Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Miere alterata

Mesajde Shrek » 28 Oct 2018, 21:33

Ba chiar va rog sa nu ne..." LASA"! Io vreau sa ascult o părere autorizată pe subiect. Uite astăzi discutam cu un producător de miere cu vechime si cantități industriale si i-am povestit " speță " cu miere de mana botezată cu ..... mălai! La care " dansu'" mi-o raspuns: bah, da prost esti. Normal ca a luat zama de malai cand au adunat polen de cucuruz!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Miere alterata

Mesajde yuonyuon » 28 Oct 2018, 22:30

gigieu scrie:Si eu am avut astfel de miere si singura explicatie plauzibila a fost ca au furat de la alte stupine ale caror stapani lacomi au scos mierea si au dat sirop.Iata ce postam prin februarie la,,Mierea":,, Poate ma ajuta cineva si nu va fi nevoie sa fac analiza la mierea din imagine.Am tras-o pe la sfarsitul lui octombrie,cand organizand familiile pentru impachetarea de iarna,am constatat ca erau rame cu miere necapacita.Dilema este ca am depozitat borcanele cu miere in diferite conditii de temperatura(negative,camera etc)vazand ca nu are nici cea mai mica tendinta de cristalizare.Stationar fiind,sunt la 1km de padure iar pe langa culturile agricole de interes apicol mai sunt si cateva zeci de ha de pajiste naturala.In rest,nimic deosebit.Deci exista tip de miere care nu deloc?"
in ultimi 3 ani floarea soareluii este de o culoare mai rosiatica(ca in poza) , dar la mine la 15 sept e deja zaharisita .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Miere alterata

Mesajde gigieu » 29 Oct 2018, 07:06

[/quote] in ultimi 3 ani floarea soareluii este de o culoare mai rosiatica(ca in poza) , dar la mine la 15 sept e deja zaharisita .....[/quote]
Extractia celor cateva Kg am facut-o la sfarsitul lui octombrie pentru ca la unele familii era multa miere necapacita in rame si sa nu intre cu ea in iarna.Am consumat-o in familie dar am mai pastrat un borcan care si acum este la fel,necristalizata.Sirop nu dau decat de doua,trei ori primavara si de doua,trei ori toamna(perioada culesului de struguri) cate 250-300ml(de zahar1/1+protofir+apicomplex). Totusi raman la ideea ca au furat de la alta stupine.
Avatar utilizator
gigieu
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2014, 20:35
Localitate: Chilii(Falcoiu)-Olt

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori