Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde Danielu » 02 Sep 2018, 23:10

Am si eu aceeasi problema anul asta, inca n-am putut sa dau caturile jos de pe ei pt ca am cuiburile goale si intr-adevar le-am lasat caturile aproape pline.
Asta cu descapacitul cate o rama nu este bine pt mine pentru ca pot ajunge la ele cam o data pe luna. Tot asta imi provoaca si o alta problema, faptul ca nu prea pot face tratamentul cu varachet eficient avand si cat-urile pe ele.

Sa las in continuare cat-urile pana la sfarsitul lui septembrie cand isi vor restrange ponta pt a aranja cuibul si a face varachetul? Tot atunci, zic eu vor avea si mai putina miere in ramele din cuib 3/4 sau 1/2 din rama, tocmai bune pt cuib.
Sa extrag miere si sa le-o dau in hranitor... iarasi nu prea imi place.
Nu am f. multi stupi 15. Zona Corabia - Jud. Olt, septembrie se anunta calduros vad ...
Mai am o alta problema, faptul ca nu prea am un loc f. bun de depozitat rame cu miere in ele..



Aveti vreo sugestie pt mine a.i. sa fiu cat mai eficient? Din cuib nu prea pot sa scot mare lucru din rame pt ca au puiet.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde yuonyuon » 02 Sep 2018, 23:28

Danielu scrie:Am si eu aceeasi problema anul asta, inca n-am putut sa dau caturile jos de pe ei pt ca am cuiburile goale si intr-adevar le-am lasat caturile aproape pline.
Asta cu descapacitul cate o rama nu este bine pt mine pentru ca pot ajunge la ele cam o data pe luna. Tot asta imi provoaca si o alta problema, faptul ca nu prea pot face tratamentul cu varachet eficient avand si cat-urile pe ele.

Sa las in continuare cat-urile pana la sfarsitul lui septembrie cand isi vor restrange ponta pt a aranja cuibul si a face varachetul? Tot atunci, zic eu vor avea si mai putina miere in ramele din cuib 3/4 sau 1/2 din rama, tocmai bune pt cuib.
Sa extrag miere si sa le-o dau in hranitor... iarasi nu prea imi place.
Nu am f. multi stupi 15. Zona Corabia - Jud. Olt, septembrie se anunta calduros vad ...
Mai am o alta problema, faptul ca nu prea am un loc f. bun de depozitat rame cu miere in ele..



Aveti vreo sugestie pt mine a.i. sa fiu cat mai eficient? Din cuib nu prea pot sa scot mare lucru din rame pt ca au puiet.
la sfarsitul lunii septembrie cand dai caturile jos, completezi cuibul unde trebuie cu rame pline cu miere din caturi.iar dupa diafragma descapacesti ramele incomplete de culoare deschisa din cuib.cu conditia sa lasi o rama cu pastura in margine si 2 rame (foarte) bune de ouat in mijloc (pentru startul in primavara)


ramele cu miere le depozitezi peste un stup mai slab in caturi, pui folie pe jumatea unde se afla cuibul

la tratament , daca nu se inchid caturile etans. poti lua o rola de scoci si dat roata
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde Danielu » 03 Sep 2018, 03:55

Mersi, f. bune sfaturile si cred ca asa voi face.
O singura nelamurire am, avand rame cu miere full, va fi o problema daca 3-4 din cele 7 rame de iernat vor fi full cu miere? Ma gandesc sa pun Laterala 1 (2 rame) mijloc 3 rame la jumate si laterala 2 alte 2 rame pline.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde cristi_vidican » 03 Sep 2018, 07:23

Shrek scrie:Eh, acolo ....un pol si ceva! Restu' i-am "vândut" acu' doua ierni!

Întrebarea mea a avut rostul să văd cât e de muncă la descăpăcit.
Când ai mulți stupi, te prinde albina din urmă când descăpăcești, sau o faci seara târziu cu lumina roșie. E și asta o variantă ;)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde un OM » 03 Sep 2018, 07:24

Singura problema este daca aveti si albina pentru 7 rame. Daca tratamentele nu incep din august...ci la sfarsit de septembrie, da cu virgula. Daca aveti caturi cu miere si vrei totusi sa tratezi, scuturi cat mai multa albina in cuib, folie, tratament, dupa juma ora scoti folia.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde un OM » 03 Sep 2018, 07:25

Sau scoti ramele, descapacesti in cabina, camera, aduci inapoi.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde tiih » 03 Sep 2018, 08:09

un OM scrie:Singura problema este daca aveti si albina pentru 7 rame. Daca tratamentele nu incep din august...ci la sfarsit de septembrie, da cu virgula. Daca aveti caturi cu miere si vrei totusi sa tratezi, scuturi cat mai multa albina in cuib, folie, tratament, dupa juma ora scoti folia.


Sigur da cu virgula,daca nu citim si nu retinem instructiunile din prospect.....
Cat timp nu ai voie sa ridici capacul stupului dupa un tratament facut cu varachet....?
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde un OM » 03 Sep 2018, 08:23

Sigur scrie in prospect ce sugerati?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde cristi_vidican » 03 Sep 2018, 08:24

tiih scrie:Cat timp nu ai voie sa ridici capacul stupului dupa un tratament facut cu varachet....?


15-20 min. Pentru albine.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde tiih » 03 Sep 2018, 09:35

15...20 minute pentru albine..corect..(dupa aia le deschidem urdinisul)
dar pentru paduche????cand avem voie sa ridicam capacul,altfel spus cand avem voie sa umblam din nou in stup?asta era intrebarea mea reformulata....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde cristi_vidican » 03 Sep 2018, 09:53

tiih scrie:15...20 minute pentru albine..corect..(dupa aia le deschidem urdinisul)
dar pentru paduche????cand avem voie sa ridicam capacul,altfel spus cand avem voie sa umblam din nou in stup?asta era intrebarea mea reformulata....

Și pentru păduche la fel. 15 minute de contact cu fumul sunt suficiente.
Am întrebat la Institut.
Oricum, după ce deschidem urdinișul, se produce o ventilație f bună iar aerul este împrospătat rapid.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde Danielu » 03 Sep 2018, 11:13

Eu din cate stiam, dupa tratament nu trebuie deschis stupul 1 zi minim, dar preferabil 3 zile.
Am sigur la 10 din 15 stupi albina acoperitoare pt 7 rame la iernat.

Am decis sa le fac tratamentul cu CAT-urile pe ei acum si sa dozez conform prospectului.
Apoi, la sfarsitul lui septembrie le voi lasa 10 rame, cat mai multe cu miere in cuib, pe mijloc rame inchise la culoare si le iau cat-ul + ramele fara miere si puiet.
La mijlocul lui Octombrie ii voi restrange pe 7 rame, cand sper eu vor opri si ele ponta.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde cristi_vidican » 03 Sep 2018, 11:40

Danielu scrie:Am decis sa le fac tratamentul cu CAT-urile pe ei acum si sa dozez conform prospectului.

Și gazezi ramele de strânsură cu VF?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde ignatov andrei » 03 Sep 2018, 11:48

Danielu scrie:Eu din cate stiam, dupa tratament nu trebuie deschis stupul 1 zi minim, dar preferabil 3 zile.
Am sigur la 10 din 15 stupi albina acoperitoare pt 7 rame la iernat.

Am decis sa le fac tratamentul cu CAT-urile pe ei acum si sa dozez conform prospectului.
Apoi, la sfarsitul lui septembrie le voi lasa 10 rame, cat mai multe cu miere in cuib, pe mijloc rame inchise la culoare si le iau cat-ul + ramele fara miere si puiet.
La mijlocul lui Octombrie ii voi restrange pe 7 rame, cand sper eu vor opri si ele ponta.


In general, tratamentele se fac cand majoritatea albinei e "acasa", adica seara sau dimineata, asa ca, dupa ce termini, poti umbla la acea unitate biologica cand vrei!

E numai decizia ta...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde tiih » 03 Sep 2018, 11:48

Din prospectele mai vechi,din revistele de apicutura, stiu ca nu se deschide stupul minim 48 ore...La fel nu se doarme in pavilion chiar daca a fost aerisit,decat dupa minim 48 ore....
Pana a nu citi articolul din revista ,deschideam stupul a doua zi...si mai vedeam uneori...paduchi vii pe fundul stupului...cu multi ani in urma...
E cert ...oricat s-ar ventila de albine ....efectul medicamentului dureaza mai multe ore asupra sanatatii paduchelui si a supra sanatatii noastre!
Cine nu ma crede nu are decat sa deschida stupii la o ora,doua dupa tratament,chiar si la o zi...sa stea cu nasul in rame cateva zeci de ore si..."om s-a facut"....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde ignatov andrei » 03 Sep 2018, 11:56

tiih scrie:Din prospectele mai vechi,din revistele de apicutura, stiu ca nu se deschide stupul minim 48 ore...La fel nu se doarme in pavilion chiar daca a fost aerisit,decat dupa minim 48 ore....
Pana a nu citi articolul din revista ,deschideam stupul a doua zi...si mai vedeam uneori...paduchi vii pe fundul stupului...cu multi ani in urma...
E cert ...oricat s-ar ventila de albine ....efectul medicamentului dureaza mai multe ore asupra sanatatii paduchelui si a supra sanatatii noastre!
Cine nu ma crede nu are decat sa deschida stupii la o ora,doua dupa tratament,chiar si la o zi...sa stea cu nasul in rame cateva zeci de ore si..."om s-a facut"....


In 99% din cazuri, referirile erau pentru cei cu pavilioane!
Nici nu prea ai cum umbla "imediat" la familii, deoarece dureaza un pic pana faci ordine la locul de munca, iar de umblat poti incepe de la primii deschisi dupa cele 15-20 minute!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori