Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 25 Iul 2018, 09:44

Balian scrie:De aia are domnul Dan turnuri așa înalte că are rame mai puține în corp. 9 nu 10 ca noi. :lol:

La ei, dacă pun 9 rame în loc de 10, la stupina lor și sistemul de lucru, dintr-un foc au mai făcut peste 2500 de caturi cu rame.
Sigur, motivul pentru care pun 9 în loc de 10 e ca să îngroașe mai bine rama.
Un lucru la care mă gândesc și eu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde 5rame » 25 Iul 2018, 10:05

cristi_vidican scrie:
Balian scrie:De aia are domnul Dan turnuri așa înalte că are rame mai puține în corp. 9 nu 10 ca noi. :lol:

La ei, dacă pun 9 rame în loc de 10, la stupina lor și sistemul de lucru, dintr-un foc au mai făcut peste 2500 de caturi cu rame.
Sigur, motivul pentru care pun 9 în loc de 10 e ca să îngroașe mai bine rama.
Un lucru la care mă gândesc și eu.


Doar primul cat are 9 rame, cel care vine pus peste cuib, restul de caturi au cate 10 rame.
Probabil sa delimiteze mai bine mai bine cuibul de magazii.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 25 Iul 2018, 10:16

5rame scrie:Doar primul cat are 9 rame, cel care vine pus peste cuib, restul de caturi au cate 10 rame.
Probabil sa delimiteze mai bine mai bine cuibul de magazii.


NU!
Toate sunt cu 9. Rar mai vezi câte unul cu 10.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 25 Iul 2018, 13:06

cristi_vidican scrie:La ei, dacă pun 9 rame în loc de 10, la stupina lor și sistemul de lucru, dintr-un foc au mai făcut peste 2500 de caturi cu rame.
Sigur, motivul pentru care pun 9 în loc de 10 e ca să îngroașe mai bine rama.
Un lucru la care mă gândesc și eu.


Si eu in loc de 12 pun 11 sau chiar 10 daca pun doar faguri claditi, merge mai usor la descapacit si cantitatea de miere este cam aceeasi cu cea din 12 rame, deci fac si economie de timp la descapacit. Dar daca am prins un cules de mana mananc fagure cu miere in loc de miere pe paine :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde un OM » 26 Iul 2018, 08:17

In stationar no problem 9 rame. In pastoral, in afara de distantiere pt 9-11 rame ar mai trebui alte distantiere in treimea inferioara a ramelor, altfel la transport...
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde danielM » 26 Iul 2018, 15:00

Si eu folosesc de mulți ani 9 rame în cat , distanțate , şi nu se întâmplă nimic , probabil s.ar mişca câteva rame în cazul în care se încarcă cu lisa şi se înclină tare stupul.
În rest numai avantaje, cel mai mare este pentru maşinile de descăpăcit ,ăsta cred că e motivul principal şi pt Dan M
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 26 Iul 2018, 17:08

un OM scrie:In stationar no problem 9 rame. In pastoral, in afara de distantiere pt 9-11 rame ar mai trebui alte distantiere in treimea inferioara a ramelor, altfel la transport...


Da, am uitat sa specific, doar in stationar imi permit sa le pun asa. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde danielM » 26 Iul 2018, 22:54

danielM scrie:Si eu folosesc de mulți ani 9 rame în cat , (distanțate )-, şi nu se întâmplă nimic , probabil s.ar mişca câteva rame în cazul în care se încarcă cu lisa şi se înclină tare stupul.
În rest numai avantaje, cel mai mare este pentru maşinile de descăpăcit ,ăsta cred că e motivul principal şi pt Dan M

-depărtate - mai corect spus , deci fără distanțiere. Asa simplu , fixate în ceară si propolis.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2018, 11:00

O să urmeze un mic filmuleț cu mașina de descăpăcit pe care o folosește Dan Mărgărit.
Fac și eu ca la OTV.
Stați conectați să nu pierdeți momentul. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde dantat » 27 Iul 2018, 12:08

danielM scrie:
danielM scrie:Si eu folosesc de mulți ani 9 rame în cat , (distanțate )-, şi nu se întâmplă nimic , probabil s.ar mişca câteva rame în cazul în care se încarcă cu lisa şi se înclină tare stupul.
În rest numai avantaje, cel mai mare este pentru maşinile de descăpăcit ,ăsta cred că e motivul principal şi pt Dan M

-depărtate - mai corect spus , deci fără distanțiere. Asa simplu , fixate în ceară si propolis.


Pe loc nu e risc daca stau pana la capacire. Mobil, in caz ca trebuie mutati, la 9 rame in loc de 10 e riscul sa se loveasca si sa striveasca albina, eventual sa se rupa fagurele de la soc si sa curga mierea peste cuib. Tineti cont ca in tehnologia canadiana fagurii au baza de plastic...si sunt de 3/4, alta greutate decat 1/1. E mult pana se cresc puntile de ceara intre leaturi ce nu le dau voie sa se miste liber.
Musai tehnologie proprie folosita cap- coada, nu cu imprumuturi de la fiecare. Pai de-aia functioneaza cu scartzaieli ca centrala nucleara de la Cernavoda: sunt bucsi straine...si nu se potrivesc nepilite. :ugeek:
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2018, 12:09

Am intrat ieri pe Stuparitul si cineva se intreba cum descapacim ramele, in mare parte merg la mana cu furculita sunt zgariate si cu masini de descapacit pe care cred ca le-am prezentat.
Mai avem si alte masini si incerc sa va trimit un video demonstrativ .
Dan Mărgărit



Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde dantat » 27 Iul 2018, 12:10

jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie:La ei, dacă pun 9 rame în loc de 10, la stupina lor și sistemul de lucru, dintr-un foc au mai făcut peste 2500 de caturi cu rame.
Sigur, motivul pentru care pun 9 în loc de 10 e ca să îngroașe mai bine rama.
Un lucru la care mă gândesc și eu.


Si eu in loc de 12 pun 11 sau chiar 10 daca pun doar faguri claditi, merge mai usor la descapacit si cantitatea de miere este cam aceeasi cu cea din 12 rame, deci fac si economie de timp la descapacit. Dar daca am prins un cules de mana mananc fagure cu miere in loc de miere pe paine :lol:


Am vazut ca fagurii crescuti astfel - distantati- sunt ouati mai greu de matca, celula fiind mai lunga. Eventual daca se incapataneaza pune pe marginea celulei oul. Da' renunta repede. Cine stie, or fi unii ce reusesc sa nu mai foloseasca haneman asa.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde danielM » 30 Iul 2018, 21:49

dantat scrie:
danielM scrie:
danielM scrie:Si eu folosesc de mulți ani 9 rame în cat , (distanțate )-, şi nu se întâmplă nimic , probabil s.ar mişca câteva rame în cazul în care se încarcă cu lisa şi se înclină tare stupul.
În rest numai avantaje, cel mai mare este pentru maşinile de descăpăcit ,ăsta cred că e motivul principal şi pt Dan M

-depărtate - mai corect spus , deci fără distanțiere. Asa simplu , fixate în ceară si propolis.


Pe loc nu e risc daca stau pana la capacire. Mobil, in caz ca trebuie mutati, la 9 rame in loc de 10 e riscul sa se loveasca si sa striveasca albina, eventual sa se rupa fagurele de la soc si sa curga mierea peste cuib. Tineti cont ca in tehnologia canadiana fagurii au baza de plastic...si sunt de 3/4, alta greutate decat 1/1. E mult pana se cresc puntile de ceara intre leaturi ce nu le dau voie sa se miste liber.
Musai tehnologie proprie folosita cap- coada, nu cu imprumuturi de la fiecare. Pai de-aia functioneaza cu scartzaieli ca centrala nucleara de la Cernavoda: sunt bucsi straine...si nu se potrivesc nepilite. :ugeek:

Nu am avut probleme nici măcar atunci când am încărcat cu lisa sau cu brațul ,ce sa mai povestesc de macara sau container...
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 31 Iul 2018, 09:06

danielM scrie: Nu am avut probleme nici măcar atunci când am încărcat cu lisa sau cu brațul ,ce sa mai povestesc de macara sau container...

Din câte îmi aduc aminte, la tine corpul de sus calcă direct pe rame. Dacă da, atunci sigur asta ajută f mult la fixarea ramelor
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde danielM » 31 Iul 2018, 13:11

Asa este Cristi , contează mult şi construcția stupului , care trebuie adaptat la tehnica de lucru care ți se potriveşte.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2018, 08:46

Nu se intampla des sa au 3 stupi cu 8 caturi pline in aceasi locatie - Dan Mărgărit
Fişiere ataşate
IMG_0315.jpg
IMG_0314.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori