Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Donbazil » 30 Sep 2018, 23:17

Salut!

Esti optimist....Nu ti-ai pus problema daca nu cumva matca ( proprietarul forumului ) e epuizata, s-a trantorit si tolereaza hoatele, in vreme ce unele lucratoare sunt batute si alungate ?.... :shock: :shock: :shock:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde teinegru64 » 01 Oct 2018, 11:21

Timpul tau a trecut.Ce te doare sa maninci rahatul produs.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Bezna Zorilor » 01 Oct 2018, 22:42

Citesc si imi curge o lacrima. Eu nu am mai scris pentru ca nu am mai avut inspiratie, asta nu inseamna ca nu o sa mai am. Sunt doar putin ocupata...cu chestiuni personale.
Donbazile, pana nu te faci de rahat pana ce fortezi limitele ridicolului... tu nici ca te lasi.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde mircea » 02 Oct 2018, 00:34

teinegru64 scrie:Timpul tau a trecut.Ce te doare sa maninci rahatul produs.

Teiule, o fi tragand donBazil a nostru spre ridicol in unele situatii, dar ce-s cuvintele astea ?
Mai schimba si tu abordarea , ce naiba iar ajungem la banari ?


Intreb si aici , chiar nu se sesizeaza nimeni ?...Pe bune ? Nimeni ?....o atitudine, ceva acolo...
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde mircea » 02 Oct 2018, 00:41

Donbazil scrie:Salut!

Esti optimist....Nu ti-ai pus problema daca nu cumva matca ( proprietarul forumului ) e epuizata, s-a trantorit si tolereaza hoatele, in vreme ce unele lucratoare sunt batute si alungate ?.... :shock: :shock: :shock:


Asa...asa, don Bazile , ai zis hoate, nu hot, deja este un pas inainte. Si care ar fi hoatele astea, ca vad ca-s mai multe .
Sau ti-o fi teama de vraji si presimtiri daca scrii nume....stuchi si matali in san sau fa o cruce cu limba in cerul gurii .


Am inteles, trantorul sunt eu, ceea ce este adevarat, eu cu munca mai greu, dar lucratoarele alea harnice si alungate cine sunt ?
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde mellis » 02 Oct 2018, 00:59

mircea scrie:
teinegru64 scrie:Timpul tau a trecut.Ce te doare sa maninci rahatul produs.

Teiule, o fi tragand donBazil a nostru spre ridicol in unele situatii, dar ce-s cuvintele astea ?
Mai schimba si tu abordarea , ce naiba iar ajungem la banari ?
Intreb si aici , chiar nu se sesizeaza nimeni ?...Pe bune ? Nimeni ?....o atitudine, ceva acolo...


Seara buna,
sunt eu, cel cu care nu ai vorbit prea mult.....nu-i problema daca nu mai iti amintesti..
de ziua mea - doresc sa itii fac o dedicatie prietenului tau neamt..
nu mai stiu cum il cheama - tot uit(i)..
daca il gasesti - poate iti spune ca ai omorat toti pe cei ce-i cauti acum...
"adevarul umbla deghizat mereu"



Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde mircea » 02 Oct 2018, 01:31

Frumoasa constructie mellis, chiar frumoasa . Numai ca este un pic eronata...Am oglinda.
Eu stiu ca principiile sunt legate de oameni, pentru ca altfel ar fi doar vorbe goale, iar prin Cisnadie am trecut de doua ori , sunand o data . Am sunat nu sa caut pe cineva, ci sa regasesc un preten . Se pare ca brusc pretenia nu raspunde nici daca suni la 112.....


Sa stii, cand am spus ca nu se sesizeaza nimeni, m-am gandit si la tine, dar tu, ca si altadata nu ai facut nimic, pentru ca este mai usor sa stai pe margine si sa arati oglinzi.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde gica.mosu » 18 Oct 2018, 22:18

Ioane(Danciule)...,simptic si la obiect ca de obicei...le zici pe nume :P Da ,dragilor cu 3 ani in urma scriam aici"cei ce nu mai scriu.." fila16...http://stuparitul.com/forum/viewtopic.p ... rt=240..si, din pacate pt noi-voi FORUMUL.... am avut dreptate... 8-) s-a ales praful de ceva frumos dar NEPRETUIT,NERESPECTAT de UNII din gasca... :oops: si da inclusiv acel REGULAMENT..datorita celor mentionati in acea postare de mine...mare "PECAT" pentru toti: :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde petru71 » 18 Oct 2018, 22:34

gica.mosu scrie:Ioane(Danciule)...,simptic si la obiect ca de obicei...le zici pe nume :P Da ,dragilor cu 3 ani in urma scriam aici"cei ce nu mai scriu.." fila16...http://stuparitul.com/forum/viewtopic.p ... rt=240..si, din pacate pt noi-voi FORUMUL.... am avut dreptate... 8-) s-a ales praful de ceva frumos dar NEPRETUIT,NERESPECTAT de UNII din gasca... :oops: si da inclusiv acel REGULAMENT..datorita celor mentionati in acea postare de mine...mare "PECAT" pentru toti: :mrgreen:


Moşule, ne ştim...
Trebuie să accepţi un fapt:
Regulamentul care impunea bun simţ pe forum nu mai există.
Forumul e platformă privată. Adică eşti în curtea lui Bog. Şi face ce vrea el, când vrea el.
Seamănă mult cu Dragnea. Are şi o Iordache alături. Şi o Tudorică. 2 în 1 ca şamponul... :mrgreen:
Crede-mă, sunt la fel de supărat ca tine.
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde ioanpuiu » 23 Oct 2018, 21:05

"forumul este mort"
Am întîlnit afirmaţia asta destul de frecvent în ultimul timp, exprimată însă în cercuri, ca să le spun aşa, obscure.
Nu în plină lumină, în plenul forumului, la vedere.
Deşi nu am fost de acord cu ea nici nu am contrazis pe nimeni atunci pentru că e greu să găseşti argumente împotrivă.
Nu e mort dar nici prea bine nu-i este.
Inerţia îl duce mai departe aşa cum duce o mîrţoagă căruţa spre casă fără să ştie că s-a slăbit cuiul şi a pierdut o roată. Căruţaşul moţăie obosit pe scândură şi ce vină să aibă bietu' cal ...

Eu nu reuşesc să înţeleg motivele pentru care moderatorii şi mai ales @mircea, adminul, asistă de pe margine ca la un spectacol care nu e al lor, poate plictisiţi, poate lipsiţi de idei sau de forţa de a face ceva.
Forumu' merge cătinel şi pe secţiunea tematică unde nu se mai vehiculează informaţie apicolă de calitate şi la fel de împleticit şi pe componenta de socializare. Mai tresare uneori scurt din somnolenţă, cum s-a întîmplat de curînd la ghiduşia cu chiloţăreala, dar numai pentru câţiva amatori de can-can şi ... nu e ceva de durată şi nici de substanţă.

Contrar aparenţelor, nevoia şi plăcerea de comunicare a rămas intactă şi este mai vie ca oricând.
Apicultorii s-au refugiat pe grupuri şi grupuleţe private în loc să comunice aici unde ar fi cel mai natural, aici unde pot fi toţi împreună.
Pînă şi eu, care nu mă joc nici măcar pe vechiul facebook, am ajuns să experimentez canale de comunicaţie moderne.

Ce să vă mai spun ... ?
Vă spun că nimic nu se compară cu întîlnirile directe.
Am avut ocazia să particip la o întîlnirile între apicultori pe parcursul a două zile. S-au discutat tehnici şi noi concepte în apicultură dar a fost şi multă socializare.
Am stat la masă şi discuţii cu membri ai forumului cu care, cred, oricare dintre voi ar fi vrut să stea.
Mai multe detalii nu pot să vă dau şi să nici nu cereţi. Nu ştiu dacă am permisiunea.
Norocul meu a fost că nu au vrut să lase nimic la voia întîmplării, au vrut să se simtă perfect şi m-au chemat şi pe mine să le pun muzică. ;)
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Bezna Zorilor » 23 Oct 2018, 21:25

"nu e ceva de durata si nici de substanta"... de durata nu o fi, dar de substanta este... sau poate nu stii tu, puiule, cat de importanti sunt chilotii.

Am iesit si eu cu apicultorii, cred ca s'a facut deja un an...a fost dragut, dar nu e ca si cum am fost de acord cu ce au vorbit ei acolo. :) Ma refer la partea de socializare, ca pe domeniu...ma pricep mai putin.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde ioanpuiu » 23 Oct 2018, 21:32

Dacă ai iniţiat topicul ăla, se presupune sau laşi să se înţeleagă că ai o anumită expertiză în domeniu.
Am găsit lacune mari acolo dar nu le discut aici. Nu e locul.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde csaa » 23 Oct 2018, 21:36

Din pacate, aici, Puiu are dreptate.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde petru71 » 23 Oct 2018, 22:15

ioanpuiu scrie:Dacă ai iniţiat topicul ăla, se presupune sau laşi să se înţeleagă că ai o anumită expertiză în domeniu.
Am găsit lacune mari acolo dar nu le discut aici. Nu e locul.


Puiule,
ţi-am spus cândva că strici orzul pe gâşte.
M-ai contrazis atunci. Timpul le aşează pe toate...
Din toată postarea ta, care-şi găsea perfect locul pe acest topic, maimuţa admin-ului, nechemată, neinvitată, nedorită, a găsit de cuviinţă să amendeze strict chiloţii.
E tot ce poate cuprinde. Chiloţii... :lol: :lol: :lol:
Atât a dus-o sfecla de pe umeri, atât a făcut. Ştii cum se spune, de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere.
Sper ca măcar acum, colegii care mai vor acest forum viu, să realizeze intenţiile maimuţei.
Puiule, dacă erai din nou un mesager al păcii, n-am vrut să te încurc în demersul tău.
Tu eşti cu pacea, eu sunt cu oglinda după admin, poate-şi revine.
Sunt doar eu, Jegoşenia de Pitar.
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Oct 2018, 13:53

Neinteresant... Si, chilotii au fost asa...un topic de intrare. Pe mine ma intereseaza...cotzcaiala.
Zici ca ai smuls cariocile din mana printesei vulgare?
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde gica.mosu » 30 Oct 2018, 13:22

...Bezna Zorilor, chilotii is tanga,budigai sau cu ata'n..r..... :P De fapt ce mai conteaza.....cand se alege praful indiferent de....ce,cand si cum aratau....... :idea: :mrgreen: ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori