Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde jonny_it » 07 Dec 2018, 14:53

Sa vedem si parerea a cat mai multi apicultori:

https://goo.gl/forms/GlLQHfxyKETPhnoE3

Puneti va rog link-ul si pe facebook sau unde sunt apicultori sau discutii in acest sens.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde Cristian IONITA » 07 Dec 2018, 16:05

ai ratat versiunea ameliorarii "locale" ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde jonny_it » 07 Dec 2018, 16:14

Cristian IONITA scrie:ai ratat versiunea ameliorarii "locale" ...


"Importul sa fie interzis in totalitate si selectia sa se faca doar pe rasa locala dar cu mai multa implicare din partea apicultorilor si a ICDA."

.. am mers pe ideea sa schimbam ceva ca altfel exista si varianta:

"Sa ramana ca acum, importul interzis si selectie aproape zero."
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde Cristian IONITA » 07 Dec 2018, 16:26

ce intelegi tu prin "rasa locala" .... ca albina prasita (ameliorata ... ca selectia este deja exagerat) in baragan are destul de putin in comun cu cea din banat .... si tot asa


dupa umila mea opinie am avea de castigat daca am selectiona / ameliora la nivel local (ceva de genu raza de 70-80 Km), bineinteles ramane in discutie pastoralul ....

dar eu sunt un simplu amator ... nu am nimic de castigat sau de pierdut ... si nici regine de promovat :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde jonny_it » 07 Dec 2018, 17:01

Cristian IONITA scrie:ce intelegi tu prin "rasa locala" ....


Albina existenta in Romania. Este normal sa existe variatii.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde Shrek » 07 Dec 2018, 17:17

Nu stiu cat de adevarata este harta dar nu prea arata bine
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0694530302
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde jonny_it » 07 Dec 2018, 18:23

cornelioandanciu scrie:Eu de ceva vreme nu mai am stupi, dar am urmarit fenomenul cu foarte multa atentie. Ce se urmareste : crearea unor asa zise ferme de elita care ele numai si numai ele pe fata pamantului romanesc sa aibe dreptul sa produca si sa COMERCIALIZEZE matci , spunand fraierilor ca ei si numai ei obliga pe toata lumea sa cumpere de la ei carpatina pura. Vazand aceasta, imi vin in minte cuvintele rapsodului popular , care intr-un cantec zicea asa de frumos ""Iaca p...la, Marioara ! "" Alti banditi care isi bat joc de apicultori ! PEntru ca acum , apicultorii de rand nu au voie sa vanda regine , ca, vezi doamne, doar cativa banditi stiu cum s-o faca !
Aceste ferme de multiplicare controlata ar fi foarte valoroase doar intr-un mediu concurential, cand apicultorul , vazand calitatea deosebita a reginelor produse la aceste ferme, nu isi va mai produce el singur reginele, si va renunta sa vanda regine, deoarece cel facute de smecheri vor fi mai bune si mai ieftine. Dar pana cand in aceasta treaba este valabila politica pumnului in gura, subscriu la cele spuse de rapsodul popular :""iaca p...la , Marioara, mai, mai ! ""


Asta este si ideea, sa se creeze mai multe ferme de elita. Acum ele sunt denumite "de multiplicare". Problema este sa se faca si selectie, adica sa nu vand ceva ce eu deja am. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde jonny_it » 07 Dec 2018, 18:23

Shrek scrie:Nu stiu cat de adevarata este harta dar nu prea arata bine
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0694530302


Nu se vede harta
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde kiloz » 07 Dec 2018, 19:27

Numai cei alesi! Nu oricine intra în rai!

De ce are culorile faine.
Si mai ales potrivite adevarului!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde Shrek » 07 Dec 2018, 19:40

jonny_it scrie:Nu se vede harta

Poate nu ai varsta prevăzută de lege! La mine se vede dar io imi plătesc abonamentu' la net!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde Cristian IONITA » 07 Dec 2018, 19:57

Va rog sa nu-l suparati pe cacacea ... nu de alta dar apoi iar ne spamuieste cu pseudopamflete
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde cucubau » 09 Dec 2018, 20:17

Din punctul meu de vedere subiectul discuției poate fi foarte fierbinte.
Sunt mulți apicultori chiar foarte mulți care încearcă să elimine problemele de sănătate ale familiilor ce le administrează prin schimbatrea mătcilor din familiile cu probleme cu mătci de calitate. În același timp crează famiilii noi cu mătci de la alti poducători .
La final fac bilanțul:
-"n" mătci de la producătorul X (folosite la indreptarea familiilor cu probleme). Procent 20% bune restul catastrofă.
-"n" mătci de la producătorul y (folosite pentru formarea de noi familii). Procent 60-70% restul catastofă.
Concluzie Y este serios , X un șarlatan.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde Balian » 09 Dec 2018, 20:27

cucubau scrie:Din punctul meu de vedere subiectul discuției poate fi foarte fierbinte.
Sunt mulți apicultori chiar foarte mulți care încearcă să elimine problemele de sănătate ale familiilor ce le administrează prin schimbatrea mătcilor din familiile cu probleme cu mătci de calitate. În același timp crează famiilii noi cu mătci de la alti poducători .
La final fac bilanțul:
-"n" mătci de la producătorul X (folosite la indreptarea familiilor cu probleme). Procent 20% bune restul catastrofă.
-"n" mătci de la producătorul y (folosite pentru formarea de noi familii). Procent 60-70% restul catastofă.
Concluzie Y este serios , X un șarlatan.


Dalungul anilor exact la această concluzie am ajuns şi eu. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde tiih » 10 Dec 2018, 15:36

cucubau scrie:Din punctul meu de vedere subiectul discuției poate fi foarte fierbinte.
Sunt mulți apicultori chiar foarte mulți care încearcă să elimine problemele de sănătate ale familiilor ce le administrează prin schimbatrea mătcilor din familiile cu probleme cu mătci de calitate. În același timp crează famiilii noi cu mătci de la alti poducători .
La final fac bilanțul:
-"n" mătci de la producătorul X (folosite la indreptarea familiilor cu probleme). Procent 20% bune restul catastrofă.
-"n" mătci de la producătorul y (folosite pentru formarea de noi familii). Procent 60-70% restul catastofă.
Concluzie Y este serios , X un șarlatan.


Nu vreau iarasi sa va contrazic,nu vreu sa imi impun pe acest forum ideile si metodele mele de lucru in ale albinelor,..chiar spre deosebire de multi altii,eu sant printre putini care recunosc ca m-am inscris pe acest forum nu sa detaliez metodele mele de lucru in ale albinelor, ci doar sa incerc sa atentionez si sa scot in evidenta, dupa 38 ani de apicultura,pericolele care lovesc in apicultura si care nu pot fi eradicate decat prin unirea tuturor apicultorilor mari sau mici,cu cativa stupi sau cu sute de stupi.....
--atacul prigoriilor(minim o pasare disparuta pe an la 10 familii detinute!...)
-atacul si raspandirea bolilor datorita viespilor (minim10 viespi moarte pentru fiecare familie de albine detinuta.!..)
-pericolul virozelor mult mai mare decat atacul paduchelui daca se face un tratament corect impotriva ultimului (minim 5faguri negri in care a fost crescut puiet,mai vechi de 3 ani la topit!)
-pastoral fara nici o mortaciune suspecta de n boli!

Dar nu pot sta pasiv cand se emite niste inexactitati...
1)Apicultorii care incearca sa elimine problemele de sanatate ale familiilor doar prin schimbarea matcilor pur si simplu nu sant apicultori in adevaratul sens al cuvantului.Cum poti scapa de LE,LA,varos,nosema doar numai schimband matca(nu tu faguri schimbati,nu tu lazi dezinfectate,nu tu tratamentul albinelor afectate????)Adevarul asta o fi valabil doar pentru comerciantii de matci!!!
2)Daca ignori factorul boala,procentul de "n"matci de la producatorul X sau Y... este fals si nu stii care producator este serios si care este sarlatan.!!!...
3)Chiar daca matcile ar fi introduse in familii de albine perfect sanatoase si intr-o zona indemna de boli..doar 60...70% din matcile fiice se ridica la nivelul matcilor mama datorita calitatii trantorilor cu care se imperecheaza sau a genelor"recesive"....etc....
Tocmai acest lucru e unul din motivele pentru care eu nu vand matci si nici nu incurajez cumpararea de matci pentru a scapa de probleme.
La mine calitatea noilor matci primeste verdictul abia dupa 10 luni de la eclozare(a doua parte a lunii aprilie).Abia atunci pot garanta calitatea matcii si pot afirma sub semnatura ca respectiva matca,preluind insusirile valoroase ale parintilor imi poate da mie,sau la altii(intr-un an mediu in ce priveste factorii favorizanti productiei de miere) cam 20kg miere/an,...40kg miere/an...60kg miere/an.....GARANTAT!
Cati au curajul sa semneze ....dintre "asazisii" mari producatori de matci ??.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde mausica » 10 Dec 2018, 16:04

Pai cum sa iti garanteze daca ei produc/vand pe banda rulanta ?
Ca vin ei si zic ca urmaresc 1-2 sapt ponta si abia apoi recolteaza matcile....fix pix
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde jonny_it » 10 Dec 2018, 17:01

tiih scrie:Cati au curajul sa semneze ....dintre "asazisii" mari producatori de matci ??.....


Nici unul. Pentru ca daca clientul vrea regina pentru a scapa de loca despre ce productie sa mai vorbim?! :)
Reginele nu se vand aiurea. In general reginele se vand la cunoscuti/prieteni/dupa ce vezi stupina crescatorului sau si mai bine faci o vizita. "Vizitezi" butoaiele cu miere nu albinele, albine are toata lumea, productie mare nu fac prea multi. Sau ceri niste facturi cu vanzarea de miere/polen+etc :)
Mie cel mai mult imi plac cei care fac doar regine si nu muldaresc centrifuga deloc.

Semnat: Jonny - un mic producator de regine.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Următorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori