Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde Bezna Zorilor » 30 Sep 2018, 14:57

Petrule, ma simt intocmai ca o femeie...ca o doamna, care primeste atentie de la handralai. Dar stii ceva? Esti plictisitor, neinteresant, neatragator in niciun fel. Dar probabil stii si tu chestia asta, si esti trist, caci din textele tale razbat multa tristete si frustrare. Esti exemplul viu (tu si cam 80% din planeta) al omului care nu are dumnezeul lui, care nu s'a inteles cu sinele, nu si'a facut introspectie, nu s'a dezvoltat in niciun fel. Dar astea nu sunt pentru tine, Petrule. Tu esti doar un anost plictisit la coada la tampoane si la raionul de carioci pentru nevasta, ca sa aiba si ea cu ce sa'si picteze sprancenele alea de precupeata care lasa mult de dorit in asternuturile barbatilor. Ca de aia scrieti atatea dihanii literare pe aci, nefericitilor... nefericitule... Atentia ta nici macar nu ma gadila putin. Iti plang de mila. Nici macar compasiune nu am, ci mila... Vai, saracu' de tine!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde petru71 » 30 Sep 2018, 23:10

mircea scrie:Cu ocazia asta intreb din nou.....bai frate, nu se mai sesizeaza nimeni ?.....chiar nimeni ? .....sau nu conteaza ce debiteaza petrica al nostru, ca de... este convenabil si misto sa stai pe margine si sa te amuzi la oha. Nu ?
Bai frate, nimeni ?


Șefule, am sperat că ai înțeles.
N-ai înțeles nimic !
Maimuța ta nu se pune la numărătoare. Adică n-are contează.
Nu știu cum se face, dar eu dialoghez cu tine și-mi răspunde maimuța ta.
Cum eu nu am ce dialoga cu ea, cred că ar trebui să-ți concediezi consilierii... :mrgreen:
Că-s praf și pulbere !
Degeaba cauți pe forum aliați împotriva bunului simț.
Ne revedem peste câteva zile, că am un pic de treabă.
Ipocritule !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde Bezna Zorilor » 01 Oct 2018, 18:08

Fasss, textele tale nu spun nimic mai mult decat ceea ce am zis deja. Dar stai linistit, nu ma intereseaza asa de tare ca nu vorbesti cu mine. Interesant este faptul ca vorbesti DESPRE mine. Hai te tzuk, prapaditule!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde mircea » 02 Oct 2018, 00:10

Petre, eu zic sa lasi vrajeala si injuriile, daca vrei un dialog, plus ca nu ajuta nimanui, nici macar tie . Probabil ca esti si tu un om acolo ca multi altii, nimic rau in asta, insa vezi tu cum sunt oamenii in real, cam asa sunt si pe forum, hai sa spunem ca pot exista si diferente , dar nu prea mari.

Bai frate, mie nu-mi placi, nu mi-a placut nici finetea aia a ta afisata ostentativ in trecut, cum nu-mi place nici marlaneala ta prezenta . Cum altfel as putea caracteriza comportamentul unui om care se poarta ghiolbaneste, fara sa fie provocat sau aflat intr-o disputa, adica sa aiba un motiv acolo, macar de fatada cum fac multi de obicei ? Stii la ce ma refer......si nici nu conteaza ce cred eu despre tine, pe forum esti un user ca toti userii si atat. Nu este cazul sa te ofuschezi, pentru ca ti-o spun aproape prieteneste si nici macar nu vreau sa ma cert cu tine .

In decursul timpului, unii dintre colegi au legat de mine, niste nume , unul este Pictorul, altul este CI si in ultima vreme BZ . Chestii de astea , pe care le spui acum eu le-am mai auzit , chiar daca intr-o alta forma de la altii , tot timpul au existat presiuni, acuzatii si indemnuri sa fac ceva . Sa fac ce , nici acum nu am aflat.

Daca pe Modi si pe CI, ii stiu relativ bine, pe BZ o stiu numai din ce am citit scris de ea , nu ma refer doar la forum sau la perioada in care a scris aici . Din ce scrie poti sa-ti dai seama ca este in regula ca om, as zice chiar foarte in regula , pentru ca nimeni nu se poate ascunde de ceea ce este si cum este, nici macar pe virtual .

Cu toate astea Petrule, eu nu functionez cum crezi tu, eu functionez ca mine , nici pe baza de simpatii nici pe antipatii, din pozitia de admin vreau sa spun . Tu daca vrei tine-o langa danga, dar totul pana intr-o zi....cand o sa-mi aduc aminte ca exista un regulament si pentru tine .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde Cristian IONITA » 02 Oct 2018, 07:21

Sa intelevem draga Mircea ca regulamentul asta este asa .... un "plici de muste" :D :D
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde Shrek » 12 Oct 2018, 20:47

LUpe, las-o dracu' da supărare și pune o " scurtătură", ceva către damblarinu' tău că am ajuns să-l cat ca oltenii tai , forme de viață în deșertu' Colorado ! Iar " ești pe val"!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde ignatov andrei » 12 Oct 2018, 21:30

Shrek scrie:LUpe, las-o dracu' da supărare și pune o " scurtătură", ceva către damblarinu' tău că am ajuns să-l cat ca oltenii tai , forme de viață în deșertu' Colorado ! Iar " ești pe val"!


Nu cata, ca cati degeaba!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde petru71 » 12 Oct 2018, 21:35

Shrek scrie:LUpe, las-o dracu' da supărare și pune o " scurtătură", ceva către damblarinu' tău că am ajuns să-l cat ca oltenii tai , forme de viață în deșertu' Colorado ! Iar " ești pe val"!


Căpcăune, netu-i mare și noi ne descurcăm în deșert... :mrgreen:
Tu de ce n-ai putea ?

https://damblarin.wordpress.com/

Succes !

Uite, un link cu porci și iubitori de sex...opus...sau nu...
https://damblarin.wordpress.com/2018/10 ... l-vs-homo/

O să recunosc că-l iubesc pe CI mai puţin ca tine, dar talentul e talent...
Maimuţele, din păcate, nu pot cuprinde asta.
Mergem înainte, vedem ce face releul.
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde Shrek » 12 Oct 2018, 21:44

Crezi? Io cred că omu' invizibil este de fapt LUpu nost! Doar că odată cu vârsta a devenit mai..
.timid
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde ioanpuiu » 13 Oct 2018, 11:07

La Mulţi Ani Lupule!



"Winds will blow
Rain will fall
Wolves will howl
Nature calls"
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde Shrek » 13 Oct 2018, 20:36

Pitare, de descurcat m-oi descurca io, iar faptul că am citit cateva din " compunerile" lupului dovedește că nu-i dracu' chiar atat de negru. Doar că destele mele , precum se vede si in poze, sunt prea mari pentru bumbii de pe telefon si durează o săptămână până ce scriu un cuvânt, bașca telefonul scrie ce vrea el nu ce scriu io.
In ce-l privește pe CI, nu cred ca pot spune ca il " iubesc" mai mult sau mai putin pentru ca io sunt cu familia tradițională. Dar cu siguranta nu pot spune ca il urăsc. Chiar dacă din cand in cand ne mai dăm la gioale.
Totusi, daca din cand in cand am putea " ierta si noi, gresitilor nostri", cu siguranta lumea ar fi mai buna! Zic si io!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde Shrek » 24 Oct 2018, 21:47

Lazare, ia-ti patul si umbla!
Se spune ca in Parchetul general, era o scaldatoare, pardon, o sala de aidienta, unde se adunau multi bolnavi care asteptau sa coboare un inger care sa le rezolve problemele din justitie, dar Lazar al nostru, era mai tofolog si cand aparea o oportunitate ( numire la curtea constitutionala, avocatul poporului, etc), nu mai apuca ca se baga altu` in locu` lui. Atunci aparu apostolu` Dorel care , dupa ce il ievalua bine ii promisa ca-l ajuta si ii spuse :
- Lazare, ia-ti patu' si umbla!
- Ce-ai spus dom`ne? intreba Lazar nedumerit.
- Lazare, ia-ti jucariile si fa pasi, nu te mai face ca nu intelegi, ii raspunse pe un ton rastit apostolou` Dorel. Hai tai-o ca acu` noi suntem la putere. Io sunt trimisu` domnului ...... Dragnea si trebuie sa te ajut sa "zbori" , asa am primit sarcina. Uite scrie aici , negru pe alb, in douazeci de puncte ca noi n-avem loc de tine, dupa ce am facut-o nebuna pa Ioana D`arc si am inchis-o intr-un ...birou!
- Daaa? Bine! Lasa ca mai vedem noi, se ratoi Lazar. Apoi merse in in piata....Victoriei si le povesti #rezistuitilor, cine l-a ajutat pe el sa faca pasi. Si de aceea #rezistuitii umblau dupa apostolu` Dorel si tatucu lui sa ii ....preamareasca. De fapt sa ii mareasca pana n-or ma incapea in cartile de istorie!
Si uite asa, scribii de la Marea moarta, pardon mana moarta mitica, se straduiesc sa scrie o noua versiune a noului testament, in care Ali baba, este ridicat la rangul de " tata lor" iar cei 40 de....hoti (parlamentari), sunt albiti si transormati in...apostoli.
Doamne, ce cosmar!
Si nu se mai gata.......
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde petru71 » 30 Noi 2018, 21:21

Dacă tot am făcut acest topic varză, eu zic că e ok să postez aici.
Lupe, sper să mă înțelegi...mă simt cumva, acasă.
Finalul m-a întristat rău de tot.
Arată, fără echivoc, prăpastia dintre oamenii simpli și cei care au ajuns mult prea sus, deși nu meritau asta.

petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde Shrek » 01 Dec 2018, 12:03

Scurt tratat culinar.....
Ca orice națiune ce se respecta, noi avem mâncarea noastră tradițională, importată de la nemti ( ce saraci si nemtii astia, nu puteau sa aiba o mancare cu icre de manciuria ori cotlet de vaca a gus?)si perfecționata în bucătăriile noastre de cinci stele Michelin, mâncare pe care o servim cu mândrie de ziua națională si anume fasole cu ciolan. La începuturi, fasolea se servea simpla, fără carne, pentru că este in postul crăciunului, dar marii ierarhi au dat dezlegare la....carne, în această zi măreață! De fapt la os, pentru că este vorba de ciolan! Apoi, bucătării militari, au băgat în fasole, cârnați pentru că erau mai ieftini si nu conțineau...carne, dar cand au inceput sa servească " civililor" fasole, românii au inceput sa comenteze ba cârnați sunt prea mici, ba sunt plini de zgarciuri, si apoi suna scabros sa chemi oamenii la... cârnați .Cu fasole. Astfel s-a renunțat la cârnați si s-a băgat ciolan in fasole. Si pentru ca la începuturi, fasolea se tot afuma pe foc, au inceput s-o numească fasole afumată cu ciolan. Sau fasole cu ciolan, afumată. Ma rog, ceva p-acolo.
In armata acest fel de mâncare era foarte îndrăgit fiind servit militarilor doar cu ocazia sărbătorilor naționale, soldații fiind convinși că este cu ciolan, mai ales cand , trecând pe lângă bucătărie, il auzeau pe bucătar strigand" baga-mi-aș....ciolanu in ea de fasole ca iar s-a prins de fund"!
Acest fel de mâncare ă inspirat cateva vorbe de duh ale românilor si anume " ai dat cu mucii in fasole", " nu mai rănji fasolea la mine", "la fasole înainte, la razboi inapoi" ( ba nu, asta era cu placinte). Tot fasole ă dat numele unui președinte, mă rog, un " derivat" al fasolei, fanii acestuia fiind numiti " basiti".
Fasolea cu ciolan, a dat naștere unor lupte crâncene in parlament, politicienii luptând pe viata si pe moarte pentru a prinde...ciolanul din fasole. Interesant ca dupa ce prind ciobanul, nici unul nu recunoaște camufla cu el in mana. Ei spun că sunt la putere. De fapt puterea lor vine din fasole.
In unele zone din țară, la fasole i se mai spune si...pasula. Nu va gânditi la prostii, asa i se spune : pasula! De 1 decembrie, bănățenii ar fi bucuroși să servească politicienilor pa....sula cu ciolan afumat , ouă gargana si un carnat ....traditional! Asa sunt ei, ospitalieri!
Asadar, așteptând fasolea, sa nu uitam sa mai si zâmbim! Mâine, poate fi mai rau!
La multi ani, România!
Va tzuca Shrek!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde modigliani » 01 Dec 2018, 20:07

mircea scrie:
Daca pe Modi si pe CI, ii stiu relativ bine, pe BZ o stiu numai din ce am citit scris de ea ,

Si pentru handicapata asta te-ai c*cat pe noi, pe forum , pe comunitate, pe tot !!! PROSTULE !!! Du-te-n PLM !
Diferenta dintre ignoranta si indiferenta ?
Nu stiu si nu ma intereseaza .....
Avatar utilizator
modigliani
 
Mesaje: 348
Membru din: 19 Aug 2017, 12:39
Localitate: Atlantida de Sus.....

Re: VARZA de BRUXEL

Mesajde mircea » 02 Dec 2018, 10:43

Ce faci Pictore, acum ai ajuns sa ma injuri ?
Ce-ti e si cu viata asta....

Vezi ca telefonul meu inca este valabil ......iar eu raspund daca sunt sunat. Ma gandesc ca poate o sa ai nevoie de ceva, orice ar fi, fie si o vorba buna, dar asta nu inseamna ca eu o sa uit vreodata ce-mi spui tu acum .

In rest , esti bine ?
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori