Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 24 Apr 2019, 11:12

Ca sa nu facem greseli in primi ani de apicultura ar insemna sa stim CAM TOT din prima....cea ce nu se poate, deci greselile sunt inevitabile..
Mai sunt si cazuri (mai usoare)in care se invata de la mentori sau programe(in nici un caz de pe youtube!!!)...
sau Carti de specialitate si teste ....altfel mediocritatea sau/si falimentul ne mananca.....

multi la fel cum sa u apucat (cu entuziasm maxim ) , cu aceiasi putere ,dar negativa ....se lasa....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde tiih » 25 Apr 2019, 14:27

yuonyuon scrie:
cristi82 scrie:
yuonyuon scrie:Ce sa i faci daca a picat luna plina ,exact dupa ce au spart cuibul.....nu poti sa te pui cu vremea...(capricioasa)

Nu e problema sa spargi cuiburile mai ales ca daca ai familii puternice si te ajuta si vremea!
corect! daca e vara ....
dar eu nu fac asa ....
La inceput am fost "instruit" sa fac praf cuiburile , cand aveam orizontali, acum nici vara nu mai sparg cuibul, cand sunt 50 grade la umbra....nu vad rostul.DAca volumul de temperatura(volumul incalzit al cuibului) se extinde , atunci matca singura (albinele vor pregatii ) va oua pe o rama alaturata

decand mai am si eu habar,am inceput sa socotesc ramele de puiet si pierderile am constatat ca se pierde albina ....adica RISC de a pierde albina ..... si cum nu am chef sa risc ceva in care nu am castig , dar pierderi sunt..!!!

eu vorbeam si in general...mai ma raportez si cu ce vad pa youtube (80% din apicultori lucreaza dupa modelul youtubarilor)
Ce vad pe net am fost invatat cu ani in urma de apicultori din zona mea , apicultori care acum nu mai au stupi .spart cuibul cu 2 FA, dupa cules cu rame goale ...etc
lucruri nocive.....

eu am urmarit , in dezvoltare daca se sparge cuibul ...rama care ramane la exterior cu puiet ...ramane fara puiet necapacit o perioada , iar cel capact are de suferit ....dupa ce va ecluziona ...sau daca va ecluziona ..
dau vrabia din mana pe cioara din gard........


Spartul cuibului,la fel ca si hranirea cu turta...sau stimularile cu sirop+ceaiuri+biostimulatori....nu trebuiesc hulite din start.Daca acestea se fac corect si la TIMP,daca se fac functie de puterea fiecarei familii de albine in parte si de alte multe conditii, fac parte din maiestria de a face apicultura...facute anapoda produc mai mult rau decat bine.. :!:

PS.Maine cand ajung la stupina pun al doilea cat 1/2 la stupii care au iernat pe 20 rame(10 rame 1/1+10 rame 1/2)....pun catul la roii mai micuti de anul trecut.. largesc cuibul la orizontalii care sunt deja plini de albine pe cele 14...17 rame 1/1..(albine care se tin lant intre diafragma si ultima rama,de inghesuite ce sunt,atunci cand indepartez diafragma!!)..
Asta cu cel putin 10...14 zile inainte de inflorirea salcamului din zona mea :idea:
Sa afirm ca ar fi fost la fel de puternici,fara stimularile din august,fara stimularile de la sfarsit de februarie -martie-aprilie...fara largirea cuibului la timp...sau fara spargerea cuibului facuta la timp...ar fi incorect in primul rand fata de mine....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 25 Apr 2019, 19:08

"Spargearea cuibului la timp" adica? este un anume moment cand trebuie sa facem asta ?

eu din ce am vazut pe net multi au "comiso" exact pe 15 apr inainte sa inghete apa in ceaoane ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 25 Apr 2019, 19:13

temperatura si stimulat cu asa ceva...."50 shades of honey"
Fişiere ataşate
58442249_421736338404959_1462236974726250496_n.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde jonny_it » 25 Apr 2019, 19:14

yuonyuon scrie:"Spargearea cuibului la timp" adica? este un anume moment cand trebuie sa facem asta ?

eu din ce am vazut pe net multi au "comiso" exact pe 15 apr inainte sa inghete apa in ceaoane ...


Ultima data cand am spart cuibul toti cei prezenti au alergat in toate directiile ... a cazut un stup din camion :lol:
Orice interventie(mutare de rame, inversare, etc) afecteaza organizarea si dezvoltarea familiei. Totusi cand se stabilizeaza vremea cine are timp poate sparge cuibul cu o rama .. sau mai multe in cazul cand familia se pregateste sa roiasca. Sa spargi cuibul in aprilie este cam riscant.
O familie normala se duce singura in lateral si depune oua pe rama urmatoare cand are albine tinere suficiente petru puietul respectiv.
La ME(probabil si la MER) spargerea cuibului este inutila, in schimb acolo se pot face inversari de corpuri.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde cristi82 » 25 Apr 2019, 21:35

yuonyuon scrie:"Spargearea cuibului la timp" adica? este un anume moment cand trebuie sa facem asta ?

eu din ce am vazut pe net multi au "comiso" exact pe 15 apr inainte sa inghete apa in ceaoane ...

Riscul a fost mare acolo unde au avut temperaturi cu minus, la mine temperaturile au fost cu plus asta și denota ca mărul este gata, marul gutui este în floare. Nu am emoți!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 25 Apr 2019, 21:43

cristi82 scrie:
yuonyuon scrie:"Spargearea cuibului la timp" adica? este un anume moment cand trebuie sa facem asta ?

eu din ce am vazut pe net multi au "comiso" exact pe 15 apr inainte sa inghete apa in ceaoane ...

Riscul a fost mare acolo unde au avut temperaturi cu minus, la mine temperaturile au fost cu plus asta și denota ca mărul este gata, marul gutui este în floare. Nu am emoți!
ma refeream pe youtube.....acolo e circu... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde kiloz » 27 Apr 2019, 08:13

Lasati youtobul în pace. Acolos vedete! Dispar unii si apar altii. Au fost si o sa mai fie intotdeauna .Daca nu poate câstiga bani din apicultura , cauta fraieri care se aboneaza si urmareste ineptiile lor.
Sunt exemplare destule!
Nu va dau nume ca se supara si face spume în loc de miere.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde cristi82 » 28 Apr 2019, 16:33

Hristos a invitat!
Ieri am verificat câțiva stupi. În stupina am și 3 stupi orizontali care au o dezvoltare destul de buna . Stupul din imaginea atașată este pe 17 rame din care 10 rame cu puiet, albina blândă neroitoare. Anul trecut de la acest stup am stors 33 kg de miere de salcâm pe stationar în condițiile în care eu nu fac pastoral. Eu sper ca și în acest an sa fac ceva miere la el.
Fişiere ataşate
20190427_104838_800x450.jpg
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 30 Apr 2019, 09:28

cristi82 scrie:Hristos a invitat!
Ieri am verificat câțiva stupi. În stupina am și 3 stupi orizontali care au o dezvoltare destul de buna . Stupul din imaginea atașată este pe 17 rame din care 10 rame cu puiet, albina blândă neroitoare. Anul trecut de la acest stup am stors 33 kg de miere de salcâm pe stationar în condițiile în care eu nu fac pastoral. Eu sper ca și în acest an sa fac ceva miere la el.
muta l in lada de 10 r si punie vreo 5-6 caturi , scoatei si vreo 2 rame de puiet capacit , asa ca sa fi sigur.... :D

in orizontal nustiu daca poate sa isi arata adevarata "forta"
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde cristi82 » 30 Apr 2019, 13:23

yuonyuon scrie:
cristi82 scrie:Hristos a invitat!
Ieri am verificat câțiva stupi. În stupina am și 3 stupi orizontali care au o dezvoltare destul de buna . Stupul din imaginea atașată este pe 17 rame din care 10 rame cu puiet, albina blândă neroitoare. Anul trecut de la acest stup am stors 33 kg de miere de salcâm pe stationar în condițiile în care eu nu fac pastoral. Eu sper ca și în acest an sa fac ceva miere la el.
muta l in lada de 10 r si punie vreo 5-6 caturi , scoatei si vreo 2 rame de puiet capacit , asa ca sa fi sigur.... :D
in orizontal nustiu daca poate sa isi arata adevarata "forta"


Nu il pot tranzvaza in stup de 10 rame momentan din diferite motive.
Are matca valoroasa și nu este roitoare, nu îmi fac griji, deja este pe 19 rame ieri i-am mai dat doua rame și mai este spațiu întrucât stupul este imens de 24 rame, fiind cu 2 urdinisuri. După ce îl completez cu rame în cules la salcâm as vrea sa îi deschid și sa doilea urdinis, am înțeles că se poate în cules , voi ați procedat cândva (când mai folosești și voi orizontali:)) acest mod de lucru?
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 30 Apr 2019, 14:47

" Cat in cuib" se numeste metoda

inainte de cules trageam cuibu(ramele cu puiet si pastura) pe partea "fara urdinis" si completam cu 10 rame goale pentru cules in dreptul urdinisului...dar daca ai si al doilea urdinis e mult mai bine...
stupul orizontal(orice model de stup) tinde mereu sa isi formeze cuibul in dreptul urdinisului pentrtu o mai buna ventilatie dar si mierea tot acolo o pune prima data ...

in anii trecuti la floarea soarelui scoteam miere din 5 in 5 zile l a orizontali pe 18 -16 rame....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde cristi82 » 30 Apr 2019, 17:25

yuonyuon scrie:" Cat in cuib" se numeste metoda

inainte de cules trageam cuibu(ramele cu puiet si pastura) pe partea "fara urdinis" si completam cu 10 rame goale pentru cules in dreptul urdinisului...dar daca ai si al doilea urdinis e mult mai bine...
stupul orizontal(orice model de stup) tinde mereu sa isi formeze cuibul in dreptul urdinisului pentrtu o mai buna ventilatie dar si mierea tot acolo o pune prima data ...

in anii trecuti la floarea soarelui scoteam miere din 5 in 5 zile l a orizontali pe 18 -16 rame....


În concluzie deschid sau nu al doilea urdinis?
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde jonny_it » 30 Apr 2019, 19:11

cristi82 scrie:În concluzie deschid sau nu al doilea urdinis?


Deschide-l fara grija. Am avut si eu cativa ani orizontali pe 20 rame. Vara tot timpul eram cu 2 urdinise deschise.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde cristi82 » 30 Apr 2019, 20:46

jonny_it scrie:
cristi82 scrie:În concluzie deschid sau nu al doilea urdinis?


Deschide-l fara grija. Am avut si eu cativa ani orizontali pe 20 rame. Vara tot timpul eram cu 2 urdinise deschise.

Mulțumesc. În cazul acesta cuibul cum l-ai organizat?
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde jonny_it » 30 Apr 2019, 21:01

cristi82 scrie:Mulțumesc. În cazul acesta cuibul cum l-ai organizat?


Puietul intr-o parte(asa iesea din iarna) apoi gratie hanemann si restul ramelor. Lasam pt puiet 12 rame.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron