Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la munte

Mesajde ignatov andrei » 01 Aug 2018, 14:11

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Te-a oprit cineva...?!?
De ce sa spunem ca "ALTII" trebuiau sa faca...?!?
E mai usor de ascuns faptul ca nu ne pricepem sa amelioram o rasa si de aceea luam de prin alte parti marfa mai buna decat ceea ce am putea face fiecare...?!?


Da, timpul.
Ma ocup de albine doar in weekend si in cate o zi cand imi pot lua liber nu am timp sa fac selectie, fac doar multiplicare de regine. Selectia se face in ani, rezultatele se vad in timp.
Costurile cu 200-300 de familii sunt destul de mari, nu imi permit sa fiu doar crescator de albine, trebuie sa si produc.
Las pe altii sa faca selectie eu cumpar regine de calitate indiferent de rasa lor, le multiplic si merg inainte. Ca inseminez artificial si controlat este alta poveste ce tine de reducerea costurilor.
Cand o sa vina cineva sa imi dea carpatine care produc cel putin 75% din cat produce un BK de calitate(sunt si multe ciori vopsite, foarte multe) atunci incep sa ma gandesc iar la carpatina. Dau 1000 euro pe o carpatina daca cineva imi garanteaza ca nu roieste indiferent de ce-i fac, rezista bine la boli si produce cum produc alte rase. Blandetea ajuta mult, dar nu ma intereseaza prea tare tinand cont ca nu am vecini si pentru ca imi plac intepaturile.
Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, doar spun ce fac eu. Daca o considerati reclama banati-ma si stergeti tot ce am scris.
Simplu!


N-am nimic cu tine, stai linistit!
Sunt multi care incearca sa creasca matci, dar cand dau de greu... fuga badie!!!
Mi-am amintit de faptul ca erai un crescator de matci, ca produceai mii de exemplare si deodata...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura la munte

Mesajde Cristian IONITA » 01 Aug 2018, 14:36

:)

bag de seama ca nu doar eu am motive sa-l consider pe Jonny ca fiind mincinos notoriu ... si cu mari lipsuri la capitolul responsabilitate
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 01 Aug 2018, 14:49

ignatov andrei scrie:N-am nimic cu tine, stai linistit!
Sunt multi care incearca sa creasca matci, dar cand dau de greu... fuga badie!!!
Mi-am amintit de faptul ca erai un crescator de matci, ca produceai mii de exemplare si deodata...


Stiu, sunt foarte linistit, in special pentru ca nici eu nu am nimic cu dumneavoastra chiar daca tot bem cafeaua aia de cativa ani. :)
Eu cresc matci si acum deosebirea fata de anii trecuti este ca am crescut calitatea si pretul :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 01 Aug 2018, 14:50

Cristian IONITA scrie::)

bag de seama ca nu doar eu am motive sa-l consider pe Jonny ca fiind mincinos notoriu ... si cu mari lipsuri la capitolul responsabilitate


Si eu te iubesc mult :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde tiih » 02 Aug 2018, 11:03

jonny_it scrie:
Da, timpul.
Ma ocup de albine doar in weekend si in cate o zi cand imi pot lua liber nu am timp sa fac selectie, fac doar multiplicare de regine. Selectia se face in ani, rezultatele se vad in timp.
Costurile cu 200-300 de familii sunt destul de mari, nu imi permit sa fiu doar crescator de albine, trebuie sa si produc.
Las pe altii sa faca selectie eu cumpar regine de calitate indiferent de rasa lor, le multiplic si merg inainte. Ca inseminez artificial si controlat este alta poveste ce tine de reducerea costurilor.
[b]Cand o sa vina cineva sa imi dea carpatine care produc cel putin 75% din cat produce un BK de calitate(sunt si multe ciori vopsite, foarte multe) atunci incep sa ma gandesc iar la carpatina.[/b] Dau 1000 euro pe o carpatina daca cineva imi garanteaza ca nu roieste indiferent de ce-i fac, rezista bine la boli si produce cum produc alte rase. Blandetea ajuta mult, dar nu ma intereseaza prea tare tinand cont ca nu am vecini si pentru ca imi plac intepaturile.
Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, doar spun ce fac eu. Daca o considerati reclama banati-ma si stergeti tot ce am scris.
Simplu!


Bravo domnule jonny_it..Sunteti omul pe care il asteptam demult(si am spus acest lucru pe forum de cateva ori)omul care sa accepte o confruntare,sigur pe ce are!
Dau 1500 euro pe un bukfast de-al dumnevoastra,nu daca imi garantati ci DACA IMI DEMONSTRATI ca acea matca produsa de dvs ar intrece in productie dupa 1 an apicol o matca (carpatina+o "maidaneza locala" din Podisul Moldovei) selectata de-a lungul timpului de subsemnatul,parinti,unchi,bunici...
Singura derogare este ca matca sa fie obligatoriu tanara ,de anul trecut caci ale mele roiesc in draci dupa 2 ani de activitate mai ales daca e un an favorabil roirii cu ploi in mai la rapita si salcam...iar stupul a ajuns la echivalent 20 rame 1/1 albina sau altfel spus la minim 4,5kg albina...peste 45000 albine in timpul infloririi salcamului....

Conditii de participare si implicit de demonstrare....
1.Concursul incepe in iulie o data cu inceperea culesului la FS si se termina anul viitor o data cu sfarsitul culesului de FS ..inceput de august
2.Se participa cu minim 3...4 stupi ptr a fi un rezultat cat mai relevant
3.Cantitate de biostimulatori egala pentru fiecare familie de albine,maxim 4...6 kg pe an..si iernare obligatorie pe miere de FS!!!
4.Iernare in aer liber,cu perioade de 2...sau 3 luni fara zbor de curatenie,cu influenta puternica a Crivatului asupra iernarii ,aproape in fiecare an...
5.Seceta prelungita in august -septembrie si imposibilitatea de a-si asigura corpul gras necesar iernarii.daca nu au in gena lor instinctul de acumulare polen peste mediein periodele de primavara cand exista un cules abundent..
6.Baza melifera foarte favorabila dezvoltarii familiilor de albine primavara ce inlesneste o dezvoltare exploziva a familiiei,o ponta a matcilor de peste 2000 si chiar 2500 oua pe zi...ceva ce numai Carnica adevarata o poate depasi la un moment dat(in timp ce Ligustica ponta cam la jumatate in aceias perioada.....asteptend venirea zilelor mai calde precum la Roma! )

PS.Daca nu aveti curajul sa participati,dvs sau toti cei care proslavesc sau catiga destui bani de pe urma vanzarii matcilor bk-aceasta iluzie la moda in apicultura-..nu voi considera cele scrise mai sus de dvs o reclama ci doar o laudarosenie si o denigrare a albinei locale ,implicit....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Apicultura la munte

Mesajde ignatov andrei » 02 Aug 2018, 21:11

Cristian IONITA scrie::)

bag de seama ca nu doar eu am motive sa-l consider pe Jonny ca fiind mincinos notoriu ... si cu mari lipsuri la capitolul responsabilitate


Omule, eu nu-l consider mincinos!
Eu ma intreb (si intreb) de ce multi apicultori care cresc matci "Carpatine", dau vina pe ACA si ICDA, cand painea si cutitul sunt in mana lor?!?
Tocmai aici e beleaua: majoritatea sunt MULTIPLICATORI, nu apicultori care sa aprofundeze selectia si ameliorarea!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura la munte

Mesajde teinegru64 » 03 Aug 2018, 16:33

tiih scrie:
jonny_it scrie:
Da, timpul.
Ma ocup de albine doar in weekend si in cate o zi cand imi pot lua liber nu am timp sa fac selectie, fac doar multiplicare de regine. Selectia se face in ani, rezultatele se vad in timp.
Costurile cu 200-300 de familii sunt destul de mari, nu imi permit sa fiu doar crescator de albine, trebuie sa si produc.
Las pe altii sa faca selectie eu cumpar regine de calitate indiferent de rasa lor, le multiplic si merg inainte. Ca inseminez artificial si controlat este alta poveste ce tine de reducerea costurilor.
[b]Cand o sa vina cineva sa imi dea carpatine care produc cel putin 75% din cat produce un BK de calitate(sunt si multe ciori vopsite, foarte multe) atunci incep sa ma gandesc iar la carpatina.[/b] Dau 1000 euro pe o carpatina daca cineva imi garanteaza ca nu roieste indiferent de ce-i fac, rezista bine la boli si produce cum produc alte rase. Blandetea ajuta mult, dar nu ma intereseaza prea tare tinand cont ca nu am vecini si pentru ca imi plac intepaturile.
Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, doar spun ce fac eu. Daca o considerati reclama banati-ma si stergeti tot ce am scris.
Simplu!


Bravo domnule jonny_it..Sunteti omul pe care il asteptam demult(si am spus acest lucru pe forum de cateva ori)omul care sa accepte o confruntare,sigur pe ce are!
Dau 1500 euro pe un bukfast de-al dumnevoastra,nu daca imi garantati ci DACA IMI DEMONSTRATI ca acea matca produsa de dvs ar intrece in productie dupa 1 an apicol o matca (carpatina+o "maidaneza locala" din Podisul Moldovei) selectata de-a lungul timpului de subsemnatul,parinti,unchi,bunici...
Singura derogare este ca matca sa fie obligatoriu tanara ,de anul trecut caci ale mele roiesc in draci dupa 2 ani de activitate mai ales daca e un an favorabil roirii cu ploi in mai la rapita si salcam...iar stupul a ajuns la echivalent 20 rame 1/1 albina sau altfel spus la minim 4,5kg albina...peste 45000 albine in timpul infloririi salcamului....

Conditii de participare si implicit de demonstrare....
1.Concursul incepe in iulie o data cu inceperea culesului la FS si se termina anul viitor o data cu sfarsitul culesului de FS ..inceput de august
2.Se participa cu minim 3...4 stupi ptr a fi un rezultat cat mai relevant
3.Cantitate de biostimulatori egala pentru fiecare familie de albine,maxim 4...6 kg pe an..si iernare obligatorie pe miere de FS!!!
4.Iernare in aer liber,cu perioade de 2...sau 3 luni fara zbor de curatenie,cu influenta puternica a Crivatului asupra iernarii ,aproape in fiecare an...
5.Seceta prelungita in august -septembrie si imposibilitatea de a-si asigura corpul gras necesar iernarii.daca nu au in gena lor instinctul de acumulare polen peste mediein periodele de primavara cand exista un cules abundent..
6.Baza melifera foarte favorabila dezvoltarii familiilor de albine primavara ce inlesneste o dezvoltare exploziva a familiiei,o ponta a matcilor de peste 2000 si chiar 2500 oua pe zi...ceva ce numai Carnica adevarata o poate depasi la un moment dat(in timp ce Ligustica ponta cam la jumatate in aceias perioada.....asteptend venirea zilelor mai calde precum la Roma! )

PS.Daca nu aveti curajul sa participati,dvs sau toti cei care proslavesc sau catiga destui bani de pe urma vanzarii matcilor bk-aceasta iluzie la moda in apicultura-..nu voi considera cele scrise mai sus de dvs o reclama ci doar o laudarosenie si o denigrare a albinei locale ,implicit....

Daca te bagi...iti asigur o vatra .Aproape de Jon. :D La munte albinele ''borasc ''din stupi.Cu toate astea cel mai bun stup a dat aprox 20 kg.Eu zic ca a fost un an bun.Am avut si trei ani consecutiv pe minus.E drept nu am BK.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura la munte

Mesajde tiih » 06 Aug 2018, 08:47

Anul asta a fost un an bun si in zona de podis in care se regasesc conditiile expuse de mine in postarea anterioara....(seceta la sfarsit de vara toamna- cind se pregateste albina de iarna..cules abundent de intretinere in primavara...o iarna mai grea decat media pe tara....un cules epuizant si de baza la floarea soarelui..acolo unde multe stupini se depopuleaza si clacheaza mai tarziu in iarna...daca nu ai ceva experienta....
Ieri am scos a doua oara la FS + ceva lucerna ..cei mai buni stupi.care nu au roit ,au ajuns lejer la 30...40 kg miere in stationar in acest an...

Si totusi am avut un gust amar,dupa multi ani...
Nu voi putea vinde nici jumate din cantitatea produsa la un pret bun....iar sa o vinzi cu 8 lei kg, "en gross" mai ales dupa inflatia din ultimul an....e o munca de pomana....
Sanatate multa!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Apicultura la munte

Mesajde cristi_vidican » 06 Aug 2018, 17:15

tiih scrie:Nu voi putea vinde nici jumate din cantitatea produsa la un pret bun....iar sa o vinzi cu 8 lei kg, "en gross" mai ales dupa inflatia din ultimul an....e o munca de pomana....
Sanatate multa!

Lasă că te vei ruga de ei să ți-o ia la anu tot la 8 lei.
Problema noastră e că avem concurență mare din Ucraina și alte țări din lume, care vând în Europa miere mult mai ieftină decât a noastră.
Apicultura nu e chiar ușoară.

P.S. Trebuie să pedalăm mai mult pe vânzarea la borcan
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la munte

Mesajde tiih » 09 Aug 2018, 09:22

cristi_vidican scrie:
tiih scrie:Nu voi putea vinde nici jumate din cantitatea produsa la un pret bun....iar sa o vinzi cu 8 lei kg, "en gross" mai ales dupa inflatia din ultimul an....e o munca de pomana....
Sanatate multa!

Lasă că te vei ruga de ei să ți-o ia la anu tot la 8 lei.
Problema noastră e că avem concurență mare din Ucraina și alte țări din lume, care vând în Europa miere mult mai ieftină decât a noastră.
Apicultura nu e chiar ușoară.

P.S. Trebuie să pedalăm mai mult pe vânzarea la borcan


Stai linistit, nu am sa ma rog la ei sa imi ia mierea nici la anul, nici ....peste doi ani!
Nu m-am rugat nici la mijlocul anilor 90 cand trecusem peste o criza a pretului mieri similara,se adunase tone de miere si am pierdut sute de kg de miere datorita fermentatiei....pana sa iau masuri adecvate....depozitarea in beci!...etc...etc...
Dar am un gust amar pentru o astfel de mentalitate,pentru lipsa de unire a apicultorilor in aceasta problema ,chiar daca intre timp dintr-o singura asociatie de apicultori...au aparut vreo...20!
Daca am face in asa fel incat sa creasca consumul de miere pe cap de locuitor macar cu 1 kg(avem unul din cele mai scazute consumuri de miere /cap de locuitor din Europa)poate ca ne-am ruga mai putin!!...
Daca pe linga abundenta de reclame despre alcool si medicamente existenta la toate televiziunile am vedea si reclame cu beneficiile consumului de miere.poate ca ne-am ruga si mai putin!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Apicultura la munte

Mesajde vulpea » 09 Aug 2018, 10:46

fara a avea intentia sa-i fac reclama,nu ai putea sa colaborezi cu "vanatorul de albine"(M.G.)pentru ca stiu ca el,prin asociatie,a reusit sa vanda mierea la nemti pe o valoare reala,cu mult lai mare decat la noi ?.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Apicultura la munte

Mesajde ignatov andrei » 09 Aug 2018, 21:01

vulpea scrie:fara a avea intentia sa-i fac reclama,nu ai putea sa colaborezi cu "vanatorul de albine"(M.G.)pentru ca stiu ca el,prin asociatie,a reusit sa vanda mierea la nemti pe o valoare reala,cu mult lai mare decat la noi ?.


Problema se pune cat i-a revenit lui M.G.
Si procesatorii nostri vand bine mierea...
Sa nu mai spun ce vrajeli are in cap acest "vanator de albine"... :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura la munte

Mesajde ignatov andrei » 10 Aug 2018, 06:52

ignatov andrei scrie:
vulpea scrie:fara a avea intentia sa-i fac reclama,nu ai putea sa colaborezi cu "vanatorul de albine"(M.G.)pentru ca stiu ca el,prin asociatie,a reusit sa vanda mierea la nemti pe o valoare reala,cu mult lai mare decat la noi ?.


Problema se pune cat i-a revenit lui M.G.
Si procesatorii nostri vand bine mierea...
Sa nu mai spun ce vrajeli are in cap acest "vanator de albine"... :lol: :lol: :lol:


In 2017, in Italia, pretul la achitie al mierii de salcam era de 8,3 euro/kg.
Un calcul simplu ne arata ca un apicultor roman, membru al unei asociatii adevarate, fara o "conducere aleasa democratic", unde doar acea "conducere" are cunostinta despre contracte, ar incasa usor 6-6,5 euro/kg!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura la munte

Mesajde yuonyuon » 10 Aug 2018, 09:19

In germania agro poliflora era 5.5 euro acum 2 ani. Salcam la raft e intre 17- 21 euro 500 grame , FS 18 euro kg etc . salcamul il dau in tara iar o parte din poliflora am reusit sa trimit in germania , cam 8 euro kg . asta ca sa va faceti o idee ... romania ca tara orcum nu mai exista ..

poate ca multi mai dati vina pe conducatori si procesatori dar " atacurile" sunt date mai din vest ..ce avem noi acum defapt : pseudo-asociatii si pseudo-conducatori . etc....ghilimelele nu isi mai au rostu.
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Apicultura la munte

Mesajde tiih » 10 Aug 2018, 10:54

yuonyuon scrie:In germania agro poliflora era 5.5 euro acum 2 ani. Salcam la raft e intre 17- 21 euro 500 grame , FS 18 euro kg etc . salcamul il dau in tara iar o parte din poliflora am reusit sa trimit in germania , cam 8 euro kg . asta ca sa va faceti o idee ... romania ca tara orcum nu mai exista ..

poate ca multi mai dati vina pe conducatori si procesatori dar " atacurile" sunt date mai din vest ..ce avem noi acum defapt : pseudo-asociatii si pseudo-conducatori . etc....ghilimelele nu isi mai au rostu.


Vina trebuie data si pe cineva de aici.....macar pe "cozile de topor"
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Apicultura la munte

Mesajde Neafiliatul » 12 Aug 2018, 08:37

Neafiliatul
 
Mesaje: 1978
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori