Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA NOUTATI IN APICULTURA

Daca ai aflat despre o noutate in apicultura care se preteaza a fi aplicata in Romania , scrie aici . Materiale , echipamente , tehnologii noi sunt elemente ale progresului in apicultura .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde jonny_it » 25 Feb 2019, 23:24

daffid mihailov scrie:Hai sa nu exageram. Bunicu poate nu avea atatia virusi, loci si alte minuni. Nu e ok sa verifici doar urdinisu. Mai trebuie sa te uiti si la sanatatea puietului. Problema e la cei care ii deranjeaza din doua in doua zile cu tot felu de stimulari si curiozitati.


Probabil atunci erau la fel de multe boli si mai putine variante de tratament si mijloace de informare. Cei care au trait atunci ne pot spune.
In 1981 - 1982 in zona unde am eu acum albinele mai mult de jumatate dintre familiile apicultorilor din zona au murit de loca. A fost ultima care a facut ravagii in zona, nu a mai aparut pentru ca intre timp s-au mai desteptat apicultorii(Trecerea de la orizontali la dadant + cat sau langstroth a cam disparut si loca ... prietenii stiu de ce :lol: )
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde Balian » 01 Mar 2019, 08:29

Ieri am primit noul soft pentru aparatul de monitorizare. Am făcut o analiză a datelor perioadei precedente.
Ce se vede sunt datele diagramei temperaturii interioare.
Partea stângă reprezintă situația cănd sonda era pusă deasupra foliei. Se vede oscilația după temperatura exterioară.
Săritura de la 15 la 34 de grade era când am introdus sonda în mijlocul ghemului.
La 20.02. ora 13 am pus o turtă și cumva s-a mișcat poziția sondei care rezulta o scădere de temperatură până ieri
după ora 12 când a început să crească temperatura până peste 30 de grade. (fără schimbarea poziția sondei)
Incepe să extindă puietul sau profitând de vreme bună s-au regrupat albinele.
O presupunere numai, că rămân veșnic începător în această meserie cum m-a catalogat d-nul Andrei Ignatov. :D
Fişiere ataşate
Temp int..jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde Balian » 01 Mar 2019, 09:12

Am luat o perioadă de o zi 27.02. ora 19 până 28.02. ora 21. la evoluția diagramei cântarelor a doi stupi.
Se vede o creștere ușoară de la o zi la alta.
Să luăm două momente 27.02. ora 20 și 28.02. ora 20.
Prezint mai detaliat. Cadiagramă nu prea avem ce vedea dar cifrele sub diagramă reprezintă la coloana
avg.media greutății perioadei respectiv 58,15kg și 52,3kg.
Continui în altă postare că (mie!) nu mai primește altă poză .......
Fişiere ataşate
Evoluția cântare.jpg
Situația 27.02.ora 20.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde Balian » 01 Mar 2019, 09:36

Aceea avg. media greutății perioadei 28.02. ora 20. este 58.33kg și 52.43kg.
Primul stup este o familie puternică celălalt una medie.
Sporul pe o zi la prima este 58.33-58/.15= 0.18kg la a doua 0.13kg.(stupii neatinși de mine în această perioadă)
Acest spor este rezultatul balanței de intrări și ieșiri.
Intrare ar fi apa, polenul și creșterea de greutate a puietului. Ieșirile consumul de miere și păstură pe o zi
dejecțiile albinelor și albinele rămase afară (moarte).
La o familie bună cifrele sunt aproape duble.
Fişiere ataşate
Situația 28.02. ora 20.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde cristi_vidican » 01 Mar 2019, 11:52

Noua meserie în apicultură - analist de cântar :lol:

Datele care le avem ne ajută să facem următoarele mișcări. Am putea pune senzori pe toate intervalele și vedem mai multe date.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde Balian » 01 Mar 2019, 12:37

Mai aduc aminte ce părere avea tatăl meu despre telefoane mobile pe aceea vreme la începutul
anilor '90. :shock:
Acum puțin sunt care nu-l folosesc.
Vrem nu vrem acolo vom ajunge. Vom folosi toți tehnica nouă. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde jonny_it » 01 Mar 2019, 12:49

cristi_vidican scrie:Noua meserie în apicultură - analist de cântar :lol:

Datele care le avem ne ajută să facem următoarele mișcări. Am putea pune senzori pe toate intervalele și vedem mai multe date.


Punem cate un senzor pe fiecare interval pentru a detecta daca este sau nu miere, punem senzor pentru puiet, punem senzor sa scoata automat mierea cand sunt caturile pline, etc ... si noi plecam in vacanta :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde Balian » 01 Mar 2019, 13:14

jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie:...... punem senzor sa scoata automat mierea cand sunt caturile pline, etc ... si noi plecam in vacanta :lol: :lol:

E rezolvat deja..... :lol: :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=BRspHf-UzYo
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde cristi_vidican » 01 Mar 2019, 15:32

Glumim noi, glumim, dar putem ajunge la extracția automatizată
senzor când mierea e bună de extras, un repelant, acționarea ca la flow hive. Conducte până la rezervor.
Mai trebuie un telefon celular ca să sunăm pe achizitor. :lol: :lol: :lol:

P.S. Putem pune un senzor în butoaie și achizitorul vede direct pe grafic când butoiul e plin. Mai face un senzor de sortiment de miere.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde Balian » 01 Mar 2019, 21:07

Ce bine ar fi bine să avem noi apicultorii butonul cu preț. :lol: :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde daffid mihailov » 02 Mar 2019, 09:45

Intrebarea mea e cat costa si de unde am putea sa achizitionam un cantar din asta?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde Balian » 02 Mar 2019, 13:25

daffid mihailov scrie:Intrebarea mea e cat costa si de unde am putea sa achizitionam un cantar din asta?

Suntem în faza de perfecționare şi stabirea gradului de fiabilitate. Nu vă pot spune preț precis încă dar va ieşi în limită rezonabilă.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde Balian » 02 Mar 2019, 19:31

Ca să vă explic. În acest caz un meșter care se pricepe de un domeniu, s-a angajat să rezolve ”o” problemă.
Fizic realizează un aparat după o concepție. Acel aparat trebuie să trecă de un șir de reglări și finisări până ce
ajunge întro formă fimală care funcționează fiabil în timp, fără intervenții. În această fază ne aflăm. Funcționează
dar nu în parametri optimali. Urmează...
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde daffid mihailov » 02 Mar 2019, 19:46

Bun. Sa ne tineti la curent. Poate pana incepe sezonul e gata.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde Balian » 02 Mar 2019, 21:03

Ne străduim. :))
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Monitorizare stupi de la distanţă

Mesajde Balian » 24 Mar 2019, 07:48

Se pare că am reușit să stabilizăm funcționarea continuă și la conexiune și la autonomia alimentării cu energie de la panoul solar. Astea sunt diagramele celor două cântare, temperaturilor exterioare și interioare în mijlocul cuibului și situația tensiunii acumulatorului, care este o problemă f. importantă când sistemul lucrează departe de utilități.
Fişiere ataşate
c_ntar_2.jpg
c_ntar_1.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la NOUTATI IN APICULTURA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori