Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Miere alterata

Mesajde Seelview » 26 Oct 2018, 15:58

Buna ziua oameni buni! Intre salcam/rapita si floarea soarelui am tras 670 kg de miere/75 de stupi, culoare rosiatica, mi s-a sugerat ca e de mană... in urma analizelor insa reiese 'alterata' respectiv contine oligosaccharide din sirop pe baza de amidon. Nu le-am dat absolut nimic de stimulare, as fi fost nebun sa le dau cand ele aveau cules. A mai intalnit cineva situatia asta? Precizez ca la colector sunt mai multe loturi cu astfel de probleme, deci nu e un caz izolat. Eu ma stiu nevinovat dar nu contest nici analizele. Stupii nu sunt plimbati, tot anul au fost pe vatra, in Dolj, iar cu mierea de salcam/rapita nu au fost probleme. Multumesc!
Seelview
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2018, 10:15

Re: Miere alterata

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2018, 16:12

Seelview scrie:Buna ziua oameni buni! Intre salcam/rapita si floarea soarelui am tras 670 kg de miere/75 de stupi, culoare rosiatica, mi s-a sugerat ca e de mană... in urma analizelor insa reiese 'alterata' respectiv contine oligosaccharide din sirop pe baza de amidon. Nu le-am dat absolut nimic de stimulare, as fi fost nebun sa le dau cand ele aveau cules. A mai intalnit cineva situatia asta? Precizez ca la colector sunt mai multe loturi cu astfel de probleme, deci nu e un caz izolat. Eu ma stiu nevinovat dar nu contest nici analizele. Stupii nu sunt plimbati, tot anul au fost pe vatra, in Dolj, iar cu mierea de salcam/rapita nu au fost probleme. Multumesc!


Cine a trimis analizele si unde s-au facut?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Miere alterata

Mesajde Seelview » 26 Oct 2018, 16:55

Achizitorul este colaborator al firmei Sc Fileomera din Fagaras, el a luat proba si contraproba care e in posesia mea. Analizele subt facute de Quality services international GmbH din Bremen, am buletinul de analiza pe mail. Nu plec de la premisa ca incearca sa ma insele cineva. Tin sa precizez ca la circa 2 km de stupina e o ferma de porci, oare sa fi folosit ceva care sa atraga si albinele? Ferma nu e nou infiintata, e de mai bine de 5 ani si nu au fost probleme pana acum.
Seelview
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2018, 10:15

Re: Miere alterata

Mesajde Shrek » 26 Oct 2018, 17:40

Cam puține informații! De exemplu de unde ar fi putut să adune " mana", între salcam si floarea soarelui daca nu ai păduri de stejar in zona mai ales ca faci staționar? Mai degrabă as paria ca ai plantat in zona puiet de salam din soiul"f 40 " si acu' ati inceput sa va dati in primire la procesator. Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Miere alterata

Mesajde kiloz » 26 Oct 2018, 18:17

O fii fost porcii stimulate cu dulcofruct. Sa nu cumva prinda pestaafricana pe ei!
Izolatul de porumb este cel mai usor de identificat. Cu 1/1000 te gaseste. O simpla analiza pe marcher de urmarire care este amestecat în el.
Deci cauta vinovatul!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Miere alterata

Mesajde Seelview » 26 Oct 2018, 18:20

Mi s-a sugerat ca e miere de mana, nu facui afirmatia ca este. Si da, este padure de stejar tot la aproximativ 2 km. Si da, este si o plantatie de salcami, nu stiu ce soi, dar sunt plantati de cativa ani buni deci nu mai pot fi numiti puieti, plus ca anii trecuti mierea de la ei nu a fost cu probleme. Referitor la lipsa de informatii, nu stiu ce ar putea fi relevant, nu s-au petrecut schimbari majore de flora anul asta, iar in 20 de ani nu au fost probleme de genul. Cred ca fusai destul de clar ca nu incerc sa dau vina pe cineva, ci doar incerc sa gasesc explicatia problemei
Seelview
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2018, 10:15

Re: Miere alterata

Mesajde Shrek » 26 Oct 2018, 18:22

Ia cauta pe goagal despre f40! Chiar vrei sa credem ca nu stii despre tipul asta da . ...salcam?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Miere alterata

Mesajde cristi_vidican » 26 Oct 2018, 21:18

Seelview scrie:Buna ziua oameni buni! Intre salcam/rapita si floarea soarelui am tras 670 kg de miere/75 de stupi, culoare rosiatica, mi s-a sugerat ca e de mană... in urma analizelor insa reiese 'alterata' respectiv contine oligosaccharide din sirop pe baza de amidon. Nu le-am dat absolut nimic de stimulare, as fi fost nebun sa le dau cand ele aveau cules. A mai intalnit cineva situatia asta? Precizez ca la colector sunt mai multe loturi cu astfel de probleme, deci nu e un caz izolat. Eu ma stiu nevinovat dar nu contest nici analizele. Stupii nu sunt plimbati, tot anul au fost pe vatra, in Dolj, iar cu mierea de salcam/rapita nu au fost probleme. Multumesc!

Cu ce ai hrănit în toamna anterioară stupii?
Analiza s-a făcut exact pe lotul tău?
Pentru că din câte cunosc, întâi se fac analize pe un lot mai mare și dacă sunt probleme, se repetă rămânând cei mai mici până se găsește cine are probleme.
Cred că termenul e miere adulterată și nu alterată.
Din câte am auzit, din acest an au început analizele la sânge care depistează și zahărul din miere. Pentru că până acum el trecea mai ușor de analize.
Acum, nu știu dacă sunt găselnițe ale procesatorilor, sau se ridică ștacheta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Miere alterata

Mesajde Seelview » 27 Oct 2018, 11:11

Jumatate de turta de dulcofruct/familie. Da, analizele s-au facut pe tot lotul, iar apoi individual, fiind gasit cu problema. Interesant totusi ca telefonic prima oara mi s-a spus ca mierea mea are probleme apoi la 2 saptamani ca nuuu, lotul din care face parte are probleme, iar apoi din nou ca mierea mea e de vina si au trimis si buletinul de analiza. Scuze pentru folosirea termenului 'alterata', asa mi-a tradus telefonul.
Seelview
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2018, 10:15

Re: Miere alterata

Mesajde cristi_vidican » 27 Oct 2018, 11:47

Ciudat!!!
Nu prea ai ce să faci decât să faci tu propriile analize, ceea ce nu cred că se pune problema.
Ar fi interesant să vezi ce se întâmplă la alt procesator, deși nu e prea etic. Dar dacă tu crezi că mierea ta e bună, nu văd să ai probleme etice.

Sigur, cauze pot fi multe. Și se poate să ai amidon în miere din tot felul de surse.
Îmi amintesc că Dragoș 2006 a spus că a stimulat cu dulcofruct toată primăvara, apoi a dus miere din acel an la laborator în Germania și nu s-a regăsit în miere.
Aici e mult de discutat și de chestionat și nu am informații ca să mă bag în discuții.

P.S. Te-a pus să plătești analizele?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Miere alterata

Mesajde gigieu » 27 Oct 2018, 21:08

Si eu am avut astfel de miere si singura explicatie plauzibila a fost ca au furat de la alte stupine ale caror stapani lacomi au scos mierea si au dat sirop.Iata ce postam prin februarie la,,Mierea":,, Poate ma ajuta cineva si nu va fi nevoie sa fac analiza la mierea din imagine.Am tras-o pe la sfarsitul lui octombrie,cand organizand familiile pentru impachetarea de iarna,am constatat ca erau rame cu miere necapacita.Dilema este ca am depozitat borcanele cu miere in diferite conditii de temperatura(negative,camera etc)vazand ca nu are nici cea mai mica tendinta de cristalizare.Stationar fiind,sunt la 1km de padure iar pe langa culturile agricole de interes apicol mai sunt si cateva zeci de ha de pajiste naturala.In rest,nimic deosebit.Deci exista tip de miere care nu deloc?"
Fişiere ataşate
Fotografie-0277.jpg
Avatar utilizator
gigieu
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2014, 20:35
Localitate: Chilii(Falcoiu)-Olt

Re: Miere alterata

Mesajde Shrek » 27 Oct 2018, 21:53

gigieu scrie:Si eu am avut astfel de miere si singura explicatie plauzibila a fost ca au furat de la alte stupine ale caror stapani lacomi au scos mierea si au dat......

Adică ai si matale miere de......mălai ? Vad ca anu' asta s-o făcut...... cucuruz la greu iar in vara uni' se lăudau cu producții de 100 kile de miere pe stup. O fi o simplă coincidență? Poate d-aia nu pricepeam cum vine treaba cu stupii la cules de "mana de cucuruz"!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Miere alterata

Mesajde yuonyuon » 27 Oct 2018, 22:16

Shrek scrie:
gigieu scrie:Si eu am avut astfel de miere si singura explicatie plauzibila a fost ca au furat de la alte stupine ale caror stapani lacomi au scos mierea si au dat......

Adică ai si matale miere de......mălai ? Vad ca anu' asta s-o făcut...... cucuruz la greu iar in vara uni' se lăudau cu producții de 100 kile de miere pe stup. O fi o simplă coincidență? Poate d-aia nu pricepeam cum vine treaba cu stupii la cules de "mana de cucuruz"!
Asa de tare te ai plictisit pe forum.? :D
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Miere alterata

Mesajde Shrek » 27 Oct 2018, 22:22

Si tu, Brutus? Adică Ioane? Si tu ai facut 145 de kile de miere cu tot cu ...miere de mana de cucuruz?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Miere alterata

Mesajde yuonyuon » 27 Oct 2018, 22:30

Shrek scrie:Si tu, Brutus? Adică Ioane? Si tu ai facut 145 de kile de miere cu tot cu ...miere de mana de cucuruz?
eu nu mai am ferme de porci in apropiere , le au lichidat pa toate , însa avem mult orez in zona . e foarte posibil sa fie miere "scotti"
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Miere alterata

Mesajde ignatov andrei » 28 Oct 2018, 21:14

Chiar as fi vrut sa scriu... dar mai bine LASA!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori