Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Mierea cu căpăceală

Mesajde peterneamt » 04 Dec 2018, 17:17

Mierea cu căpăceală - Medicamentul NATURAL cu performanţe greu de egalat

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Mierea cu căpăceală

Mesajde Neafiliatul » 05 Dec 2018, 08:50

Ce părere aveți de ceara din descăpăceala neagră prezentată la vânzare pe tarabe,în piețe sau la târguri?
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Mierea cu căpăceală

Mesajde Cristian IONITA » 05 Dec 2018, 11:03

inestetic si .... chiar scarbos ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Mierea cu căpăceală

Mesajde cristi_vidican » 05 Dec 2018, 11:18

Neafiliatul scrie:Ce părere aveți de ceara din descăpăceala neagră prezentată la vânzare pe tarabe,în piețe sau la târguri?

Dacă mierea este în faguri negri, și ceara din căpăceală va fi închisă la culoare.
Este foarte greu să ai la extras doar rame albe.
Sigur, cu puțină atenție, se pot sorta rame potrivite pentru așa ceva.
Mai ales că acest produs este unul „premium”, unde calitatea trebuie să fie pe primul loc
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mierea cu căpăceală

Mesajde Cristian IONITA » 05 Dec 2018, 11:26

Nu este deloc complicat, depinde de tipul stupului ... atat timp cat ramele de recolta nu sunt de acelasi tip cu cele de cuib nu este nici cea mai mica problema.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Mierea cu căpăceală

Mesajde cristi_vidican » 05 Dec 2018, 11:46

Cristian IONITA scrie:Nu este deloc complicat, depinde de tipul stupului ... atat timp cat ramele de recolta nu sunt de acelasi tip cu cele de cuib nu este nici cea mai mica problema.

Dacă nu ai gratie hanneman, mai scapă matca prin etaj și mai „poluează” niște rame de magazie.
Sau, după vreo 10-15 ani de activitate, ramele de magazie se închid la culoare.
Nu-mi zi să le topesc pt că niciodată nu sunt suficiente.

Anul acesta m-am pricopsit cu peste 500 de rame în care a crescut puiet (cam 1 generație) și care nu sunt în cuiburi.
Le voi folosi anul viitor la recoltă, dar ele sunt programate ca la toamnă, dacă nu măresc numărul de stupi, să le topesc.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mierea cu căpăceală

Mesajde Cristian IONITA » 05 Dec 2018, 12:06

cristi_vidican scrie:
Cristian IONITA scrie:Nu este deloc complicat, depinde de tipul stupului ... atat timp cat ramele de recolta nu sunt de acelasi tip cu cele de cuib nu este nici cea mai mica problema.

Dacă nu ai gratie hanneman, mai scapă matca prin etaj și mai „poluează” niște rame de magazie.
Sau, după vreo 10-15 ani de activitate, ramele de magazie se închid la culoare.
Nu-mi zi să le topesc pt că niciodată nu sunt suficiente.

Anul acesta m-am pricopsit cu peste 500 de rame în care a crescut puiet (cam 1 generație) și care nu sunt în cuiburi.
Le voi folosi anul viitor la recoltă, dar ele sunt programate ca la toamnă, dacă nu măresc numărul de stupi, să le topesc.


10-15 ani de activitate pentru o rama? ... tu realizezi ce rezevor de molimi si microbi se face acolo?
Eu rulez la cca 3-4 ani ramele ... fie cuib fie magazie. (la fiecare revizie sortez ramele crescute prost, cu celule de trantori, etc ... si oricum schimb pe sezon cca 1/3 dintre rame)
cele cateva rame in care a scapat regina nu ar trebui sa aiba mare impact ... eu unul nu le extrag deloc, le folosesc la roi si apoi le topesc
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Mierea cu căpăceală

Mesajde cristi_vidican » 05 Dec 2018, 12:32

Cristian IONITA scrie:Eu rulez la cca 3-4 ani ramele

Când ai 3-4 stupi, îți permiți să ai rame speciale pentru rapiță, pentru salcâm, pentru tei, pentru FS, pentru polifloră, toate crescute în cules separat de rapiță, salcâm etc :lol:

Și eu mi-am propus să dau la reformă tot unde s-a mai crescut puiet, dar poți?
Mi-am propus să am pe fiecare stup 5 magazii de 1/2, ca să pot să extrag acasă și să dau caturi la schimb. Problema e că dacă mai adaugi 10 stupi, atunci mai trebuie să faci rost de 50 de caturi. Ceea ce nu e simplu.
Dar, ușor, ușor, te ajungem din urmă și la 3-4 ani schimbăm ramele.

Ideea e că într-un an fiecare stup poate clădi lejer 20 r 1/2. Dar pentru asta e ceva de muncă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mierea cu căpăceală

Mesajde Cristian IONITA » 05 Dec 2018, 12:46

hmmm .... eu cred ca exagerati cu 5 caturi de schimb .... 3 sunt super suficiente .... :
Eu vorbesc de cazul meu ... sistem cuib 2xME + magazine 1/2
- rapita ... daca dai rame la crescut in cuib (cum am spus eu schimb minim 1/3 rame de cuib pe sezon) rar ai nevoie de al doilea magazin, unul este suficient in majoritatea cazurilor;
- salcam ... schimbi magazinul cu rapita cu unul "nou" ... aici situatia se inverseaza .... la majoritatea stupilor este neceasr si-al doilea magazin, mai ales daca ajungi cu stupi la salcam 2 ... intre timp extragi rapita ai disponibil primul mazagin.
- tei - faci schimb de magazine ... pui pe cel din care ai extras rapita si ridici pe cele cu salcam,
- floare - continuare ... pui magaziile din care ai extras salcxamul si ridici pe cele cu miere de tei


rame "speciale" sunt necesare doar ptr salcam ... nu este nici o pba daca la restul culesurilor se mai amesteca (rapita cu salcam, tei cu salcam, tei cu floare ... important este ca salcamul sa fie curat)

asta la nivel teoretic si de dorinta ptr ca din pacate in baragan problema este ca nu ai cum obtine salcam curat (indiferent de rame si magazine de schimb) ... o data ca se suprapune cu rapita ... si apoi chiar daca cade culesul de rapita albina tot va rula mierea de rapita din cuib in magazin ... pentru asta nu am solutie decat targetarea salcamului la deal ...

oricum ar fi ... 3 indeajuns.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Mierea cu căpăceală

Mesajde cristi_vidican » 05 Dec 2018, 13:02

Cristian IONITA scrie:hmmm .... eu cred ca exagerati cu 5 caturi de schimb .... 3 sunt super suficiente .... :

Cazul meu. Anul acesta.
La rapiță, aproape jumătate dintre stupi au avut nevoie de 3 magazii. A fost o rapiță bună, dar nu cea mai bună. Am avut și mai bună.
Când rapița mai dădea 2 kg/zi, deja salcâmul meu stropea.
Am luat toate caturile cu rapiță și le-am dus acasă la dezumidificat și extras.
Am avut doar 1 magazie goală la schimb.
Cu ea am început salcâmul, care s-a umplut în 3 zile.
M-am silit să extrag rapița și să vin cu caturi goale pt că venea salcâmul acela care vine doar odată la 7 ani.
Și așa a fost.

Ca să pot să stau liniștit îmi trebuie 3 corpuri la rapiță și 2 cu care să încep salcâmul.
În felul acesta stau liniștit să extrag rapița cu umiditatea optimă și este loc pt salcâm.
Anul acesta salcâmul meu a dat fix 11 zile. Unii stupi au băgat 4 magazii.
A fost un an strâns, dar dacă nu eram cât de cât pregătit, pierdeam miere, mai ales la salcâm.

Nu în fiecare an e așa, dar trebuie să fiu pregătit pentru astfel de situații.
La un mic număr de stupi e mai ușor. De la 50 în sus, orice mișcare costă mult.

P.S. Stupii mei la rapiță anul acesta. Primul dreptunghi
Fişiere ataşate
aWP_20180426_16_21_36_Pro.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mierea cu căpăceală

Mesajde Cristian IONITA » 05 Dec 2018, 13:17

frumos tizule ... si asa sa fie cat mai des :)

PS: daca ai fi bagat rame la construit in cuib la rapita poate scapai mai ieftin :)

PPS: cum desumificati mierea in caturi?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Mierea cu căpăceală

Mesajde Shrek » 05 Dec 2018, 13:30

cristi_vidican scrie:Dacă mierea este în faguri negri, și ceara din căpăceală va fi închisă la culoare.

Da-mi voie sa te contrazic in legatura ce aceasta afirmatie! Daca mierea provine din cules, abundent sau nu, ea va fi depozitata în faguri crescuți ( ingrosati) proaspăt, deci si capacele vor fi albe, chiar dacă fagùrele este vechi de cand lumea. Adu-ți aminte cum arata ramele în timpul culesului de salcam si tei! ( eu nu merg la răpită si nici fs, deci nu stiu cum arata) Explicatia pentru culoarea inchisa ă " capacelii" poate fi ca apicultorii, amestecă si crescături in capaceala, ori "descapaceste"juma' din grosimea femei. Explicatia cea mai simpla este ca nu este capaceala si este ceara ordinara, topita si decantata de cel puțin două ori! Probabil, după ce a muscat-o cu faguri de parafină si urme vagi de ceara, omul ă decis să vândă ceara veche pe post de ceara bio!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Mierea cu căpăceală

Mesajde cristi_vidican » 05 Dec 2018, 13:36

Cristian IONITA scrie:PPS: cum desumificati mierea in caturi?


Anul acesta am încercat prima dată.
Dar, din discuțiile cu Dan Mărgărit, care face dezumidificare la greu, sunt necesare următoare condiții:
- Cameră cât mai bine izolată pentru a nu pierde căldura.
- Căldură, cât mai mare. Ei au încălzire în pardosea.
- Ventilație cât mai puternică
- Dezumidificator cât mai bun.
- Aerul să intre printre rame.

Dacă e așa, în max 2 zile trebuie să aduci mierea de la 20% la 18%.
Anul acest am avut probleme cu umiditatea mierii și la FS.
Așa că, nu se mai poate fără dezumidificare. Numai eu știu cât mai rugat de achizitor să mi-o ia la 19,5% mierea.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mierea cu căpăceală

Mesajde cristi_vidican » 05 Dec 2018, 13:41

Shrek scrie:
cristi_vidican scrie:Dacă mierea este în faguri negri, și ceara din căpăceală va fi închisă la culoare.

Da-mi voie sa te contrazic in legatura ce aceasta afirmatie! Daca mierea provine din cules, abundent sau nu, ea va fi depozitata în faguri crescuți ( ingrosati) proaspăt, deci si capacele vor fi albe, chiar dacă fagùrele este vechi de cand lumea. Adu-ți aminte cum arata ramele în timpul culesului de salcam si tei! ( eu nu merg la răpită si nici fs, deci nu stiu cum arata) Explicatia pentru culoarea inchisa ă " capacelii" poate fi ca apicultorii, amestecă si crescături in capaceala, ori "descapaceste"juma' din grosimea femei. Explicatia cea mai simpla este ca nu este capaceala si este ceara ordinara, topita si decantata de cel puțin două ori! Probabil, după ce a muscat-o cu faguri de parafină si urme vagi de ceara, omul ă decis să vândă ceara veche pe post de ceara bio!

Și tu ai dreptate ...
Dar, în practică, întâlnești tot felul de situații.
Nu întotdeauna ai cules care să îngroașă ramele.
Iar, dacă se descăpăcește cu cuțitul/mașina, atunci se intră mai adânc.
Posibil ca cine vrea să facă profit, bagă în borcan ceara de la descăpăcire, peste care toarnă miere din centrifugă.
Din câte știu eu, căpăceala e formată din acel căpăcel (și mierea aferentă), care se recoltează cu furculița.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori