Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Model stupi

Mesajde yuonyuon » 31 Oct 2018, 14:51

Lukyan scrie:
jonny_it scrie:
Lukyan scrie:Ma bazez in viata si pe zicale din popor '' Cel mai destept cedeaza'''.


Nu te lasa!!! :lol:

De unde esti? Nu stiu de ce dar am impresia ca esti de aici de prin zona, am vazut ca ai scris ca o sa cauti varachet la P Neamt si Bacau. :)


Jonny_it uite ca am sa-l las , mai bn zis aplic vorbele din popor , da sunt de prin zona , mai precis linga Bacau din Magura , dar din cauza muncii circul f. mult .
Nu mai folositi vorbe din popor , ca.... na ... uite unde a ajuns poporul asta...
fiti mai contrarian ...asa ca Gica :))))
dealungul istoiei sa dovedit ca cel mai destept nu cedeaz niciodata. (pana nu isi atinge scopul desigur)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Model stupi

Mesajde Lukyan » 31 Oct 2018, 15:09

Domnule yuonyuon scopul meu in viata nu este sa-mi pierd timpul discutand in contradictoriu cu cineva despre lucruri care eu consider ca sunt pierdere de timp , sunt si aici Oameni cu care poti duce o discutie civilizata si cred ca cu aceea pot sa vorbesc , ba mai mult chiar mi-am atins scopul spunandu-mi lucruri care au fost de folos si mi sau potrivit si acestora le multumesc!
Asa cum toate activitatile sunt cu avantaje si dezavantaje asa si in apicultura se intampla sa te mai intepe cate o abina dar asta nu inseamna ca mierea nu este dulce.
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Model stupi

Mesajde Balian » 31 Oct 2018, 19:13

Lukyan scrie:Domnule yuonyuon scopul meu in viata nu este sa-mi pierd timpul discutand in contradictoriu cu cineva despre lucruri care eu consider ca sunt pierdere de timp , sunt si aici Oameni cu care poti duce o discutie civilizata si cred ca cu aceea pot sa vorbesc , ba mai mult chiar mi-am atins scopul spunandu-mi lucruri care au fost de folos si mi sau potrivit si acestora le multumesc!
Asa cum toate activitatile sunt cu avantaje si dezavantaje asa si in apicultura se intampla sa te mai intepe cate o abina dar asta nu inseamna ca mierea nu este dulce.


Îmi place cum îl priviți lucrurile. :D Nu împărtășesc metoda și sistemul pe care îl folosiți. Ca începător am lucrat mulți ani cu rame 1/1, și puține cu MER, dar până azi nu am găsit nici un argument pentru care aș întoarce pe 1/1. Încercați sistemul 1/2 și veți vedea avantajele.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Model stupi

Mesajde kiloz » 31 Oct 2018, 21:09

ignatov andrei scrie:
Nu crezi ca mai bine te-ai plimba cu o duduie prin frunze uscate...?!?


Duduie,duduie,dar nu stii când si pe unde bubuie. :lol:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Model stupi

Mesajde ignatov andrei » 31 Oct 2018, 23:09

Lukyan scrie:
mai bn zis aplic vorbele din popor


Adica alea: prostul, nu e prost destul, daca nu e si fudul...!!! :oops:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Model stupi

Mesajde ignatov andrei » 31 Oct 2018, 23:10

kiloz scrie:
ignatov andrei scrie:
Nu crezi ca mai bine te-ai plimba cu o duduie prin frunze uscate...?!?


Duduie,duduie,dar nu stii când si pe unde bubuie. :lol:


Se poate, daca are cap rotund si mintea prin colturi...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Model stupi

Mesajde Lukyan » 01 Noi 2018, 10:04

Balian scrie:
Lukyan scrie:Domnule yuonyuon scopul meu in viata nu este sa-mi pierd timpul discutand in contradictoriu cu cineva despre lucruri care eu consider ca sunt pierdere de timp , sunt si aici Oameni cu care poti duce o discutie civilizata si cred ca cu aceea pot sa vorbesc , ba mai mult chiar mi-am atins scopul spunandu-mi lucruri care au fost de folos si mi sau potrivit si acestora le multumesc!
Asa cum toate activitatile sunt cu avantaje si dezavantaje asa si in apicultura se intampla sa te mai intepe cate o abina dar asta nu inseamna ca mierea nu este dulce.


Îmi place cum îl priviți lucrurile. :D Nu împărtășesc metoda și sistemul pe care îl folosiți. Ca începător am lucrat mulți ani cu rame 1/1, și puține cu MER, dar până azi nu am găsit nici un argument pentru care aș întoarce pe 1/1. Încercați sistemul 1/2 și veți vedea avantajele.



Daca va uitati la inceputul topicului veti vedea ca acum am stupi de 10r 1/1 si magazii de 1/2 (mai am si 2 orizontali cu care am inceput), si voiam sa nu mai folosesc rame 1/2 , sa mai achizitionez vreo 15 stupi si nu eram hotarat sa raman tot la acest model sau sa fac si magazia 1/1 (desi unii apicultori din zona mai folosesc si pe 12 r) , dar m-am lamurit cum sta treaba si pt. zona mea ramane sa continuii tot asa , oricum timpul nu i-mi permite , am sa ma limitez la 20-25 familii.
Desi imi place idea cu ME sau MER am cativa amici care lucreaza asa , dar nu se stie niciodata.
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Model stupi

Mesajde paul » 01 Noi 2018, 11:16

Lukyan scrie:
oricum timpul nu i-mi permite , am sa ma limitez la 20-25 familii.
Desi imi place idea cu ME sau MER am cativa amici care lucreaza asa , dar nu se stie niciodata.

Nu stiu cum e cu MER-ul (mi se par cam multe corpuri, rame ), dar pot sa-ti spun cum e cu ME-ul ... daca as avea timp si daca as mai avea entuziasmul de acum multi ani, as trece totul pe ME !!! Cu acelasi timp alocat poti intretine de doua sau chiar de trei ori mai multe unitati biologice. Nu mai umbli cu scoate, baga rama, acelasi tip de rama, spatiu pt. cuib arhisuficient, nu mai stai cu frica roitului ( intercalezi un cat cu foite intre cele doua caturi de cuib) ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Model stupi

Mesajde cristi_vidican » 01 Noi 2018, 11:58

paul scrie:nu mai stai cu frica roitului ( intercalezi un cat cu foite intre cele doua caturi de cuib) ...

Ai făcut vreodată asta?
Am auzit astfel de practici la MER unde e altă poveste.
Dar la ME, sunt sceptic că e bine.

Am un prieten apicultor. De frica roitului, în luna mai, împrăștia ramele cu puiet peste tot prin stup, le găseai și în C4.
Evident că nu mai roia :lol:
Nu îți zic ce discuții aveam în ziua de extras. Eu eram la scos rame, el la cort, la umbră.

I-am zis că dacă vrea să mai fim prieteni să nu mai facă din astea.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Model stupi

Mesajde jonny_it » 01 Noi 2018, 15:01

cristi_vidican scrie:
paul scrie:nu mai stai cu frica roitului ( intercalezi un cat cu foite intre cele doua caturi de cuib) ...

Ai făcut vreodată asta?
Am auzit astfel de practici la MER unde e altă poveste.
Dar la ME, sunt sceptic că e bine.


Daca este cules si cele 2-3 corpuri sunt pline ochi cu albine este bine, nu sunt probleme. Dar daca sunt ragalii stam in cort ca prietenul dumneavoastra. :lol:
Cand aveam ME + carpatina foloseam uneori metoda. Daca botcile sunt capacite si aproape sa iasa iar este degeaba.
ME-ul ramane stupul meu preferat, chiar daca mai am doar cativa :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Model stupi

Mesajde yuonyuon » 01 Noi 2018, 15:07

Sunteti in cules si stati cu frica roitului ??? nu as crede.....:))) app ce e aia frica roitului....???

cu fagurii nu se sparge cuibu in doua ci se pun imediat deasupra cuibului . ex la MER se pune al 3 lea ...nu?

bazanduma pe faptul ca albina inca nu stie in ce lada se afla . si eu pun faguri in CI(1/1) ca la MER :P :P
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Model stupi

Mesajde jonny_it » 01 Noi 2018, 15:12

yuonyuon scrie:Sunteti in cules si stati cu frica roitului ??? nu as crede.....:))) app ce e aia frica roitului....???

cu fagurii nu se sparge cuibu in doua ci se pun imediat deasupra cuibului . ex la MER se pune al 3 lea ...nu?

bazanduma pe faptul ca albina inca nu stie in ce lada se afla . si eu pun faguri in CI(1/1) ca la MER :P :P


Cules de intretinere ...
Se poate sparge si cuibul daca este nevoie. La ME nu stateam sa rup botci niciodata si nu era nevoie sa ma urc prin copaci.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Model stupi

Mesajde yuonyuon » 01 Noi 2018, 15:17

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:Sunteti in cules si stati cu frica roitului ??? nu as crede.....:))) app ce e aia frica roitului....???

cu fagurii nu se sparge cuibu in doua ci se pun imediat deasupra cuibului . ex la MER se pune al 3 lea ...nu?

bazanduma pe faptul ca albina inca nu stie in ce lada se afla . si eu pun faguri in CI(1/1) ca la MER :P :P


Cules de intretinere ...
Se poate sparge si cuibul daca este nevoie. La ME nu stateam sa rup botci niciodata si nu era nevoie sa ma urc prin copaci.
Eu la dadant , anul acesta nu am rupt o botca . deasta ma mira cand tot aud ...: Roire! ...Roire!... Roire!.....

avantajul la ME este rama unica, industrie, monotonie...... eu raman la 1/1 , chiar anul asta imi fac peste 100 de lazi si mam tot gandit pe ce sa merg.....lafel sau .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Model stupi

Mesajde jonny_it » 01 Noi 2018, 15:36

yuonyuon scrie:Eu la dadant , anul acesta nu am rupt o botca . deasta ma mira cand tot aud ...: Roire! ...Roire!... Roire!.....

avantajul la ME este rama unica, industrie, monotonie...... eu raman la 1/1 , chiar anul asta imi fac peste 100 de lazi si mam tot gandit pe ce sa merg.....lafel sau .....


De prin 2003(cred, oricum sunt multi ani) nu am mai vazut nici eu botci de roire dar din alte cauze. :lol:
Dar si cand aveam doar carpatina roiau destul de putin, vorbesc de familiile puternice. Alea medii/slabe nu roiau deloc.
Am vazut in vara aceasta un apicultor(mai incepator as putea spune) care se lauda ce priceput este el ca nu roiesc deloc la el. Si cand m-am uitat la stupi mi-am dat seama ca am roi facuti recent mai puternici decat familiile lui.
Si eu am dadant acum, dar sper ca in 2-3 ani sa trec tot pe ME sau MER. Tocmai pentru ca este doar o dimensiune pentru rame si se lucreaza mult mai usor.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Model stupi

Mesajde kiloz » 01 Noi 2018, 20:36

Domnilor,sa nu va prostiti sa treceti pe mer.
Lucru mult,rame multe,caturi multe,familii slabe.
Micicum nu încape si albina si mierea în stupii mer.
Daca asi avea douzeci de ani asi începe cu boczonadi mare si în cuib si în cat! :lol:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Model stupi

Mesajde Balian » 01 Noi 2018, 20:56

kiloz scrie:Domnilor,sa nu va prostiti sa treceti pe mer.
Lucru mult,rame multe,caturi multe,familii slabe.
Micicum nu încape si albina si mierea în stupii mer.
Daca asi avea douzeci de ani asi începe cu boczonadi mare si în cuib si în cat! :lol:


Și eu am început cu ramă mai mare decât Dadant. Când am avut 20 de ani a mers cum a mers. Acum la aproape de 60
mă rupera. Am trecut pe MER. Este ceva mai bun, dar caut ajutor de 20 de ani. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori