Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde catalin_viezure_6 » 10 Ian 2012, 13:58

ciptheman scrie:adica daca tu inchizi subarul in stup sa face cald mai vere si matca oua la greu ai?!!!ei bine eu am subarele in garaj si le pun doar la tratamente in rest stau asa la c.. gol si pana acum vad ca nu a racit puietul, ia baga o explicatie la un incepator cum se poate sa nu moara puietul ca eu nu ma dumiresc. :o :o :o

nu ma risc ele trebuie sa pastreze 35 grade cand incepe ponta asa ca le as uza fara subar ... sincer fiecare face cum crede
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde gica » 10 Ian 2012, 14:07

catalin_viezure_6 scrie:nu ma risc ele trebuie sa pastreze 35 grade cand incepe ponta asa ca le as uza fara subar ... sincer fiecare face cum crede

Colegule,daca eu iti zic ca gresesti crunt iar colegul cipthemam are dreptate ce zici?
Pe ce considerente nu te risti?
Ca motivatia pusa anterior ti-o desfinteaza unul de clasa a 7-a.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde catalin_viezure_6 » 10 Ian 2012, 14:44

gica scrie:
catalin_viezure_6 scrie:nu ma risc ele trebuie sa pastreze 35 grade cand incepe ponta asa ca le as uza fara subar ... sincer fiecare face cum crede
Colegule,daca eu iti zic ca gresesti crunt iar colegul cipthemam are dreptate ce zici?
Pe ce considerente nu te risti?
Ca motivatia pusa anterior ti-o desfinteaza unul de clasa a 7-a.


albinelor le e mai usor sa pastreze 35 de grade in ghem cand stupul e inchis subarul le mareste temp din stup putin deci le uzeaza mai putin nu sunt singurul care face asa caci cei care au fund AV inchid subarul cand incepe ponta
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde gica » 10 Ian 2012, 15:41

Te rog sa faci niste masuratori apoi mai scriem.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde catalin_viezure_6 » 10 Ian 2012, 15:56

gica scrie:Te rog sa faci niste masuratori apoi mai scriem.

ce sa masor stupul albinele ?
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde ciptheman » 10 Ian 2012, 16:43

iei matale un termometru il pui langa ghem masori cu subarul bagat apoi scoti subarul si mai iei odata temperatura si compari, eu stiu rezultatul da nu ti l spun sa vedem daca a lu matale e ca al meu,ce zici te bagi?
p.s nea gica nu iti spune ca sa saturat omu de cate ori a scris,ma mir cum de a nu ramas fara degete.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde catalin_viezure_6 » 10 Ian 2012, 18:08

ciptheman scrie:iei matale un termometru il pui langa ghem masori cu subarul bagat apoi scoti subarul si mai iei odata temperatura si compari, eu stiu rezultatul da nu ti l spun sa vedem daca a lu matale e ca al meu,ce zici te bagi?
p.s nea gica nu iti spune ca sa saturat omu de cate ori a scris,ma mir cum de a nu ramas fara degete.

de ce sa deranjez albinele aiurea eu asa consider ca e bine am vb cu apicultorii care au 150 200 stupii si asa mau indrumat ... o sa aflu in primvara cine are dreptate
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde B-father » 10 Ian 2012, 18:16

Nu inteleg de ce va bagati voi peste om?
Daca a vorbit cu stuparii si astia l-au sfatuit asa .
daca mai si considera ca a fost bine sfatuit e gata.
Nea Gica, te stiam om serios, se poate?

ps Am o cunostinta stupar de-o viata
Int-o zi vorbesc cu el si vine in vorba calitatea matcilor
Eu ii dau inainte cu schimbarea linistita cu dubla tranzvazare ,
el nu si nu ca matca de roi natural e cea mai buna.
Mi-am cerut scuze si am zis ca se poate sa nu fi citit eu bine.
L-am lasat in pace bucuros.
Am ramas prieteni ;)
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde gica » 10 Ian 2012, 18:59

Iarta parinte ca mai greseste omul.Exista mai multe metode de iernare.Nu exista una ideala asa ca se merge la compromis.Am preferat un consum mai mare cu 5-10% decat faguri mucegaiti sau stupi cu umezeala in ei.
Am preferat sa las stupii plini cu rame si rezerve suficiente decat sa umblu cu diafragme si paie prin ei iar in ianuarie cu turte.
Incerc sa-i spun omului ca se poate si altfel.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde ADITZU » 10 Ian 2012, 19:13

catalin , eu am pus problema cu puietul pentru ca subiectul topicului este unul retoric" puiet la inceput de an " , ori acum cei mai experimentati au venit cu argumente destul de solide , pe care eu incepatorul incerc sa le asimilez si sa vad ce este de facut pe viitor , iar in ceea ce priveste subarul pentru fundurile av uite eu sunt stan patitul de vreo trei ani de cand am si eu albine am tot stat si am cantarit si acum vad ca din punctul meu de vedere este foarte buna sita chiar si fara subar chiar si la inceput de an cand in functie de mai multi factori ai coloniei de albine , puietul este prezent in stupi si parca din ce citisem eu mai de mult matca isi incepe ponta de la jumatatea lunii ianuarie daca gresesc accept bobornacele aferente :D
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde ADITZU » 10 Ian 2012, 19:16

gica scrie:Iarta parinte ca mai greseste omul.Exista mai multe metode de iernare.Nu exista una ideala asa ca se merge la compromis.Am preferat un consum mai mare cu 5-10% decat faguri mucegaiti sau stupi cu umezeala in ei.
Am preferat sa las stupii plini cu rame si rezerve suficiente decat sa umblu cu diafragme si paie prin ei iar in ianuarie cu turte.
Incerc sa-i spun omului ca se poate si altfel.


da si mare dreptate aveti , am 4 cutii cu fund plin si la un control de zilele trecute am observat ceea ce dvs descrieti mai sus umezeala in stupi , si doua rame cu urme de mucegai deci in primavara sita la fundulea , fac precizarea ca nu am pe intreaga suprafata a fundurilor la ceilalti stupi sita ci doar jumatate din suprafata si nu folosesc nici folia deasupra cuiburilor si incerc sa etanseizez cat mai bine podisorul
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde paul » 10 Ian 2012, 19:24

Intreb si eu ... nu dau cu parul ... Noi astia care avem " funduri pline " ... la stupi ... ca sa fim exacti ... ce trebuie sa facem ??? Am inteles ca cei cu ... AV ... trebuie sa-i lase dezgoliti ... Noi ce facem ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde ADITZU » 10 Ian 2012, 19:32

largiti urdinisul cat de mult posibil zic eu .... :?
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde gica » 10 Ian 2012, 19:35

Sa ai rezerve suficiente si deschide urdinisul larg (dar cu gratie).Altceva acum nu mai ai ce face ca nu schimbi rotile la caruta din mers.In toamna era bine daca puneai catul sub cuib,etansai bine la posdisor si lasai urdinisul deschis la blana.Scapai se consdens,umezeala,mucegai,munca si viitoarele eventuale boli.
Urarea ""IERNARE USCATA"" este maximul din tot ce-ti poate ura cineva
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde paul » 10 Ian 2012, 19:37

ADITZU scrie:largiti urdinisul cat de mult posibil zic eu .... :?

ADITZULE ... l-am largit la maximum !!! Se pare ca ... nu-i tocmai suficient (din ce citesc pe aici ) !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde ADITZU » 10 Ian 2012, 19:49

aplecati putin catre fata si nu mai stiu ca eu asa am facut , si la asta verde nu puteam sa ii largesc nici urdinisul este prima iarna cu primul stup al meu observati condensul la urdinis care de fapt este mai mult apa care se scurgea din stup
Fişiere ataşate
P1050013.JPG
iarna 2009-2010
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori