Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 14 Feb 2019, 10:16

Aici pot fi citite și comentariile la postarea lui Marian Stuparul Oltean.
Respect Marian!
https://www.facebook.com/marianstuparuloltean/posts/770797256623914
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea APICULTURII

Mesajde cucubau » 14 Feb 2019, 10:41

Este ceva putred la mijloc. Persoană anonimă și în acelasi timp prezentă la discuții.
Stimați apicultori, se beneficiază prea mult de naivitatea noastră, treziti-vă!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Shrek » 14 Feb 2019, 11:56

Pe fb stupăritul, Dila Daniel a postat un punct de vedere, cred că cel al ICDA, care pare a fi o explicație logică și o propunere mai apropiată de adevăr pentru legea apiculturii. Tot circul acesta pe tema vânzării sau nu de roiuri și familii de albine de către stuparii obișnuiți, este făcut de cei ce au in spate " producătorii" de mătci di rasa" corcitus maidanesus de importus", vândute apoi fraierilor începători pe post de regine de elita dar care nu " produc" din cauza apicultorului! Consecința?! Va crește prețul mătcilor de la 40-50 lei la peste 100, invocandu-se " originea sănătoasă", cand în realitate va fi din rasa " maidanesum carpaticus autentificatus" !
Cu toate acestea, chiar daca voi fi luat la șuturi, eu subscriu ideii de a condiționa obținerea de fonduri eu și naționale pentru proiecte legate de sculptura, de folosirea de material biologic certificat. Certificarea producătorilor de material biologic este o alta mâncare de pește și acolo nu mă bag!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Balian » 14 Feb 2019, 12:23

cucubau scrie:.....Majoritatea exploatărilor apicole acreditate ca stupini de multiplicare, multiplică hârtiile și încasează cea mai mare parte din banii PNA. Adevărații multiplicatori sunt puțini și mulți dintre ei ....FĂRĂ ACREDITARE.


Și eu m-am mirat de ce nu găseam un crescător serios care să țină de cuvânt. :?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Closcutz » 14 Feb 2019, 12:45

Este noaptea minții faptul că suntem obligați să cersim la ACA regine ,,de elita",sa nu putem vinde roiuri și familii decât cu aprobarea unei societăți comerciale (ICDA)! Fermele de elita sunt ultima bășină de cangur pe care o poate emite careva!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Legea APICULTURII

Mesajde kiloz » 14 Feb 2019, 13:13

Este clar, avem ceva dar nu stim ce. Unii au bagat, si ín continuare vor sa ne bage pe gat toate prostiile ce se poate.
Unii vor bani, altii si mai mult, fraierul plateste de dua ori. Odata ce cumpara multiplicatorul, la doua oara ce vinde multiplicatorul. Dar ca fraierii au bani, dar ca vind miere si pe urma nu au ce face cu banii!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Legea APICULTURII

Mesajde kiloz » 14 Feb 2019, 13:35

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Legea APICULTURII

Mesajde jonny_it » 14 Feb 2019, 13:43

Shrek scrie:Cu toate acestea, chiar daca voi fi luat la șuturi, eu subscriu ideii de a condiționa obținerea de fonduri eu și naționale pentru proiecte legate de sculptura, de folosirea de material biologic certificat.


Si de unde il luam??
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Closcutz » 14 Feb 2019, 14:01

Pe ICDA ii doare in dos de selectie, de protejarea rasei locale, de apicultori si de problemele lor! Singurul lor interes este doar ciolanelul!
Singurul criteriu relevant ar trebui sa fie cel al liberei concurente economice si nu monopolul stupid! Decat sa fiu OBLIGAT sa cumpar matci, mai bine imi produc singur! Sunt sceptic ca se vor elimina abuzurile si incalcarile grosolane ale constitutiei!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Legea APICULTURII

Mesajde nickialomita » 14 Feb 2019, 15:21

Ne agitam degeaba....cei care participa la discutii prin parlament nu au nici un interes sa se dea subventie pe familia de albine pentru ca banii sa fie oarecum adunati in cercurile lor de interese. Singurul de la care aveam pretentii ca sa sustina subventia pe familia de albine era Puisoru dar ma dezamagit.
Doar sa avem noroc ca cei din parlament sa se prinda de interesele celor prezenti pe la discutii.
nickialomita
 
Mesaje: 54
Membru din: 01 Ian 2016, 22:36


Re: Legea APICULTURII

Mesajde cristi_vidican » 14 Feb 2019, 15:58

nickialomita scrie:Singurul de la care aveam pretentii ca sa sustina subventia pe familia de albine era Puisoru dar ma dezamagit.

Din câte cunosc, Romapisul propune o subvenție mixtă pe familia de albine și pe achiziția de medicamente and CO. E totuși un pas înainte.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Legea APICULTURII

Mesajde cristi_vidican » 14 Feb 2019, 16:02

Shrek scrie:Pe fb stupăritul, Dila Daniel a postat un punct de vedere, cred că cel al ICDA, care pare a fi o explicație logică și o propunere mai apropiată de adevăr pentru legea apiculturii. Tot circul acesta pe tema vânzării sau nu de roiuri și familii de albine de către stuparii obișnuiți, este făcut de cei ce au in spate " producătorii" de mătci di rasa" corcitus maidanesus de importus", vândute apoi fraierilor începători pe post de regine de elita dar care nu " produc" din cauza apicultorului! Consecința?! Va crește prețul mătcilor de la 40-50 lei la peste 100, invocandu-se " originea sănătoasă", cand în realitate va fi din rasa " maidanesum carpaticus autentificatus" !
Cu toate acestea, chiar daca voi fi luat la șuturi, eu subscriu ideii de a condiționa obținerea de fonduri eu și naționale pentru proiecte legate de sculptura, de folosirea de material biologic certificat. Certificarea producătorilor de material biologic este o alta mâncare de pește și acolo nu mă bag!


Dacă nu cunoști realitatea, de ce te bagi? Câte regine diferite de carpatina noastră ai testat și cum au mers?
Din câte locuri ai luat?

Îți spune unul care a luat din multe părți, și de la noi și de prin alte părți, iar diferențele s-au văzut.
Iar legat de vânzarea de material biologit al unei stupine de producție .... dacă acum nu se dau amenzi, asta nu înseamnă că nu va urma.
Când era vorba de regine aduse de dincolo, cunosc un caz care a luat amendă că a cumpărat regine de dincolo.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Closcutz » 14 Feb 2019, 17:03

După câte observ ACA dorește să includă albina in legea zootehniei, sa poată fi vândute familii, roi și mătci doar ,,selecționate" și să legifereze așa zisele stupine de selecție, iar ei sa rămână Stupină de elită! Niste dușmani ai apicultorilor asta sunt! Cei care oferă prețul cel mai mic la achiziție de miere, cei care vând cel mai scump! Ar trebui sa ne trezim in ceasul al doisprezecelea!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Legea APICULTURII

Mesajde daffid mihailov » 14 Feb 2019, 17:43

Si va mai intrebati de ce nu merg lucrurile in Romania. Aici nu primeaza ratiunea, bunul simt. Ci interesul perwonal. Poti accepta onabsirditate daca iti aduce bani. Nu exista nici un pic de sacrificiu pentru binele comunitatii. O dezbatere reala a arfumentelor, cino cearta continua.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Balian » 14 Feb 2019, 18:57

Closcutz scrie:După câte observ ACA dorește să includă albina in legea zootehniei, sa poată fi vândute familii, roi și mătci doar ,,selecționate" și să legifereze așa zisele stupine de selecție, iar ei sa rămână Stupină de elită! Niste dușmani ai apicultorilor asta sunt! Cei care oferă prețul cel mai mic la achiziție de miere, cei care vând cel mai scump! Ar trebui sa ne trezim in ceasul al doisprezecelea!

Să presupunem că acceptăm să fie ICDA stupină de elită. E demonstrat cu expsriența trecutului că sunt coplet depăşiți de situație şi incompetenți pentru acest lucru f important. Ce le va determina să se schimbe? Va veni d-nul Fetea cu palțăul să le vrăjească?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori