Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Apicultorul si cartile

Mesajde Bezna Zorilor » 01 Oct 2018, 22:55

Oh, oameni, vazusem ceva completari pe topicul cu tortionarii si am crezut pentru un moment ca e circ iar, dar de fapt discutia era veche, si doar Ionita ce mai simtise nevoia sa arunce un dumicat. Asa aproape eram sa scriu ceva..."va saluta nepoata lui Visinescu".

Baieti, voi ce faceti cu cartile? Cu cartile care nu va mai trebuie...daca pot sa zic asa. Ma roade chestiunea asta zilele astea si m'am gandit sa va intreb. E asa, ceva sufletesc pentru mine...in subtextul a ceea ce intreb, da' astept sa stiu daca voi le duceti la wc la tara, daca le dati foc, daca le duceti la ghena...io stiu? Imi trece prin mana o carte de la un prieten - "Insula cartilor" si m'am simtit inspirata sa deschid acest topic.

Tzuki!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorul si cartile

Mesajde Cristi Ciocoiu » 02 Oct 2018, 07:08

Esti dovada vie ca o persoana poate trai fara creier.
Cristi Ciocoiu
 

Re: Apicultorul si cartile

Mesajde Cristian IONITA » 02 Oct 2018, 07:12

Of .... si eu care credeam ca o sa avem topic de emanatii beletristice.

Cartile in plus ( gen biblioteci din case mostenire, si care case trebuiesc eliberate) se selecteaza cei interesant completeaza biblioteca proprie, surplusul se imparte la prieteni sau vandute ( la kg) la anticariate.

Condoleante ... si tov Visinescu o sa l urmeze pe Ficior tot din inchisoare
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorul si cartile

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Oct 2018, 22:12

Nah... Am o prietena care aduna carti de peste tot pe unde le vede, apoi le imparte pe la oameni. Si eu fac la fel, chiar recent am gasit unele pentru copii, foarte frumos ilustrate si vechi...le scosese cineva pe scara spre aruncare... :( Amica mea imi spune mereu ca multi oameni se uita urat la tine cand le dai carti. Ar prefera mai bine sa le dai o tigara sau bani de o tigara sau de alcool.

Invers, s'a ajuns sa se calculeze gradul de cultura pe cap de locuitor...ceea ce violenteaza si masele si cultura, deopotriva. Nu'i inteleg pe'aia care promoveaza, prin nust ce asociatii, cititul in locuri publice sau in metrou. Cititul in locuri publice ar trebui sa insemne in parc...in Cismigiu, pe iarba, nu intr'o piata publica sa te vada toata lumea ca citesti. De parca daca nu intri in biserica, nu poti sa ai un dumnezeu al tau. Si in metrou...n'as putea citi in metrou, imi place prea mult peisajul de pe fereastra. :lol:

Am auzit ca o tipa l'a intrebat pe un prieten recent... "la ce'ti ajuta cartile?...nu inteleg rolul lor daca nu te invata o meserie." ...refuz sa comentez...mi'e jena de jena pe care ar trebui sa o simta unii.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorul si cartile

Mesajde Cristian IONITA » 03 Oct 2018, 23:50

Prea te repezi sa judeci ... fiecare "epoca" cu adaptatii si mai putin adaptatii ei .... pe "vremea mea" mai tot omu' stia ce este aia o surubelnita si ce se poate face cu ea .... dar uite ca saptamna trecuta am ramas trasnit sa aflu ca un coleg cu aproape 20 de ani mai tanar a platit un electrician sa i schimbe o priza acasa ... iar colegul este inginer ( softist adevarat dar totusi inginer) ... la o mai atenta gandire insa pana la urma nu este rau asa ... fiecqre face ceea ce considera ca face mai bine ... nu toti facem de toate dar nimic peste mediocritate.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


cron