Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 10 Dec 2018, 12:03

bine cacahcea .... fie precum spui tu ...

intre timp:
Fişiere ataşate
48363964_649773712087038_8708827571745193984_n.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 10 Dec 2018, 18:32

peterneamt scrie: În sud toți sunt corupți și coruptibili la toate nivelurile și proști ca mine care cred în libertate, dreptate și cinste, sunt pe cale de dispariție !

Atata timp cat mai sant oameni care au curaj si discernamant pentru a recunoaste defectele neamului sau , tara asta are sanse de redresare. A-ti iubi tara inseamna sa suferi pentru relele care o macina, mai degraba decat afirmatiile patriotarde ipocrite, fara acoperire in atitudini si fapte.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ignatov andrei » 11 Dec 2018, 02:17

Cateodata, macroul a fost considerat otravitor (sau neconform cu alimentatia umana)...
Cei doi "macroi", sunt buni de mancat...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui


Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 11 Dec 2018, 10:20

nu te grabi cu concluziile .... este de neam prost sa intri in sala (deranjezi) spectacolele "life". In cazul acesta foarte bine a procedat dl. Lese ... poate ca asa mai scade nivelul de mitocanie si marlanie.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 11 Dec 2018, 10:22

cornelioandanciu scrie:Deci sa reluam .Dupa cum v-am spus, treaba in Franta este groasa rau. In aceasta seara la tv am vazut un Macron speriat, care a promis mariri salariale, masuri de protectie sociala, etc, in conditiile in care s-a renuntat la acel impozit care ar fi dus combustibilul la 2 euro. Deci se poate si fara acel impozit . A promis 100 de euro, exact cum promitea Ceausescu mai ieri, pare-mi-se ! Aviz amatorilor , adica acelor indivizi care isi inglodeaza poporul in taxe si impozite ! Cunoasteti vreun exemplu de astfel de tara ? 8-)



tare slabi trebuie sa fie consilierii dlui Macron ... chiar nici unul dintre ei sa nu fi stiut ca a mai fost unu' care a promis 100 de lei la salariu si care a sfarsit apoi in cateva zile intoxicat cu plumb.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 11 Dec 2018, 10:32

adevarul ca noi suntem romani neaosi ... ne bagam picioarele in ea de buna cuvinta .... cum adica sa ma asez eu pe scaun inainte se inceapa spectacolu' ... sau cum sa-l las pe ala mic acasa cand ma duc spectacol .... ce daca deranjez pe ceilalti ... eu sunt roman NEAOS .... si daca cineva cuvanteaza i-l bag in ma-sa de "trufas"
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 11 Dec 2018, 11:02

apoi vezi draga domnule Danciu ca oamenii nu vad musai la fel ... si nu banu' dicteaza tot si mai ales intodeauna ... asa cum am mai spus este mitocanie si marlanie clara sa crezi ca daca achiti un bilet la un spectacol iti este permis si sa derajezi acel spectacol. In aceste situatii este datoria oricarui om cu minim bun simt sa "comenteze".
Nici eu nu sunt fan al domnului Lese ... dar din acest punct de vedere are toata aprecierea mea ... cinste lui ca alege sa i-a atitudine si .... rusine celor care nu sunt capabil sa aprecieze acest lucru,
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 11 Dec 2018, 13:23

Domnule Danciu ... eu sunt rabdator si tolerant ... dar din pacate insuficient ptr a explica la nesfarsit chestii ce tin de bun simt .... va rog sa ma credeti pe cuvant ... este foarte rusinos sa nu fii de acord cu luarea de pozitie impotriva mitocaniilor si meltenismelor.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 11 Dec 2018, 14:56

Cristian IONITA scrie:....
Te rog fi amabil si explicane .... cand anume mai precis a "parlit" sorela cu jandarmii? ... inainte, dupa sau poate chiar in timp ce jandamii faceam proba bocancilor si a bulanelor pe carca (atentie nu pe cap) protestatatilor?
Si daca tot asa a fost de aproape de dumnealor ... ne poate sau nu conforma daca aveau sau nu "eticheta" la vedere? ... si sa intelegem ca dumneaei era in uniforma sau aceva de genu' daca jandamii belji au fost la fel de "brutali" ca cei neaos patrioti mioritici si au lovit PE TOTI cei care le-au nimerit in raza de actiune (chiar si pe cei din taxi :) )
Te rog nu te supara dar interpretarea expresiei "ubi bene ibi patria" asa cum o faci tu este (jena de apartenenta la o natie) denota ... elegant spus ... carente grave ... nici cu foartea multa bunavointa sensul expresiei nu este in aceasta directie.
Multumesc frumos ptr corectura erorii facute de mine, am mai precizat ... din pacate nu sunt exceptii erorile facute de mine si apreciez pe cei care au rabdare si bunavointa sa ma corecteze.
Daca in continuare tii musai sa discutam in maniera neconstructiva (frustrari, jigniri, dezvaluiri OTV-istice, etc) as aprecia foarte mult daca ai binevoi sa o faci pe o alta arie - viewtopic.php?f=39&t=7463

Stima,

Dupa ce s-a calmat situatia, normal. Eticheta.....nu a observat.
Sora mea lucreaza la o multinationala care nu are nimic in legatura cu uniformele.
Papagalule daca as sta sa iti evidentiez greselile ortografice as sta toata ziua sa schimb culoarea.
In ce priveste expresia latina e adevarat ca nu l-am citit pe Cicero in totalitate, dar acceptiunea generala e ca aceasta e expresia unei atitudini oportuniste, lipsită de morală şi de patriotism, specifică persoanelor care urmăresc doar satisfacerea intereselor personale.
Adica....tu!!!! Te defineste foarte bine aceasta expresie.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 11 Dec 2018, 15:58

Cristian IONITA scrie: ... eu sunt rabdator si tolerant ... .

Cata sinceritate dom'le! ? Aproape ca mi-au dat lacrimile.......
Totusi, io am o nedumerire: cei ce lucra la..... casele de toleranță, sunt tot toleranți? Am un lapsus dar cred ca le spunea altfel?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 11 Dec 2018, 17:38

csaa scrie:
Cristian IONITA scrie:....
Te rog fi amabil si explicane .... cand anume mai precis a "parlit" sorela cu jandarmii? ... inainte, dupa sau poate chiar in timp ce jandamii faceam proba bocancilor si a bulanelor pe carca (atentie nu pe cap) protestatatilor?
Si daca tot asa a fost de aproape de dumnealor ... ne poate sau nu conforma daca aveau sau nu "eticheta" la vedere? ... si sa intelegem ca dumneaei era in uniforma sau aceva de genu' daca jandamii belji au fost la fel de "brutali" ca cei neaos patrioti mioritici si au lovit PE TOTI cei care le-au nimerit in raza de actiune (chiar si pe cei din taxi :) )
Te rog nu te supara dar interpretarea expresiei "ubi bene ibi patria" asa cum o faci tu este (jena de apartenenta la o natie) denota ... elegant spus ... carente grave ... nici cu foartea multa bunavointa sensul expresiei nu este in aceasta directie.
Multumesc frumos ptr corectura erorii facute de mine, am mai precizat ... din pacate nu sunt exceptii erorile facute de mine si apreciez pe cei care au rabdare si bunavointa sa ma corecteze.
Daca in continuare tii musai sa discutam in maniera neconstructiva (frustrari, jigniri, dezvaluiri OTV-istice, etc) as aprecia foarte mult daca ai binevoi sa o faci pe o alta arie - viewtopic.php?f=39&t=7463

Stima,

Dupa ce s-a calmat situatia, normal. Eticheta.....nu a observat.
Sora mea lucreaza la o multinationala care nu are nimic in legatura cu uniformele.
Papagalule daca as sta sa iti evidentiez greselile ortografice as sta toata ziua sa schimb culoarea.
In ce priveste expresia latina e adevarat ca nu l-am citit pe Cicero in totalitate, dar acceptiunea generala e ca aceasta e expresia unei atitudini oportuniste, lipsită de morală şi de patriotism, specifică persoanelor care urmăresc doar satisfacerea intereselor personale.
Adica....tu!!!! Te defineste foarte bine aceasta expresie.


stii vorba aceea ... fiecare isi are "normalitatea" lui ...

nu inteleg ce legatura are faptul ca sora ta lucreaza la "multinationala" si uniformele, dar ... bag de seama ca se explica multe din carentele tale de comportament social ... se vede treaba ca tu ... purtator de uniforma esti "rusinea familiei" si de aici lipsa fraielor in ceea ce priveste exteriorizarea frustrarilor.
Regret ca nu vrei sa ma ajuti in ceea ce priveste erorile gramaticale facute de catre subsemnatul ... dar asta este ... trebuie sa stim de la cine si mai ales cat sa ridicam pretentii.
Daca ai probleme in a intelege si altfel decat in "acceptiunea generala" te asigur ca este mai bine si mai simplu si pentru tine si pentru noi sa renunti a mai folosi expresii in alta limba decat cea pe care o cunosti.
Despre patriotii gargaragii putem discuta mult si bine ... dar iti recomand sa "descifrezi" avatarul meu ... sunt convins ca pana si tu esti suficient de capabil sa ai suficient de generala acceptriune pentru a intelege.


Shrek scrie:
Cristian IONITA scrie: ... eu sunt rabdator si tolerant ... .

Cata sinceritate dom'le! ? Aproape ca mi-au dat lacrimile.......
Totusi, io am o nedumerire: cei ce lucra la..... casele de toleranță, sunt tot toleranți? Am un lapsus dar cred ca le spunea altfel?!


CAchacea .... ai grja cu lacrimile ... nu de alta dar cacatu' nu reactioneaza prea bine cu udatura ... mai ales ca e si sarata.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 11 Dec 2018, 20:35

Cacanare, tu ai scris ”....... si sa intelegem ca dumneaei era in uniforma sau aceva de genu' ...”, dar esti prea prost sa iti amintesti (sau sa recitesti) ce ai scris.
In ce-l priveste pe Cicero (desi expresia nu ii e atribuita lui, dar el citat-o intr-una din cartile lui) doar unei jigodii ca tine i s-ar parea ca are o conotatie pozitiva, iar asta dovoaleaza adevarata ta fata ascunsa de ”semnatura ta”.
PLM, de parca semnatura aia ti-a fost data ca premiu pentru....patriotism. Nu idiotule tu ti-ai pus-o si nu te reprezinta!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 12 Dec 2018, 01:24

Doar ce am scris despre diferenta dintre vestul si sudul țării, cand, parcă pentru a-mi face " in ciuda" ,găsesc articolul acesta.....
https://raziro.online/in-unele-spitale- ... ce-mi-ati/
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 12 Dec 2018, 11:00

csaa scrie:Cacanare, tu ai scris ”....... si sa intelegem ca dumneaei era in uniforma sau aceva de genu' ...”, dar esti prea prost sa iti amintesti (sau sa recitesti) ce ai scris.
In ce-l priveste pe Cicero (desi expresia nu ii e atribuita lui, dar el citat-o intr-una din cartile lui) doar unei jigodii ca tine i s-ar parea ca are o conotatie pozitiva, iar asta dovoaleaza adevarata ta fata ascunsa de ”semnatura ta”.
PLM, de parca semnatura aia ti-a fost data ca premiu pentru....patriotism. Nu idiotule tu ti-ai pus-o si nu te reprezinta!


garciulica .... nu musai uniforma surorii tale intriga ... ci faptul ca fara a te intreba cineva ai spus pus in discutie ca lucreaza la multinationala (de parca daca ar fi lucrat la fabrica de cuie ar fi facut diferenta) ... in fine ... asa cum am spus ... este de inteles rabusnirile tale ... ca doar esti "rusinea familiei"

Cum anume si mai precis de unde ai tras tu concluzia ca eu as acorda "conotatie" expresiei respective??!! ... mi-am permis doar sa-ti atrag atentia ca esti confuzat ... stiu ca nu-ti cade bine sa fii tras de maneca ... dar te asigur ca nu am facut-o cu alt gand decat cel de a te ajuta ... pe tine si pe colegi ... ca tu vrei musai sa vezi orice interventie a mea ca pe un atac la prea pretioasa ta persoana nu am cum sa te ajut.

Observ ca in continuare esti confuzat .... una este semnatura si alta este avatarul ... iar legatura cu patriotismul este cumva tangentiala

Eu am intelegere ptr cei vitregiti de soarta ... si mai putin dotati de la natura ... dar totusi acum in prag de sarbatori consider ca este cu atat mai trist ca nu esti capabil sa te exprimi si altfel, ma refer la limbajul folosit (PLM, *****, cacanare, etc ...)


Shrek scrie:Doar ce am scris despre diferenta dintre vestul si sudul țării, cand, parcă pentru a-mi face " in ciuda" ,găsesc articolul acesta.....
https://raziro.online/in-unele-spitale- ... ce-mi-ati/


Cachacea ... dar care este diferenta aceea intre vestul si sudul tarii?? .... difera cu mult intre diferenta dintre cartierele unei localitati? ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 12 Dec 2018, 11:30

cornelioandanciu scrie:
Cristian IONITA scrie:apoi vezi draga domnule Danciu ca oamenii nu vad musai la fel ... si nu banu' dicteaza tot si mai ales intodeauna ... asa cum am mai spus este mitocanie si marlanie clara sa crezi ca daca achiti un bilet la un spectacol iti este permis si sa derajezi acel spectacol. In aceste situatii este datoria oricarui om cu minim bun simt sa "comenteze".
Nici eu nu sunt fan al domnului Lese ... dar din acest punct de vedere are toata aprecierea mea ... cinste lui ca alege sa i-a atitudine si .... rusine celor care nu sunt capabil sa aprecieze acest lucru,

Rusine cred ca este prea mult spus, a-ti exprima o opinie si a spune ca nu esti de acord cu ce a facut Lese nu poate fi un lucru rusinos. Mai degraba , as zice eu, , este rusinos ca la un spectacol cineva sa se dea in spectacol.


uite https://www.protv.ro/divertisment/react ... targu.html ... si opinia la "calm" a dlui Lese ... fiecare retine ce doreste (sau ce este capabil) .... eu as recomanda aprifundarea acestui paragraf:

Regret faptul că atitudinea mea a fost interpretată greşit. Contextul în care m-am exprimat a fost unul care mă face să readuc în atenţie o problematică tot mai prezentă în sălile de concert de la noi - conduita pe care trebuie să ne-o asumăm în egală măsură, artişti şi public, atunci când construim un act cultural. Chiar dacă uneori e vorba de ai noștri, cei de acasă. De la punctualitate, până la vestimentaţie şi terminând cu folosirea telefoanelor mobile în timpul unui spectacol. Atât noi, cei din scenă, cât şi publicul.


din pacate nu-s putini dintre noi cei care confunda sala de spectacol cu bodega satului
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


cron