Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Folie intre cat si cuib

Mesajde Stuparul Junior » 03 Iul 2018, 15:14

Buna ziua. Am vazut ca uni apicultori pun intre cuib si cat o folie, lasa loc de trecere doar doua rame. Cu timpul cu cat albina urca in cat sau vremea se incalzeste, acestia retrag folia doar pe cateva rame sau o scot de tot. Am inteles ca acest lucru se face doar la culesul de rapita si la ultimul cules din an. E adevarat? Sau trebuie facuta treaba cu folia la fiecare cules. Si ce se intampla daca nu pun folie intre cuib si cat, si pun direct catul pentru ca eu asa am facut pana acum si nu am observat ca se intampla ceva ce ar dauna famililor de albine. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Stuparul Junior
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Noi 2016, 16:06

Re: Folie intre cat si cuib

Mesajde mausica » 03 Iul 2018, 17:23

Folosirea foliei intre cuib si cat se face primavara . Daca pui catul prea repede,ai sanse sa racesti cuibul si atunci recurgi la folie ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Folie intre cat si cuib

Mesajde cristi_vidican » 03 Iul 2018, 20:31

Când mergi la rapiță ar trebui deja să ai albină să acopere bine puietul.
Dacă pui o magazie de 1/2 peste cuib, indiferent de ce vreme e afară, nu-i niciun bai.
Au fost ani când, de frică, am dat drumul în magazia de 1/2 cu folia pe jumătate, pe 3/4 din suprafață.
Și unde familia a fost mai populată, a urmat roirea.
Eu când dau drumul, dau drumul.
În felul acesta cuibul nu se blochează cu miere, acolo e puiet și păstură, sus miere.

folie între cat și cuib pun în august, când completez rezervele.
Dar, încercăm să luăm mai repede ramele de pe stup și e mai simplu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Folie intre cat si cuib

Mesajde ignatov andrei » 03 Iul 2018, 21:12

Stuparul Junior scrie:Buna ziua. Am vazut ca uni apicultori pun intre cuib si cat o folie, lasa loc de trecere doar doua rame. Cu timpul cu cat albina urca in cat sau vremea se incalzeste, acestia retrag folia doar pe cateva rame sau o scot de tot. Am inteles ca acest lucru se face doar la culesul de rapita si la ultimul cules din an. E adevarat? Sau trebuie facuta treaba cu folia la fiecare cules. Si ce se intampla daca nu pun folie intre cuib si cat, si pun direct catul pentru ca eu asa am facut pana acum si nu am observat ca se intampla ceva ce ar dauna famililor de albine. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


Folia se pune conform motivelor:
1. nepricepere;
2. prudenta (nu este timp de ajuns la familii);
3. interes (se doreste urgentarea cladirii unor FA, sau terminarea de "cizelat" a cuibului).
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Folie intre cat si cuib

Mesajde Geany » 03 Iul 2018, 23:10

Cristi, poti sa explici cum procedezi in august cu folia intre corpuri, cand faci completarea?
Geany
 
Mesaje: 37
Membru din: 15 Feb 2013, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Folie intre cat si cuib

Mesajde iulians » 03 Iul 2018, 23:18

Se lasa folia trasa pe un colt pentru ca albinele sa care mierea din cat in cuib si totodata sa viziteze ramele din cat pentru a nu intra gaselnita.
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Folie intre cat si cuib

Mesajde yuonyuon » 03 Iul 2018, 23:24

iulians scrie:Se lasa folia trasa pe un colt pentru ca albinele sa care mierea din cat in cuib si totodata sa viziteze ramele din cat pentru a nu intra gaselnita.
Si tot odata sa nu fie canicula ca sa alege prafu....

banuiesc ca se face operatiunea in august.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Folie intre cat si cuib

Mesajde iulians » 03 Iul 2018, 23:27

In nordul tarii se face in august. In Sud se face in septembrie.
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Folie intre cat si cuib

Mesajde cristi_vidican » 03 Iul 2018, 23:35

Geany scrie:Cristi, poti sa explici cum procedezi in august cu folia intre corpuri, cand faci completarea?

iulians a punctat câteva din ce fac.
după ce extrag mierea de floarea soarelui, încep tratamentele și completările.
Trebuie să completez, altfel, nu trec iarna.
MER-ul verticalizează, așa că îmi dă mai mult în găleată, dar trebuie să dau înapoi din sac. Nu e rău. Funcționează de ani de zile și sunt f mulțumit.
Dacă am multă albină și e f cald, las liber la 1 magazie peste cuib. Dar nu prea mult, cel mult până în 15 august.
Apoi pun folia între cuib și restul magaziilor (un colț îndoit). De anul acesta le iau pe toate, mai puțin una, din care iau 3 rame și pun acolo hrănitorul minune făcut din flacon și paie.
Când am terminat de completat rezervele a venit și frigul și pot lua magazia.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Folie intre cat si cuib

Mesajde yuonyuon » 03 Iul 2018, 23:42

după ce extrag mierea de floarea soarelui, încep tratamentele și completările.
nu ar fi bine sa le lasi sa respire o saptamana sau chiar 2 ??


ma refer la completari
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Folie intre cat si cuib

Mesajde cristi_vidican » 04 Iul 2018, 06:39

yuonyuon scrie:nu ar fi bine sa le lasi sa respire o saptamana sau chiar 2 ??
ma refer la completari

În practică nu dau sirop a doua zi.
Depinde și de cum a mers culesul la FS.
Dacă a fost slab, încep mai repede.
Dacă au făcut coroane frumoase în cuib, deși nu-mi place să văd coroane în cuib, atunci îmi permit să amân un pic.
De regulă dau 2 litri săptămânal.
În felul acesta, ele se organizează foarte bine în cuib, nu se blochează cuibul dintr-o dată.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Folie intre cat si cuib

Mesajde 5rame » 04 Iul 2018, 13:33

cristi_vidican scrie:
Geany scrie:Cristi, poti sa explici cum procedezi in august cu folia intre corpuri, cand faci completarea?

iulians a punctat câteva din ce fac.
după ce extrag mierea de floarea soarelui, încep tratamentele și completările.
Trebuie să completez, altfel, nu trec iarna.
MER-ul verticalizează, așa că îmi dă mai mult în găleată, dar trebuie să dau înapoi din sac. Nu e rău. Funcționează de ani de zile și sunt f mulțumit.
Dacă am multă albină și e f cald, las liber la 1 magazie peste cuib. Dar nu prea mult, cel mult până în 15 august.
Apoi pun folia între cuib și restul magaziilor (un colț îndoit). De anul acesta le iau pe toate, mai puțin una, din care iau 3 rame și pun acolo hrănitorul minune făcut din flacon și paie.
Când am terminat de completat rezervele a venit și frigul și pot lua magazia.


Daca inteleg bine, anul acesta ridicati caturile mai repede, prin august, ce solutii de depozitare aveti?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Folie intre cat si cuib

Mesajde cristi_vidican » 04 Iul 2018, 15:47

5rame scrie:Daca inteleg bine, anul acesta ridicati caturile mai repede, prin august, ce solutii de depozitare aveti?


15 caturi unul peste altul, fund cu sită și capac cu sită. La umbră. Doar rame albe. Cele negre rămân pe stupi sau le topim, că m-am săturat să tot triez rame albe, rame negre.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori