Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

trantori morti in fata stupului

Mesajde prisecarul » 01 Mai 2019, 19:44

astazi am observat in fata unui stup circa 30-40 de trantori morti. nu am mai intalnit aceasta situatie si cer un sfat! este o familie puternica, dar nu am mai umblat le ea de la inceputul lunii martie.
prisecarul
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Feb 2011, 13:25
Localitate: BEZDEAD

Re: trantori morti in fata stupului

Mesajde Closcutz » 01 Mai 2019, 19:52

Motivul este lipsa de hrană! Umbla urgent la familie și verifică dacă are macar o rama cu miere. Daca n-are aduci o rama cu miere din alt stup sau ii dai sirop, miere in punga, turta de cumpărat...cum îți este mai la îndemână!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: trantori morti in fata stupului

Mesajde ignatov andrei » 01 Mai 2019, 20:46

prisecarul scrie:astazi am observat in fata unui stup circa 30-40 de trantori morti. nu am mai intalnit aceasta situatie si cer un sfat! este o familie puternica, dar nu am mai umblat le ea de la inceputul lunii martie.


Datorita frigului, trantorii eclozionati mai devreme nu au ajuns la maturitate sexuala, asa ca... OUT!
Daca mai adaugam si lipsa culesului (in primul rand de polen), e normal ce se intampla...
Asta nu inseamna ca nu trebuie hrana la stupi... ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: trantori morti in fata stupului

Mesajde prisecarul » 02 Mai 2019, 09:28

am bagat o rama cu miere. cat despre cules de polen, acest lucru se intampla si polenul este din abundenta, in aceasta zona acum este inflorit marul!
prisecarul
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Feb 2011, 13:25
Localitate: BEZDEAD


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori