Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 11 Iul 2018, 15:50

Da, multumesc.
Dar vroiam sa stiu daca este nevoie de acel spatiu intre lateralele ramei si lada.
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Closcutz » 11 Iul 2018, 15:52

Ai vazut vreodata vreun stup in realitate? Daca nu, du-te ia metrul de templarie, pixul si caietul si vei afla tot ce vrei!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 11 Iul 2018, 16:04

Nu am unde sa ma duc sa masor.
Nu am timp si nici nu cunosc stupari care sa stie asa detalii, ei fac cum au fost invatati si cumpara tot de la magazin.
Am primit " cadou " un stup DD cu magazie de 1/2, cu un roi in vara. Este un spatiu mare intre laterale si lada, o sa masor exact.

Nu-mi place cum arata si intreb daca asa e normal. Si cat ar fi normal.
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Closcutz » 11 Iul 2018, 16:29

Daca nu ai văzut și alt stup cum poți deosebi normalitatea de anormal? Eu bănuiesc că stupul tau este absolut normal!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde mausica » 11 Iul 2018, 17:01

tricky_radu scrie:Da, multumesc.
Dar vroiam sa stiu daca este nevoie de acel spatiu intre lateralele ramei si lada.

Cand concepi o lada tre sa ti cont de spatiul interior. Daca luam STASUL atunci 10 r au 370mm + un adaus de 10mm ....rezulta 380mm spatiu interior. Acel spatiu e necesar pt ca albina mai propolizeaza si dupa o vreme nu ma incap cele 10r in stup. Si asa de multe ori ultima rama intra mai greu !!!!
Deci ceva spatiu.....trebuie fara doar si poate.
Detaliile astea le gasesti pe google ....
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 11 Iul 2018, 21:56

tricky_radu scrie:Nu-mi place cum arata si intreb daca asa e normal. Si cat ar fi normal.

Dimensiunile stupului și a accesorilor sunt stabilite din experiență și logică apicolă nicidecum după plăcere.
Acel spațiu de cca. 10mm este lăsat ca lungimea celulelor pe suprafețele laterale să nu le roade albinele (dacă ar
fi ramele lipite de perete), să poți scoate mai ușor prima ramă și să fie loc pentru propolisarea umerelor.
Lasă dimensiunile, învață dacă vrei tehnologie apicolă. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 12 Iul 2018, 05:47

Poate omu vrea sa se faca tamplar.....? !
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 12 Iul 2018, 07:47

mausica scrie:
tricky_radu scrie:Da, multumesc.
Dar vroiam sa stiu daca este nevoie de acel spatiu intre lateralele ramei si lada.

Cand concepi o lada tre sa ti cont de spatiul interior. Daca luam STASUL atunci 10 r au 370mm + un adaus de 10mm ....rezulta 380mm spatiu interior. Acel spatiu e necesar pt ca albina mai propolizeaza si dupa o vreme nu ma incap cele 10r in stup. Si asa de multe ori ultima rama intra mai greu !!!!
Deci ceva spatiu.....trebuie fara doar si poate.
Detaliile astea le gasesti pe google ....


Da, multumesc. Aveti dreptate. Aveti dreptate si cu gasitul, pe forum am mai gasit explicatia.
Dar eu intrebam de latura de ex. 450 (la DD) cu rama de 435, avem un spatiu ramas de 7.5 in fiecare parte.
Daca spatiul e mic il propolizeaza si trebuie sa fie mai mare de 5 mm sa poata circula albina?
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 12 Iul 2018, 07:52

yuonyuon scrie:Poate omu vrea sa se faca tamplar.....? !



Vreau eu sa-mi fac stupii, da.
Nu vreau sa reinventez stupul.
Vreau sa inteleg de ce asa si nu asa :) .
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 12 Iul 2018, 08:53

Sa lasa destul cat sa nu omori albina cad scoti rama , daca e prea mare , ceruieste . Daca e prea mic propolizeaza.

In natura albina nu lasa loc , dar vrei sa scoti ramele ... nu?


Vezi care sunt stasurile"
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde mausica » 12 Iul 2018, 11:22

tricky_radu scrie:
yuonyuon scrie:Poate omu vrea sa se faca tamplar.....? !



Vreau eu sa-mi fac stupii, da.
Nu vreau sa reinventez stupul.
Vreau sa inteleg de ce asa si nu asa :) .

Sunt niste stasuri care au fost facute !!! Nu sunt la intamplare.
Trebuie sa mentii acei 7,5-8 mm in toate locurile ca sa fie perfect. Ce e peste creaza punti de ceara....ce e sub propolizeaza.
E scris peste tot de ce asa si nu asa....in carti...aici pe forum(nu mai reluam ca nu are rost)
Daca nici dupa ce citesti nu intelegi atunci nu iti ramane decat sa faci un stup cum consideri tu ca ar fi bun si sa il populezi,iar pe parcurs vei vedea de ce asa si nu asa !!!!
Cauta pe google schite de la stupi,in carti si alege modelul preferat.....e cel mai simplu !!!
Insa trebuie sa si stii lucra cu scandura...sa faci panoul corect pt a nu se curba in prima iarna !!!!
Si astea le gasesti pe net....gratis !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 12 Iul 2018, 12:09

Asa este.
Citim, cautam si ascultam.
Multumesc.
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 12 Iul 2018, 16:04

In primavara trebuie sa avem cuibul cat mai compact, fara coronite deasupra ramelor de puiet.

In afara de furculita, ce metode mai sunt de a descapaci, de a muta mierea de pe fagurii centrali?

Intreb asta pentru ca as vrea sa vad daca exista o metoda de a "curata" de miere fagurii respectivi fara a fi nevoie sa ridicam rame.

Multumesc,
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde jonny_it » 12 Iul 2018, 16:36

5rame scrie:In primavara trebuie sa avem cuibul cat mai compact, fara coronite deasupra ramelor de puiet.


Si uite asa la un frig mai serios in primavara ramanem fara albine :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 12 Iul 2018, 17:47

jonny_it scrie:
5rame scrie:In primavara trebuie sa avem cuibul cat mai compact, fara coronite deasupra ramelor de puiet.


Si uite asa la un frig mai serios in primavara ramanem fara albine :lol:


Asta nu inseamna ca nu este bine sa incercam sa tinem cuibul cat mai strâns și unde este cazul sa descoperim din coronite
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde jonny_it » 12 Iul 2018, 19:39

5rame scrie:Asta nu inseamna ca nu este bine sa incercam sa tinem cuibul cat mai strâns și unde este cazul sa descoperim din coronite


Cuibul strans da .. cu toate ca eu am inceput sa nu mai reduc deloc cuibul la familiile puternice, raman majoritatea cu 12. Important este sa fie toate cu miere.
Sunt apicultor de 19 ani si nu am descapacit niciodata coronite din cuib. Albinele stiu mai bine decat noi sa se organizeze si isi consuma miere in functie de spatiu si nevoile lor de moment.
Primavara consumul este mare, chiar daca am avea o rama plina cu miere in cuib in 2-3 saptamani sigur dispare.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori