Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Model stupi

Mesajde Lukyan » 24 Oct 2018, 13:35

Anul asta am vazut in mai multe locuri ca sunt stupari care folosesc verticali de 10 sau 12 rame cu cat de 1/1 peste cuib , eu acum am verticali de 10 rame cuib si 1/2 magazii, dar din lipsa de faguri construiti de 1/2 am pierdut ceva timp pina am reusit sa fac rame pt familiile care le-am pus caturi , asa ca as dori sa stiu ce parere aveti de cuib 1/1 cu magazie 1/1 binenteles cu conditia sa folosesc gratii haneman.
Nu fac pastoral deci nu ii mult , extractia se face mai simplu la 10 rame 1/1, nu trebuie sa mai am 2 tipuri de rame , in cuib dupa ce am pus magazia nu vad de ce as mai umbla pina la restrangerea cuibului .
Pina aici vad numai avantaje pt . modul meu de lucru rog pareri avizate care sa ma pot ajuta sa vad si lucrurile si din alt punct de vedere fiindca as vrea sa mai achizitionez cativa stupi si nu vreau sa i-mi para rau.
Multumesc anticipat :thanks:
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Model stupi

Mesajde jonny_it » 24 Oct 2018, 13:44

Cu durerile de spate cum stai?
La pomii fructiferi 10 rame 1/1 posibil sa fie prea mult si sa tii familia pe loc.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Model stupi

Mesajde cristi_vidican » 24 Oct 2018, 14:33

nu țin minte să cunosc pe cineva care să fi virat de la etajul de 1/2 la cel de 1/1.
Invers, cunosc foarte mulți.

- A spus și Jonny, primăvara e mai ușor cu 1/2.
- Poți da spațiu mai personalizat fiecărei familii.
- Fagurii rezistă mai bine în rama de 1/2, mai ales dacă e cald, sunt noi și sunt plini.
- La etajul de 1/2 poți folosi foarte bine suflanta și izgonitorul.
- La centrifugare găsești mai ușor centrifugi pentru 1/2. Extragi mai repede dacă ai 1/2.
- poți extrage mai bine mierea pe sortimente.
- căpăcire mai rapidă în r de 1/2.

sigur, ai avantaje și la 1/1, dar eu când le pun în balanță am ajuns de am pus și cuibul de 1/2 :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Model stupi

Mesajde Lukyan » 26 Oct 2018, 10:02

Mda mare dreptate aveti amandoi si multumesc , asa cum credeam si eu sunt si dezavantaje si avantaje acum ramane sa ma hotarasc ce fac , multumesc de pareri .
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Model stupi

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2018, 13:29

Lukyan scrie:Mda mare dreptate aveti amandoi si multumesc , asa cum credeam si eu sunt si dezavantaje si avantaje acum ramane sa ma hotarasc ce fac , multumesc de pareri .


Daca vrei sa ai aceeasi dimensiune la rame faci MER sau ME. :)
Oricum sunt mai multe avantaje la MER si ME fata de dadant + cat de orice fel. Iti spune unul care a folosit 16 ani ME si acum are dadant 12 rame si caturi de 1/2 sau dadant 10 rame si caturi de 3/4 si ME.
In cativa ani trec inapoi pe ME sau MER. Ma dispera 2 dimensiuni la rame. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Model stupi

Mesajde talex » 26 Oct 2018, 14:10

Folosesc stupi pe 10 rame cu cat 1/1. Obtin cu ei cea mai buna performanta. Las matca sa semene cat vrea ea si in cat. Uneori adaug si al treilea cat 1/1. Am si 10 stupi pe 12 rame cu cat de doime. Sunt si astea ok. Dar dezvoltarea e oarecum limitata. Am si cativa multietajati cu rama 3/4. Nu sunt multumit. Or eu nu ma pricep sa lucrez cu ei. Dar nu pot face familii foarte puternice. Am si cativa 12/12 cu cat intreg. Sunt prea mari. Prea mult spatiu. Acum ii trec pe toti pe 10 rame cat intreg. Cu ei obtin rezultate faine. Un singur inconvenient am cu stupii de 10 rame. Primavara si toamna, largirea si micsorarea cuibului. Primvara trebuie sa ii pui catul cand are multa albina, dar nici sa il scapi in roire. Eu ii pun initial doar 5 rame in cat. Diafragma si folie. Toamna e in sens invers. Eu raman la modelul asta de stup. E adevarat cand ai 10 rame in cat de 3-4 kg. Te cam doare spatele, dar acum ma descurc.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Model stupi

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2018, 14:20

Cine te opreste sa asezi mai multe caturi la cei pe 12 rame si cat de 1/2?
La ME la fel .. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Model stupi

Mesajde ignatov andrei » 26 Oct 2018, 20:06

Lukyan scrie:Mda ... acum ramane sa ma hotarasc ce fac


MDA

Nu crezi ca mai bine te-ai plimba cu o duduie prin frunze uscate...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Model stupi

Mesajde cristi_vidican » 26 Oct 2018, 20:16

talex scrie:Folosesc stupi pe 10 rame cu cat 1/1. Obtin cu ei cea mai buna performanta. Las matca sa semene cat vrea ea si in cat. Uneori adaug si al treilea cat 1/1. Am si 10 stupi pe 12 rame cu cat de doime. Sunt si astea ok. Dar dezvoltarea e oarecum limitata. Am si cativa multietajati cu rama 3/4. Nu sunt multumit. Or eu nu ma pricep sa lucrez cu ei. Dar nu pot face familii foarte puternice. Am si cativa 12/12 cu cat intreg. Sunt prea mari. Prea mult spatiu. Acum ii trec pe toti pe 10 rame cat intreg. Cu ei obtin rezultate faine. Un singur inconvenient am cu stupii de 10 rame. Primavara si toamna, largirea si micsorarea cuibului. Primvara trebuie sa ii pui catul cand are multa albina, dar nici sa il scapi in roire. Eu ii pun initial doar 5 rame in cat. Diafragma si folie. Toamna e in sens invers. Eu raman la modelul asta de stup. E adevarat cand ai 10 rame in cat de 3-4 kg. Te cam doare spatele, dar acum ma descurc.


Fără să mă laud, dar dacă aș mai face asta la stupi, ar fi un coșmar.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Model stupi

Mesajde Lukyan » 28 Oct 2018, 19:57

ignatov andrei scrie:
Lukyan scrie:Mda ... acum ramane sa ma hotarasc ce fac


MDA

Nu crezi ca mai bine te-ai plimba cu o duduie prin frunze uscate...?!?


Nu cred ca vorbeam de dudui si nici de frunze uscate , daca tea deranjat subiectul puteai sa-l ignori era deajuns nu trebuia sa fii acid sau ironic .
Cam urat din partea ta .
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Model stupi

Mesajde ignatov andrei » 28 Oct 2018, 21:17

Lukyan scrie:
ignatov andrei scrie:
Lukyan scrie:Mda ... acum ramane sa ma hotarasc ce fac


MDA

Nu crezi ca mai bine te-ai plimba cu o duduie prin frunze uscate...?!?


Nu cred ca vorbeam de dudui si nici de frunze uscate , daca tea deranjat subiectul puteai sa-l ignori era deajuns nu trebuia sa fii acid sau ironic .
Cam urat din partea ta .


Sa mori tu ca eu am fost ironic, iar tu nu ai fost un ordinar ipocrit, cu lansarea topicului...
Daca nu e asa, inseamna ca esti departe de stuparie....
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Model stupi

Mesajde Lukyan » 28 Oct 2018, 23:26

Nu am pretentii de mare apicultor , in primul rand ca sunt la inceput iar in doilea rand de asta intreb , doar i-ti spuneam ca educatia ta e sub limata bunului simt , atata poti atata faci am sa incerc sa te evit se pare deoarece cam peste tot unde ai scris ai cam dat cu bata .
Prietene atunci cand o persoana este atotstiitoare si in vocabularul ei sunt doar cuvinte jignitoare conversatia cu acele persoane se incheie.
Ma bazez in viata si pe zicale din popor '' Cel mai destept cedeaza'''.
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Model stupi

Mesajde ignatov andrei » 29 Oct 2018, 22:12

Lukyan scrie: doar i-ti spuneam ca educatia ta e sub limata bunului simt , atata poti atata faci am sa incerc sa te evit se pare deoarece cam peste tot unde ai scris ai cam dat cu bata .


Bai anonimule, sau clona abjecta ce esti... sa vorbesti cu cei de teapa ta, nu cu mine!
Primii catei turba, sa stii asta de la mine!
Multe vedete de pe Stuparitul, cu tupeu si intrebari (sau sfaturi), asa ca tine, au ajuns sa-mi manance din palma!
Mai lasa-ma dracu' cu "educatia", ca mi-e greata de curvele masculine!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Model stupi

Mesajde ignatov andrei » 29 Oct 2018, 22:36

...

ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Model stupi

Mesajde jonny_it » 29 Oct 2018, 22:51

Lukyan scrie:Ma bazez in viata si pe zicale din popor '' Cel mai destept cedeaza'''.


Nu te lasa!!! :lol:

De unde esti? Nu stiu de ce dar am impresia ca esti de aici de prin zona, am vazut ca ai scris ca o sa cauti varachet la P Neamt si Bacau. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Model stupi

Mesajde Lukyan » 31 Oct 2018, 14:35

jonny_it scrie:
Lukyan scrie:Ma bazez in viata si pe zicale din popor '' Cel mai destept cedeaza'''.


Nu te lasa!!! :lol:

De unde esti? Nu stiu de ce dar am impresia ca esti de aici de prin zona, am vazut ca ai scris ca o sa cauti varachet la P Neamt si Bacau. :)


Jonny_it uite ca am sa-l las , mai bn zis aplic vorbele din popor , da sunt de prin zona , mai precis linga Bacau din Magura , dar din cauza muncii circul f. mult .
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: zahhh şi 7 vizitatori