Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Dragos2006 » 18 Mar 2018, 20:18


Unde vezi petrecere ? Sunt apicultori veniti de departe invitati la masa mea.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului


Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde cristi_vidican » 05 Oct 2018, 07:05

Deja s-a stins?
așa de repede?
Așteptam la ceva mai mult, la câtă energie s-a depus la început.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde mausica » 05 Oct 2018, 10:14

Nooo acuma trebuie sa ne imbracam in negru ?? Ne lasam barba ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 16 Dec 2018, 17:13

Se apropie ziua nasterii sau a reânvierii?


DE CE STRIGA ACA? VREM IN LEGEA ZOOTEHNIEI. Interese personale, jocuri de culise si mai putin protejarea rasei locale, dar daca cu ajutorul AMC suntem subventionati de la stat... este foarte bine. Daca apicultura nu era scoasa din legea zootehniei ce cistiga ACA?, ma uit pe grupurile de apicultura pe fb. si vad discutii aprinse legate de scoterea apiculturii din legea zootehniei, dar nimeni nu pricepe de ce ACA vroia ca apicultura sa faca parte din legea zootehniei, toti v-ati legat de amenzi,puscarie si altele , dar adevarul este altul. Apicultura trebuia scosa obligatoriu din legea zootehniei conform REGULAMENTULUI EUROPEAN 1012 din 1 NOE 2016 unde spune clar ce specii fac parte din zootehnie dar nu albinele--verificati, comisia a trebuit sa ia act de acest lucru pentru ca la albine nu se pot intocmi registre genealogice.Si acum sa revenim- ce cistiga ACA ?---- in primul rind nu se mai schimba legea apiculturii ba din contra intarea si mai mult ce era in lege si castigau subventii de la stat- MADR pentru fermele de ELITA SI MULTIPLICARE pe care le detin, precum si REPREZENTATIVITATEA la discutii cu MADR s-au alte institutii ale statului pe probleme de elaborare a proiectelor apicole---- VERIFICATI LEGEA ZOOTEHNIEI NR.72 2002 ART.6 SI CAP.4 AMELIORAREA ANIMALELOR ART. 24, 25, 26, 27, 28, SI CEL MAI IMPORTANT ART.29 CU SUBVENTIONAREA FERMELOR DE ELITA. Daca tot facem referire la regulamente puteti vedea care sunt AJUTOARELE DIN SECTORUL APICOL- REG. EUROPEAN 1366 / 2015 si totodata si REG. EUROPEAN 1308/2013 17 DEC. 2013 CU PRIVIRE LA ORGANIZAREA COMUNA A PIETELOR PRODUSELOR AGRICOLE PCT.48, 49, 50,--APICULTURA. Acum intelegeti toate mecanismele de ce ACA vroia ca apicultura sa ramana in legea zootehniei-- SUBVENTII DE LA STAT PENTRU FERMELE DE ELITA SI MULTIPLICARE SI MONOPOL, va da-ti seama dragi colegi apicultori cati bani subventionati a luat ACA pe fermele de elita si multiplicare din 2002 pana astazi? De aceea dragi apicultori am facut SAR ca sa fim REPREZENTATIVI dar foarte putini au inteles acest lucru, ati vazut si dvs. in comisia de agricultura s-a intrebat -- PE CINE REPREZENTATI DVS. JURIDIC?----SINDICATUL CONFORM LEGII 62/2011 ACTUALIZATA 2016 ESTE CEA MAI IMPORTANTA FORMA DE DIALOG SOCIAL CU INSTITUTIILE STATULUI. Multi m-au condamnat ca am interese personale cind am facut acest sindicat, ca am pus cotizatia mult 120/ lei/ membru, fals domnilor nu am nici un interes, acei bani erau pentru supravetuirea filialelor judetene, pentru plata cotizatiei la BNS ca sa avem reprezentativitate mai mare--- greva care a avut loc in februarie 2018 a fost organizata de sindicat cu ajutorul BNS. Foarte bine zic eu, acum cotizatia anuala in SAR este de 10 lei / membru sa nu mai zica nimeni ca avem interese ascunse, tin sa va informez ca SAR are la ora actuala un numar de 257 membrii inscrisi in sindicat. Cit de curind vom avea o intilnire unde se va alege noua conducere a SAR unde DL. REMUS TRANDAFIR - JURIST de profesie va fii ales in functia de SECRETAR GENERAL SAR, avem nevoie de domnia sa pentru a ne reprezenta cu succes la MADR SI IN RELATIILE CU INSTITUTIILE STATULUI mai ales ca locuieste in Bucuresti, iar daca tot am dat din casa o functie de VICEPRESEDINTE PE PROBLEMELE DE TEHNOLOGIE APICOLA VA FII DETINUTA DE DL. ING. ANDREI IGNATOV, avem nevoie de experienta apicola a domniei sale cit si cea legata de discutiile de dialog social cu institutiile statului si MADR, alte surprize la momentul oportun. Daca reuseam sa infiintam S.C. CASA APICULTORILOR SRL in SAR era ceva extraordinar, de ce pentru ca acum din februarie 2019 puteam livra mierea membrilor SAR prin PROGRAMUL IN SCOLI, ginditiva avem la ora actuala 1285000 de copii care vor beneficia de acest program inmultit cu 0.350kg miere romaneasca este egal cu 450 TONE LUNAR, CE ZICETI ACUM, --5400 de tone anual, pacat, oare aceasta sa fie soarta apicultorilor din ROMANIA sa nu reuseasca nimic din cauza orgoliilor prostesti, SAR avea prioritate la acest program. Va informez ca am luat legatura cu DL. MARIAN administratorul JURNALULUI APICULTORILOR si am discutat despre noua lege a apiculturii, am identificat puncte comune in special in noua lege pe primul plan sa aducem amendamente serioase la PROTEJAREA RASEI LOCALE--SUBVENTIONATA DE LA STAT CA IN TOATE STATELE EUROPENE, dumnealui va lucra cu echipa de membrii la elaborarea unui draft a noii legi a apicultutii, SAR cu BIROUL DIRECTOR va face acelasi lucru, ne vom intilni si impreuna vom elabora un proiect de lege a apiculturii pe care impreuna il vom prezenta sub comisiei de agricultura.SINDICATUL ARE REPREZENTATIVITATE de voi depinde sa fie si mai puternic,in incheiere va doresc incaodata sanatate, fericire, familii de albine sanatoase si sarbatori fericite si nu uitati TRAITI GINDITI, MUNCITI CA O ALBINA.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 16 Dec 2018, 18:03

Visul unei nopți... de iarnă,ACA nu mai ia subvenții pentru fermele de elită,le va lua AR sau vrabia...aduce iar apocalipsa în LA.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Balian » 16 Dec 2018, 18:50

kiloz scrie:DE CE STRIGA ACA? .......... si nu uitati TRAITI GINDITI, MUNCITI CA O ALBINA.

Oh! Miroasă a ceier ars. Învârteli, aranjamente paraaranjamente,
numai la capitolul ultimelor cuvinte suntem la pământ. :cry:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 18 Dec 2018, 13:07

Postarea lui Viorel 55/18 dec.2018
Scrisoarea lui Ștefan Marin adresată SAR
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?PHPSESSID=t0ikd5783cfbopso788eued157&topic=9208.msg258068#msg258068
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Balian » 18 Dec 2018, 13:20

Și reacția lui Romikele în aceeași temă este interesant. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 18 Dec 2018, 14:02

Avertizare!
Dupa ninsoarea abundente din zilele trecute vine un noua val, dar acum o sa ninga cu bani.
Pregatitive portofelele sa puteti cheltui.
Dar daca aveti cap si minte lasati si pentru SAR.E!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 27 Dec 2018, 00:34

Ionuț Zdrobiș : Nu mai lăsați paraziții și coțcarii să pretindă că reprezintă apicultorii,apicultorii sunt oameni serioși și muncitori,nu îi tăvăliți în noroi cu lăcomia voastră!

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01


Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 27 Dec 2018, 13:34

Mulțumiri pentru postare.Credeți că va înțelege ceva din ea și SAR-ul,chiar tradusă fiind?
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01




AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori