Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde yuonyuon » 10 Iul 2018, 15:45

mausica scrie:Apai daca ai 150-200 si iei rama cu rama,la periat .......nu te vad bine !!! Asta e acolo pt 50 stupi...pensionar
Sa stai la periat,in timpul salcamului,in ziua aia ai zbarlit culesu cu peria ta. Ia fa un calcul cat pierzi/stup
Rama 1/1 mai are si alte dezavantaje nu doar de spate ;)


dar cine scoate in timpul salcamului? una la mana ca nici nu deschid capacu in cules ca is uricioase . iar dupa salcam la cateva zile iei rama capacita cu 3 albine pe ia , fara fum fara nimic
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde mausica » 10 Iul 2018, 16:03

Cand o scoti afara mierea(eu am zis doar perioada). Tot la perie stai si dai !!!
Daca tre sa faci o mutare la urmatorul salcam ce te faci cu peria ta ?? As vrea sa imi spui daca azi se termina salcamul in zona x si tre sa fugi cu ei maine in zona y ce faci ??????
Ca doar asta inseamna pastoral ,nu ?? Vizezi sa prinzi culesurile pe varfuri peste tot.
Tu vrei sa spui ca ai niste stupi pusi intr-o locatie si cand e gata de tot salcamul te apuci sa invarti prin butoi !! Altii mai fac 1-2 mutari intre timp !!
Treaba tine de logistica .....rama 1/1 nu se impaca cu lucru industrial pana-i lume.
Aaa si scopu e sa faci productie daca vrei sa scoti ceva nu sa tii 2-3 stupi pe vatra !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde yuonyuon » 10 Iul 2018, 16:20

mausica scrie:Cand o scoti afara mierea(eu am zis doar perioada). Tot la perie stai si dai !!!
Daca tre sa faci o mutare la urmatorul salcam ce te faci cu peria ta ?? As vrea sa imi spui daca azi se termina salcamul in zona x si tre sa fugi cu ei maine in zona y ce faci ??????
Ca doar asta inseamna pastoral ,nu ?? Vizezi sa prinzi culesurile pe varfuri peste tot.
Tu vrei sa spui ca ai niste stupi pusi intr-o locatie si cand e gata de tot salcamul te apuci sa invarti prin butoi !! Altii mai fac 1-2 mutari intre timp !!

da...
eu nu fac decat 3 culesuri
-salcam bacau 3 saptamani
-tei tulcea 2 saptamani
-floare braila 3 saptamani

pastoral se numeste dar nu alerg din floare in floare . defapt as prefera doar 2 culesuri mari (salcam si tei/floare) daca unul nu merge..... roi pe banda . pa sistemul nimic nu se pierde totul se transforma.
mai am si a 3 a varianta insula mica unde e cules constant din mai pana in octombrie( in teste)....

nu fac rapita(nu mai fac) sa nu o vad ..... si nu mut stupii cu miere in ei (inca nu am fost nevoit)...dar am vazut la altii ce inseamana .

DEci poti avea cul;es constant de 1-2 kg tot sezonul sau 2 valuri de intensitate 5-6-8 kg , altfel nu vad ....
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde Cristian IONITA » 10 Iul 2018, 16:29

yuonyuon scrie: ... cuibul pe 10 rame dadant nu e suficient.

...


doar cateva zile (maxim 2 saptmanai) pe sezon

pe acest considerent eu am ramas pe sistem cuib 2*ME si caturi de 1/2
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde Balian » 10 Iul 2018, 16:32

yuonyuon scrie:dar cine scoate in timpul salcamului? una la mana ca nici nu deschid capacu in cules ca is uricioase . iar dupa salcam la cateva zile iei rama capacita cu 3 albine pe ia , fara fum fara nimic

Cu prețurile de azi să-mi scot stupina cât-decât rentabilă, sunt nevoit să mă deplasezi de la un cules la altul. Pomi fructiferi-rapiță-salcâm I-salcâm II-polifloră-tei-fs, și sunt forțat dacă vreu miere pe sortimente să storc înainte sau imediat după sosire sortimentul anterior. Nu pot să aștept. Magazia este plină. Peste gratie pun o magazie goală izgonitor și a doua zi (în plin cules) îl iau corpul de peste izgonitor fără să deranjez familia. O manoperă de nici 10 minute. Cu o magazie de 1/1 acest lucru este imposibil. Nu este timp pentru pensulare. :) Dacă am avea sute de familii? :shock:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde Balian » 10 Iul 2018, 16:37

Cristian IONITA scrie:
yuonyuon scrie: ... cuibul pe 10 rame dadant nu e suficient.

...


doar cateva zile (maxim 2 saptmanai) pe sezon

pe acest considerent eu am ramas pe sistem cuib 2*ME si caturi de 1/2


2*230mm=460mm(ME)+1/2... sau 3*160=480mm(1/2)+1/2... (MER) tot acolo suntem.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde yuonyuon » 10 Iul 2018, 16:41

Cristian IONITA scrie:
yuonyuon scrie: ... cuibul pe 10 rame dadant nu e suficient.

...


doar cateva zile (maxim 2 saptmanai) pe sezon

pe acest considerent eu am ramas pe sistem cuib 2*ME si caturi de 1/2
la cei cu MER sau dadant cu gratie, le ajunge....mie nu

Nu e vorba de spatiul celulelor de puiet , ci si de spatiul extra care imi garanteaza mie ca stupul nu roieste fara a umbla in cuib...
dar in catul nr 1 1/1 se umbla intens .deacolo se "butoneaza" tot (roi, FA etc)
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde Balian » 10 Iul 2018, 16:53

yuonyuon scrie:
Cristian IONITA scrie:
yuonyuon scrie: ... cuibul pe 10 rame dadant nu e suficient.

...


doar cateva zile (maxim 2 saptmanai) pe sezon

pe acest considerent eu am ramas pe sistem cuib 2*ME si caturi de 1/2
la cei cu MER sau dadant cu gratie, le ajunge....mie nu

Nu e vorba de spatiul celulelor de puiet , ci si de spatiul extra care imi garanteaza mie ca stupul nu roieste fara a umbla in cuib...
dar in catul nr 1 1/1 se umbla intens .deacolo se "butoneaza" tot (roi, FA etc)

Bine. Și ăsta este un fel de lucru, dar tot trebuie s-o cauți matca dacă nu vrei să ai surprize. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde yuonyuon » 10 Iul 2018, 17:03

le marchez. de mai multe ori le am omorat eu din greseala decat sa le pun in roi (adica niciodata).
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde jonny_it » 10 Iul 2018, 17:11

Cristian IONITA scrie:
yuonyuon scrie: ... cuibul pe 10 rame dadant nu e suficient.

...


doar cateva zile (maxim 2 saptmanai) pe sezon

pe acest considerent eu am ramas pe sistem cuib 2*ME si caturi de 1/2


Si cred ca ai procedat bine. Avantajul la ME este ca le poti inversa si se vede diferenta fata de cei care nu inverseaza.
In loc de alea 2 caturi de 1/2 nu ti-ar fi mai simplu cu un corp de ME? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde Cristian IONITA » 10 Iul 2018, 17:15

de unde ai inteles tu ca sunt 2 caturi? .... taman de aceea nu folosesc ME si ptr magazin, de la caz la caz folosesc 1 ... 2 sau 3 caturi
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde Closcutz » 10 Iul 2018, 17:47

Și eu(care am vreo 70 de caturi 1/1, restul 1/2) recunosc că nu fac prea multe mutari pt că efectiv urăsc mutările la cat de mari fac turnurile, dar și din cauză că nu îmi permite serviciul și celelalte activități. La 150 încă mă descurc cu peria :) Ramele de 1/2 sunt totuși mult mai ușor de manevrat;)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde 5rame » 10 Iul 2018, 18:42

yuonyuon scrie:De la inceputul lunii mai si pana in la 15 iulie stupii de productie au permanent un cat 1/1 , cuibul format pe 7 rame rame cu pastura/miere iar in cat cel putin 3 rame cu puiet .in perioada culesurilor se mai pun caturi ....

avantajele pe care le vad la caturi 1/1 sunt :
-nu intra in roit sub nici o forma
-am rame cu pastura cate "vrea muschii mei
-nu umblu in cuib tot sezonul pentru ca ce este in cat se regaseste in "oglinda si jos.
-se pot creste faguri 1/1 fara numar (la tei bag 10 odata in shah, 5 rame cu miere si 5 FA in primul cat si inca 5 cu 5 in al 2 lea cat , in 5 zile is gata )

La caturile 1/2 desii am destule dar inca nu vad , sau nu am gasit metoda potrivita de a lucra eficient . am avut surpriza la stupii cu caturi 1/2 sa mearga prost si in dezvoltare si in cules.

Am in jur de 60 de stupi de productie si in ultimi 5 ani au roit 2 stupi , ambii au avut cate 2 caturi 1/2 si nu au "verticalizat . cuibul pe 10 rame dadant nu e suficient.

Cine lucreaza cu C1/2 (de la 2 in sus) poate prezeta un model de lucru eficient ?


Cum și când adaugati catul 1/1? Urcati in el si rame cu puiet?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde cristi_vidican » 10 Iul 2018, 18:55

Closcutz scrie:La 150 încă mă descurc cu peria :)

Dacă vezi cum merge cu izgonitorul, ce să mai zic de suflanta, uiți unde-ai pus ultima dată peria.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde yuonyuon » 10 Iul 2018, 19:23

5rame scrie:
Cum și când adaugati catul 1/1? Urcati in el si rame cu puiet?


inainte de salcam la o saptamana sau 2 (depinde), de prefereat le iau o rama cu puiet capacit inainte de salcam . ii las cam pe 7 rame puiet.

Dupa salcam se duc singuri 10-12 rame de puiet. media. care nu a urcat in cat are o problema , sigur e mai slab sau matca face figuri., daca e mai slab iau 2 rame cu puiet in special cea mai urata si cea cu coronita cea mai mare si le pun sus, restu rame crescute , si recupereaza. in rest in cuib nu mai umblu pana acum la FS sa ma asigur de puiet
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Catauri 1/1 sau 1/2?

Mesajde Closcutz » 10 Iul 2018, 19:30

Cristi ce fel de falt au stupii (caturile tale mer cum se imbina)? Ce tip de gratie hannemann folosesti(tai din ea)?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori