Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 15 Mar 2019, 13:33

tiih scrie:...Ultima fraza contine un mare adevar....cred ca suntem printre putinii care o stiu...
Si eu o stiu din anul 2000 in urma citirii unui articol referitor la hranirile cu zahara ,scris de un cercetator rus ,si aparut in revista Romania apicola......aceasta arma cu doua taisuri care reprezinta hranirile cu sirop....
Sintetizand:
1.Nu se da sirop inainte de inlocuirea aproape in totalitate a albinei de iarna(in final uzura e mai mare decat sporul de albine..)
2.Nu se da sirop pana cand vremea nu se incazeste simtitor,temperatura in timpul noptii nu trebuie sa scada sub 7...9 grade.(nu -1...+3 grade ca pana acum).altfel rezulta...umiditate...puiet varos...nosema...

PS.In disperare de hrana,dati rame cu miere capacita de la rezerva stupinii ...obtinute de la stupii care stiu sa faca miere nu sa traiasca cu sirop ...de la un an la altu ;)

Nu e destul ca punem albina sa faca doua lucruri deodata?...sa creasca puiet si sa care/proceseze zaharu in rame?

cand suntem in cules nu vrem sa creasca puiet , iar cand suntem in dezvoltare vrem sa le faca pe toate mai ales ca si numarul de albine este mai mic?? cum explicam asa ceva..sarim cu turte siroape ,linguri si vrem si puiet de calitate....
Eee...uite ca ...nu merge asa....!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde jonny_it » 15 Mar 2019, 15:00

cornelioandanciu scrie:Johnny, ai dreptate, nu zboară albinele mele încă. Nu au făcut încă zborul de curățire, poate după ce trece perioada asta rece din martie. De asta te întrebasem odată dacă ai matci Carnica, unde am eu albinele nu rezista orice rasa. Sa fiti iubiti .


Mai bine folosesc carpatina decat carnica.
Eu am galbena de Banat(Banatul Danez :lol: )
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 15 Mar 2019, 15:04

tiih scrie:Ptr.Balian
Sunt pentru turte,date la sfarsitul iernii,inceput de martie,DUPA ZBORUL TOTAL DE CURATENIE...
Bineinteles nu orice fel de turte....

Si ca sa fiu mai convingator..faceti o experienta...selectati 20 familii de albine de aceiasi putere,10 martor si 10 la care le-ati administrat dupa 25 februarie cel putin 2,,,3 turte facute din miere de albine topita,zahar pudra pentru intarire si polen PROASPAT DE ALUN recoltat in acel an....Dupa 2..3 ani o sa imi dati dreptate ca e o minune de turta :!:


Eu din acest moment vă dau dreptate nu peste 2-3 ani. Sunt după două runde de turtă proteică. 60% miere de rapiță 40% Ultra Bee.
Urmăresc recomandările date de Apiexpert (Radu Guțescu) în privința împortanței hrănirii proteice toamna, dar mai ales primăvara
înainte intrărilor de polen din afară. Cam perioada asta.
Pentru generația de albină de iarnă nu dau nimic pe bază de zahăr. Pentru generațiile din perioada activă F40 folosesc când stimulezi
sau complectezi hrană.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde paul » 16 Mar 2019, 00:16

Balian scrie:
Cum rămânem cu turtele? Și ele sunt tot pe bază de zahăr. (E o adevărată turtiadă ce se petrece la târguri.)

Sa va spun eu una cu ... turtele.
Am tot povestit pe aici ... am pus turta energetica din ianuarie, proteica la inceputul lui februarie, sirop, sunt deja la a doua transa si le-am pus cate doua pungi de data asta ... ;)
Puteti sa credeti voi ca turtele energetice puse in ianuarie mi-au salvat de la moarte o parte dintre unitatile biologice ? Nu doar de la moarte prin infometare ci si de la moarte din cauza diareei, respectiv nosemei !
Prietenul meu care are stupii pe aceeasi vatra cu ai mei, care este mai riguros decat mine in efectuarea lucrarilor, care a avut familiile in toamna mult mult mai bune decat ale mele, care a unificat mult mai mult decat am facut-o eu, care a avut rezerve consistente de miere in stupi in comparatie cu mine ... a constatat cu maxima uimire ca unele familii au facut diaree, s-au depopulat si in final vreo 3 au capotat. Mai are vreo 3 care nu se simt tocmai bine. Bineinteles ca ne-am intrebat ... cine si ce a facut diferit ? Concluzia unanima ... eu am dat apifonda din ianuarie si el nu a dat, de fapt a dat in februarie cand deja unele familii facusera diaree. Unde am avut stupii la munte a fost ceva miere de mana, nu suficienta ca s-o putem extrage, dar arhisuficienta cat sa provoace boala. ;)
In concluzie ... apifonda nu a incarcat atat de mult intestinul albinelor si astfel au scapat de diaree. In vreo doi stupi de-ai mei am vazut vreo cateva pete, nimic semnificativ. Asa ca ... mai usor cu iernarea exclusiv pe miere ! ;)
Am inceput ... largirea cuiburilor. Acolo unde aveam una sau doua rame dupa diafragma cu albina. Am largit cu o singura rama pusa la marginea cuibului la unii care fortau tare diafragma. Aproape fiecare albina care intra in stupi aducea polen. A inceput sa infloreasca timid salcia capreasca, daca vremea va fi asa cum este prezentata pe site-uri in doua, trei zile va inflori complet. Cornul sa zarzarul o mai duc maximum o saptamana.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 16 Mar 2019, 07:27

paul scrie:
Balian scrie:
Cum rămânem cu turtele? Și ele sunt tot pe bază de zahăr. (E o adevărată turtiadă ce se petrece la târguri.)

Sa va spun eu una cu ... turtele.
Am tot povestit pe aici ... am pus turta energetica din ianuarie, proteica la inceputul lui februarie, sirop, sunt deja la a doua transa si le-am pus cate doua pungi de data asta ... ;)
Puteti sa credeti voi ca turtele energetice puse in ianuarie mi-au salvat de la moarte o parte dintre unitatile biologice ? Nu doar de la moarte prin infometare ci si de la moarte din cauza diareei, respectiv nosemei !
Prietenul meu care are stupii pe aceeasi vatra cu ai mei, care este mai riguros decat mine in efectuarea lucrarilor, care a avut familiile in toamna mult mult mai bune decat ale mele, care a unificat mult mai mult decat am facut-o eu, care a avut rezerve consistente de miere in stupi in comparatie cu mine ... a constatat cu maxima uimire ca unele familii au facut diaree, s-au depopulat si in final vreo 3 au capotat. Mai are vreo 3 care nu se simt tocmai bine. Bineinteles ca ne-am intrebat ... cine si ce a facut diferit ? Concluzia unanima ... eu am dat apifonda din ianuarie si el nu a dat, de fapt a dat in februarie cand deja unele familii facusera diaree. Unde am avut stupii la munte a fost ceva miere de mana, nu suficienta ca s-o putem extrage, dar arhisuficienta cat sa provoace boala. ;)
In concluzie ... apifonda nu a incarcat atat de mult intestinul albinelor si astfel au scapat de diaree. In vreo doi stupi de-ai mei am vazut vreo cateva pete, nimic semnificativ. Asa ca ... mai usor cu iernarea exclusiv pe miere ! ;)
Am inceput ... largirea cuiburilor. Acolo unde aveam una sau doua rame dupa diafragma cu albina. Am largit cu o singura rama pusa la marginea cuibului la unii care fortau tare diafragma. Aproape fiecare albina care intra in stupi aducea polen. A inceput sa infloreasca timid salcia capreasca, daca vremea va fi asa cum este prezentata pe site-uri in doua, trei zile va inflori complet. Cornul sa zarzarul o mai duc maximum o saptamana.


Aici vă dau perfectă dreptate. Cu complectarea că vorbim despre două lucruri total diferite.
Că ați fost nevoit să salvați de foame familiile și nu ați avut alt mijloc, ați procedat corect. Că treaba trebuia făcută în toamnă cred că suntem cu toții deacord. Dar rămân cu convingerea ca încărcarea albinei de iarnă cu orice pe bază de zahăr (zaharoză component complex și nu simpli ca fructoza și glucoză) este greșit.
Exemplul dat de dvs cu mana, este absolut logic. Mana este mult-mult mai dăunător albinelor de iernare decât zahărul. Adică zahărul nu este dăunător ci cât se poate de evitat în perioada amintită. Hrănind albinele cu ceva diluează cantitatea de mană și le face mai suportabilă decât să fie prezentă concentrat în stup.
Eu nu am mană în zonă în schimb am suc de struguri și fructe care aproape tot așa de nedorit. Să scapi toamna de ele este destul de greu. Din stângerea timpului și din felul/posibilitate de organizare la aceea vreme a cuibului.
Ce spun eu este numai o părere, dar cred că asta ați făcut altfel și mai bine decât colegul dvs. În acest an ați făcut împins de situație, la anul veți proceda convins de rezultat. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde peterneamt » 16 Mar 2019, 10:56

Între a da sau a nu da ,între a deranja sau nu :


lasă miere albinelor !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 16 Mar 2019, 12:25

yuonyuon scrie:
ignatov andrei scrie:

Dar ce spune Ignatov, crede cineva...?!?
Daca ce auzi aici, ai mai gasit undeva...

https://www.youtube.com/watch?v=2bkg_8Ng6pI&t=1008s
Din ce vad eu , ati "agrotehenizat" :?: :?: apicultura prin modul dumneavoastra de lucru (din ce ziceti prin liveuri)

Sincer nu am gasit "liveul" unde prezentati cum pregatiti stupii pentru un mare cules ...ma refer metodic


Ce-i atat de greu de complectat o lada cu inca 2-3 rame...?!?

Am spus pe live-uri asa:
- oricine vrea, poate veni la mine sa vada dezvoltarea de primavara, dar sa nu ma intrebe de ce am pus ramele "asa", ca-mi trebuie vreo 4 luni sa-i explic (posibil sa nu inteleaga)... :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde vslsilviu » 16 Mar 2019, 20:43

Exista o "tabara" care in noiembrie a lasat in stupi rame cu 5 cm coroana de miere. NORMAL ca au nevoie de turta?

Am avut polen intrat inca de la inceputul lui februarie; nu imi aduc aminte de un alt an in care alunul a fost cules 100% (prindea cate 1-2 zile maxim). Nici nu mi-a mai trecut prin minte sa le dau turte. Am niste "prafuri" care zac in magazie de anul trecut... nu cred ca le voi mai da vreodata. 3 cutii de Apifonda au deja 2 ani... poate le dau la roiuri, dar daca o sa fie cules, prefer rama de miere... o gasesti transformata in puiet garantat.

Apropo de "hulita" miere de mana... anul trecut in zona mea a fost ultimul cules consistent... nu am avut de ales si a mai ramas si miere de mana in cuib ... nu s-a intamplat nimic (probabil m-a ajutat si iarna blanda)
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 16 Mar 2019, 23:11

peterneamt scrie:Între a da sau a nu da ,între a deranja sau nu :


lasă miere albinelor !



Intre INGER si DRAC... aleg ...peterneamt!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 16 Mar 2019, 23:15

vslsilviu scrie:Exista o "tabara" care in noiembrie a lasat in stupi rame cu 5 cm coroana de miere. NORMAL ca au nevoie de turta?

Am avut polen intrat inca de la inceputul lui februarie; nu imi aduc aminte de un alt an in care alunul a fost cules 100% (prindea cate 1-2 zile maxim). Nici nu mi-a mai trecut prin minte sa le dau turte. Am niste "prafuri" care zac in magazie de anul trecut... nu cred ca le voi mai da vreodata. 3 cutii de Apifonda au deja 2 ani... poate le dau la roiuri, dar daca o sa fie cules, prefer rama de miere... o gasesti transformata in puiet garantat.

Apropo de "hulita" miere de mana... anul trecut in zona mea a fost ultimul cules consistent... nu am avut de ales si a mai ramas si miere de mana in cuib ... nu s-a intamplat nimic (probabil m-a ajutat si iarna blanda)


Exista o "tabara" ... care pregateste, totul, din toamna!
Ce mai vreti sa se faca primavara...?!?
Da, AVETI DREPTATE, E LOC DE MUUUULTE DISCUTII...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 16 Mar 2019, 23:42

Ar fi interesant sa discutam despre youtubarii care nu vor mai posta filmultete in urmatoarea perioada 8-) :lol:

oare dunde stiu ca nu vor mai posta???
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 16 Mar 2019, 23:56

ignatov andrei scrie:
yuonyuon scrie:
ignatov andrei scrie:

Dar ce spune Ignatov, crede cineva...?!?
Daca ce auzi aici, ai mai gasit undeva...

https://www.youtube.com/watch?v=2bkg_8Ng6pI&t=1008s
Din ce vad eu , ati "agrotehenizat" :?: :?: apicultura prin modul dumneavoastra de lucru (din ce ziceti prin liveuri)

Sincer nu am gasit "liveul" unde prezentati cum pregatiti stupii pentru un mare cules ...ma refer metodic


Ce-i atat de greu de complectat o lada cu inca 2-3 rame...?!?

Am spus pe live-uri asa:
- oricine vrea, poate veni la mine sa vada dezvoltarea de primavara, dar sa nu ma intrebe de ce am pus ramele "asa", ca-mi trebuie vreo 4 luni sa-i explic (posibil sa nu inteleaga)... :lol: :lol:
ma refeream la infranarea familiei...inainte de cules.....
altfel ma trezesc cu 14 rame cu puiet in salcam....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde cucubau » 17 Mar 2019, 11:24

Încep să dau dreptate celor ce comfundă apicultura cu vânbătoarea sau pescuitul. Din ce în ce tot mai mulți povestitori au cam uitat de limitele posibile în apicultură și ticluesc tot mai multe povești cu tentă apicolă.
Sfatul meu ar fi să editeze o culegere din cugetările d-lor, pe care ar putea-o intitula "Povesti pentu naivi"
yuonyuon scrie:ma refeream la infranarea familiei...inainte de cules.....
altfel ma trezesc cu 14 rame cu puiet in salcam....
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 17 Mar 2019, 11:58

cornelioandanciu scrie:
yuonyuon scrie:
ignatov andrei scrie:
Ce-i atat de greu de complectat o lada cu inca 2-3 rame...?!?

Am spus pe live-uri asa:
- oricine vrea, poate veni la mine sa vada dezvoltarea de primavara, dar sa nu ma intrebe de ce am pus ramele "asa", ca-mi trebuie vreo 4 luni sa-i explic (posibil sa nu inteleaga)... :lol: :lol:
ma refeream la infranarea familiei...inainte de cules.....
altfel ma trezesc cu 14 rame cu puiet in salcam....

Orientati-va înspre multietajati, atunci va fi o bucurie să aveți atata puiet chiar si la salcâm.Acest lucru înseamnă că familia are un echilibru normal.La atatea rame, trebuie să fie și culegatoarea pe masura, dar eu am impresia ca dvs doriți ca la salcâm să aveți numai culegatoare .Păi dacă asa doriți, scoateți puietul afară din stupi. Apoi, să fiți tare, să suporteri consecințele
Problema nu este de a avea puiet la un anumit cules, este de a sti să se stimuleze fam de albine astfel încât la cules să aibă numarul maxim de culegatoare posibil . Plus matci tinere, pt combaterea roitului.
Asa fac si rezultatele is extraordinare


Am incercat sa limitez matcile prin faguri (sa incetinesc inainte cu o luna de salcam) ponta dar trebuie gratii si gasesc si botciii...
tre sa mentin 2-3 rame cu larvar in stup pana in momentu culesului ca sa nu fie probleme....

Subiectu ia depasit pa multi ....cred ca sa discutat cam tot la topicu asa ..daca o lamurim si pasta..
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 17 Mar 2019, 12:38

cornelioandanciu scrie:Poate ca dvs sînteți într-o zonă buna, familiile își revin, dar eu când am făcut o singură dată treaba asta, familia respectivă abia si -a revenit până toamna ,si-a asigurat rezerva de miere pt iarna , atâta tot.
Sincer sa zic nici nu se cunoaste cand iau o rama de puiet la un stup pe 20 de rame de albina........
Si la mine au hrana indiferent de vreme , adica chiar daca nu e zona buna....

Cu ceva ani in urma dupa extractia la salcam au venit 3 saptamani cu ploi si era sa raman fara albine . statea puietul in fata urdinisului scos afara ....de atunci nu este permis!! sa nu aiba cate 10 kg hrana in stup de la 1 aprilie si pe tot parcursul sezonului.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 17 Mar 2019, 12:50

La 2 saptamani dupa flaorea soarelui (au cam 7-8 rame puiet si 15-20 rame albina)fac extractie si asez cuibu+cat cu ceva rame de FS, dupa care dau 20-30 kg de sirop pana la jumatea lu august.....

in felul asta am rame tot sezonul urmator la dezvoltare .....fara sa mai dau sirop tot anul....chestie furata de la canadieni care daca este implementata corect da rezultate.....
dar trebuie sa metionez ca eu am dunarea la 800 de metrii.....deci nu e valabil pentru toata lumea.....

trebuie fiecare sa se adapteze la zona lui pana la urma
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: gxg şi 16 vizitatori