Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Scurtare capete rama

Mesajde leonardus » 12 Apr 2019, 16:00

Buna,

Stie cineva cum se pot scurta capetele unei rame care nu incape in lada la fata locului ? Adica cu albina pe ea ? Rog frumos 'mistocarii' sa ignore intrebarea, stiu eu de ce am intrebat exact asa. Poate cineva binevoitor stie.....
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Scurtare capete rama

Mesajde jonny_it » 12 Apr 2019, 16:04

leonardus scrie:Buna,

Stie cineva cum se pot scurta capetele unei rame care nu incape in lada la fata locului ? Adica cu albina pe ea ? Rog frumos 'mistocarii' sa ignore intrebarea, stiu eu de ce am intrebat exact asa. Poate cineva binevoitor stie.....


Cu albine pe ea mai greu, dar nu imposibil cu un cutit bine ascutit.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Scurtare capete rama

Mesajde leonardus » 12 Apr 2019, 16:19

jonny_it scrie:
leonardus scrie:Buna,

Stie cineva cum se pot scurta capetele unei rame care nu incape in lada la fata locului ? Adica cu albina pe ea ? Rog frumos 'mistocarii' sa ignore intrebarea, stiu eu de ce am intrebat exact asa. Poate cineva binevoitor stie.....


Cu albine pe ea mai greu, dar nu imposibil cu un cutit bine ascutit.

Am incercat cu ferastraul, zgaltaie albina prea tare. Cu cutitul nu merg toate ramele, doar alea dintr-un lemn mai putin dens; am incercat cu flexul, merge dar irita albinele; am incercat cu un cleste de tabla, nu taie ci mai mult rupe......
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Scurtare capete rama

Mesajde jonny_it » 12 Apr 2019, 16:25

leonardus scrie:Am incercat cu ferastraul, zgaltaie albina prea tare. Cu cutitul nu merg toate ramele, doar alea dintr-un lemn mai putin dens; am incercat cu flexul, merge dar irita albinele; am incercat cu un cleste de tabla, nu taie ci mai mult rupe......


Acum mai bine de 10 ani cand am trecut pe ME am taiat rame de dadant. Dar am scuturat albinele, apoi am taiat rama si ceara si am batut sipca la loc.
Doar capetele de sus este simplu, in 1 min scuturi rama si inca 1 min sa o tai si gata :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Scurtare capete rama

Mesajde leonardus » 12 Apr 2019, 16:35

jonny_it scrie:
leonardus scrie:Am incercat cu ferastraul, zgaltaie albina prea tare. Cu cutitul nu merg toate ramele, doar alea dintr-un lemn mai putin dens; am incercat cu flexul, merge dar irita albinele; am incercat cu un cleste de tabla, nu taie ci mai mult rupe......


Acum mai bine de 10 ani cand am trecut pe ME am taiat rame de dadant. Dar am scuturat albinele, apoi am taiat rama si ceara si am batut sipca la loc.
Doar capetele de sus este simplu, in 1 min scuturi rama si inca 1 min sa o tai si gata :)

Pai am zis ca stiu eu de ce intreb: ramele cu larve/oua nu vreau sa le scutur cand le tai cu ferastraul.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Scurtare capete rama

Mesajde jonny_it » 12 Apr 2019, 16:46

leonardus scrie:Pai am zis ca stiu eu de ce intreb: ramele cu larve/oua nu vreau sa le scutur cand le tai cu ferastraul.


Nu au nimic daca e scuturi usor de albine + perie. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Scurtare capete rama

Mesajde ignatov andrei » 12 Apr 2019, 17:44

leonardus scrie:Buna,

Stie cineva cum se pot scurta capetele unei rame care nu incape in lada la fata locului ? Adica cu albina pe ea ? Rog frumos 'mistocarii' sa ignore intrebarea, stiu eu de ce am intrebat exact asa. Poate cineva binevoitor stie.....


Cu un bomfaier, dar cu panza ingusta, de cea mai buna calitate (din alea "la bucata" ambalate individual) si cu dinti pentru metal pe ambele laturi. Panza o montezi cu dintii spre inainte, ca sa taie la impingere. Daca sprijini rama bine, cu umarul Hoffmann pe coltul lazii, tai rama din 2-3 miscari, daca e de tei, sau cu 3-4 miscari, daca e de brad. Cand tai, tii bomfaierul cu cadrul in jos (invers), ca sa te ajute la apasare.
Bomfaierul sa fie din ala cu cadrul din fier plin (greu), nu din tzeava.
Mai gasesti cadre de bomfaiere vechi prin talciocuri sau bazare.

Nu ma mai semnez, ca stii cine sunt... :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Scurtare capete rama

Mesajde leonardus » 12 Apr 2019, 18:06

ignatov andrei scrie:
leonardus scrie:Buna,

Stie cineva cum se pot scurta capetele unei rame care nu incape in lada la fata locului ? Adica cu albina pe ea ? Rog frumos 'mistocarii' sa ignore intrebarea, stiu eu de ce am intrebat exact asa. Poate cineva binevoitor stie.....


Cu un bomfaier, dar cu panza ingusta, de cea mai buna calitate (din alea "la bucata" ambalate individual) si cu dinti pentru metal pe ambele laturi. Panza o montezi cu dintii spre inainte, ca sa taie la impingere. Daca sprijini rama bine, cu umarul Hoffmann pe coltul lazii, tai rama din 2-3 miscari, daca e de tei, sau cu 3-4 miscari, daca e de brad. Cand tai, tii bomfaierul cu cadrul in jos (invers), ca sa te ajute la apasare.
Bomfaierul sa fie din ala cu cadrul din fier plin (greu), nu din tzeava.
Mai gasesti cadre de bomfaiere vechi prin talciocuri sau bazare.

Nu ma mai semnez, ca stii cine sunt... :lol: :lol:

E prea greu; am mai incercat. Dar mi-a venit o idee acum: sunt bomfaiere in miniatura pentru traforaj ! Imi aduce aminte de lucrarile practice de acum 45 de ani. Sa vad unde se mai gasesc. Multumiri pentru raspuns si ...atitudine.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Scurtare capete rama

Mesajde ignatov andrei » 12 Apr 2019, 19:18

;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Scurtare capete rama

Mesajde pvc » 12 Apr 2019, 20:49

Asta da topic!
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Scurtare capete rama

Mesajde marco68 » 12 Apr 2019, 21:36

pvc scrie:Asta da topic!

Nu te-ai prins, e timp de ploaie.......
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 200
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Scurtare capete rama

Mesajde cristi_vidican » 12 Apr 2019, 22:14

topicul acesta îmi aduce aminte despre situația mea de acum mai bine de 10 ani.
Am început apicultura folosind o ramă puțin mai lungă, cu 1 cm.
După ce m-am înmulțit bine, am stat să mă gândesc ce fac, merg mai departe cu rama mea sau trec pe STAS.
Am decis să trec pe STAS.
Trecerea în corpurile noi (STAS) a fost cu dureri.
Eu tăiam rama cu bomfaierul.
M-am chinuit, dar am reușit.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Scurtare capete rama

Mesajde leonardus » 13 Apr 2019, 10:56

cristi_vidican scrie:topicul acesta îmi aduce aminte despre situația mea de acum mai bine de 10 ani.
Am început apicultura folosind o ramă puțin mai lungă, cu 1 cm.
După ce m-am înmulțit bine, am stat să mă gândesc ce fac, merg mai departe cu rama mea sau trec pe STAS.
Am decis să trec pe STAS.
Trecerea în corpurile noi (STAS) a fost cu dureri.
Eu tăiam rama cu bomfaierul.
M-am chinuit, dar am reușit.

Mie mi-a ramas de la un mos cazut la datorie o multime de rame insarmate cu inox care nu erau deloc 'stas'; care mai scurte, care mai lungi, etc. Mi-a parut rau sa le ard, erau in stare buna. Le-am fiert 3 minute in apa, si am incercat in stupii mei. Nicidecat sa incapa. Cele mai scurte le-am 'preparat' rapid prin metoda celor '2 cuitze'. Majoritatea aveau capetele mai lungi cu 0,5cm de fiecare parte (situatia ta). Asa ca a trebuit/trebuie sa le tai. Plus ca o rama costa in jur la vreo 3 lei la gata. Asa ca salvez multe milioane si mult timp....(eu mi le fac singur de la zero la gater, circular si freza). Am incercat in multe feluri si nu am gasit versiunea buna. Totusi mi-a venit ideea cu traforajul si panzele acelea subtiri pentru placaj. Intuiesc ca o sa mearga perfect. Uite, (si) la asta este bun un forum de discutii, chiar daca unii gasesc sa rada din orice.....
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Scurtare capete rama

Mesajde un OM » 13 Apr 2019, 12:45

Panza pt traforaj lata de 2-3 mm, nu este buna, se rupe repede. Exista prin magazinele de scule un bonfaier de 15-18 cm lungime cu panza lata de 6-7 mm. Costa in jurul a 10 lei. Se gasesc si panze de cumparat la set.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Scurtare capete rama

Mesajde leonardus » 13 Apr 2019, 13:29

un OM scrie:Panza pt traforaj lata de 2-3 mm, nu este buna, se rupe repede. Exista prin magazinele de scule un bonfaier de 15-18 cm lungime cu panza lata de 6-7 mm. Costa in jurul a 10 lei. Se gasesc si panze de cumparat la set.

De asa ceva zici ? https://www.bricodepot.ro/unelte/unelte ... faier.html
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Scurtare capete rama

Mesajde Shrek » 13 Apr 2019, 13:43

Dacă nu ai mult de tăiat din ele( de ordinul a câțiva mm), poti incerca cu un cutter mai solid, de genul celor folosite in constructii. Pui lama noua si din cateva mișcări ai luat doi , trei mm. Poti lucra cu albinele pe rama , daca sprijini capătul opus pe stup! Eu asa am scurtat niste rame cumpărate cu cutii cu tot dar care nu s-au potrivit in cutiile mele.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 9 vizitatori