sau de accesul in anumite locatii pe vreme mai putin favorabila (eu am stupina in care pe uscat ajung cu orice masina, dar pe un pic de umed musai 4x4).

asa ca e mai bine sa ai "transportul" tau si tu sa fii singurul responsabil de programrarea mutarilor.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde dantat » 02 Iul 2018, 18:28

Cristian IONITA scrie:cooperarea in acest domeniu e complicata ... caracteristicile apiculturii in pastoral de la noi este mult prea putin predictibila si de aici imposibilitatea efectuarii unei planificari ... iar fara planificare nu poate exista programare.


Si eu care credeam ca plata impozitului pe apicultura, reflectat in crotalii si "uorganizarea" asociatii apicole, cu tot tam tamul hartiilor depuse si telefoanelor date, cu sprijinul arendasilor ce-si declara parcelele si productia pe la primarii ori apia, face posibila o planificare. E clar ca mutarile intre culesuri iau ceva timp, dar eu vorbeam si de tehnologie si facilitatile unui grup de producatori: acolo unde poti muta/pleca de urgenta in max 1 ora + timpul petrecut pe drum+ timpul de instalare. E clar ca doar noaptea, ca nu las eu culegatoarea in camp...doar ca ma uit pe vreme si daca se anunta vreme nasoala, prefer sa plec mai dinainte...ori sa aman pana-mi trece...depinde de cules.

Un singur utilaj (masina, ca de asta e vorba in topic) cati apicultori ar satisface intr-o noapte...:))) ca sa zic asa ?
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde dantat » 02 Iul 2018, 19:53

dantat scrie:
Cristian IONITA scrie:cooperarea in acest domeniu e complicata ... caracteristicile apiculturii in pastoral de la noi este mult prea putin predictibila si de aici imposibilitatea efectuarii unei planificari ... iar fara planificare nu poate exista programare.


Si eu care credeam ca plata impozitului pe apicultura, reflectat in crotalii si "uorganizarea" asociatii apicole, cu tot tam tamul hartiilor depuse si telefoanelor date, cu sprijinul arendasilor ce-si declara parcelele si productia pe la primarii ori apia, face posibila o planificare. E clar ca mutarile intre culesuri iau ceva timp, dar eu vorbeam si de tehnologie si facilitatile unui grup de producatori: acolo unde poti muta/pleca de urgenta in max 1 ora + timpul petrecut pe drum+ timpul de instalare. E clar ca doar noaptea, ca nu las eu culegatoarea in camp...doar ca ma uit pe vreme si daca se anunta vreme nasoala, prefer sa plec mai dinainte...ori sa aman pana-mi trece...depinde de cules.

Un singur utilaj (masina, ca de asta e vorba in topic) cati apicultori ar satisface intr-o noapte...:))) ca sa zic asa ?


Si imi veni o intrebare: un utilaj de extractie - sa zicem portabil, la 120 de rame odata - ar reduce timpul de mutare ?
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 03 Iul 2018, 12:03

dantat scrie: ....

Un singur utilaj (masina, ca de asta e vorba in topic) cati apicultori ar satisface intr-o noapte...:))) ca sa zic asa ?


pe deplin .... unu singur .... asa la compromis e matematica pura ... impartim numarul de ore de noapte la cat dutreaza o cursa .... sa nu uitam sa avem in vedere si "neprevazutele" gen o pana, un ambuteiaj, etc
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde dantat » 08 Iul 2018, 10:03

Cristian IONITA scrie:
dantat scrie: ....

Un singur utilaj (masina, ca de asta e vorba in topic) cati apicultori ar satisface intr-o noapte...:))) ca sa zic asa ?


pe deplin .... unu singur .... asa la compromis e matematica pura ... impartim numarul de ore de noapte la cat dutreaza o cursa .... sa nu uitam sa avem in vedere si "neprevazutele" gen o pana, un ambuteiaj, etc


Acum fiecare se gandeste la cati stupi pentru cules are. Dar cum majoritatea nu sar de 69, sa zicem 40 puternici pe care-i plimba pt. cules...
Adevarat, depinde mult si tehnologia cu care lucrezi: ai remorca prevazuta expres pentru albine (ma refer la scheletul metalic pe care stau stupii), ii muti usor. Ai chef de incarcat unul cate unul in remorca, iar alta ecuatie.
Metoda cea mai eficienta presupune :
1. Pe o locatie de 1,5 km2 nu mai mult de 40 familii (ca se mai mira unii de unde diferenta de cules intre unele tari si altele).
2. Fara incarcare si descarcare stupi, doar agatat pe carlig.
3. Pentru investitiile initiale iti trebuie un "cheag de bani" ori un plan de afaceri, asa cum se numeste oficial in orice bussiness.
4. Daca te mananca in fund si n-ai habar de albine, dar ti se pare ca e usor (doar stai degeaba si albina face treaba, nu asta e conceptia majoritatii de n-are habar de nici unele?) s-ar putea sa-ti recuperezi banii investiti initial dupa mai mult de 5 ani (asta ar fi termenul standard de amortizare al investitiei, pentru a nu face foamea- adica recuperezi si reinvestesti). Mai mult inseamna cand iti cam dai seama cu ce se mananca si esti doxa de la atatea carti citite...dar si de la practica.
Asadar, eficienta si rentabilitate (parca erau niste cursuri de management in apicultura, obligatorii celor ce acceseaza fonduri...ca doar era o investitie in know how: iti dadeau posibilitati sa-ti pui ideea in aplicare, dar nu la oha, nu sa papi tu fondurile, ci sa dezvolti o afacere durabila) sunt cheia succesului, ca in orice bussines.
Eram odata la o conferinta apicola la Valcea prin 2013-2014. Subiectul apiculturii a fost abordat cam evaziv: cica sa ne apucam de pomicultura intensiva (fructiferi belgieni, pusi la 1,5 m). Da' treaba e: de pomicultura stii ceva ? Ca si acolo iti trebuie remorca si acareturi :) Oricum cu pomicultura e simpla treaba: uzi si creste. :shock: :?: ;)
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde dantat » 08 Iul 2018, 10:18

VEHICUL SPECIAL PENTRU TRANSPORT CONTAINERE DE 20’ TIP DROP-SYSTEM

Model: 33.400 DFA (6x6)
Sarcina utila : 20.0
Descriere: Vehicul destinat transportului de containere standard de 20’ la o greutate de 20 t. Operaţiile de încărcare/descărcare sunt realizate cu echipamentul vehiculului şi pot fi efectuate de o persoană într‑o perioadă foarte scurtă de timp. Autoşasiu 6 x 6, roţi simple faţă, duble spate. Cabină pentru 2 persoane cu compartiment pentru dormit, cu sistem de iluminare camuflat, cu interfaţă pneumatică şi electrică. Funcţionează cu combustibil NATO.

Si pentru dimensiunile containerului de 20', unde ar incapea 52 de cutii de 10 rame (pe 3 caturi 1/1):

Lungime interioara: 5.895 m
Latime interioara : 2.350 m
Inaltime interioara: 2.392 m
DOOR WIDTH: 2.340 m
DOOR HEIGHT: 2.292 m
CAPACITY: 33 m3
TARE WEIGHT: 2230 Kgs
MAX CARGO WEIGHT: 28230 Kgs

Il pui jos si pleci :))) O fi vreo 30'j de mii euro camionul. Da' isi ia careva si containere sa poata fi mutat de camionul inscris pe grupul de producatori (ori asociatia apicola ?) Cam 7 mii ron un container...(poate si mai ieftin).
problema ar fi ca nu e nevoie de un asemenea utilaj, 4 tone cantarind albinele. De restul 13 tone ce naiba fac ? plimb marfa altora ?? :D Pai nu mai bine ma apuc de pomicultura ?
Fişiere ataşate
CONTAINERE-DROP-SYS-33400dfa.jpg
CONTAINERE-DROP-SYS-33400dfa.jpg (30.08 KiB) Vizualizat de 6386 ori
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Closcutz » 08 Iul 2018, 17:15

Dantat de curiozitate cate familii de albine ai si cum le exploatezi(pastoral, stationar pe mai multe vetre)? Eu n-am vazut pe nimeni sa foloseasca sistemul cu cointainer pe care il aseaza camionul direct pe sol(personal cred ca nu ar rezista familiile la asemenea socuri)... Cunosc persoane care folosesc camion cu perna de aer si containere tip BDF.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde dantat » 09 Iul 2018, 12:34

Closcutz scrie:Dantat de curiozitate cate familii de albine ai si cum le exploatezi(pastoral, stationar pe mai multe vetre)? Eu n-am vazut pe nimeni sa foloseasca sistemul cu cointainer pe care il aseaza camionul direct pe sol(personal cred ca nu ar rezista familiile la asemenea socuri)... Cunosc persoane care folosesc camion cu perna de aer si containere tip BDF.


Mai am cateva. Ca din reginele cumparate anul trecut, toate au prins picioare. Acum sunt pe stationar. Eu as folosi un container de genul, chiar daca la ridicare/coborare mai sunt socuri. Dar m-ar pune pe ganduri niste rame rupte si ceva familii moarte innecate in miere. Da' daca am rame negre negre, alea nu se rup :)))
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori