Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: parere ...

Mesajde paul » 24 Apr 2019, 09:10

paul scrie:
DoarEu scrie:Un pui de nosema? :?

Sigur !
La cata miere de mana in forma cea mai pura am am avut in toamna si pe care n-am extras-o ... :(

Nu mi-am imaginat niciodata ca mierea de mana la iernare poate face asemenea ravagii ! De acum inainte extrag tot, indiferent ca-i miere de mana sau florala si iernez doar pe miere de ... sac ! A avut prietenul meu o familie acasa, a tinut-o tot sezonul activ cu sirop pentru a-i face rame cu hrana pentru iernare, a iernat impecabil si a avut o dezvoltare fulminanta in aceasta primavara capricioasa !
Este incredibil ... stupi care la inceputul lui martie erau pe 4-5 rame full de albina si puiet pe 2 chiar 3 rame, au ramas cu un pumn de albina si o regina in aprilie. ;) Asta legat de iernarea pe miere de mana !!! ;) Chiar daca au avut zbor masiv de curatire pe 18 ianuarie, au avut zbor si in februarie, raul produs de mierea de mana era facut, o adevarata bomba cu ceas !!!
Comparativ, stupii pe care i-am avut la floarea soarelui, pe care a binevoit hotul sa nu mi-i fure, s-au dezvoltat impecabil!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: parere ...

Mesajde yuonyuon » 24 Apr 2019, 10:06

paul scrie:
paul scrie:
DoarEu scrie:Un pui de nosema? :?

Sigur !
La cata miere de mana in forma cea mai pura am am avut in toamna si pe care n-am extras-o ... :(

Nu mi-am imaginat niciodata ca mierea de mana la iernare poate face asemenea ravagii ! De acum inainte extrag tot, indiferent ca-i miere de mana sau florala si iernez doar pe miere de ... sac ! A avut prietenul meu o familie acasa, a tinut-o tot sezonul activ cu sirop pentru a-i face rame cu hrana pentru iernare, a iernat impecabil si a avut o dezvoltare fulminanta in aceasta primavara capricioasa !
Este incredibil ... stupi care la inceputul lui martie erau pe 4-5 rame full de albina si puiet pe 2 chiar 3 rame, au ramas cu un pumn de albina si o regina in aprilie. ;) Asta legat de iernarea pe miere de mana !!! ;) Chiar daca au avut zbor masiv de curatire pe 18 ianuarie, au avut zbor si in februarie, raul produs de mierea de mana era facut, o adevarata bomba cu ceas !!!
Comparativ, stupii pe care i-am avut la floarea soarelui, pe care a binevoit hotul sa nu mi-i fure, s-au dezvoltat impecabil!
ce inseamna sa ai stupi in mai multe locatii , observi multe lucruri ..... din pacate din experiente nasoale.....idem :))))))

deacord cu mierea de sac , odata capacita este (aproape)echivalent cu tei /salcam..... si nu te doare capu in toamna...sau in primavara
dai in iulie-august si faci un mix 50%-50%(zahar /miere) si gata
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 77 vizitatori