Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 13 Sep 2018, 21:00

cristi_vidican scrie:În viitorul nu foarte îndepărtat se va lucra puternic la modificarea genetică.
Nu numai la albină, la tot ce are viață. În acea parte care acum e dezbătută dpdv etic.
Și atunci să vezi!


Da, da... iar albina va avea 9 picioare, al 9-lea fiind langa camera acului, ca sa aiba cu ce impinge acul dupa ce te-a inteapat! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 13 Sep 2018, 21:02

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Nici chiar asa...!
Poate ca, peste 40 de ani, albina va reactiona altfel, datorita altor tehnologii de exploatare, dar anatomia, fiziologia si biologia vor fi cam aceleasi!


Si Hristea credea ca stie totul despre albina. :lol:
Eu m-am exprimat putin gresit, ideea este ca o sa se afle mult mai multe amanunte, detalii care acum in mare sunt clare, dar in detaliu mai este loc pentru descoperiri.


Esti un pic obraznic :lol: , dar e bine ca macar recunosti ca o sa afli "mult mai multe amanunte"...!!!
Spor la invatat!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde marius_sl » 13 Sep 2018, 23:45

Revenind pe subiect...am observat zilele acestea ca in toti stupii am doar oua sau larvar tanar si puiet capacit. Cred ca predomina puietul capacit. Larvar aproape de capacire foarte putin. Cauza sa.fie tratamentul.cu varachet? Am terminat al treilea tratament luni, intervalul dintre tratamente fiind de 7 zile.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 172
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde un stupar » 14 Sep 2018, 07:31

Nu cred ca are legatura cu tratamentul... La mine, sambata, la control, la toti stupii am observat acelasi lucru, puiet capacit si oua.... si nu am facut tratamente de toamna... probabil o pauza de cules...
un stupar
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Noi 2011, 19:05

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde tiih » 14 Sep 2018, 09:00

ignatov andrei scrie:
jonny_it scrie:Acum 40 de ani cam atat era cunoscuta albina.
Sigur sunt si lucruri care noi le intelegem acum intr-un fel si peste 40 de ani urmasii o sa spuna ca nu aveam dreptate. O sa-l injure pe Ignatov...


Nici chiar asa...!
Poate ca, peste 40 de ani, albina va reactiona altfel, datorita altor tehnologii de exploatare, dar anatomia, fiziologia si biologia vor fi cam aceleasi!

.......
Nimeni daca este bine crescut si educat nu ar trebui sa il injure peste 40 de ani pe dl Ignatov pentru informatiile facute acum pe acest forum referitoare la "corpul gras" al albinei
Asa cum eu am prezentat informatiile unui mare apicultor cunoscator in teorie si practica despre viata albinelor,la acea data (si Hriste face referire nu o data la cercetatorii americani si europeni,somitati in domeniu la acea data) tot la fel si dl Ignatov prezinta niste informatii in urma unor documentatii recente,nu a fost dansul cercetatorul in halat alb sa spuna raspicat: "domnilor corpul gras e gras tot timpul anului"!!!
A folosit niste surse pe care ar fi bine sa le prezinte inainte de a contrazice,sper sa fie preluate din lucrari prezentate la congrese mondiale de apicultura de somitati in domeniu....nu preluari de pe internet....
Parafrazand spusele unui mare politician roman din perioada 2005...2012 si dupa zeci de ani de experienta in pregatirea a mii si mii de familii de albine la iernat ,de-a lungul timpului, eu spun"

Cum "Iarna nu-i ca vara"
Nici corpul gras al albinei de iarna nu-i la fel ca cel al albinei de vara :cry:

PS.Deja a trecut 70% din perioada pregatitoare a albinelor ,pentru iernat.Mai e putin si apoi nu mai putem face mare lucru pentru a le ajuta.Dumnezeu cu mila....
Dar rezultatele se vor vedea pe la sfarsitul lui februarie-martie,daca va fi o iarna putin mai grea decat media,gen 2014-2015 sau iarna 2016-2017.Vor cadea atunci multe zeci de mii de familii de albine la nivel national iar la topicul "Bilant pierderi,mortalitati in iarna";
- cei mai multi stiutori vor da vina pe "bietul paduche"
-altii stiutori vor da vina pe nosema.loca...etc
-Niciunul pe lipsa corpului gras si "albina bicisnica"intrata la iernat.... ;)
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 14 Sep 2018, 09:23

tiih scrie:
ignatov andrei scrie:
jonny_it scrie:Acum 40 de ani cam atat era cunoscuta albina.
Sigur sunt si lucruri care noi le intelegem acum intr-un fel si peste 40 de ani urmasii o sa spuna ca nu aveam dreptate. O sa-l injure pe Ignatov...


Nici chiar asa...!
Poate ca, peste 40 de ani, albina va reactiona altfel, datorita altor tehnologii de exploatare, dar anatomia, fiziologia si biologia vor fi cam aceleasi!

.......
Nimeni daca este bine crescut si educat nu ar trebui sa il injure peste 40 de ani pe dl Ignatov pentru informatiile facute acum pe acest forum referitoare la "corpul gras" al albinei
Asa cum eu am prezentat informatiile unui mare apicultor cunoscator in teorie si practica despre viata albinelor,la acea data (si Hriste face referire nu o data la cercetatorii americani si europeni,somitati in domeniu la acea data) tot la fel si dl Ignatov prezinta niste informatii in urma unor documentatii recente,nu a fost dansul cercetatorul in halat alb sa spuna raspicat: "domnilor corpul gras e gras tot timpul anului"!!!
A folosit niste surse pe care ar fi bine sa le prezinte inainte de a contrazice,sper sa fie preluate din lucrari prezentate la congrese mondiale de apicultura de somitati in domeniu....nu preluari de pe internet....
Parafrazand spusele unui mare politician roman din perioada 2005...2012 si dupa zeci de ani de experienta in pregatirea a mii si mii de familii de albine la iernat ,de-a lungul timpului, eu spun"

Cum "Iarna nu-i ca vara"
Nici corpul gras al albinei de iarna nu-i la fel ca cel al albinei de vara :cry:


PS.Deja a trecut 70% din perioada pregatitoare a albinelor ,pentru iernat.Mai e putin si apoi nu mai putem face mare lucru pentru a le ajuta.Dumnezeu cu mila....
Dar rezultatele se vor vedea pe la sfarsitul lui februarie-martie,daca va fi o iarna putin mai grea decat media,gen 2014-2015 sau iarna 2016-2017.Vor cadea atunci multe zeci de mii de familii de albine la nivel national iar la topicul "Bilant pierderi,mortalitati in iarna";
- cei mai multi stiutori vor da vina pe "bietul paduche"
-altii stiutori vor da vina pe nosema.loca...etc
-Niciunul pe lipsa corpului gras si "albina bicisnica"intrata la iernat.... ;)
pe mine m ai convins
dar ne spui si de ce?
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde tiih » 14 Sep 2018, 12:52

Ptr. yuonyuon. E destul de greu sa explic in cateva cuvinte,ptr.a fi convingator,ar trebui sa folosesc citate din carte lui Hriste si nu am cartea la stupina...
Ca idee, corpul gras la albinele de iarna contine:antioxidanti,enzime,laptisor de matca cel putin triplu[lu fata de corpul gras al albinelor care se pregatesc de roit.
Asta pentru ca e inscris de milioane de ani in zestra genetica a albinelor din zona temperata,pentru a trece rigorile iernii
Pentru a avea aceasta albina care se afle in stup la 15 octombrie,pregatita sa traiasca minim 5 luni(eu nu ridic capacul stupului in perioada 25 octombrie- 25 februarie.iar o rama din cuib pentru control o ridic dupa 15 martie-1 aprilie,cel mai devreme,functie de timp...) trebuie sa pregatim (cu polen si nectar din abundenta) generatia anterioara de albine ,cea care hraneste albina de iarna cu cantitati triple de laptisor de matca atat in stadiu de ou,larva,cat si la eclozarea albinei de iarna.....
Tot acest proces dureaza minim 2 luni :!:..si in asta cred eu ca sta cheia iernarii cu cat mai putine pierderi in iarna si nicidecum in interventiile aiuristice in stupi ..in noiembrie...decembrie ,ianuarie....etc....etc
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 14 Sep 2018, 14:11

Simplu inseamna nectar si polen, fara "condimente". ce inseamna protofil si apicomplex?? ce inseamna stimularea matcii??

CEa mai buna stimulare este ca dupa ultimul cules sa nu faci nimic.... mai simplu de atat nu se poate!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde tiih » 14 Sep 2018, 14:16

[quote="dan pescarul"]Azi am observat că alungă trântorii din stupi.Continuă sa aducă destul de mult polen si cred că aduc si ceva nectar, nu pot fi sigur pt că le mai dau sirop cu Protofil si Apicomplex,1,2:1.Albina de iarnă se pregateste după ultimul mare cules, prin deblocarea cuibului, cules de polen sau de nectar suficient, din natură sau din sac.Calitatea nectarului şi a polenului este f importantă pt o buna stimulare a pontei si pt trecerea iernii in bune condiţii.De asemeni trebuie îndepărtat până la intrarea la iernat nectarul necorespunzător, de ex de struguri, sau mierea de mană.Aranjarea ramelor de cuib iar este f importantă, precum și restrângerea cuibului la timp.Şi tratamentele contra păduchilor sau nosemei se fac de la începutul lui August, astfel încât albinele de iarnă să fie sănătoase. Apoi ne trebuie doar niște cutii călduroase și uscate,un loc de iernat însorit si fără curenţi. Având aceste condiţii asigurate nu ne ramine decât să supraveghem stupii din exterior, să indepartam zăpada și să nu mai umblăm la stupi până la 1 Martie.Nu-i simplu?[/quote]

Cati stupi aveti?Toti inca mai aveau trantori la mijoc de septembrie?
Daca aveti peste 20...daca toti aveau trantori ,cules de nectar si polen la ora asta...si totul nu-i o "pescareasca"...intadevar e simplu..e prea simplu..... :shock:
Eu si majoritatea colegilor am terminat cu trantorii inainte,in timpul sau imediat dupa culesul la FS.La 1-10 august nu mai aveam picior de trantor(in familiile normale,nu vorbim de familii bezmetice sau care isi sachimba matca linistit...) se instalase seceta....baza melifera se restrangea de la o zi la alta...de unde in primavara intru si 20 albine cu cosulete de polen pe minut....acum nu mai intra nici 2...3 albine cu polen la minut.....
Pentru acestia din urma aflati in toata tara in situatia asta......nu in ELDORADO dumitale apicol...e foarte complicat,al naibii de complicat :roll:
Ultima oară modificat de tiih pe 14 Sep 2018, 14:26, modificat 1 dată în total.
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 14 Sep 2018, 14:22

tiih scrie:Ptr. yuonyuon. E destul de greu sa explic in cateva cuvinte,ptr.a fi convingator,ar trebui sa folosesc citate din carte lui Hriste si nu am cartea la stupina...
Ca idee, corpul gras la albinele de iarna contine:antioxidanti,enzime,laptisor de matca cel putin triplu[lu fata de corpul gras al albinelor care se pregatesc de roit.
Asta pentru ca e inscris de milioane de ani in zestra genetica a albinelor din zona temperata,pentru a trece rigorile iernii
Pentru a avea aceasta albina care se afle in stup la 15 octombrie,pregatita sa traiasca minim 5 luni(eu nu ridic capacul stupului in perioada 25 octombrie- 25 februarie.iar o rama din cuib pentru control o ridic dupa 15 martie-1 aprilie,cel mai devreme,functie de timp...) trebuie sa pregatim (cu polen si nectar din abundenta) generatia anterioara de albine ,cea care hraneste albina de iarna cu cantitati triple de laptisor de matca atat in stadiu de ou,larva,cat si la eclozarea albinei de iarna.....
Tot acest proces dureaza minim 2 luni :!:..si in asta cred eu ca sta cheia iernarii cu cat mai putine pierderi in iarna si nicidecum in interventiile aiuristice in stupi ..in noiembrie...decembrie ,ianuarie....etc....etc
deci fara argumente? doar p a incredere
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Avram » 14 Sep 2018, 14:30

Molecula aia pe care au denumit-o vitellogenin ..... in opinia mea isi face treaba identic atat la albina ce va roi cat si la albina de iernare , singura diferenta este ca albina de roire apeleaza mult mai repede la acea resursa .Asta stiu eu acum din ce citesc ....peste cativa ani s-ar putea sa am si eu alta parere.
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde tiih » 14 Sep 2018, 14:46

Ptr.yuonyon.Ce argumente mai vrei.?..Asa cum fac eu ..la 130 stupi in medie , nu pierd mai mult de 1 stup in timpul iernii( 2014=0 stupi pierduti,2015=0 stupi pierduti,2016=0 stupi pierduti,2017-4 stupi pierduti,2018=0 stupi pierduti pe timpul iernii,nu fac unificarii,toti stupii intrati la iernare sunt stupi de productie....fara pastoral am obtinut anul acesta la cei mai buni stupi ..intre 40...60 kg miere.de putin...2-3 extrageri numai la Floarea soarelui...
Am cei mai puternici si sanatosi si scumpi stupi din zona...etc etc....Astea nu sant argumente ?
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 14 Sep 2018, 15:14

tiih scrie:Ptr.yuonyon.Ce argumente mai vrei.?..Asa cum fac eu ..la 130 stupi in medie , nu pierd mai mult de 1 stup in timpul iernii( 2014=0 stupi pierduti,2015=0 stupi pierduti,2016=0 stupi pierduti,2017-4 stupi pierduti,2018=0 stupi pierduti pe timpul iernii,nu fac unificarii,toti stupii intrati la iernare sunt stupi de productie....fara pastoral am obtinut anul acesta la cei mai buni stupi ..intre 40...60 kg miere.de putin...2-3 extrageri numai la Floarea soarelui...
Am cei mai puternici si sanatosi si scumpi stupi din zona...etc etc....Astea nu sant argumente ?
ok .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Avram » 14 Sep 2018, 15:25

yuonyuon scrie:ok .


:D
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 14 Sep 2018, 17:06

tiih scrie:
ignatov andrei scrie:
jonny_it scrie:Acum 40 de ani cam atat era cunoscuta albina.
Sigur sunt si lucruri care noi le intelegem acum intr-un fel si peste 40 de ani urmasii o sa spuna ca nu aveam dreptate. O sa-l injure pe Ignatov...


Nici chiar asa...!
Poate ca, peste 40 de ani, albina va reactiona altfel, datorita altor tehnologii de exploatare, dar anatomia, fiziologia si biologia vor fi cam aceleasi!


tot la fel si dl Ignatov prezinta niste informatii in urma unor documentatii recente,nu a fost dansul cercetatorul in halat alb sa spuna raspicat: "domnilor corpul gras e gras tot timpul anului"!!!
A folosit niste surse pe care ar fi bine sa le prezinte inainte de a contrazice


Din pacate pentru dumneata, sursa sunt EU!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 15 Sep 2018, 10:12

dan pescarul scrie:Ca idee, in seara asta 5 din stupii bătrâni, pe 10 rame Dadant, au barbă :ugeek: .


Si ce-i de mirare...?!?
Rame pline, puiet putin, 35 grade la soare...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori