Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine agresive!

Mesajde stancu marin » 06 Mai 2018, 22:28

Am inteles ca au asteptat mult la podul de la Maracineni,trebuia sa sune la 112 sa vina politia si sa ii bage la urgente,daca era vreun parlamentar rezolvau repede ,asa trebuia si acum si probabil ca ajungeau la destinatie pe intuneric,este o varianta pe care trbuie sa o luam in considerare!
Avatar utilizator
stancu marin
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2012, 11:40
Localitate: bals

Re: Albine agresive!

Mesajde Neafiliatul » 07 Mai 2018, 01:00

ignatov andrei scrie:
Shrek scrie:Ideea era alta. Mi-as fi dorit ca apicultorii cu experienta sa vina cu sfaturi gen" asa ceva nu se face. pericol de moarte". Este trist ca in fiecare an, aflam ca au loc tragedii cu oameni si albine.. Si totusi, ce nu trebuie sa facem sa nu se mai intampla asa ceva?


Trebuie evitat transportul stupilor, care se descarca, in remorci.
Cand se transporta,totusi, in remorci, descarcarea sa se faca dimineata, cand se cracaneaza de ziua si e racoare, cu calm si rabdare nu cu HO si TIO...

Mai departe... sa mai spuna si altii despre lacomie, economie si zgarcenie, organizarea transportului in functie de masina si sofer si nu invers...

stancu marin scrie:Am inteles ca au asteptat mult la podul de la Maracineni,!

Postările cu astfel de cazuri în acest topic , le-am făcut în ideea ca astfel de evenimente să nu se mai întâmple . Din păcate , mulți nu au tras
învățăminte , ba mai mult , am fost taxat anterior de un coleg mai tânăr că eu , un no name , aduc în atenție aici fapte alarmiste .
Nu am comentat la postarea link-urilor pentru a evita ca discuțiile să se axeze pe persoana mea și nu a cazului , dar remarcile pertinente ale colegilor , prezentate în citatele de mai sus , m-au convins să detaliez :
- Apicultor :?: este numai cel care a rămas în viață , cel care conducea și mașina .
- Indiferent de la ce distanță s-a făcut deplasarea , așa cum spune și domnul Ignatov , " descarcarea sa se faca dimineata, cand se cracaneaza de ziua si e racoare" . Planificarea transportului trebuia făcută ,în așa fel încât , la ora 5 stupii să fie așezați pe locul ales , cu urdinișele deja deschise pe întuneric .
- Nu este justificată întârzierea de la podul Mărăcineni , care putea să fie de o jumătate de oră sau o oră , ea trebuia să fie luată în calcul la planificarea
transportului așa cum trebuia să fie luată în calcul și o eventuală pană de cauciuc . Șoferul apicultor cunoștea bine zona .
- Din comentarii , se reține faptul că evenimentul s-a produs în jurul orei 10 , mult prea târziu pe o asemenea căldură .
- La alegerea persoanelor care ajută la încărcarea - descărcarea stupilor , aceștia nu trebuie să fie în stare de ebrietate , sau bolnavi ( epileptici ) ,
așa cum se vehiculează în acest caz .
- Apicultorul trebuie să fie echipat corespunzător tot timpul , pentru a putea interveni în orice moment . Fiind și șofer , trebuia să-și mai pună doar masca
și să intervină . Era obligația lui ca cei doi muncitori să poarte echipamentul de protecție .
- Mulți apicultori consideră că , dacă stupii au colțare , nu mai este necesară legarea individuală cu chingi și că o legare peste întregul transport ar
asigura încărcătura . Totul este bine până când se întâmplă un astfel de eveniment . Unde este prevenția ?
- Nu vreau să-mi imaginez cum este să deschizi urdinișele de la stupi , la ora 10 , după un transport pe căldură .
- Mulți la efectuarea mutării stupinei la culesuri , aleg calea în care le este lor mai bine , și nu albinelor .
- Înțeleg că un muncitor a avut o criză de epilepsie și în ideea salvării acestuia , s-a încercat plecarea de pe loc cu mașina cu stupi . Greșeală.
Mașina cu stupi trebuia să rămână în acel loc , nu să poarte albine după ei sau să rămână albine afară în locul staționării , evacuarea muncitorului
trebuia făcută prin alte mijloace , după ce era scos pe brațe din zonă , de către colegi . Unde avea de gând să meargă cu mașina înconjurată de albine
iritate , în sat ?
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Albine agresive!

Mesajde tiih » 07 Mai 2018, 08:45

Sunt reguli de baza in apicultura,amintite in unele carti...sau transmise prin "viu grai" de la stupar la stupar....
Una din ele spune...NU SE STIMULEAZA FAMILIILE DE ALBINE ZIUA (doar pe inserat)...SI NU SE TRANSPORTA FAMILIILE DE ALBINE ZIUA.(doar noaptea)!!
Cate sute de stupari nu ignora aceste reguli si de cate sute sau mii de ori ori nu se repeta lucru acesta la nivel national intr-un an?
Dar exact ca in circulatie.ca sa fac o paralela ptr a fi mai convingator....ignorarea unor reguli...duce adesea la evenimente fatale.....
Ultima oară modificat de tiih pe 07 Mai 2018, 08:50, modificat 1 dată în total.
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Albine agresive!

Mesajde Neafiliatul » 07 Mai 2018, 08:49

Mașina cu care au transportat stupii . Se poate observa că mare parte din ei aveau caturi , au fost asigurate rândurile cu chingi , dar nu și individual .
Folia nu cred că a avut rol negativ , din contră , a asigurat o mai bună etanșeitate . Același lucru este și atunci când podișorul este perfect etanș.
Neinițiații pot procesa știrea că stupii au fost acoperiți cu folie ca într-o seră , lucru nereal . Dacă într-adevăr stupii erau aduși din Brăila , trebuia luat
în calcul ca transportul să se facă în două etape . Mortul de lângă mașină a fost găsit fără mască .
http://stiri.tvr.ro/doi-oameni-au-fost-omora--i-de-albine-la-marginea-unei-localita--i-din-buzau--o-a-treia-este-in---oc-anafilactic_830911.html#view
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Albine agresive!

Mesajde Neafiliatul » 07 Mai 2018, 12:49

Începe să se facă lumină în acest caz . Altă greșeală: la jumătatea operațiunii de descărcare , sau deschis urdinișurile la cei
amplasați . Deschiderea urdinișurilor se face de către apicultor, după cca.10 minute de la terminarea descărcării , după îndepărtarea
celor care au ajutat la descărcat și a mașinilor folosite la transport , pentru ca , la plecare , să nu se mai intre în zona stupinei . În cele 10 minute se
asigură și o sursă de apă ( în cazul când nu este una naturală ) .
http://www.sansanews.ro/stiri/actualitate/buzau/cum-a-fost-posibila-tragedia-de-la-aldeni-filmul-atacului-albinelor.html

Încep să se solicite măsuri și mai drastice la transportul stupilor . Nu erau suficiente ?
https://www.buzoienii.ro/se-impune-inasprirea-legislatiei-dupa-tragedia-de-la-aldeni-iata-cine-sunt-decedatii-s-a-deschis-dosar-penal/
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01



Re: Albine agresive!

Mesajde Neafiliatul » 15 Mai 2019, 09:25

Se pare că și aici este vorba de greșeli grave(legarea calului lângă stupi,stupii prea aproape de zone circulate).
https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/albine.html
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01




Re: Albine agresive!

Mesajde Neafiliatul » 15 Iun 2020, 16:19

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Albine agresive!

Mesajde jonny_it » 15 Iun 2020, 16:33



Uite de aia este bine eliminam din stupina familiile foarte agresive... altfel eliminam vecinii. :roll:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albine agresive!

Mesajde tiih » 09 Iul 2020, 08:08

Oricat am elimina albinele agresive din stupina sunt ani ,mai ales in luna mai,cand toate albinele devin foarte agresive ,in special cand venirea prigoriilor se suprapune cu culesul la rapita,cu stropirile la rapita si cu timpul nefavorabil,alternand reprize de zile ploioase cu zile favorabile culesului...Culmea ,erau blande cand deschideam stupul albinele din interior,in schimb "radeau" tot in perimetrul stupinii si in imediata apropiere:rate ,caini,cai,oameni....Veneau ca rachetele ,fara sa mai bazaie,cum fac de obicei.Si ca sa fiu mai bine inteles asta nu se intamla in toti anii, doar odata la 3...4 ani cand toti factorii se cumuleaza..
.Cel mai indicat e sa avem mimimul de medicamente antialergice in stupina:cortizon,clorocalcin si sunat la 112...In plus, vatra de stupina cat mai departata de drum si alte gospodarii,inconjurata de gard natural format din pomi inalti de 5...7 metri si plantati special pentru asa ceva ....
Bine ar fi sa cunoastem si vecini din jur,daca sunt alergici la intepaturile de albine...
Eu spre exemplu nu am probleme daca ma inteapa si 10 albine deodata...insa culmea ,sunt alergic la intepaturile de viespe,cu cat ma inteapa mai aproape de cap cu atat e mai periculos...am ajuns la urgenta dupa o astfel de intepatura, norocul meu fiind ca am fost intepat in oras si am ajuns imediat la spital..daca eram la stupina,la zeci de kilometri de spital ...era grav.!..
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Albine agresive!

Mesajde jonny_it » 09 Iul 2020, 15:49

Tiih, la munte ursul le face sa fie agitate cand rastoarna stupii, in rest poate as mai putea trece pe lista si scaderile bruste de presiune atmosferica. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo


AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori