Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Closcutz » 12 Iul 2018, 19:51

Eu nu descapacesc ramele din cuib niciodată. Mi se pare o mare bazaconie și o pierdere de vreme. Fiecare face cum crede și cum se pricepe.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde mausica » 12 Iul 2018, 19:54

tricky_radu scrie:Asa este.
Citim, cautam si ascultam.
Multumesc.

Vad ca esti din Oradea. Poti da o fuga pana in Iosia,e o firma care face stupi. Poti sa vezi cu ochii tai cateva modele faine si calitative.
Daca ai ceva nelamuriri,poti sa imi scri pe privat alte detalii care te intereseaza.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 13 Iul 2018, 08:00

Multumesc.
Ii " cunosc" , poate le mai fac o vizita.

O zi faina.
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 13 Iul 2018, 08:26

Closcutz scrie:Eu nu descapacesc ramele din cuib niciodată. Mi se pare o mare bazaconie și o pierdere de vreme. Fiecare face cum crede și cum se pricepe.
:lol: :lol: :lol: pierdere de vreme e sa stai 3 saptamani pana se deblocheaza cuibu . o pierdere de 3 rame de albine la o luna .....

una dintre cele mai importante aspecte .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 13 Iul 2018, 08:43

dupaia vezi ca unii stupi merg extrem de bine iar alti sunt medii . cand de fapt e vorba de suprafetele si calitatea puietului . blocajele in punctele "cheie

defapt unii au avut spatiu iar altii au "stat pe bara", posibil ca matcile celor medii sa fie mult mai bune dar nu au avut spatiu liber.

un alt mit care il vad peste tot , e , daca o rama e ouata din "leat in leat , inseamna ca matca foarte buna .. o fi , posibil sa fie o matca proasta la care sa pus o rama goala buna de ouat.....

dintr o rama de puiet cu coronite si pastura va iesii o rama de albina , iar dintr o rama de puiet din leat in leat vor iesii 3 rame de albina (deci in acelasi spatiu)
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 13 Iul 2018, 09:17

In plus vorbim de metode ce pot fi aplicate la familii puternice/ organizate corect - cuib strans, rame de acoperire pline de miere.
In plus vorbim de perioada la care se aplica metoda. Familia a inceput sa creasca masiv puiet, sa intre frumos polen pe urdinis.

Acum, ce metode cat mai putin deranjante pentru familie avem, sa eliberam de coronitele de miere macar 1-2 faguri de pe mijloc?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 13 Iul 2018, 09:20

5rame scrie:In plus vorbim de metode ce pot fi aplicate la familii puternice/ organizate corect - cuib strans, rame de acoperire pline de miere.
In plus vorbim de perioada la care se aplica metoda. Familia a inceput sa creasca masiv puiet, sa intre frumos polen pe urdinis.

Acum, ce metode cat mai putin deranjante pentru familie avem, sa eliberam de coronitele de miere macar 1-2 faguri de pe mijloc?
metoda asta se aplica in primavara la dezvoltare , la roi, si chiar si in iulie la pregatirea de iarna(in cazul meu).
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 13 Iul 2018, 09:25

in timpul sezonului daca am puiet in cat ,inseamna ca nu am coronite jos , deci stupul merge " in forta"
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Closcutz » 13 Iul 2018, 09:40

La mine stupii buni rad mierea din rame mai ceva ca briciul primavara. Din stupii care rămân cu miere in 1-3 rame, le ridic pe acelea exact cum sunt și le bag in prima tura de roi. La cat sunt de ocupat n-am timp să mă joc cu furculița pe rame și coronițe(mai rapida ar fi rola de descapacit).
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde dantat » 13 Iul 2018, 22:06

yuonyuon scrie:in timpul sezonului daca am puiet in cat ,inseamna ca nu am coronite jos , deci stupul merge " in forta"


Intrebare: pentru ce e facut catul ? Raspuns: pentru miere fara impuritati. Fiind separata de cuib, mierea nu are polen. Faptul ca se merge pe burta, arata unde si cum iti comercializezi mierea. Aceasta miere insa, este cea mai buna pentru om, continand mai multe elemente.
De ce sa-mi oua in etaj cand are loc jos ori se poate extinde spatiul ? In cazul asta poti folosi stupi orizontali, cu extindere pana la 20 de rame.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 13 Iul 2018, 22:19

dantat scrie:
yuonyuon scrie:in timpul sezonului daca am puiet in cat ,inseamna ca nu am coronite jos , deci stupul merge " in forta"


Intrebare: pentru ce e facut catul ? Raspuns: pentru miere fara impuritati. Fiind separata de cuib, mierea nu are polen. Faptul ca se merge pe burta, arata unde si cum iti comercializezi mierea. Aceasta miere insa, este cea mai buna pentru om, continand mai multe elemente.
De ce sa-mi oua in etaj cand are loc jos ori se poate extinde spatiul ? In cazul asta poti folosi stupi orizontali, cu extindere pana la 20 de rame.
mersi de sfat.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 17 Sep 2018, 10:58

Buna ziua,

Este posibil ca albinele sa inceapa sa roada propolizarea de pe sita podisorului? Daca da, de ce?
Ati avut astfel de situatii?

Multumesc,
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Avram » 17 Sep 2018, 17:21

Daca aveti stupii cu fundul plin si podisor cu sita ..... cred ca ati redus prea mult urdinisul ! Ventilatie slaba ! Temperaturile la aceasta data sunt inca ridicate ....
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 17 Sep 2018, 17:27

Avram scrie:Daca aveti stupii cu fundul plin si podisor cu sita ..... cred ca ati redus prea mult urdinisul ! Ventilatie slaba ! Temperaturile la aceasta data sunt inca ridicate ....


Dar de ce prefera sa roadă popolisul decat sa facă o destinatie slaba la rusinos care ar compensa ?
Irdinisul are cam 4-5 cm lungime și 1 cm înăltime.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Avram » 17 Sep 2018, 17:33

5rame scrie:Dar de ce prefera sa roadă popolisul decat sa facă o destinatie slaba la rusinos care ar compensa ?
Irdinisul are cam 4-5 cm lungime și 1 cm înăltime.


?
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 17 Sep 2018, 19:29

Avram scrie:
5rame scrie:Dar de ce prefera sa roadă popolisul decat sa facă o destinatie slaba la rusinos care ar compensa ?
Irdinisul are cam 4-5 cm lungime și 1 cm înăltime.


?

Ventilatie. Ma acuzati.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: zahhh şi 7 vizitatori