Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2018, 11:02

csaa scrie:
Cristian IONITA scrie:Sora ta a asistat "pe viu" la demonstratie & reprimare? ....

eu nu as numi deloc "manifestatie pasnica" pe cea in care 2 auto ale politiei au fost parcate "pe lateral" si apoi incendiate .... dar nici nu am pretentii de discernamnat chiar asa de la toata lumea

sa inteleg ca dupa tine am fi fost "mai romani" acum 20 de ani (de fapt banuiesc ca tu te referi la acum 30 de ani ... la modul comunistoid) ?

Sa inteleg ca aia in care se arunca cu pietre si molotoave e pasnica. In mintea ta.
Si nu mai face presupuneri pentru mine. Habar nu ai ce vrei pana nu primesti mail-ul de confirmare, daramite sa gandesti cam ce as vrea eu.
Unii dintre noi sunt mandri ca sunt romani, alti, precum Cioran, au un sentiment de vinovatie din cauza asta.


Observ ca nu ai raspuns la intrebarea referitoare la faptul daca sora dumneavoastra a vazut pe viu sau nu "represiunea" de la Bruxelles ....

Daca prin pietre si molotoave te referi la ce s-a intamplat in Bucuresti - eu care am participat la cateva manifestatii te asigur ca nu au fost decat cazuri izolate si chiar si acelea foarte probabiol au fost facute de catre provocatori .... unii dintre ei chiar din jandarmerie ... violenta nu a fost regula printre manifestantii din romania ... decat din partea jandarmilor ... mai ales din partea acelora care si-au "protejat" numerele de identificare.
Fi te rog bun si ajuta-ma ca sa inteleg la ce te referi prin "buni romani"? asa cum ai remarcat si tu interpretarea este larga ... ne-ar fi tutoror mai simplu sa stim de fapt cum intelege fiecare dinte noi.
Eu de exemplu nu includ la "buni romani" pe cei sparg caramizi in piept de cat de buni, harnici si loiali sunt ei statului ... indiferent daca statul este condus/reprezentat de catre jigodii .... cum ar fi condamnati penali ptr frauda electorala sau sefi de politie care participa la ritualuri mafiote.

Un exemplu de loialitate ... pe care eu nu am cum sa-l impartasesc
Fişiere ataşate
47375768_2514332091917927_1193891549830709248_n.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 06 Dec 2018, 11:32

csaa scrie:
feederman scrie:Paralela 45 trece si pe la unii si pe la altii. Unul, mare ganditor de la Olt:„De cine suntem numiţi extremişti? De #Rezist, Antifa de România? Haideţi să-i ocolim, să-i sărim, să trecem pe lângă ei, pentru că sunt un fir de praf, un firicel mic de praf în drumul nostru spre a cuceri istoria pe care o merităm.” Altul de la Potomac, fost taietor de lemne, care nu a cucerit istoria, dar a facut-o: Abraham Lincoln — 'The best thing about the future is that it comes one day at a time.'
Tradus in romaneste inseamna: Ulciorul nu merge de multe ori la apa. Intr-o zi va ajunge cioburi. Impreuna cu alte oale si ulcele ce se cred potire de cristal.

Cred ca diferenta o da modul cum privim cozile de topor.

Este un mare adevar aici; o coada sau mai multe cozi de topor, privind spre suratele lor, vor spune cu incantare: uau! Ce falnici stejari! Un fir de praf, privind spre aceleasi cozi, va murmura : Intr-o zi, tot pe farasul de cenusa vei ajunge. “ …it comes one day at a time”.
"csaa"Unii dintre noi sunt mandri ca sunt romani, alti, precum Cioran, au un sentiment de vinovatie din cauza asta.

Dragostea si patriotismul , ambele stari de satisfactie personala , sunt cauzate de o anumita chimie, proprie persoanei in cauza. Printre altele dragostea trece - mai ales la final- si prin stomac. Patriotismul este o stare mai complexa, in care in mod hotarator intervine statul: statul degeaba la serviciul de stat, statul in hainele statului si statul de plata. Toate si mai ales statul de plata au rol determinant in aparitia si consolidarea mandriei de a fi roman. La fel ca si cuponul de pensie care indica un numar format din 4; 5 cifre , din care prima, obligatoriu mai mare de 3. Si fireste umerii garboviti de povara epoletilor purtati in tinerete. Mandrie care poate fi sporita printr-o deplasare la magazinul de ciocolata din Bruxeles, ca ala cu covrigi din Zimnicea le pute. De aceea pentru cei ce-si petrec timpul liber in avionul de Bruxeles, este de neinteles faptul ca 5 milione de romani, mai aproape sau mai departe de Bruxeles, si alti 2 milioane ramasi la glie, lucratori in trei schimburi, platiti pe salariul minim, nu prea le au cu mandria de a fi roman. La fel de neintelesi sunt si copii diasporei pe care-i apuca un plans total lipsit de patriotism, atunci cand , pocinoage facand, sunt amenintati ca se muta definitiv in patria mama.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 06 Dec 2018, 12:09

Cristian IONITA scrie:..
Observ ca nu ai raspuns la intrebarea referitoare la faptul daca sora dumneavoastra a vazut pe viu sau nu "represiunea" de la Bruxelles ....

Daca prin pietre si molotoave te referi la ce s-a intamplat in Bucuresti - eu care am participat la cateva manifestatii te asigur ca nu au fost decat cazuri izolate si chiar si acelea foarte probabiol au fost facute de catre provocatori .... unii dintre ei chiar din jandarmerie ... violenta nu a fost regula printre manifestantii din romania ... decat din partea jandarmilor ... mai ales din partea acelora care si-au "protejat" numerele de identificare.
Fi te rog bun si ajuta-ma ca sa inteleg la ce te referi prin "buni romani"? asa cum ai remarcat si tu interpretarea este larga ... ne-ar fi tutoror mai simplu sa stim de fapt cum intelege fiecare dinte noi.
Eu de exemplu nu includ la "buni romani" pe cei sparg caramizi in piept de cat de buni, harnici si loiali sunt ei statului ... indiferent daca statul este condus/reprezentat de catre jigodii .... cum ar fi condamnati penali ptr frauda electorala sau sefi de politie care participa la ritualuri mafiote.

Un exemplu de loialitate ... pe care eu nu am cum sa-l impartasesc

Pe viu, dovlecel, pe viu. Daca citeai mesajul initial ti-ai fi dat seama.
Cazuri izolate au fost si la aia, ca nu toti au dat foc la masini.
In rest ai bagat numai fomfleuri de fraier. Tu te crezi inteligent daca arunci epitete si divaghezi. Nu esti, tot la transporturi...
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 06 Dec 2018, 12:31

feederman scrie:
csaa scrie:
feederman scrie:Paralela 45 trece si pe la unii si pe la altii. Unul, mare ganditor de la Olt:„De cine suntem numiţi extremişti? De #Rezist, Antifa de România? Haideţi să-i ocolim, să-i sărim, să trecem pe lângă ei, pentru că sunt un fir de praf, un firicel mic de praf în drumul nostru spre a cuceri istoria pe care o merităm.” Altul de la Potomac, fost taietor de lemne, care nu a cucerit istoria, dar a facut-o: Abraham Lincoln — 'The best thing about the future is that it comes one day at a time.'
Tradus in romaneste inseamna: Ulciorul nu merge de multe ori la apa. Intr-o zi va ajunge cioburi. Impreuna cu alte oale si ulcele ce se cred potire de cristal.

Cred ca diferenta o da modul cum privim cozile de topor.

Este un mare adevar aici; o coada sau mai multe cozi de topor, privind spre suratele lor, vor spune cu incantare: uau! Ce falnici stejari! Un fir de praf, privind spre aceleasi cozi, va murmura : Intr-o zi, tot pe farasul de cenusa vei ajunge. “ …it comes one day at a time”.
"csaa"Unii dintre noi sunt mandri ca sunt romani, alti, precum Cioran, au un sentiment de vinovatie din cauza asta.

Dragostea si patriotismul , ambele stari de satisfactie personala , sunt cauzate de o anumita chimie, proprie persoanei in cauza. Printre altele dragostea trece - mai ales la final- si prin stomac. Patriotismul este o stare mai complexa, in care in mod hotarator intervine statul: statul degeaba la serviciul de stat, statul in hainele statului si statul de plata. Toate si mai ales statul de plata au rol determinant in aparitia si consolidarea mandriei de a fi roman. La fel ca si cuponul de pensie care indica un numar format din 4; 5 cifre , din care prima, obligatoriu mai mare de 3. Si fireste umerii garboviti de povara epoletilor purtati in tinerete. Mandrie care poate fi sporita printr-o deplasare la magazinul de ciocolata din Bruxeles, ca ala cu covrigi din Zimnicea le pute. De aceea pentru cei ce-si petrec timpul liber in avionul de Bruxeles, este de neinteles faptul ca 5 milione de romani, mai aproape sau mai departe de Bruxeles, si alti 2 milioane ramasi la glie, lucratori in trei schimburi, platiti pe salariul minim, nu prea le au cu mandria de a fi roman. La fel de neintelesi sunt si copii diasporei pe care-i apuca un plans total lipsit de patriotism, atunci cand , pocinoage facand, sunt amenintati ca se muta definitiv in patria mama.

Uau! Cate balarii ai putut sa bagi intr-o postare!!! Pentru tine patriotismul trece prin stomac!!!???? Bine de stiut. Inseamna ca patria ta e acolo unde te saturi!
Si o spui asa...cum ca ar trebui sa ma simt vinovat ca primesc salariu pentru munca mea, iar nea Vasile sa se simta vinovat pentru pensie. Poate ca ar trebui sa mai aducem de acasa!
Tu chiar nu gandesti inainte sa scrii sau vrei doar sa inciti?
Faci tot felul de presupuneri fara a avea nici o baza. De unde draq ai dedus tu ca sora mea ar avea epoleti? Sau ca eu as merge frecvent la Bruxelles? Sau ....ce PLM ai mai dedus tu?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2018, 12:36

Te rog sa fii ceva mai intelegator cu cei ca mine ... care nu ne ridicam nici de departe la inaltimea ta (vorbim de cea spirituala ca daca o punem pe cea reala stim ca poti vorbi la "microfonul pentru copii" fara sa te apleci) ... la inaltele si elevatele tale studii ... bla bla

dar uite ce ai scris tu

csaa scrie: ...
Sora mea tocmai a venit de la Bruxelles unde a asistat la ”reprimarea sangeroasa a unei manifestatii pasnice”. Fortele de ordine au folosit tunuri de apa nu aspersoare ca la noi, bastoanele erau de textolit nu din cauciuc, protestatarii au gustat din plin bocancii jandarmilor, presa (indiferent de coloratura) nu a condamnat actiunea ”iresponsabila” a fortelor de ordine. ...


Pana una alta ... in Romania nu a fost nici o singura masina incenditata ... cu atat mai mult o masina a autoritatilor .... asa ca eu cel putin nu pot sa vad similaritatea .... dar cum spuneam mai sus ... eu nu sunt la nivelul tau (vorbesc de cel spiritual bineintele ... :) )

Mi-am permis sa te intreb daca sora ta chiar a vazut pe viu ... pentru ca eu am discutat cu oameni care au fost si sunt in continuare acolo ... si dupa ei interventia nu a diferit foarte mult de cele obisnuite (acolo protestele in strada sunt relativ cotidienee ... daca trece o luna fara asa ceva atunci sigur in luna urmatoare vor fi cel putin doua) ... oricum acolo fortele de interventie aveau indicativele nemascate ... au intervenit ptr situatii clare de violenta, nu au lovit manifestantii in cap ... ba nici macar in mod exagerat ci doar cat a fost suficient ptr imobilizare .... etc
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2018, 12:38

csaa scrie: ....
Uau! Cate balarii ai putut sa bagi intr-o postare!!! Pentru tine patriotismul trece prin stomac!!!???? Bine de stiut. Inseamna ca patria ta e acolo unde te saturi!
Si o spui asa...cum ca ar trebui sa ma simt vinovat ca primesc salariu pentru munca mea, iar nea Vasile sa se simta vinovat pentru pensie. Poate ca ar trebui sa mai aducem de acasa!
Tu chiar nu gandesti inainte sa scrii sau vrei doar sa inciti?
Faci tot felul de presupuneri fara a avea nici o baza. De unde draq ai dedus tu ca sora mea ar avea epoleti? Sau ca eu as merge frecvent la Bruxelles? Sau ....ce PLM ai mai dedus tu?


daca ai avea minima decenta te-ai "simti" ca faci "munca" de slugoi .... dar stim ca nu ai .... si de aceea nici pretentii nu avem

iar daca pensia lui nea Vasile vine ptr aceleasi acticvitati ca ale lui Visinescu & Ficior atunci nu vad de ce nu ar trebui sa se simta vinovat?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 06 Dec 2018, 13:03

Ma tu nu esti doar prost. Esti si foarte prost si foarte nesimtit.
Ti le explic pe rand, desi nici asa nu am sperante ca le vei intelege.
1. sora mea.....a asistat la..... Care parte nu ai inteles-o? Pentru ca te stiu prea prost sa cauti, iti dau eu definitia din DEX: ASISTÁ, asíst, vb. I. 1. Intranz. A fi de față, a lua parte (la...).
2. Slugoi sunt maicata si taicatu ca au fost obligati sa creasca un asemenea imbecil
3. daca ai avea tu o minima decenta, la cat d eluptator anticoruptie, antiguvern si anti PSD te-ai declamat, dupa ce ai fost dat in vileag ar fi trebuit sa mergi la doi metri pe sub metrou. Dar de unde decenta, de unde bun simt!? Le-a pierdut cineva sa le gasesti tu?

PS - DEX = dictionar explicativ
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2018, 13:08

ops .... atat de repede ai ajuns la .... "lipsa de argumente" .... este ca e mai simplu cand discuti cu bulanu?

cum adica am "fost dat in vileag"? ... :oops:

PS: atentie te rog la gramatica .... ca doar nu vrei sa credem ca si scoala ta e degeaba

https://www.youtube.com/watch?v=ALFH3OWCvcc
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 06 Dec 2018, 13:16

De ce dovlecel cu bulanu'? Daca iti arat cat de imbecil esti inseamna ca sunt violent?
Pentru tine definitia din DEX inseamna lipsa de argumente? Adica ....cine e dom'le DEX -ul asta? Nu l-am vazut la proteste si isi permite sa dea cu definitii....asa.....sa iti strice tie cheful.

Ai si uitat cand ti-am aratat de unde iti iei salariul? Maaaaa! Am uitat o calitate de-a ta: uiti repede, ai o memorie selectiva, mult prea selectiva!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2018, 13:21

offf .... norocul meu ca mi-ai aratat tu de unde iau salariu ... ca altfel nu as fi stiut.

Garciulica ... eu nu am facut niciodata un secret din asta ... deci nu vad cum ai putea sa "dai in vileag" ... "sa-mi arati" ...

Te asigur ca aspectul acesta te pasioneaza pe tine (si pe Shrek, si pe altii incapabili de un dialog argumentat) mai mult decat pe tine ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 06 Dec 2018, 13:25

EEE! De aia te aratai tu asa deranjat? Ca stia toata lumea?
Nu cred!!!! Ipocrit mic si mincinos (mare) ce esti!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 06 Dec 2018, 13:33

Concluzia, Dovlecel, ca pierd concediul explicandu-ti definitii, este ca datorita unor nemernici spiritul national s-a diminuat. Nu s-a pierdut, s-a diminuat. Daca la acei nemernici au pus botul niste trompete care se ghideaza strict dupa dictonul ubi bene ibi patria....asta e rezultatul.
Pacat!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2018, 13:41

De deranjat m-a deranjat, si ma derajeaza in continuare faptul ca acest aspect este pus pe tapet (la nivel de "ba pe-a ma-tii") in discutii care au cu totul alt subiect.

Ai dreptate cu pierdutul concediului .... mai bine ai revizuii gramatica limbii romane :), mai ales capitolul folosirii cratimei

Daca totusi binevoiesti in a continua pe aici ... sunt curios ce gasesti a fi condamnabil in abordarea "ubi bene ibi patria" .... chiar si in cazul tau imi vine greu sa accept ca-i consideri lipsiti de patriotism pe toti cei care au ales (aleg in continuare) sa traiasca pe alte meleaguri.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2018, 13:48

De deranjat m-a deranjat, si ma derajeaza in continuare faptul ca acest aspect este pus pe tapet (la nivel de "ba pe-a ma-tii") in discutii care au cu totul alt subiect.

Ai dreptate cu pierdutul concediului .... mai bine ai revizuii gramatica limbii romane :), mai ales capitolul folosirii cratimei

Daca totusi binevoiesti in a continua pe aici ... sunt curios ce gasesti a fi condamnabil in abordarea "ubi bene ibi patria" .... chiar si in cazul tau imi vine greu sa accept ca-i consideri demni de tavaleala pe toti cei care au ales (aleg in continuare) sa traiasca pe alte meleaguri.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 06 Dec 2018, 15:58

Cristian IONITA scrie:Te asigur ca aspectul acesta te pasioneaza pe tine (si pe Shrek, si pe altii incapabili de un dialog argumentat) mai mult decat pe tine ...

Cu mine ce ai? Te mănâncă.......?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 06 Dec 2018, 17:00

csaa scrie:Uau! Cate balarii ai putut sa bagi intr-o postare!!! Pentru tine patriotismul trece prin stomac!!!???? Bine de stiut. Inseamna ca patria ta e acolo unde te saturi!
Si o spui asa...cum ca ar trebui sa ma simt vinovat ca primesc salariu pentru munca mea, iar nea Vasile sa se simta vinovat pentru pensie. Poate ca ar trebui sa mai aducem de acasa!
Tu chiar nu gandesti inainte sa scrii sau vrei doar sa inciti?
Faci tot felul de presupuneri fara a avea nici o baza. De unde draq ai dedus tu ca sora mea ar avea epoleti? Sau ca eu as merge frecvent la Bruxelles? Sau ....ce PLM ai mai dedus tu?

Mi-era dor de cuvantul instigare si de o infierare militieneasca; nu l-am mai auzit de la ultima cuvantare a toa’sului tutulor. Asa te vreau. Mai cauta si vei gasi. Lipsesc de aici si alte epitete: imperialism, legionary, iredentistii, mosierii si patronii si desigur sorosistii. Ar fi un crez cu adevarat democratic, o profesiune de credinta. Regret sincer ca transpiri incercand cu disperare sa descifrezi sensul unor asertiuni, in scopul transferului intr-un domeniu accesibil perceptiei tale. Dupa acest schimb de informatii sunt convins ca cine nu merge macar o data pe an la Bruxeles sau barem la Paris, ca sa faca piata, face umbra pamantului degeaba. Cu multa jena recunosc, ca umbra mea acopera cu nesimtire o mare parte din suprafata patriei. De aceea voi expune in clar , ca sa nu incaruntesti prea tare. Am si eu o nelamurire. Cum a stiut surioara ca bastonul nu era un pulan. A facut pe Sherloc Holmes si si-a luat cu d-ei lupa Made in PRC? A pus mana pe el si a vazut fibrele de textolit? S-a varat cu curaj intre jandarmi, a prins unul - baston, nu jandarm- l-a strans cu putere, ca pe volanul de dacia 1300 si a constatat ca nu are duritatea PLM? Un ochi de soim, o intuitie de otel Solingen, un process de cunoastere instantaneu, suprapus peste o oarecare experienta anterioara , cu siguranta ca a ajutat-o.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori