Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: mortalitate ridicata

Mesajde tiih » 05 Mar 2019, 13:26

cristi x scrie:dupa 15 ani in care mortalitatea am tinut-o in limita de 3-5%, anul acesta am avut o surpriza neplacuta 25%. primele concluzii: infestare masiva cu varroua.
tratamentul in toti acesti ani a fost varachet forte. 1-2 tratamente martie, 1 august, 2 octombrie, 1 noiembrie. cunosc toate regulile de aplicare.
nu am decat o explicatie: varachetul nu mai are substanta activa in concentratia initiala. nu am posibilitatea sa verific acest lucru.
astept pareri daca si alti colegi s-au mai confruntat cu aceasta probleme.


Varachetul in combinatie cu mavrirol il folosesc de zeci de ani...
Inainte de a da vina (numai )pe paduche sau varachet,ar fi fost edificator daca vedeam niste poze cu ramele stupilor pierduti.....
Eu atata spun,daca acele rame aveau pete de diaree pe speteaza lor,pe faguri....cauza e alta...
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: mortalitate ridicata

Mesajde jonny_it » 05 Mar 2019, 14:51

yuonyuon scrie:Daca o dam pe logica , nu putem trage concluzie . pentru ca nu sa facut verificare dupa tratament ca sa vedem eficienta ......altfel o dam in banuieli....
deci sa face tratamenul si a 2 zi se face testu .....


Corect. Daca exista puiet se poate repeta testul cu zahar pudra sau alcool si dupa 1 saptamana. Atunci vedem si ce a iesit de pe puiet.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: mortalitate ridicata

Mesajde marius_sl » 05 Mar 2019, 22:06

Ma uit pe anunturile cu vanzari de echipamente apicole si imi dau seama ca unii ai cam dat chix in iarna asta. Cica ei "desfiinteaza" stupina si vand sute de cutii, mii de rame si doar 10 familii de albine. De fapt stupinele s-au desfiintat de la sine, cu putin ajutor din partea stuparului. Unde sunt albinele din acele sute de cutii? Si totusi mai sunt inconstienti dispusi sa cumpere astfel de bombe cu ceas.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: mortalitate ridicata

Mesajde cucubau » 05 Mar 2019, 22:39

marius_sl scrie:Ma uit pe anunturile cu vanzari de echipamente apicole si imi dau seama ca unii ai cam dat chix in iarna asta. Cica ei "desfiinteaza" stupina si vand sute de cutii, mii de rame si doar 10 familii de albine. De fapt stupinele s-au desfiintat de la sine, cu putin ajutor din partea stuparului. Unde sunt albinele din acele sute de cutii? Si totusi mai sunt inconstienti dispusi sa cumpere astfel de bombe cu ceas.

Când vine vorba despre posibile probleme de sănătate, marea masă a stupicultorilor răspund răspicat, că doar păduchii sunt vinovati, mortalitatea se datorează păduchilor, boală în ogradă nu a avut decând se știu și nici nu au văzut vre-o data.
Atunci de unde frica de echipamente apicole contaminate , că doar n-or fi rămas păduchii printre crăpături?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: mortalitate ridicata

Mesajde paul » 05 Mar 2019, 23:19

Am facut doar doua tratamente cu varachet in lipsa totala a puietului, sfarsit de octombrie, inceput de noiembrie ! Nu am avut nicio problema din cauza asta, adica, nu mi-a murit niciunul ! Nici macar aia pe 3 rame ! ;)
La capitolul pierderi trebuie sa trec o regina, am unificat cu unul pe 3 rame, deci trebuie sa trec la pierderi o unitate biologica si mai am o familie cu o regina care sta in stand by, adica ... nu vrea sa oua ! O mai rabd 2 saptamani si daca nu ... sory. Nu ca as sta foarte bine cu rabdarea, dar, stiind ca am si eu o doza de vinovatie, n-am ce face ... rabd. Doza de vinovatie consta in faptul ca mi-am calcat peste toate principiile mele apicultoresti si l-am iernat intr-o lada cu fund cu sita fara sa-i trag suberul ! ;) Acum am mutat familia intr-o cutie cu fund plin .
Cristi x, nu cred ca varachetul e de vina !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: mortalitate ridicata

Mesajde marius_sl » 06 Mar 2019, 00:00

Paul, din lipsa de timp, cam ca tine am facut si eu in toamna lui 2017...rezultatul s-a vazut in toamna lui 2018.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: mortalitate ridicata

Mesajde marius_sl » 06 Mar 2019, 00:01

paul scrie: Nu am avut nicio problema din cauza asta, adica, nu mi-a murit niciunul ! Nici macar aia pe 3 rame ! ;)
!

cum ai ajuns atunci sa iernezi pe 3 rame???
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: mortalitate ridicata

Mesajde paul » 06 Mar 2019, 00:08

marius_sl scrie:Paul, din lipsa de timp, cam ca tine am facut si eu in toamna lui 2017...rezultatul s-a vazut in toamna lui 2018.

Marius, varachetul nu are efect decat in lipsa totala a puietului sau in conditiile in care majoritatea puietului a ecluzionat, ca mai sunt cateva petece ... nu-i bai . In rest, in iulie, august, chiar septembrie e ... apa de ploaie !
Pana-n toamna 2019 mai e timp. In iulie, august, septembrie o sa le fac tratament de contact cu scabatox si as incerca si cu mitak .
Inca un amanunt, de regula eu nu prea respect prescriptiile la medicamente ... pun intotdeauna o picatura in plus de varachet fata de recomandari, respectiv la o cutie de 10 rame pun 4 picaturi in loc de 3, la una de 12 rame pun 5 picaturi.
Ultima oară modificat de paul pe 06 Mar 2019, 00:25, modificat 1 dată în total.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: mortalitate ridicata

Mesajde paul » 06 Mar 2019, 00:13

marius_sl scrie:cum ai ajuns atunci sa iernezi pe 3 rame???

Am mai explicat ... roii si familiile pe care le-am avut la munte au fost praf. Roii erau mai slabi decat atunci cand i-am facut dupa salcam. ;) Inafara de asta eu mai am un obicei prost, ce unii ierneaza pe 6 rame, eu iernez pe 4, ce altii ierneaza pe 5 rame, eu iernez pe 3 . ;) E plin youtubul cu familii iernate pe 5-6 rame dar n-au albina decat pentru 3 . ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: mortalitate ridicata

Mesajde marius_sl » 06 Mar 2019, 01:05

nu ma incadrez la "altii"...si tot sunt putine 3 rame. Un tratament facut ca la carte la 3 zile sau 7 zile are eficienta crescuta chiar si in prezenta puietului
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: mortalitate ridicata

Mesajde yuonyuon » 06 Mar 2019, 09:22

marius_sl scrie:nu ma incadrez la "altii"...si tot sunt putine 3 rame. Un tratament facut ca la carte la 3 zile sau 7 zile are eficienta crescuta chiar si in prezenta puietului
paduchii nu sunt distribuiti uniform in toate ramele cu puiet capacit. ei stau in zonele reci ,margini si puiet de trantori.
e destul din 7 tratamente facute la 7 zile ca unul sa i prinda majoritari afara ...si sa zis cu ei....

problema e ca nu face nimeni tratament in iulie-august....inainte de cresterea albinei de iarna...va dati seama cata albina nu ar mai murii !!! albina care acum ar fi de folos
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: mortalitate ridicata

Mesajde vicpo » 06 Mar 2019, 10:11

Si rama claditoare elimina destui acarieni si mai scuteste si albinele de intoxicare.
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: mortalitate ridicata

Mesajde yuonyuon » 06 Mar 2019, 10:27

yuonyuon scrie:
marius_sl scrie:nu ma incadrez la "altii"...si tot sunt putine 3 rame. Un tratament facut ca la carte la 3 zile sau 7 zile are eficienta crescuta chiar si in prezenta puietului
paduchii nu sunt distribuiti uniform in toate ramele cu puiet capacit. ei stau in zonele reci ,margini si puiet de trantori.
e destul din "7" tratamente facute la 7 zile ca unul sa i prinda majoritari afara ...si sa zis cu ei....

problema e ca nu face nimeni tratament in iulie-august....inainte de cresterea albinei de iarna...va dati seama cata albina nu ar mai murii !!! albina care acum ar fi de folos
3 pardon
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: mortalitate ridicata

Mesajde Balian » 06 Mar 2019, 10:47

yuonyuon scrie:
marius_sl scrie:nu ma incadrez la "altii"...si tot sunt putine 3 rame. Un tratament facut ca la carte la 3 zile sau 7 zile are eficienta crescuta chiar si in prezenta puietului
paduchii nu sunt distribuiti uniform in toate ramele cu puiet capacit. ei stau in zonele reci ,margini si puiet de trantori.
e destul din 7 tratamente facute la 7 zile ca unul sa i prinda majoritari afara ...si sa zis cu ei....

problema e ca nu face nimeni tratament in iulie-august....inainte de cresterea albinei de iarna...va dati seama cata albina nu ar mai murii !!! albina care acum ar fi de folos

Imediat după stoarcerea mierii de fs. aplicat un tratament cu ceva de cotact
care acționează în timp prelugit nu ar reduce problema la acceptabil?
Decât 7 tratamente mai ușor de odată pus 2-3 lamele.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: mortalitate ridicata

Mesajde Balian » 06 Mar 2019, 10:49

3. Am rămas în urmă.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: mortalitate ridicata

Mesajde Closcutz » 06 Mar 2019, 11:01

Varachetul dat in lunile cu mult puiet si chiar si in august pana in octombrie -noiembrie este total ineficient. Personal nu as mai cumpara varachet nici daca ar costa 10 lei sticluta.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori