Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: O altfel de lisa

Mesajde daffid mihailov » 26 Ian 2019, 21:12

E clar. Daca trebuie sa ao forta stanga dreapta nu e de mine si nici de stupii mei. Bune precizarile ma bucur sa aud ca rotile cat mai mari functioneaza pe teren de pastoral. Cu un apilift dati jos si cu o lisa carati la distante mai mari.

Pai cariera in apicultura depinde numai de spate. Si scuturatu ramelor afecteaza si mai mult. Suflanta insa pe pqvilion nu merge. Asa ca apiliftul pt pavilion, ridicat caturi, pus excluder isi poate dovedi utilitatea.

Lucreaza careva cu excluder? Sau cu substante de indepartat albina din caturi inainte de extras?
Ultima oară modificat de daffid mihailov pe 26 Ian 2019, 21:21, modificat 1 dată în total.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: O altfel de lisa

Mesajde daffid mihailov » 26 Ian 2019, 21:20

mausica scrie:Pt dureri de sale recomand baile termale :lol: :lol: :lol:



Apa sarata. Apele fierbinti inflameaza spatele. Frig rece nu face bine. Baile fierbinti de evitat la spate. La apa sarata la bazine da.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: O altfel de lisa

Mesajde mausica » 26 Ian 2019, 22:39

daffid mihailov scrie:

Lucreaza careva cu excluder? Sau cu substante de indepartat albina din caturi inainte de extras?

Pe pavilion e mai greu cu multe metode.Eu folosesc izgonitoarele,dar am stupii pe cadru si imi permite locu sa ma ridic pana la cer :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: O altfel de lisa

Mesajde cristi_vidican » 27 Ian 2019, 07:34

daffid mihailov scrie:E clar. Daca trebuie sa ao forta stanga dreapta nu e de mine si nici de stupii mei. Bune precizarile ma bucur sa aud ca rotile cat mai mari functioneaza pe teren de pastoral. Cu un apilift dati jos si cu o lisa carati la distante mai mari.

Pai cariera in apicultura depinde numai de spate. Si scuturatu ramelor afecteaza si mai mult. Suflanta insa pe pqvilion nu merge. Asa ca apiliftul pt pavilion, ridicat caturi, pus excluder isi poate dovedi utilitatea.

Lucreaza careva cu excluder? Sau cu substante de indepartat albina din caturi inainte de extras?

când duci cu lisa, să nu-ți imaginezi că e chiar așa de greu. Eu duc stupii fără să mă chinui. Mai greu e când ai terenul moale, accidentat care te scoate din ritm sau ai momente dese cu sforțări.
Suflanta merge și pe pavilion. Dai caturile jos și le sufli în fața pavilionului.
Excluder (izgonotor) am folosit. Merge foarte bine primăvara, mai puțin eficient vara când e cald. Îl folosesc tot mai rar. Suflanta merge mai repede. Izgonitorul e bun în condiții de furtișag.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: O altfel de lisa

Mesajde Balian » 27 Ian 2019, 08:21

cristi_vidican scrie:Excluder (izgonotor) am folosit. Merge foarte bine primăvara, mai puțin eficient vara când e cald. Îl folosesc tot mai rar. Suflanta merge mai repede. Izgonitorul e bun în condiții de furtișag.

Izgonitorul este foarte bun, dar pentru el trebuie timp și o deplasare în plus. În lipsă de cules este inevitabil dacă nu vrei un furtișag.
Poți lua caturile și când plouă și când e frig. (de multe ori la rapiță) Ceea ce nu poți face cu suflanta.
Și în cules este binevenit că nu pierzi sporul pentru aceași zi. Practic familia nici nu simte când iei catul cu miere. Dacă lași numai o zi izgonitorul, poate nu se golește 100% de albine. Cu o suflare rapidă îl golești. Pe când din catul plin cu albine nu iese chiar repede.
Încă o diferență. Față de stoarcerea în cort la momentul scuturării ramelor, izgonitorul lăsat două zile, face să răcească mierea. E nevoie de încălzire înainte de stoarcere. Pro și contra. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: O altfel de lisa

Mesajde yuonyuon » 27 Ian 2019, 13:24

la ce temperatura trebuie extrasa mierea?
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: O altfel de lisa

Mesajde Balian » 27 Ian 2019, 13:42

yuonyuon scrie:la ce temperatura trebuie extrasa mierea?

Potrivită să iasă cât mai mult din fagure.
La mine iese mai multă miere dacă încălzesc camera înainte de stoarcere.
La mașină de stors am rotor radial și reversibil. Sunt cazuri când numai încălzit
îl pot folosi cel radial. Acesta din urmă este mult mai productiv decât reversibilul.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: O altfel de lisa

Mesajde yuonyuon » 27 Ian 2019, 13:46

Balian scrie:
yuonyuon scrie:la ce temperatura trebuie extrasa mierea?

Potrivită să iasă cât mai mult din fagure.
La mine iese mai multă miere dacă încălzesc camera înainte de stoarcere.
La mașină de stors am rotor radial și reversibil. Sunt cazuri când numai încălzit
îl pot folosi cel radial. Acesta din urmă este mult mai productiv decât reversibilul.


stiu ce inseamna sa scoti "la rece" am patit de cateva ori . deasta intreb. ma gandem daca e o temperatura optima .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: O altfel de lisa

Mesajde Balian » 27 Ian 2019, 13:58

Înțeleg! Nu am o cifră anume, dar fac 25-30 de grade în
încăpere cu cel puțin 10 ore înainte de lucru.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: O altfel de lisa

Mesajde daffid mihailov » 27 Ian 2019, 23:42

Interesant. Pe langa timp iti trebuie si doua caturi innplus si spatiu sa te inalti. Suflanta pe pavilion nu deruteaza mult albina? Si asa se populeaza aiurea.

Pana la urma tot forumu ramane o sursa de idei. Sa revenim la topic? :D Ms de informatii. Concluzia, o lisa cu roti cat mai mari, gen bicicleta se preteaza la pastoral? Distante de 30 m pana in 40 de familii.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: O altfel de lisa

Mesajde yuonyuon » 28 Ian 2019, 01:31

astea sunt.....

parerea mea daca in sezon ai stupi cu un cat 1/2 (nu e indicat sa ai asa :)) cred ca e mai bun modelul cu o singura roata .....:)) e mai usor de manevrat /transportat
la modelu " meu" cu 2 roti se poate cara pana la 100 kg , relativ usor , toata greutatea e pe roti . in general stupii in sezon nu au mai mult de 50 kg cea ce e ok
Ce ar trebuii luat in vedere este sa ai posibilitatea sa iei stupii gen moto-stivuitor si la transport trebuie demontate rotile, e voluminos altfel.

Anvelopele sunt Brigestone dupa cum se vede
Fişiere ataşate
2019-01-27 12.31.jpg
2019-01-27 12.27.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: O altfel de lisa

Mesajde daffid mihailov » 28 Ian 2019, 07:14

Bune ponturile. Ms de informatii. ;) :)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: O altfel de lisa

Mesajde cristi_vidican » 28 Ian 2019, 07:35

daffid mihailov scrie: Concluzia, o lisa cu roti cat mai mari, gen bicicleta se preteaza la pastoral?

Nu!!!!!!
Dacă ai o roată gen bicicletă asta e slabă și subțire. Nu merge. O lisă trebuie să ducă 100 kg.
Trebuie o roată cum e la roabe, dar să fie cea cu diametrul cel mai mare disponibil.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: O altfel de lisa

Mesajde cristi_vidican » 28 Ian 2019, 07:39

yuonyuon scrie:in general stupii in sezon nu au mai mult de 50 kg cea ce e ok

:o
Sunt mutări unde stupii au 60-70 de kg. Ce te faci dacă trebuie să-i mulți cu caturile pline cu miere. Unii ajung și la 90 kg?

Repet, în teren, lisa pe 2 roiți nu e bună.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: O altfel de lisa

Mesajde Balian » 28 Ian 2019, 09:10

Mie greu să cred că la încărcat pe teren de toate felurile, să existe soluție
mai simplă și ieftină :!: decât lisa cu o roată plină ca la roabă, și rampă.
Mai bună este dar și ieftină nu. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: O altfel de lisa

Mesajde cristi_vidican » 28 Ian 2019, 09:41

Balian scrie: decât lisa cu o roată plină

Ați mers cu o lisă cu roată plină pe un teren denivelat și tare?
Am o lisă cu o roată care e mai tare. Nu are elasticitate mai deloc cauciucul, deși nu e plin. Și trebuie să-l umflu bine ...
când dau peste denivelări tari, cu acea lisă e mai greu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori