Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde catalin_CJ » 24 Aug 2018, 17:41

Am hoatarit sa tratez toti stupi, as mai fi avut ceva de extras de prin cuiburi uni au cam multa miere dar o sa las tot o sa dau oxi in sirop in pungi . Cred ca asa ,avind multa miere ce nu consuma din siropul cu medicament o sa il puna pe linga puiet in centru cuibului si o sa consume la iarna .Uni nu recomanda teramicina cica sa nu capete bacteria rezistenta . Materialul biolog lam cumparat de la diversi crescatori. De facut rost de bola cred ca am luato de prin pastoral de undeva ,dupa tei a fost furtisag teribil cind sa terminat teiul, culmea e ca cei care au fost cu mine zic ca albinele lor nu au nimic. Multumesc inca o data. Sanatate multa ! Sreptomicina cit la kg de sirop se pune ? tot ca si oxitetraciclina ?
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde yuonyuon » 24 Aug 2018, 17:55

catalin_CJ scrie:Am hoatarit sa tratez toti stupi, as mai fi avut ceva de extras de prin cuiburi uni au cam multa miere dar o sa las tot o sa dau oxi in sirop in pungi . Cred ca asa ,avind multa miere ce nu consuma din siropul cu medicament o sa il puna pe linga puiet in centru cuibului si o sa consume la iarna .Uni nu recomanda teramicina cica sa nu capete bacteria rezistenta . Materialul biolog lam cumparat de la diversi crescatori. De facut rost de bola cred ca am luato de prin pastoral de undeva ,dupa tei a fost furtisag teribil cind sa terminat teiul, culmea e ca cei care au fost cu mine zic ca albinele lor nu au nimic. Multumesc inca o data. Sanatate multa ! Sreptomicina cit la kg de sirop se pune ? tot ca si oxitetraciclina ?
:lol: :lol: :lol: tu nu citesti ce sa scris mai sus. se da prin pulverizare . ramele cu puiet afectat se distrug (topesc/fierb etc)

tu vrei sa tratezi toate albinile sau doar 20 %.?

boala nu ai luato din pastoral (de la paduchi la noseam loca etc toate le ai in stupina ) ai "dezvoltato " prin modul de lucru necorespunzator.

fara sa fiu "antipatic" mam uita prin comentariile tale si ziceai ca mereu ai avut probleme cu puiet varos , funduri AV si altele de genul.poate incerci sa previi....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde catalin_CJ » 24 Aug 2018, 22:35

Puiet in sac am avut in ultimi 2 ani am tot trimis la analize la dsv de 2 ori pe an probe expre sa depistez o loca sau ceva dar mereu miau gasit doar ceva nosema in rest nimic si trimiteam probele din stupi cei mai afectati de puietul in sac. Da e bola declansata de factori dar de ce mia aparut acu vara tirziu ? nu am schimbat nimic din modul de face stuparit ? Am avut persoane pe linga mine in pastoral neinregistrate nicaeri si care se laudau ca nu siau facut analize nici o data la albine . Eu plec in pastoral doar cu 72 de stupi din 170 citi am in medie si aleg tot ce merge mai bine , oameni astia siau dus si familiele pe o rama cu ei .
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde yuonyuon » 24 Aug 2018, 23:19

eu cred(din ce spuneti) ca folositi metoda de spart cuibul +lazile cu AV + vremea ploioasa cum a fost anul aceste , e cam scenariul perfect ......
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde yuonyuon » 24 Aug 2018, 23:22

se stie (defapt sa uitat) ca in anii ploiosi varooua is face de cap . acum catva ani parca a fost.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde catalin_CJ » 05 Sep 2018, 21:40

Inca o precizare pe tema loci europene , familiele care le omori (sau mor ele) si au acesta boala nu sunt despagubite (compensate) de stat am intrebat la DSV .
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde Shrek » 05 Sep 2018, 23:28

Trebuie sa le spui ca au murit de....pesta! Crezi ca s-ar fi prins?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde tiih » 07 Sep 2018, 15:21

catalin_CJ scrie:Inca o precizare pe tema loci europene , familiele care le omori (sau mor ele) si au acesta boala nu sunt despagubite (compensate) de stat am intrebat la DSV .


Adevarat...
Dar spunele ca au loca americana...si in secunda 2 ar trebui sa vina sa le incinereze..mai ceva ca pesta porcina africana....daca se confirma diagnosticul....
Cat priveste despagubirile.....se asteapta...se asteapta....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde cucubau » 08 Sep 2018, 09:11

tiih scrie: au loca americana...si in secunda 2 ar trebui sa vina sa le incinereze

Autoritățile noastre fac întodeauna pe dos. Ar trebuii nu este la fel cu ''ce vor face''. În cea ce privește pesta porcină..... este aceeași pestă, pentru care se făceau vaccinuri sau tratamente cu ani in urmă.
Dacă o țin tot așa mi-o groază sa-mi imaginez ce va fi peste ani când o boala contagioasă va fi prezentă într- o comunitate ce nu face parte din elită (gașcă).
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde catalin_CJ » 28 Oct 2018, 20:37

O intrebare daca mai sinteti amabili . In topitoru de ceara cu aburi pot ajunge doar la 100 grade celsius ,am dat o gaura si am bagat un termometru de bucatarie. Acuma intrebarea de 100 puncte ,,, Sint suficiente 100 de grade ca sa sterilizez ramele cind topesc faguri ca sa omoare spori de loca europeana si sa pot refolosi ramele ?
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde Shrek » 28 Oct 2018, 20:55

Răspuns de 150 punte! Pentru a scăpa de loca, europeană sau... africană, trebe sa tratezi termic ramele! Asa de fain se aprinde focu' cu ele de numa! Pentru 1 leu sau 1,5 lei nu are rost sa riști. Ideal ar fi sa tratezi termic si cutiile. Parerea mea! Io nu sunt profi, da o sa-ti răspundă în curând... greii!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde catalin_CJ » 28 Oct 2018, 21:01

Nu e vorba de pret ca ramele mi le fac eu e vorba de volumu de munca , sa ma apuc iar de facut vreo 3000 de rame si de insirmat la ele. Mi se face rau numa cind ma gindesc ))) as fi asigurat toata iarna si o parte din primavara ca am de lucru.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde cucubau » 29 Oct 2018, 02:26

catalin_CJ scrie:O intrebare daca mai sinteti amabili . In topitoru de ceara cu aburi pot ajunge doar la 100 grade celsius ,am dat o gaura si am bagat un termometru de bucatarie. Acuma intrebarea de 100 puncte ,,, Sint suficiente 100 de grade ca sa sterilizez ramele cind topesc faguri ca sa omoare spori de loca europeana si sa pot refolosi ramele ?

Loca Europeana nu sporulează. Daca te referi la LA este altă poveste, însă trebuie știut că sterilizarea se realizează prin etuvare și nu prin simplă topire indifferent de metodă.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori