Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 14 Apr 2019, 19:38

cristi82 scrie:
cristi82 scrie:As dori un răspuns de la experții în apicultura ! :). La 5 din stupi am găsit azi intre 1-10 botci de roire , în concluzie au intrat în frigurile roirii, nu pot sa îmi dau seama unde am greșit, îi posibil sa fi întârziat cu completarea de rame și punerea caturilor! As dori sa fac roiuri dar vreau sa valorific și culesul de salcâm care va debuta în 2 maxim 3 săptămâni. M-am gândit sa fac roiuri cu : - matca batrana, cu o rama de puiet capacitat , o rama cu miere plus albina scuturata și eventual o sa le bag și o foiță pentru clădit asta în funcție cât de bine o sa fie populați. In stupul care o roit o sa ramana 2-3 botci. Stupii au deja caturi pe ei, sunt foarte bine dezvoltării, au intre 6 și 8 rame cu puiet . Voi ce ziceți ? Ce sugestii îmi dați ? Cum as putea valorifica mai bine culesul de salcâm în aceste condiții ? Mulțumesc.


Nu dați cu pietre, din greșeli mai învățăm mai ales ca apicultura o fac din postura de hobyst. :)
nici nu ai cum daca nu cunosti procesul de roire si ce determina sau declanseaza roirea..........cand ai sa stii ai sa intelegi ce ai gresit....

dar stii ca i poti intoarce din roit?? inca nu e tarziu !!
as incerca o explicatie dar cred ca o sa se intelega cat sa inteles cu prevenirea.... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Shrek » 14 Apr 2019, 20:53

Deci, dragi colegi in ale apiculturii, având gradul veșnic de incepator( ca si mine , de altfel), scoateți o foaie de hartie si un condei si notați primele două concluzii ce se desprind in urma absolvirii primului trimestru din cursul " cum dezvoltăm și pregatim stupii pentru culesul de salcam".
1. Nu te apuca sa stimulezi ca berbecu' in toiu' iernii cu tot felul de turte cu " rahat", daca nu stăpânesti perfect tehnica prevenirii intrării în friguri si mai apoi roitul!
2. Cand iti stabilești un plan de atac al salcamului, arunca un ochi si pe prognoza meteo ( acum le nimeresc si cu o lună inainte), sa nu ajungi in situatia de acum de a le da posibilitatea sa plece in conced de unu mai!
Urmează trimestru doi, modalitati de prevenire ( cam tarziu, este adevarat) , combatere si anularea efectelor intrării în friguri ! Domnilor profesori, aveti ....cuvântul!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde cristi82 » 14 Apr 2019, 21:29

yuonyuon - procesul si determinarea roirii îl înțeleg în mare parte știu foarte bine ce factori duc la roire, într-adevăr cu toate ca l-am înțeles am făcut și unele greșeli, dar și din lipsa de timp uneori, poate și altele. Dar eu zic ca unul din elementele care au amplificat roirea este și faptul ca familiile sunt mult mai predispuse la roire , adică au instinctul ăla genetic mai mare de roire la o parte din stupii pe care îi au , te întreb în acest caz pe tine : influențează acest aspect, adică instinctul de roire? Dacă tot ști posibilitati cum sa îi întorci din roire și ești bine voitor poți sa le expui . ;)
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde cristi82 » 14 Apr 2019, 21:33

Shrek scrie:Deci, dragi colegi in ale apiculturii, având gradul veșnic de incepator( ca si mine , de altfel), scoateți o foaie de hartie si un condei si notați primele două concluzii ce se desprind in urma absolvirii primului trimestru din cursul " cum dezvoltăm și pregatim stupii pentru culesul de salcam".
1. Nu te apuca sa stimulezi ca berbecu' in toiu' iernii cu tot felul de turte cu " rahat", daca nu stăpânesti perfect tehnica prevenirii intrării în friguri si mai apoi roitul!
2. Cand iti stabilești un plan de atac al salcamului, arunca un ochi si pe prognoza meteo ( acum le nimeresc si cu o lună inainte), sa nu ajungi in situatia de acum de a le da posibilitatea sa plece in conced de unu mai!
Urmează trimestru doi, modalitati de prevenire ( cam tarziu, este adevarat) , combatere si anularea efectelor intrării în friguri ! Domnilor profesori, aveti ....cuvântul!

Cel puțin eu nu fac stimulări în timpul iernii, ai mei toți iernează pe miere destula pana în primăvara. Am familii sănătoase nu degeaba au ajuns sa roiască la ora asta pe când alți am văzut ca au stupii pe 4-6 rame. Într-adevăr în martie le-am dat 2 pungi cu miere descristalizata. Atâta tot.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Shrek » 14 Apr 2019, 21:40

Si hranirea in exces este o modalitate de a stimula ponta.. Eu nu te judec. Si eu am trecut prin asta. Sa iesi , sa zicem cu zece stupu puternici din iarna, sa fii convins că vei rupe salcamul cu ei, apoi cu trei saptamani înainte de salcam , cateva zile de ploaie si din zece, opt intră în friguri. Sa nu iti dai cu tezla in....deget?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde cristi82 » 14 Apr 2019, 22:06

Shrek scrie:Si hranirea in exces este o modalitate de a stimula ponta.. Eu nu te judec. Si eu am trecut prin asta. Sa iesi , sa zicem cu zece stupu puternici din iarna, sa fii convins că vei rupe salcamul cu ei, apoi cu trei saptamani înainte de salcam , cateva zile de ploaie si din zece, opt intră în friguri. Sa nu iti dai cu tezla in....deget?!

Oricum eu nu exagerez cu simulările, poate 2-3 într-un an, nu sunt ca uni apicultori în fiecare zi cu găleată după mine și totuși din 22 de familii intrate și ieșite toate din iarna , acum la ora ăsta toți au capturii pe ei, fiind toți bine dezvoltați, din 22 totuși 5 au intrat în friguri roirii. Când te aștepți sa dai tunul cu acești stupi și iti intra cativa în roire iți vine să îți vine să îi desființezi :)
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 14 Apr 2019, 22:08

cristi82 scrie:yuonyuon - procesul si determinarea roirii îl înțeleg în mare parte știu foarte bine ce factori duc la roire, într-adevăr cu toate ca l-am înțeles am făcut și unele greșeli, dar și din lipsa de timp uneori, poate și altele. Dar eu zic ca unul din elementele care au amplificat roirea este și faptul ca familiile sunt mult mai predispuse la roire , adică au instinctul ăla genetic mai mare de roire la o parte din stupii pe care îi au , te întreb în acest caz pe tine : influențează acest aspect, adică instinctul de roire? Dacă tot ști posibilitati cum sa îi întorci din roire și ești bine voitor poți sa le expui . ;)
luativa gandul de la chestiile astea ...numa cand lucrezi cu familii foarte puternice vei avea probleme cu familiile roitoare.. dar asta se intampla de la 20 de rame in sus.....asta ar fi ultima grija ca incepator
eu am matci detoate felurile si nu roiesc nici la 3 corpuri ....si sigur am o gramada din roire...
tu ai gresit la prima etapa si cea mai de baza ......principala cauza este lipsa spatiului ....roiesc doar familiile bune care nu mai au loc in lada ..sau la un moment cheie nu mai aveau loc si sa declansat procesul de roire .....degeaba ai pus tu cat dupaia, ca decizia a fost luata de la 1 aprilie.....

tu trebuie tot timpul (in dezvoltare) sa creezi impresia familiei de albine ca e loc "garla" dar sa nu maresti niciodata brusc volumul prin adaugari caturi sau spargeri de cuib ca sa racesti cuibu...pana nu e plin jos(10 r)

-familia se simte "sufocata" din lipsa spatiului si din cauza coronitelor cu miere . care prin stimulare devin din ce in ce mai jos......(nu e cazul la tine din ce am vazut in poze)
-hrana din abundenta si blocarea ramei cu polen in vecinatate cuibului face ca toata albina tanara ecluzionata sa aglomereze traficul exact in zona de activitate a matcii (foarte probabil la tine)... in cazuri deaste pot roii si stupi pe 5 rame ....

se dau rame goale mereu intre rame cu pastura si puiet ..pana se incarca lada ....daca tot nu e de ajuns si familia se duce "in nori "se iau rame capacite si dau la cei slabi


o alta cauza e raportu de albina tanara fara "loc de munca" adica nu au puiet de crescut ...la 25 martie aveai 4 capacite acum vor ecluziona 8 rame de albine ...care nu vor face nimic

cand ai bagat foitle la crescut ..trebuia sa iei o rama de puiet capacit..
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 14 Apr 2019, 22:25

cand am zis ca se iau rame cu puiet capacit daca stupul trece de 7 rame de puiet in periada pre-salcam....multi au zis ca strici stupul....si e gresit...
Nu poti face dezvoltare maxima fara sa existe probleme ......trebuie actionat intr un fel sau altul ...sunt matci care se duc cu puietul peste 10 rame...si chiar daca nu roiesc nu faci nici un gram de miere.....
In luna aprilie stupii trebuiesc slefuiti/ajustati/echilibrati ........nu i poti lasa ca balariile sa creasca de 3 metri si te astepti la ceva bun....

ai grija si de ceilalti.. grija fara ghilimele... :D
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 14 Apr 2019, 22:58

ce pot sa zic din experientele practice , cu scos stupii din roit .....cu exceptia cazurilor in care ajung sa aiba +30 de botci si cate un lighean de albina in exteriorul stupului....atunci chiar .chiar...nu mai zic ..sunt multi care atunci "sesizeaza" activitati "neobisnuite " si sunt socati...

nustiu daca o sa pot sa iti dau sfatul cel mai eficient(pentru ca nu am avut multe cazuri) ....dar ce am facut eu :
-am rupt toate botcile
-am schimbat ramele cu puiet capacit gata de ecluzionare cu rame ouate/larve de la alti stupi
-leam scos ramele cu hrana(nu toate) si am inlocuit cu faguri
-spart cuibu cu rama crescuta de cuib
-decsapacit toata miere de pe ramele cu puiet
- trebuie sa le strici forma de cuib ... sa le strici "confortul".....ei normal roiesc cand au tot ce le trebuie numa spatiu nu...
daca le distrugi toate sperantele de plecare si le creezi obligatii sa ramana in stup ..se vor razgandii ...

stupi erau pe 2-3 corpuri ...reusita 100% pentru ca i am abervat din timp cu 1-2-3 saptamani inainte de cules.....si sa facut miere .....

trebuie sa le dai de treaba serios ...dar daca e prea tarziu nu vei reusii...
eu zic ca la tine nu e grav...si mai e o luna pana la salcam

doar ruptul botcilor nu inseamna nimic
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 14 Apr 2019, 23:31

Daca a combate frigurile roitului sau a scoate familii din friguri... inseamna "Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salcam", atunci asa o fi...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde cristi82 » 14 Apr 2019, 23:55

yuonyuon scrie:ce pot sa zic din experientele practice , cu scos stupii din roit .....cu exceptia cazurilor in care ajung sa aiba +30 de botci si cate un lighean de albina in exteriorul stupului....atunci chiar .chiar...nu mai zic ..sunt multi care atunci "sesizeaza" activitati "neobisnuite " si sunt socati...

nustiu daca o sa pot sa iti dau sfatul cel mai eficient(pentru ca nu am avut multe cazuri) ....dar ce am facut eu :
-am rupt toate botcile
-am schimbat ramele cu puiet capacit gata de ecluzionare cu rame ouate/larve de la alti stupi
-leam scos ramele cu hrana(nu toate) si am inlocuit cu faguri
-spart cuibu cu rama crescuta de cuib
-decsapacit toata miere de pe ramele cu puiet
- trebuie sa le strici forma de cuib ... sa le strici "confortul".....ei normal roiesc cand au tot ce le trebuie numa spatiu nu...
daca le distrugi toate sperantele de plecare si le creezi obligatii sa ramana in stup ..se vor razgandii ...

stupi erau pe 2-3 corpuri ...reusita 100% pentru ca i am abervat din timp cu 1-2-3 saptamani inainte de cules.....si sa facut miere .....

trebuie sa le dai de treaba serios ...dar daca e prea tarziu nu vei reusii...
eu zic ca la tine nu e grav...si mai e o luna pana la salcam

doar ruptul botcilor nu inseamna nimic

Mulțumesc pentru sfaturi maestre!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde cristi82 » 15 Apr 2019, 00:00

ignatov andrei scrie:Daca a combate frigurile roitului sau a scoate familii din friguri... inseamna "Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salcam", atunci asa o fi...!

Îmi cer scuze pentru subiectul adus în acest topic, eu sunt vinovatul de serviciu :) , subiect terminat!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde paul » 15 Apr 2019, 05:45

cristi82 scrie:Îmi cer scuze pentru subiectul adus în acest topic, eu sunt vinovatul de serviciu :) , subiect terminat!

Stai linistit, n-ai de ce sa-ti ceri scuze ! :)
Arunca un ochi pe topicul INTERVENTIA IN CUIB, pag. 7 si fa asa cum spun eu acolo. Metoda merge foarte bine la familiile care au tras potirase, dar e bine s-o faci si la cele care urmeaza sa-si traga. La cele care si-au tras botci deja, fa cum te-a invatat ... maestrul Yuon ! :)
Daca ai nelamuriri in legatura cu ravasirea ramelor in cuib, iti stau la dispozitie. Baga viteza si rezolva familiile ! :)
LE ... iaca ce probleme au oamenii, le roiesc stupii in aprilie si la mine au ramas reginele cu un pumn de albina din cauza mierii de mana pe care au iernat. Nu vrei sa facem schimb de probleme ? :lol:
Am uitat ... neaparat sa tai potirasele, indiferent daca-s ouate sau nu !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 15 Apr 2019, 06:43

cristi82 scrie:
ignatov andrei scrie:Daca a combate frigurile roitului sau a scoate familii din friguri... inseamna "Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salcam", atunci asa o fi...!

Îmi cer scuze pentru subiectul adus în acest topic, eu sunt vinovatul de serviciu :) , subiect terminat!


Hai mai, stai linistit...
Ma gandeam ca e pacat sa stricam ordinea inaintasilor, doar atat!
Vezi ca ai un MP.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde cristi82 » 21 Apr 2019, 13:12

cristi82 scrie:As dori un răspuns de la experții în apicultura ! :). La 5 din stupi am găsit azi intre 1-10 botci de roire , în concluzie au intrat în frigurile roirii, nu pot sa îmi dau seama unde am greșit, îi posibil sa fi întârziat cu completarea de rame și punerea caturilor! As dori sa fac roiuri dar vreau sa valorific și culesul de salcâm care va debuta în 2 maxim 3 săptămâni. M-am gândit sa fac roiuri cu : - matca batrana, cu o rama de puiet capacitat , o rama cu miere plus albina scuturata și eventual o sa le bag și o foiță pentru clădit asta în funcție cât de bine o sa fie populați. In stupul care o roit o sa ramana 2-3 botci. Stupii au deja caturi pe ei, sunt foarte bine dezvoltării, au intre 6 și 8 rame cu puiet . Voi ce ziceți ? Ce sugestii îmi dați ? Cum as putea valorifica mai bine culesul de salcâm în aceste condiții ? Mulțumesc.


Am venit cu completări . Din 5 familii intrate în friguri roirii, 4 din ei au ieșit din figurii roirii în urma intervenției făcute și ca urmare a fluctuațiilor de temperatura. La al 5 -lea am găsit pe penultima rama doua botci capacitate fără sa găsesc alte potirase ouate
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Shrek » 21 Apr 2019, 14:32

Cum ti-ai dat seama ca au iesit din friguri? Au căldură în 'nuntru? S-o încălzit afara? Sunt multe " metode " de ai întoarce din friguri. Dar eu iti spun din experienta , cea mai sigura metoda este de a-i " sparge" in două. ( sau câte vrei) . Salcamul il pierzi dar câștigi la tei sau faneata! Sa ne tii la curent.
Dacă botcile sunt capacite, ai toate sansele sa fi roit!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori