Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Acid oxalic

Mesajde nickialomita » 13 Dec 2018, 16:31

Am mai dat prin picurare si nu au fost probleme chiar daca nu au mai iesit afara, ...nu stiu ce sa zic despre incarcatura provocata de oxalic pt ca albinele nu consuma solutia.
nickialomita
 
Mesaje: 54
Membru din: 01 Ian 2016, 22:36

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 13 Dec 2018, 17:03

jonny_it scrie:Tratamente de contact puse la inceputul toamnei. Scade usor dar sigur numarul de varroa. Pe timp de vara roi la pachet tratati cu oxalic si gata.
Aici nu au mai iesit afara de ceva timp, este iarna adevarata.

Roii la pachet tratați cu AO, tratament de contact în toamnă. După care verificat cu AO prin sublimare de două ori, și pică.
Tratament cu AO prin picurare la început de decembrie și pică. Dacă nu m-aș uita pe placa de control am fi liniștit. Dar mă uit.
Așa e dacă omul este curios. :lol: Decât picurarea în prezența puietului era mai bine dacă lichidam puietul în noiembrie și
scoteam tot de pe ele cu un singur tratament de sublimare.
Vremea și infestarea este foarte diferit în zone diferite. La voi vă cred că este ce este la noi e altfel. E și aglomerație mare
de albine în zona de câmpie.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde jonny_it » 13 Dec 2018, 18:09

nickialomita scrie:Am mai dat prin picurare si nu au fost probleme chiar daca nu au mai iesit afara, ...nu stiu ce sa zic despre incarcatura provocata de oxalic pt ca albinele nu consuma solutia.


De unde stii ca albinelor nu le place siropul + acid oxalic? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Acid oxalic

Mesajde nickialomita » 13 Dec 2018, 20:12

Mi-au spus ele ca nu le place :lol: Se vede ca nu stiu cum sa se scuture de substanta medicamentoasa. Deci incarcatura ...nu cred ca e mare. Cat timp cad paduchi e bine sa tratam.Cu cat iesim in primavara cu mai putin varoua cu atat mai bine iar albinutele cred ca ne multumesc.
.
nickialomita
 
Mesaje: 54
Membru din: 01 Ian 2016, 22:36

Re: Acid oxalic

Mesajde tiih » 14 Dec 2018, 09:49

nickialomita scrie:Mi-au spus ele ca nu le place :lol: Se vede ca nu stiu cum sa se scuture de substanta medicamentoasa. Deci incarcatura ...nu cred ca e mare. Cat timp cad paduchi e bine sa tratam.Cu cat iesim in primavara cu mai putin varoua cu atat mai bine iar albinutele cred ca ne multumesc.
.


OARE?!

Ai o problema cu factorul "matca"....de ai asa de tarziu puiet...
Familile de albine cu matca carpatina tanara.(si chiar maidaneza [b]autohtona)[/b]..fecundata in mai iunie(nu vorbesc de raritatile fecundate la sfarsit de iulie -august,) nu prea mai aveau puiet capacit dupa perioada 27.092018-10.10.2018 atat in Moldova,mare parte din Muntenia cat si zona Subcarpatilor(sa ne amintim ce seceta cumplita si lipsa de polen a fost la sfarsitul verii,inceputul toamnei)

PS.Nu iau in calcul greselile flagrante de intretinere a albinelor..expuse si pe forum acum 2...3 ani..Omul stimula la greu cu proteice in octombrie- noiembrie..iar la inceput de decembrie..pentru a opri ponta matcii..a inchis-o in colivie :lol:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 14 Dec 2018, 10:41

E ciudată viața aici pe forum.
Dacă spui că totol este OK, și nu ai nici o problemă se spune că nu spui adevărul.
Dacă vorbești de unele probleme spune că ești nepriceput.
Cred că amândioi au dreptate. :( :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde mausica » 14 Dec 2018, 11:17

Oxalic am facut si eu in noiembrie cand am prins vreme buna si au mai iesit la zbor. Puiet....slabe sanse sa mai fi avut la momentul tratamenului(din verificarile facute). Anu asta la mine infestarea nu a fost asa masiva cum descriu alti colegi din zona. Nu stiu care sa fie cauza,insa ma bucur pt asta.Oricum tratamentele au fost facute si la timp. Poate a ajutat si frunzele de rubarba puse :lol: :D
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde csaa » 14 Dec 2018, 13:08

Ale mele, dupa tratamentul cu oxalic, au avut o mortalitate ce m-a speriat. E adevarat ca infestarea a fost mare.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 14 Dec 2018, 13:26

csaa scrie:Ale mele, dupa tratamentul cu oxalic, au avut o mortalitate ce m-a speriat. E adevarat ca infestarea a fost mare.

Așa am observat și eu. Am citit undeva că rana făcută de varroua pe corpul albinei este atacată de acid, care cauzează
mortalitate. Altfel albina ințepată și așa are sanse reduse de a participa în dezvoltarea de primăvară. (Dacă rămâne în viață. :?: )
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde ignatov andrei » 14 Dec 2018, 19:18

Balian scrie:E ciudată viața aici pe forum.
Dacă spui că totol este OK, și nu ai nici o problemă se spune că nu spui adevărul.
Dacă vorbești de unele probleme spune că ești nepriceput.
Cred că amândioi au dreptate. :( :lol:


Nici chiar asa...!!!
Trebuie facuta o diferentiere, adica trebuie observat cam cine e "vedeta" si cine stie meserie!
Apicultori cu "vechime si experienta" sunt peste tot, nu numai pe forum...!!!
Bafta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 15 Dec 2018, 11:05

ignatov andrei scrie:
Balian scrie:E ciudată viața aici pe forum.
Dacă spui că totol este OK, și nu ai nici o problemă se spune că nu spui adevărul.
Dacă vorbești de unele probleme spune că ești nepriceput.
Cred că amândioi au dreptate. :( :lol:


Nici chiar asa...!!!
Trebuie facuta o diferentiere, adica trebuie observat cam cine e "vedeta" si cine stie meserie!
Apicultori cu "vechime si experienta" sunt peste tot, nu numai pe forum...!!!
Bafta!

Mai și greșim d-l Ignatov.
Sunt un simplu apicultor. Bun sau rău, interpretează toată lumea cum dorește.
Acest forum este public cum spunea administratorul.
Pe cine nu-l(o) consider de ascultat, nu-l(o) citesc.
Încerc să-mi stăpânesc curiozitatea. Și funcționează. :)
Cu respect: Kiss Geza Salonta Bihor
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde nickialomita » 16 Dec 2018, 14:24

Am revenit cu foto la 4 zile dupa picurare.
nickialomita
 
Mesaje: 54
Membru din: 01 Ian 2016, 22:36

Re: Acid oxalic

Mesajde nickialomita » 16 Dec 2018, 14:31

Are dimensiunea prea mare foto...
nickialomita
 
Mesaje: 54
Membru din: 01 Ian 2016, 22:36

Re: Acid oxalic

Mesajde marius_sl » 16 Dec 2018, 20:20

Astazi am dat si eu cu oxalic. Albinutele s-au bucurat enorm la vederea minunatilor si desilor fulgi de nea! :lol:
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Acid oxalic

Mesajde nickialomita » 16 Dec 2018, 20:59

In Ialomita a fost mai bine. Nu a nins si cred ca au fost cam 7...8 grade. Am avut 2 foi de control 1 la unu care nu a avut puiet tarziu si 1 la o familie care a avut puiet pana tarziu. Unde a fost puiet pana tarziu au cazut multi...m am cam speriat, desi toti au fost tratati in toamna.
nickialomita
 
Mesaje: 54
Membru din: 01 Ian 2016, 22:36

Re: Acid oxalic

Mesajde peterneamt » 18 Dec 2018, 00:33

În acest videoclip, vă voi arăta cum să efectuați tratamentul cu Oxuvar cu acidul oxalic. 500 ml Oxuvar sunt suficiente pentru până la 12 colonii de albine, în funcție de puterea coloniilor individuale. Oxuvar trebuie introdus manual în vapori utilizând o seringă sau un set de dozare (de exemplu, kitul de dozare Perizin). Deci, puteți să driblați fântâna Oxuvar în aleile de fagure.

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron