Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde csaa » 10 Aug 2018, 10:10

8 caturi!? Minunat.
Dar 8 caturi inmultit cu....20 kg de miere.....rezulta cam 160 kg. miere
Exceptional, dar de unde diferenta pana la 300 kg.?

Imi cer scuze daca intrebarea mea pare impertinenta sau calculele sunt gresite.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2018, 10:23

Media e de 200 kg/stup.
Sunt stupi care ajung și la 360 kg. Recordul.
Aici avem recolta din runda 2.
Au două runde de recoltare.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde csaa » 10 Aug 2018, 10:31

Scuzele mele. Asa da!

Chiar si cu 160 era exceptional, cu 360 e..... :shock:
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2018, 11:39

La costurile care le au, trebuie sa facă multa miere, altfel se apuca de altceva
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jadx » 23 Aug 2018, 09:57

Randy Oliver(http://scientificbeekeeping.com/fat-bees-part-1/) ... ca o concluzie... longevitatea albinei vine in principal din polen.

Si un articol din Bee Culture din februarie 2009(https://beesource.com/point-of-view/joe ... ein-power/)
Concluzia:
A 1995 study (4) divided bees into two groups: one fed solely with canola pollen, the other with sunflower pollen:
Pollen Source | Life Span of Bees(Durata medie de viata)
Canola | 51 days
Sunflower | 31 days
This study was done well before the advent of CCD and the remarkable 20 day difference in life span could well cause sunflower bees that survived in past years to reach a tipping point in today’s world where they are confronted with the agents of CCD...


Deci cum sa avem albinele lui DM la intrarea in iarna daca la noi majoritatea se duc la Floarea Soarelui?
1% inspiratie - 99% transpiratie
Avatar utilizator
jadx
 
Mesaje: 12
Membru din: 12 Mar 2011, 18:59
Localitate: Targu Neamt

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde yuonyuon » 23 Aug 2018, 14:25

in afara de cazurile unde sunt depopulari din cauza neonicotinoielor , sa ziceam 10% din cazuri , restul depopularilor la FS in romania sunt din cauze:

1 lipsa spatiulu
2 umblatu in cuiburi
3 neglijarea tratamenteleor (varoua)
4 peste 80% din stupari nu iau in serios nosema
5 selectie

lucruri unde in canada sunt sfinte...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 23 Aug 2018, 22:24

cornelioandanciu scrie:Intreb si eu: ce le determina pe albine sa verticalizeze mierea in zece caturi ? :shock: Pentru ca albina , de obicei, incepe sa depuna rezervele de miere imediat deasupra cuibului, care este in primele doua caturi de jos... Sa inteleg ca aceste albine incep sa depuna mierea din catul al zecelea in jos ? Sa inteleg ca dupa ce se depune mierea in catul de deasupra cuibului, albinele incep sa depuna mierea in sus inspre catul al zecelea ? Ce sa inteleg ? Cum depun albinele acelea mierea ? :shock:
Dupa cum ii spuneam odata unui coleg inginer geolog"nu oi sti eu geologie cata stii tu, dar stiu suficienta cat sa te incurc "", tot la fel pot sa spun si despre apicultutra. Asa ca astept un raspuns pertinent.


Pentru ca sunt pline cu albine toate. Unde vrei sa puna mierea? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde yuonyuon » 23 Aug 2018, 23:23

cornelioandanciu scrie:Intreb si eu: ce le determina pe albine sa verticalizeze mierea in zece caturi ? :shock: Pentru ca albina , de obicei, incepe sa depuna rezervele de miere imediat deasupra cuibului, care este in primele doua caturi de jos... Sa inteleg ca aceste albine incep sa depuna mierea din catul al zecelea in jos ? Sa inteleg ca dupa ce se depune mierea in catul de deasupra cuibului, albinele incep sa depuna mierea in sus inspre catul al zecelea ? Ce sa inteleg ? Cum depun albinele acelea mierea ? :shock:
Dupa cum ii spuneam odata unui coleg inginer geolog"nu oi sti eu geologie cata stii tu, dar stiu suficienta cat sa te incurc "", tot la fel pot sa spun si despre apicultutra. Asa ca astept un raspuns pertinent.
prezenta caturilor , care la noi lipseste. majoritatea in sistem pavilionar cu cat 1/2 , dar sai lasam deoaprte si sa vorbim de cei cu stupi varsati . in zona mea (malul dubarii braila) peste 5000 de stupi .majoritatea nu au caturi de la 1 august , puteti sa va imaginati ce inseamna asta ? (o iarna furtunoasa)

dar se fac completari de hrana ,in aceiasi lada trebuie sa incapa toate

o alta chesti in culesuri ,lipsa spatiului , inseamna sacrificarea spatiului de puiet , cea ce duce la o depopulare in periada urmatoare(se resimte peste 2 saptamani) ex la FS, multi dau vina pe X si Y. in realitatea e tehnologia invechita si aplicata prost.

Am si eu o intrebare : ei in canada cum intercaleaza (care este ordinea) corpurile pentru miere. ? sau le pun mereu deasupra? banuiec sa ca mai fac si "manevre"
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 23 Aug 2018, 23:29

yuonyuon scrie:Am si eu o intrebare : ei in canada cum intercaleaza (care este ordinea) corpurile pentru miere. ? sau le pun mereu deasupra? banuiec sa ca mai fac si "manevre"


Eu as crede ca nu intercaleaza. Nici eu nu o mai fac de ceva timp, in special cand mi-am dat seama ca ridicatul a cateva sute de caturi pentru a pune altul sub el da dureri de spate. De atunci le pun tot deasupra si nu sunt probleme.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde yuonyuon » 23 Aug 2018, 23:38

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:Am si eu o intrebare : ei in canada cum intercaleaza (care este ordinea) corpurile pentru miere. ? sau le pun mereu deasupra? banuiec sa ca mai fac si "manevre"


Eu as crede ca nu intercaleaza. Nici eu nu o mai fac de ceva timp, in special cand mi-am dat seama ca ridicatul a cateva sute de caturi pentru a pune altul sub el da dureri de spate. De atunci le pun tot deasupra si nu sunt probleme.
adevarul ca daca ajung in al 3 lea cat(1/2) cu depozitarea de nectar , verticalizarea este din ce in ce mai accentuata
Se pare ca deacolo intra turbina , ca sa zic asa :))
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 24 Aug 2018, 06:13

Urdinișul superior, albina multă, corpul cu foițe peste gratia hanneman, corpuri multe, culesul abundent, cuibul plin cu puiet etc.
toate acestea fac să se adune mierea în toate caturile.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Shrek » 24 Aug 2018, 11:04

Totusi eu am o intrebare: cu ce costuri este adusă o familie de albine la stadiul de 7-8-9caturi de culegatoare. Adică , puse pe hartie toate cheltuielile din toamnă pana la primul cules, cu hrană, stimulente, tratamente, tot ce tine de tehnologie. Inclusiv cheltuieli de transport si de inlocuire a fagurilor. Îmi este greu sa cred ca poți obtine 100- 300 kg de miere pe un stup, fara cheltuieli consistente.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde yuonyuon » 24 Aug 2018, 11:49

Shrek scrie:Totusi eu am o intrebare: cu ce costuri este adusă o familie de albine la stadiul de 7-8-9caturi de culegatoare. Adică , puse pe hartie toate cheltuielile din toamnă pana la primul cules, cu hrană, stimulente, tratamente, tot ce tine de tehnologie. Inclusiv cheltuieli de transport si de inlocuire a fagurilor. Îmi este greu sa cred ca poți obtine 100- 300 kg de miere pe un stup, fara cheltuieli consistente.
albina daca ar fi scuturata din 8-10 corpuri (ME) cred ca ar fi pe undeva la 4-5 caturi.

daca are 8 caturi nu inseamna ca is pline cu albina .asta banuiesc ca a inteles o toata lumea.

la o luna de cules in continuu cu o medie de 3-4 kg la zi eu zic ca se aduna ceva .
un cat de ME ful are 18 kg de miere 18 x 8 = 144 kg banuiesc ca un 100kg e media....pe runda , am inteles ca sunt 2 runde (culesuri)
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 24 Aug 2018, 12:10

Shrek scrie:Totusi eu am o intrebare: cu ce costuri

Dan Mărgărit spunea că dacă ar face o medie de 100 kg/familie, s-ar lăsa de apicultură.
Doar un exemplu ...
Toată iarna, fiecare ramă este luată la mână și curățată de ceară. Și lada la fel
Peste 36.000 de caturi, 326.000 de rame.
Să faci asta este un cost. Un cost calculat de ei și plătit.

P.S. Calculele le-am făcut din ce cunosc eu. Dar cred că sunt mai mari valorile.
P.P.S. Am un cunoscut care e fermier. Are peste 2500 lei cost pe hectar. Depinde de cultură. Dar, la rapiță, anul acesta, a scos 2 lei la 1 leu investit (venit brut).
Am observat că dacă vreau să trec la nivelul următor, deja trebuie să bag mâna în buzunar - material biologic, tratamente eficiente, stimulări consistente la timp, scule etc.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Closcutz » 24 Aug 2018, 12:52

Pai e normal sa fie costuri ridicate: stupii sunt câte 40 in o mulțime de locații ( motorina arsa pe drumuri, întreținerea iardurilor, costul tehnologic dat de investiția în utilaje performante, tratamentele, hrănirea suplimentara, anveloparea stupilor/ iernarea la interior, plata lucrătorilor). Atunci când ai doar 100 de stupi pe care ii tii in același loc, extragi cu centrifuga manuala, iarna este blândă...in mătci nu investești prea mult, evident că nu sunt costuri prea mari.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 24 Aug 2018, 13:11

cristi_vidican scrie: dacă vreau să trec la nivelul următor, deja trebuie să bag mâna în buzunar - material biologic, tratamente eficiente, stimulări consistente la timp, scule etc.


Este adevărat. După aceste criterii, și după producție medie mare/familie este format și prețul de achiziție la procesatori.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


cron