Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 14 Feb 2019, 23:44

:roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 15 Feb 2019, 00:21

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Closcutz » 15 Feb 2019, 08:25

Acest joc al smcherilor si invartelilor cu achizitia doar de la fermele de multiplicare, care la randul lor depind de FERMA DE ELITA (este o organizare de tip mafiot, gen joc piramidal, in care toti banii tind catre capul suprem). Jocul asta nu se limiteaza doar la PNA, ci si la masurile PNDR! Daca X vrea sa acceseze o masura gen 6.1 si si-a dezvoltat singur stupina (plecand de la 10 familii aajuns la 300 sa spunem) are nevoie de factura!!! Pe ce planeta traim a MAIMUTELOR? Cat mai aveti de gand sa ne lasam batjocoriti de ACA si de tot felul de trepadusi care vor sa fie niste ,,mici ACA"?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Closcutz » 15 Feb 2019, 08:46

Eu unul am trecut prin aceste ,,furci caudine" alias masuri UE. Nu mă mai tentează, dar văd cum trec anii și nu se schimba nimic! Ne place sa fim sado-maso! De-aia SUA sunt așa departe, iar noi nu ne vom reveni niciodată! Fiecare apicultor ar trebui sa poată să-și cumpere de unde considera, sa nu depindă de un SRL (ICDA), sa poată accesa masuri respectând legea, fiind bun contribuabil, nu cotizând pe la toate ,,Găștile de șmecheri"!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 15 Feb 2019, 13:42

Marian Stuparul Oltean

În acest moment, ne aflăm în fața unui paradox. Noi susținem dreptul TUTUROR APICULTORILOR de a vinde familii și roiuri de albine și am definit stupina de producție ca având și acest drept.
ICDA susține același lucru prin comunicatul semnat ieri, de către domnul director științific - Adrian Siceanu și doamna cercetător științific, Eliza Căuia.

Totuși, ACA are o poziție diametral opusă față de ICDA. Vă întreb, domnule Fetea: dacă pentru dumneavoastră, opinia ȘTIINȚIFICĂ a cercetătorilor de la ICDA nu contează, dorința APICULTORILOR care nu au fermă de elită sau multiplicare (adică MAJORITATEA) nu contează, ce sau cine contează pentru dumneavoastră și sluga dumneavoastră, domnul Răzvan Coman? E normal, TU, reprezentantul TUTUROR APICULTORILOR (că așa v-ați autoproclamat) să propui amendă de 1.000-2.000 lei pentru stupina de producție care vinde familii și roiuri fără aviz ANZ? Sigur, tot o diversiune și asta! ANZ nu îți poate da aviz dacă dumneata definești stupina de producție că are voie să vândă DOAR produse apicole!

Nu mă subestimați și nu ne luați de proști, pentru că vă spun eu, nu suntem!

Nu se găsește nimeni în toată ACA să îi spună franc, în față, domnului Fetea, că greșește? Chiar așa tare vă temeți de el?
Haideți, domnule Dascălu! Acum aveți o șansă să urcați o treaptă! Desigur, nu vă fi o treaptă în ierarhia ACA, dar va fi o treaptă importantă în ierarhia opiniei apicultorilor din România!

Sursa:https://www.facebook.com/groups/1567285123570869/
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01


Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 16 Feb 2019, 23:28


Nu pot să accept că o mână de angajați au pus mâna ( au furat ) pe averea apicultorilor și le mai fură și banii de cotizații în interesul firmei lor ! Și.....Când ne vom deștepta ( vorba Imnului ) nu știu ! :evil:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 17 Feb 2019, 08:21

Faceți o Lege a Apiculturii pentru viitor și nu pentru interesele prezentului !

Regretele sunt tardive.....și nu ajută la nimic !

:roll:

ps. vă rog să nu îngropați și apicultura !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 19 Feb 2019, 00:57

De la min.12,15 până la min.16,20
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea APICULTURII

Mesajde cucubau » 20 Feb 2019, 14:13

Mulți dintre d-voastră ați primit un e-mail din partea romapis privind parerea d-voastră despre PNA 2020-2022.
https://www.surveymonkey.com/r/9HZBSVB
Acest PNA trebuie să înceteze, trebuie ca banii din partea UE destinați apiculturii să ajungă la apicultori și nu la escrocii din apicultură.
Pentru cei care împărtășiți aceast idee, dati-le un răspuns pe măsură.
NU PNA, subvenție directă pe familia de albine!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Legea APICULTURII

Mesajde daffid mihailov » 20 Feb 2019, 17:13

Ce legatura are legea apiculturii cu PNA? Niciuna.

La 40 000 de apicultori ar veni undeva la 800lei pe stupina. Nu exista o forma ideala de a impartii banii. Fara un proiect, doar pe lazi goale? Oricum, astia nu sunt bani. Dinnpartea mea PNA sa fie dizolvat in fondurile UE si de acolo sa acceseze fiecare ce vrea prin planul de afaceri. Asa o sa dispara si monoplolul Aca Icdea.

https://www.banknews.ro/stire/83970_api ... n_pna.html
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Balian » 20 Feb 2019, 18:50

Interesant că în majoritatea știrilor apicole este amintit că 60% dintre apicultori
sunt membri ACA. Cred că și eu sunt socotit acolo cine de 10 ani nu prea am
pus piciorul pe pragul filialei ACA. Evident nici cotizația nu am plătit, dar nici
nu am vrut. Cred că nu sunt singurul în această situație. Cam așa iese acel 60%.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Aurel1959 » 20 Feb 2019, 23:26

cucubau scrie:Mulți dintre d-voastră ați primit un e-mail din partea romapis privind parerea d-voastră despre PNA 2020-2022.
https://www.surveymonkey.com/r/9HZBSVB
Acest PNA trebuie să înceteze, trebuie ca banii din partea UE destinați apiculturii să ajungă la apicultori și nu la escrocii din apicultură.
Pentru cei care împărtășiți aceast idee, dati-le un răspuns pe măsură.
NU PNA, subvenție directă pe familia de albine!

O lada si un pumn de albine care ies din cand in cand pe un urdinis,poate fi considerata o familie ,daca verifica cine trebuie.De fapt, cine verifica lada cu lada!? Sa fim seriosi! O treaba serioasa cred ca ar fi subventia pe unitatea de produs, asa cum au propus multi si la care ma raliez.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 21 Feb 2019, 20:24

PĂ BANII VOȘTRI ȘI PĂ VOI......
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde feederman » 06 Mar 2019, 10:23

In ce stadiu se afla legea api.?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu


AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori