Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 08 Noi 2018, 11:39

Nu stiu daca are vreun rost amestecul cu ulei. Albinele oricum curata betele in maxim 2 zile deci raza de actiune e aproape la fel de limitata. Ar fi interesant de testat, si poate o sa-mi fac timp si pentru asta, un dispozitiv de evaporare in timp ca alea de la formic.

Un exemplu simplu: servetel impregnat cu scabatox 2ml bagat intr-o punga de nailon mai gros (zip tie, sa nu poata fi ros de albine); problema: cate gauri sunt necesare pentru a evapora intreaga cantitate de scabatox in 7 zile? Dar in 14? s.a.m.d. Cu cat cresti perioada de evaporare trebuie sa cresti si cantitatea de amitraz; in principiu sa nu depasesti 1ml/saptamana sau chiar mai putin.

Ceva de genul ar putea fi facut si cu formicul ca studiu pentru urmatorul sezon.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde pvc » 08 Noi 2018, 13:28

asd5 scrie:Nu stiu daca are vreun rost amestecul cu ulei. Albinele oricum curata betele in maxim 2 zile deci raza de actiune e aproape la fel de limitata. Ar fi interesant de testat, si poate o sa-mi fac timp si pentru asta, un dispozitiv de evaporare in timp ca alea de la formic.

Un exemplu simplu: servetel impregnat cu scabatox 2ml bagat intr-o punga de nailon mai gros (zip tie, sa nu poata fi ros de albine); problema: cate gauri sunt necesare pentru a evapora intreaga cantitate de scabatox in 7 zile? Dar in 14? s.a.m.d. Cu cat cresti perioada de evaporare trebuie sa cresti si cantitatea de amitraz; in principiu sa nu depasesti 1ml/saptamana sau chiar mai putin.

Ceva de genul ar putea fi facut si cu formicul ca studiu pentru urmatorul sezon.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde pvc » 08 Noi 2018, 13:34

asd5 scrie:Nu stiu daca are vreun rost amestecul cu ulei. Albinele oricum curata betele in maxim 2 zile deci raza de actiune e aproape la fel de limitata. Ar fi interesant de testat, si poate o sa-mi fac timp si pentru asta, un dispozitiv de evaporare in timp ca alea de la formic.

Un exemplu simplu: servetel impregnat cu scabatox 2ml bagat intr-o punga de nailon mai gros (zip tie, sa nu poata fi ros de albine); problema: cate gauri sunt necesare pentru a evapora intreaga cantitate de scabatox in 7 zile? Dar in 14? s.a.m.d. Cu cat cresti perioada de evaporare trebuie sa cresti si cantitatea de amitraz; in principiu sa nu depasesti 1ml/saptamana sau chiar mai putin.

Ceva de genul ar putea fi facut si cu formicul ca studiu pentru urmatorul sezon.

Am făcut formic și cu punga și șervețelul. Dar este munca multa. Anul trecut am folosit uluce de plastic in care am băgat burete și pe urmă am băgat formic cu siringa. Am folosit 2 tipuri de uluce. 2 mărimi. Cele mari au fost mai ok. Cantitate mai mare de acid și evaporare pe mai multe zile. Este un pic de munca mai multa in prima faza (tăiat și introdus burete) dar după se poate folosi câteva sezoane.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde feederman » 03 Feb 2019, 09:59

kiloz scrie:Reteta ptr:
Benzi de carton taiate la dimensiunea de 21x3 cm din carton de desen cu greutatea de 200gr/m2
Solutia de inbibare la 100/buc 70 ml ulei de floarea soarelui+25 ml Tactic de 12,5%.Se amesteca/agita bine,dupa care se toarne peste benzi puse intrun recipient care se paote inchide ermetic. A doua zii se insira pe o sirma si se lasa la vinturat ,pe un loc ferit de soare,ca sa usuce uleiul. Daca uleiul sa inbibat complet pe a doua zii,se poate folosi fara vinturare.

Ramaneti consecvent la aceasta reteta? Nu ati facut o reconsiderare?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Balian » 03 Feb 2019, 11:19

Am încercat această metodă. Recunosc nu am fost mulțumit.
Încerc diferite metode dar convingerea ca acțiunea tratamentelor antivarroua
ar fi bine să cuprindă un întreg ciclu de puiet căpăcit îmi mențin.
Numai o părere.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde kiloz » 03 Feb 2019, 19:17

Mai mult de trei ani consecutiv, nu folosesc nici o schema d tratament. Ceva totdeauna modific.
Sunt adeptul,pentru tratamente alternative.
15/16/17
Trei ani am folosit benzile, cu bee-vital.,dar in decembrie si o picurare cu oxalic.
2018 timol ,cu fumigatie de mitac.si in decembrie acid oxalic prin picurare.
Si inca doi ani mai ramân la schema asta.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde jonny_it » 03 Feb 2019, 22:15

Mai folositi amitraz? :shock:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde kiloz » 04 Feb 2019, 02:43

Pentru control. Verificarea nivelului de infestare, obligatoriu!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde daffid mihailov » 04 Feb 2019, 05:45

Varo check mite...aplicatie. nu mai e nevoie de alcool. Cu o singura poza pe telefon ai nivelul de infestare. http://www.digitaljournal.com/tech-and- ... cle/542354
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 04 Feb 2019, 09:31

Am folosit in August/Septembrie anul trecut + oxalic picurat in Decembrie. Rezultatele sunt excelente. Am niste ghemuri de toata frumusetea in conditiile in care anul trecut a fost o infestare foarte mare. Am mai folosit si oxalic pe prosoape de la 1 August.
Am picurat cate 2 ml.(scabatox) pe benzi de lemn.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde jonny_it » 04 Feb 2019, 15:57

kiloz scrie:Pentru control. Verificarea nivelului de infestare, obligatoriu!


2 borcane, 2 capace si zahar pudra, verific si inainte si dupa tratament, prin sondaj.

Si eu mai dau amitraz, dau mai mult pentru a alterna tratamentele. Credeam ca nu mai sunt multi care il folosesc :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde daffid mihailov » 04 Feb 2019, 17:52

Mai e careva csre verifica varoa cu zahar pudra? Credeam ca doat pt hobby.. :D
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Balian » 04 Feb 2019, 18:14

daffid mihailov scrie:Mai e careva csre verifica varoa cu zahar pudra? Credeam ca doat pt hobby.. :D

Cea mai relevantă metodă. Părerea mea. Nici eu nu fac. Recunosc e f rău că nu fac. :(
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde jonny_it » 04 Feb 2019, 19:03

daffid mihailov scrie:Mai e careva csre verifica varoa cu zahar pudra? Credeam ca doat pt hobby.. :D


Incearca si o sa vezi. Mai exista si varianta spalarii cu alcool, dar nu prea ma lasa sufletul sa omor atat de multe albine doar pentru a testa infestarea.
Metoda cu zaharul pudra este eficienta(poate nu chiar la fel ca cea a spalarii cu alcool) si nu omoram albine.

La hobby eu as pune treaba cu tratamentul pentru a vedea daca a cazut ceva sau nu. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde jonny_it » 04 Feb 2019, 19:04

Balian scrie:
daffid mihailov scrie:Mai e careva csre verifica varoa cu zahar pudra? Credeam ca doat pt hobby.. :D

Cea mai relevantă metodă. Părerea mea. Nici eu nu fac. Recunosc e f rău că nu fac. :(


Totul are un inceput.
Iti trimit 2 borcane si 2 capace si superglue? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Balian » 04 Feb 2019, 20:48

jonny_it scrie:Totul are un inceput.
Iti trimit 2 borcane si 2 capace si superglue? :lol:

Oau! Mulțumesc! N-am încotro, trebuie să mă pun pe treabă. :lol:
Chiar, depinde numai de voință că inventarul e scurt.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori