Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 15 Noi 2018, 21:33

Multumit oarecum ... capacele sant prea usoare, le ia vantul daca nu le pui ceva contra vantului.
Stupii sant de la Swienty, daca rentin bine. Nu am acordat atentie.
A, poate crezi ca sant ai mei. Nu.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde Balian » 15 Noi 2018, 23:43

Momentan cu ce sistem de stup lucrați, vă rog? :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 16 Noi 2018, 02:09

Cu MER si ME.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde Balian » 16 Noi 2018, 06:59

Dacă știu bine, d-voastră vă fabricați stupii și ramele.
Ce dimensiuni folosiți la rame? Mă refer la lățimea și
grosimea lețurilor, și ce părere aveți despre foițele de
plastic, ce se găsesc la noi?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Adi Hodis

Mesajde jonny_it » 16 Noi 2018, 17:07

Adi Hodis scrie:Cu MER si ME.


Care iti place mai mult? (Sper sa nu vada Cristi Vidican intrebarea mea).
Cristi sa stii ca MER este numarul 1 dar eu tot la ME ma gandesc :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Adi Hodis

Mesajde mausica » 17 Noi 2018, 01:46

Adi Hodis scrie:Cu MER si ME.

Parca imi aduc si acum aminte de pozele(de pe forumul vechi si nou)alea cu stupii dati cu ulei de in(parca) :D
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 17 Noi 2018, 19:12

Balian scrie:Dacă știu bine, d-voastră vă fabricați stupii și ramele.
Ce dimensiuni folosiți la rame? Mă refer la lățimea și
grosimea lețurilor, și ce părere aveți despre foițele de
plastic, ce se găsesc la noi?

Da, imi fac tot ... ramele sînt cele normale, atît la cuib cît si la magazii. Grosime speteze 20 mm/latime 23 mm. Distantiere Hfomann de 37 mm.
Foite de plastic se gasesc bune, eu am cumparat de la Apicola Merisani.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 17 Noi 2018, 19:17

jonny_it scrie:
Adi Hodis scrie:Cu MER si ME.


Care iti place mai mult? (Sper sa nu vada Cristi Vidican intrebarea mea).
Cristi sa stii ca MER este numarul 1 dar eu tot la ME ma gandesc :lol:

Îmi plac ambele, ca m-am scapat de caturi de ME pentru miere. Acuma sînt la cuiburi.
Tu te vezi capabil de ridicat caturi de ME pline cu miere si peste 10 - 15 ani ?. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 17 Noi 2018, 19:26

mausica scrie:
Adi Hodis scrie:Cu MER si ME.

Parca imi aduc si acum aminte de pozele(de pe forumul vechi si nou)alea cu stupii dati cu ulei de in(parca) :D

Ei da !. Cînd am intrat si eu primtre forumisti, aveam în plin proces trecerea pe MER. Stupii erau frumușei dar coloniile cam slabe, că nu vroiau mătcile sa ponteze în fagurii noi ... era un calvar. Cu trecerea anilor frumusetea stupilor s-a transformat ... deveniseră negri, urîți. Nu făceau cu ochiu nimanui, nici măcar hoților. Da stii ce regret oarecum ?. Eram mai liniștit cînd rămîneau nepăziți pe cîmp. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde Balian » 18 Noi 2018, 09:45

Adi Hodis scrie:Ei da !. Cînd am intrat si eu primtre forumisti, aveam în plin proces trecerea pe MER. Stupii erau frumușei dar coloniile cam slabe, că nu vroiau mătcile sa ponteze în fagurii noi ... era un calvar.

Exact prin această situația am trecut și eu.
Simt nevoie de informații despre MER. Înțeleg că acum cuiburile le aveți pe ME, dar ați avut și pe MER. Încă pe 3 corpuri. Ce experiență ați avut, vă rog cu această configurație?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Adi Hodis

Mesajde daffid mihailov » 18 Noi 2018, 18:22

Am un prieten care are 200 fam pe MER, dar zice ca ierneaza pe doua corpuri si restrange cuibul. Mi se pare mie sau nu asta e ideea de mer?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 18 Noi 2018, 19:10

Balian scrie:
Adi Hodis scrie:Ei da !. Cînd am intrat si eu primtre forumisti, aveam în plin proces trecerea pe MER. Stupii erau frumușei dar coloniile cam slabe, că nu vroiau mătcile sa ponteze în fagurii noi ... era un calvar.

Exact prin această situația am trecut și eu.
Simt nevoie de informații despre MER. Înțeleg că acum cuiburile le aveți pe ME, dar ați avut și pe MER. Încă pe 3 corpuri. Ce experiență ați avut, vă rog cu această configurație?

Stupina MER inca exista, nu are modificari.
Stupina ME a primit caturi de MER. Configuratia este 1 cat ME + 1 cam MER pentru matca/cuib + gratia + cat/uri dupa necesitate.
Ce experienta am avut ?. Fiti mai explicit va rog, la ce anume va referiti ?.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 18 Noi 2018, 19:20

daffid mihailov scrie:Am un prieten care are 200 fam pe MER, dar zice ca ierneaza pe doua corpuri si restrange cuibul. Mi se pare mie sau nu asta e ideea de mer?

Ideea este doar a sa. A mea nu.
Nu restring nimic. E foarte multa munca. Inseamna ca ierneaza si colonii slabe, poate ca nu ... insa dpmdvd scopul pregatirii urmatorului sezon este productia. Asta se realizeaza cu familii bune si foarte bune. Atunci trebuie bagat la iernat familii din aceasta categorie.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde Balian » 18 Noi 2018, 19:27

Nu vă incomodează că folosiți rame cu dimensiuni diferite (ME și MER) în cuib?
Experiență despre: ați scris mai demult (dacă amintesc bine!) că folosiți la MER, 3 corpuri pentru cuib.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 19 Noi 2018, 08:34

Balian scrie:Nu vă incomodează că folosiți rame cu dimensiuni diferite (ME și MER) în cuib?
Experiență despre: ați scris mai demult (dacă amintesc bine!) că folosiți la MER, 3 corpuri pentru cuib.

Nu ma incomodeaza deloc. Ramele îsi pastreaza caturile.
La MER, îmi amintesc ca asa am scris, unde necesita al 3-lea cat, îl dau. Unde nu, nu.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 19 Noi 2018, 08:38

Cornelioandanciu, te salut si eu !.
Ma bucur daca ti-am fost de ajutor.
Drumuri bune sa ai si sa te intorci sanatos si la punga gros, la cei dragi ai tai. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori