Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde ignatov andrei » 09 Noi 2018, 23:44

5rame scrie:Domnilor, va rog sa nu incepeti...

Domnul Ignatov a spus altceva

Dar ce spune dansul poate sa fie punctul de plecare pentru o discutie constructiva, de unde toti sa invatam.

Sper mult in aceasta.

Multumesc,


Nu e momentul!

tiih scrie:Oricum concluziile nu se trag urmarind extremele.
...chemati-ma sa va infestez stupina,,cu doi trei virusi din aia periculosi pe care ai stiu si ai gasesc eu in niste stupine amarate.....si "oameni v-am facut"..peste 1 an...1 an jumate :shock:


Din punctul meu de vedere... discutiile sunt de ...
Mai bine lasa!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde peterneamt » 10 Noi 2018, 10:08

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde 5rame » 10 Noi 2018, 23:33

ignatov andrei scrie:
5rame scrie:Domnilor, va rog sa nu incepeti...

Domnul Ignatov a spus altceva

Dar ce spune dansul poate sa fie punctul de plecare pentru o discutie constructiva, de unde toti sa invatam.

Sper mult in aceasta.

Multumesc,


Nu e momentul!

tiih scrie:Oricum concluziile nu se trag urmarind extremele.
...chemati-ma sa va infestez stupina,,cu doi trei virusi din aia periculosi pe care ai stiu si ai gasesc eu in niste stupine amarate.....si "oameni v-am facut"..peste 1 an...1 an jumate :shock:


Din punctul meu de vedere... discutiile sunt de ...
Mai bine lasa!!!


Important e sa fie locul, domnul Ignatov, ca momentul... iarna e lunga, daca nu asta, poate cealaltă. Dragoste de albina și dorinta de-nvatare.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde cucubau » 11 Noi 2018, 09:33

tiih scrie:Fara a contrazice nici o propozitie din ce ati scris dvs...spun ca noi vorbim de doua aspecte diferite.si daca tinem cont ca paduchele este vectorul cel mai important al raspandirii virozelor..poate ca santeti de acord cu urmatorul exemplu....

Acesta este mărul discordiei sau partea înțeleasă mai puțin din apicultură. Păduchii răspândesc sau mai bine spus ajută la dezvoltarea virozelor precum și a bolilor bacteriene . Nu trebuie uitat însă celălalt aspect, și anume faptul că păduchii fără ajutorul dat de către bolile bacteriene nu ar fi atât de agresivi.
Și mai este un amănunt foarte esential, îmțeles și mai puțin : efectul insecticidelor sistemice , in special în cea ce priveste favorizarea nosemozei care la rândul său favorizează varroua.
Toate acestea au făcut să apară falsa idee că varroua a devenit mult mai periculos și mai agresiv decât în anii de debut.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde 5rame » 11 Noi 2018, 10:05

Nu inteleg cum pot favoriza virozele dezvoltarea parchetului.
Am inteles ca o influenta foarte mare o are temperatura.
Paduchele se dezvolta foarte bine la 33-34 grade . Dar la 35 grade C fara fluctuațiile de temperatura ( stup deschis de prea multe ori primavara) dezvoltarea acestuia este încetinită.
Daca avem multi păduchi virozele se dezvolta și ele, albine agitate si întepate.
Dar va rog sa ma faceti sa inteleg cum virozele ajuta la înmultirea mai rapida a parchetului?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde cucubau » 11 Noi 2018, 10:45

5rame scrie:Dar va rog sa ma faceti sa inteleg cum virozele ajuta la înmultirea mai rapida a parchetului?

Explicația este foarte simplă:
Păduchele evoluează perfect pe puietul de trântori. În lipsa puietului de trântori femelele de varroua depun ouă în celulele de albine lucrătoare , unde în cazul familiilor sănătoase au șanse de 50% ca la eclozionarea albinei parazitate să aibă o fiică matură împerecheată.
În cazul familiilor afectate de boli bacteriene, in special nosemoza albinele doici își îndeplinesc mai greu sarcinile, fapt ce duce la prelungirea perioadei de dezvoltare a albinelor lucrătoare cu 1 , 2 chiar 3 zile .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde tiih » 12 Noi 2018, 15:01

cucubau scrie:
tiih scrie:Fara a contrazice nici o propozitie din ce ati scris dvs...spun ca noi vorbim de doua aspecte diferite.si daca tinem cont ca paduchele este vectorul cel mai important al raspandirii virozelor..poate ca santeti de acord cu urmatorul exemplu....

Acesta este mărul discordiei sau partea înțeleasă mai puțin din apicultură. Păduchii răspândesc sau mai bine spus ajută la dezvoltarea virozelor precum și a bolilor bacteriene . Nu trebuie uitat însă celălalt aspect, și anume faptul că păduchii fără ajutorul dat de către bolile bacteriene nu ar fi atât de agresivi.
Și mai este un amănunt foarte esential, îmțeles și mai puțin : efectul insecticidelor sistemice , in special în cea ce priveste favorizarea nosemozei care la rândul său favorizează varroua.
Toate acestea au făcut să apară falsa idee că varroua a devenit mult mai periculos și mai agresiv decât în anii de debut.


Eu scriu una si se intelege alta..total opus...
Am zis ca paduchele este vectorul cel mai important al raspandirii virozelor.. in organismul albinelor (in urma intepaturilor aplicate de paduche care suge hemolimfa albinei)
Nu am zis ca paduchele ajuta la dezvoltarea virozelor si a bolilor bacteriene :?
Nosema nu e o boala bacteriana...sa stiti....
Iar vectorul...e vector! si in matematica si in apicultura.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori